Paul McCartney: Chcete-li zachránit planetu, staňte se vegetariánem

Paul McCartney, bývalý člen skupiny Beatles, se stal jednou z tváří nových internetových stránek propagujících vegetariánství. Mezinárodní organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (People for the Ethical Treatment of Animals, PETA) oslovila kromě něj i patnáct dalších celebrit, které maso ze svého jídelníčku vyškrtly a souhlasily s účastí v kampani. Podle McCartneyho je vegetariánství nejlepším východiskem z krize způsobené globálním oteplováním a ničením životního prostředí na Zemi.

“Největší změnou, jakou může každý udělat ve svém životě, je stát se vegetariánem,” řekl McCartney. “Vyzývám každého, aby uvažoval o přijetí tohoto jednoduchého kroku, a pomohl tak našemu drahocennému životnímu prostředí a ochránil ho pro naše děti.”

McCartney je vegetariánem a bojovníkem za práva zvířat už dlouhou dobu. Odsuzuje vivisekci a aktivně se staví proti zabíjení zvířat kvůli kožešinám.

“Před mnoha lety, kdy jsem byl rybářem a na udici chytil jednu nešťastnou rybu, jsem si uvědomil, že ji zabíjím a všechno to dělám jen pro svoje chvilkové potěšení, které mi to přináší. Něco ve mně se tehdy změnilo. Když jsem viděl, jak lapá po dechu, pochopil jsem, že její život je pro ni stejně tak důležitý, jako ten můj pro mě.

Problém globálního oteplování má podle McCartneyho prosté řešení: “Kdokoliv z vás chcete zachránit planetu, tak všechno, co musíte udělat, je přestat jíst maso. To je ta nejdůležitější věc, kterou můžete učinit. Je to překvapující, když se nad tím zamyslíte. Vegetariánství řeší tolik věcí najednou – ekologii, hladomor, krutost…

Těžko by někdo mohl zpochybnit fakt, že masný průmysl spotřebovává obrovské množství půdy a vody a je velmi významným přispěvatelem ke změně klimatu.

“Je velice překvapující,” dodal hudebník, “že většina velkých enviromentálních organizací nemá vegetariánství na špici seznamu nejlepších způsobů, jak zamezit globálnímu oteplování.”

Vedle McCartneyho pózují na propagačních materiálech herci Casey Affleck, Alicia Silverstone, Forest Whitaker, James Cromwell, Jorja Fox, Peter Dinklage a Kevin Nealon. Kampaň podpořily i další osobnosti – jazzový kytarista Kevin Eubanks, rockový kytarista Phil Collen, metalový bubeník Chris Adler, zpěváci Joss Stone, Brian Fair a J.D. Fortune, instruktor bojových umění Mac Danzig a boxerka Maureen Shea.

Zdroje:
PETA UK (I Am Paul McCartney, and I Am a Vegetarian)
Reuters (21.04.2008, McCartney urges vegetarianism to fight climate ills)
České noviny (21.04.2008, McCartney bojuje vegetariánstvím proti globálnímu oteplování)

Další články v rubrice: