3. června 2020 proběhlo neformální setkání akademiků a odborníků z cyklu „Smart café“, jednalo se on-line debatu na téma „Jak se bránit suchu a využít vodu ve městě?“. Organizátorem akce byla asociace ekologických organizací Zelený Kruh, která se zabývá ochranou životního prostředí. Sdružuje 86 ekologických neziskových organizací z ČR. Společně hájí životní prostředí i právo lidí se do jeho ochrany zapojit.
Debaty se zúčastnili odborníci na hospodaření s vodou ve městě – Petr Holub (Šance pro budovy) a Ondřej Nehasil (Ekocentrum Koniklec, projekt – Počítáme s vodou). Moderátorkou byla ředitelka Hnutí DUHA paní Anna Kárníková.
Šance pro budovy byla založena před deseti lety jako aliance významných oborových asociací podporujících energeticky úsporné stavebnictví. Cílem je vytvoření příznivého legislativního a ekonomického rámce, díky němuž by budovy na území Česka byly energeticky úsporné, adaptované na změnu klimatu a šetrné k životnímu prostředí.
Ekocentrum Koniklec je certifikované ekologické centrum s více než 20 lety zkušeností v oblastech environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, praktické ochrany přírody a ekoporadenství. Projekt „Počítáme s vodou“ se zabývá principy přírodě blízkého hospodaření s dešťovými vodami a opatřeními, která vedou k udržení vody v krajině a napodobení přirozených odtokových poměrů území před urbanizací.
Petr Holub se ve své prezentaci zaměřil na hospodaření s vodou ve městě, v budovách a jejich bezprostředním okolí. Představil sadu návrhů, jež mají vést k legislativním změnám a jsou postupně předkládány Ministerstvu životního prostředí. Tyto návrhy jsou určeny pro budovy, jejich cílem je boj se suchem. V budovách a městech jsou dva hlavní problémy, které spolu souvisí, a to plýtvání pitnou vodou a rychlý odtok srážkových vod. Návrhy na jejich řešení jsou rozděleny do kategorií:
- odbourat bariéry/překážky pro investory
- ekonomická motivace
- povinnosti
V prezentaci byly tyto problémy a konkrétní návrhy blíže rozebrány. Byly představeny i příklady budov, kde jsou tyto správné přístupy aplikovány.
Ondřej Nehasil se na úvod své prezentace zabýval rozvojem městských sídel, který úzce souvisí s nakládáním s dešťovou vodou v zastavěných územích. Při špatném územním plánování vznikají ve městech „Tepelné ostrovy“, odváděním srážek do toků zase povodně, obrácená strana sucha. Ve zbylé části prezentace byly představeny správné příklady hospodaření s dešťovou vodou v českých městech.
➡ https://www.youtube.com/watch?v=ua2o8AiyWeY&feature=youtu.be
Autorka: Ing. Silvie Drabinová Ph.D.
Článek vznikl díky projektu Počítáme s vodou.
www.pocitamesvodou.cz
Další články v rubrice:
- Jihlava jde modrozelené infrastruktuře naproti
- V Hradišti má dešťovka zelenou
- Systém modro-zelené infrastruktury jako investice do měst: Konference POČÍTÁME S VODOU 2021
- Modro-zelená infrastruktura změní podobu měst. Pokud ji budeme umět vytvořit
- Mezinárodní konference Počítáme s vodou 2021
- Co byste měli znát, než se pustíte do hospodaření s dešťovou vodou v rodinném domku?
- Nevíte, kam s dešťovou vodou? Postavte si na zahradě jezírko
- Tisková zpráva: Konference POČÍTÁME S VODOU 2019, Novoměstská radnice v Praze, 27.11.2019 9:30-16:00
- Radek Kyrian: Proč v Českých Budějovicích schnou rostliny a stromy?
- 10 věcí, které byste měli promyslet, než začnete na zahradě chytat dešťovou vodu