Zimov: Tání permafrostu na Sibiři se stává globální hrozbou

Podle Sergeje Zimova, vedoucího Severovýchodní vědecké stanice na břehu řeky Kolymy v Jakutsku, se rozmrzání permafrostu na Sibiři stává globální hrozbou. “Sibiřská krajina se mění,” řekl Zimov pro agenturu Reuters. “Lokální problémy na severu nakonec nevyhnutelně přerostou v problémy na ruském jihu, v Amazonii či v Holandsku.”

Z tající půdy začíná ve velkém unikat metan a oxid uhličitý. “Ložiska organické hmoty v této půdě jsou tak obrovská, že převyšují i globální zásoby ropy. Oblasti zmrzlé půdy obsahují 500 miliard tun uhlíku a ten se může rychle přeměnit na skleníkové plyny,” varoval Zimov.

“Nezastavíte-li emise těchto skleníkových plynů, Kjótský protokol bude připomínat jen dětinské žvlatlání… Povede to ke globálnímu oteplování, které nebude možné zastavit.”

Sibiř není jediným místem na Zemi, kde se vyskytuje zmrzlá půda. Permafrostem je pokrytá i část Aljašky, Kanady a Severní Evropy. Sibiřská vrstva je ovšem největší, má rozlohu více než 1 milion čtverečních kilometrů a průměrnou mocnost 25 metrů.
 

Zdroje:
Reuters (16.09.2007, Mammoth dung, prehistoric goo may speed warming)
Ekolist.cz (18.09.2007, Reuters: Trus prehistorických mamutů možná urychluje oteplování)
 

Další články v rubrice: