Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 28. 05. 2018, svátek má Vilém citát pro dnešní den: Blažený ten, kdo stojí na počátku.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Soběstačné mobilní domky - fikce nebo realita?
Rubrika: Hospodaření s dešťovou vodou (20.02.2018, 782 přečtení)

Námět k tomuto článku nám poskytl ojedinělý projekt architekta pana Kožnara, který řeší projekt mobilního domu, což by samo o sobě nebylo ničím ojedinělé. Zajímavé na tomto mobil housu bude jeho soběstačnost a výjimečný design. Hlavní myšlenkou je dobrodružství, klid a mobilita. Projekt zahrnuje tři rozdílné designy jednotek, které se jmenují Aranka, Jasněnka a Madlenka. Domky jsou energeticky soběstačné, ale zároveň chtějí nájemci poskytnout veškeré pohodlí domova. Tím pádem se musí alternativně vyřešit jejich funkčnost a zajištění základních potřeb, mezi které neodmyslitelně patří dostatek vody. Jelikož je jednou z hlavních myšlenek splynutí s přírodou, nabízí se možnost využití srážkové vody, původní záměr bylo její použití pro sprchování a mytí nádobí. Z tohoto důvodu pan Kožnar kontaktoval Ekocentrum Koniklec, aby svoje nápady konzultoval s naším poradcem.
Obrázek 1 - Jasenka Při řešení se objevilo několik problémů spojených s velikostí střechy, umístěním nádrže, ale i českou legislativou. Plocha střechy je u tohoto mobilního domu 16 m², což v dané lokalitě odpovídá asi 500 litrům vody za měsíc a i přesto, že uživatel bude používat separační toaletu, voda by stačila pouze na 12 sprch za měsíc (počítáno 40 l za 1 sprchu), mytí nádobí není započítáno. Další problém by byl s umístěním nádrže na 500 l, protože umístění na povrchu nedokáže zajistit dostatečné podmínky pro zdravotní nezávadnost vody. Neshoda vyvstala také z české legislativy, která oficiálně považuje za vodu vhodnou ke sprchování jen tu pitnou. Dešťová může být použita ke splachování toalet, zalévání či sprchování na zahradě.

Obrázek 2 - Aranka I přes několik prvotních problémů se podařilo najít na všechny otázky a problémy řešení. Úsporu vody ve sprše majitel vyřeší instalováním tzv. redukcí (watersavers) mezi baterii a sprchovou hadici, čímž se výrazně sníží průtok vody na nějakých 8 litrů za minutu a v kombinaci s úspornou hlavicí se také sníží spotřeba vody na jedno sprchování. Dále navýší plochu pro sběr srážkové vody o 18 m² pomocí stínící plachty, která bude instalována u karavanu. Tuto plochu bude zároveň třeba správně staticky vyřešit a ukotvit, aby při silnějším větru nedošlo k převrácení karavanu. Nádrž bude umístěna v útulně pod postelí, stejně jako akumulační nádrž od separačního WC.

Na trhu je dnes již uspokojivá nabídka kombinovaných systémů pro využití dešťové vody, které v sobě zároveň obsahují technologii pro filtraci srážkové vody, čerpání a případně i doplňování pitné vody v případě nedostatku srážek.

Jak je již uvedeno výše, projekt zahrnuje 3 různé mobilní domy, každý s individuálním řešením. Pro Aranku bude srážková voda využívána jako alternativní zdroj. Pod útulnou (podvozek domu) budou umístěny 2 nádrže na dešťovou vodu, každá o objemu 1 m³ a z nich bude voda vyvedena do venkovní sprchy. Pitná voda bude řešena dvěma propojenými nádržemi o objemu 0,5 m³. Jasněnka bude mít pod podvozkem dvě nádrže o 1 m³, z nichž bude opět jedna na vodu srážkovou pro účely venkovního sprchování. Voda pitná bude rozdělena do 2 nádrží, z nichž jedna bude čerpána do zásobníku v kuchyni a druhá bude pro účely vnitřní koupelny. Oproti Arance nádrže nejsou součástí domku, kvůli statice. Madlenka je velmi atypická a se sběrem vody ani elektřinou se zde nepočítá. Tento design je pro opravdové dobrodruhy.

Obrázek 3 - Madlenka I když se u tohoto projektu původní záměr stoprocentního využívání dešťové vody úplně nezdařil, řešení, které bylo navrženo, je dobrým kompromisem. Z pohledu investora nám dešťová voda prší "zadarmo" a je škoda ji nevyužít. Jak je vidět na tomto projektu, tak i v malém měřítku se její využití vyplatí jak finančně, tak i pro váš vnitřní pocit, že se chováte šetrně k přírodě a to určitě stojí za to!

Mobilní domky jsou zatím ve výrobě, investorovi a architektovi držíme palce, a pokud se o projektu chcete dozvědět více, podívejte se na webové stránky: www.hideandseek.cz či facebook - Hideandseek.


Autorka: Markéta Gregarová

Článek vznikl v rámci projektu "Počítáme s vodou" spolufinancovaného Státním fondem životního prostředí České republiky. V případě jakýchkoli dotazů nás kontaktujte na destovavoda@ekocentrumkoniklec.cz.

Odkaz: www.pocitamesvodou.cz


  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3569x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 21.03.2018 - 2048x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 2002x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1431x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1344x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


» 08.03.2018 - 1291x
V Antarktidě bylo dosaženo letošní minimum rozlohy mořského ledu (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017