Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 29. 03. 2017, svátek má Taťána citát pro dnešní den: Mluvit mnoho je jedna věc, mluvit dobře druhá.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Heinrich Harrer by se letos 6. července dožil jednoho sta let
Rubrika: Tibet (04.07.2012, 4599 přečtení)

Horolezec, cestovatel, člen NSDAP a oddílů SS, geograf, fotograf, spisovatel, znalec tibetské problematiky, osobní přítel dalajlamy. Tím vším byl muž, který by se letos 6. července dožil jednoho sta let.
Heinrich Harrer v roce 1997 HEINRICH HARRER se narodil 6. 7. 1912 v Rakousko-Uhersku a zemřel 7. 1. 2006 v Rakousku.

Od roku 1933 do roku 1938 studoval geografii a sport na univerzitě ve Štýrském Hradci. Od mládí se věnoval lyžování a horolezectví. V roce 1937 dobývá titulu akademického mistra světa ve sjezdovém lyžování, ve své zemi se stal později i přeborníkem v golfu. Roku 1938 podniknul se skupinou rakousko-německých horolezců prvovýstup severní stěny švýcarské hory Eigeru. V létě roku 1939 odjel s německou expedicí do Himálaje, cílem bylo zdolání pákistánské osmitisícovky Nanga Parbat. Krátce po začátku druhé světové války byl zajat britskou koloniální správou. Z internačního tábora se mu podařilo utéct do Tibetu, kde přečkal zbytek války. Zúčastnil se řady etnografických a horolezeckých expedicí. V roce 1965 byl jmenován řádným profesorem geografie ve Štýrském Hradci. Za své životní dílo obdržel mnoho vyznamenání.


Horozelec a průkopník

Do dějin horolezectví se zapsal roku 1938, kdy společně s Anderlem Heckmairem, Ludwigem Vorgem a Fritzem Kasparkem podnikli první úspěšný výstup severní stěnou Eigeru. Alpská hora nad malebnou vesnicí Grindelwand ve Švýcarsku je vysoká 3 970 metrů. Řadu let odolávala a vybrala si oběti z řad nejlepších lezců. Švýcarské úřady dokonce výstupy zakázaly. Prestižní časopis Alpine Journal nazýval pokusy o její zlezení "posedlostí mentálně retardovaných jedinců".

Trasa, kterou vystoupili, se dnes považuje za klasickou výstupovou cestu, tzv. normálku. Je však nutno brát v potaz, s jakou výzbrojí a informacemi se tehdy horolezci do akce pustili. Dokonce se traduje, že si Harrer na prvovýstup nevzal mačky a vylezl severní stěnu Eigeru v botách s natlučenými hroty. Fantastický prvovýstup mu zajistil místo v německé expedici na Nangá Parbat. V důsledku událostí druhé světové války se tato cesta v Asii prodloužila o více než sedm let.


Cestoval a spisovatel

Po návratu do vlasti v roce 1951 se věnoval cestování. Napsal knihu "Sedm let v Tibetu", která vylíčila zážitky z pobytu v této zemi a vzbudila po celém světě opravdovou senzaci. O třicet let později píše "Návrat do Tibetu" - smutné srovnání z druhé cesty. Své četné výpravy po všech kontinentech představuje v dalších úspěšných knihách. Kromě asijských velehor navštěvuje Jižní i Severní Ameriku, Afriku, Borneo. Ve věku padesáti let jako první na světě stanul i na vrcholu nejvyšší hory ostrova a zároveň nejvyššího vrcholu celé Austrálie a Oceánie - Carstensz Pyramid 5030 m a své zdejší působení zakončil mimořádně náročnou průkopnickou cestou z horské Wameny k jižnímu pobřeží ostrova. Toto putovaní téměř neprostupnými tropickými pralesy napříč teritoriem obávaných kanibalů a lovců lebek absolvoval vůbec jako první běloch.


Oberscharfürer a přítel dalajlamy

Heinrich Harrer s dalajlamou Abmiciózní Harrer byl od roku 1933 členem oddílů SA, kde postupně získal hodnost "nadrotmistra". Po anschlussu Rakouska vstoupil do NSDAP a oddílů SS. Toto později sám označil jako hloupou chybu a ideologický omyl. Hodně sportovců v té době kolaborovalo s vládnoucím režimem, aby mohli dělat kariéru, cestovat, aby dostali vybavení pro své expedice. Celé válečné období Harrer strávil v Asii - částečně v Indii v britském zajetí a pak mnoho let v Tibetu. Po svém návratu do Evropy byl označen za nevinného z jakýchkoli válečných zločinů, což bylo rozhodnutí podporované i Simonem Wiesenthalem - zakladatelem Židovského dokumentačního střediska.

Pobyt na "střeše světa" mu přinesl celoživotní přátelství se současným 14. dalajlamou Tändzinem Gjamccho (který je mladší - přesně na den - o 23 let). JS dalajlama mu v roce 2006 předal cenu "Světlo pravdy" (není bez zajímavosti, že ji získal i Václav Havel - o rok dříve). Ocenění je udělováno organizací International Campaign for Tibet za "vynikající příspěvek k pochopení Tibetu a jeho neutěšené situace veřejností".


Sedm let v Tibetu

Jak tedy proběhly ony roky, poutavě popsané ve stejnojmenné knize, která byla přeložena do více než 50 jazyků a v roce 1997 se stala předlohou světoznámého filmu v hlavní roli s Bradem Pittem?

H. Harrer a další členové německé expedice zdolávali v červenci 1939 svahy osmitisícovky Nangá Parbatu. Počátkem srpna byla expedice nucena na čas přerušit výstup z důvodu sněhových bouří. Když sestoupili do tábora, byli zatčeni. Nacházeli se totiž na území Britského impéria, které v době výstupu horolezců vstoupilo do války s Německou říší. Harrer a další se opakovaně pokoušeli utéct z internačního tábora v Déhrádúnu. Nakonec se útěk podařil pouze Harrerovi a Aufschnaiterovi. Chtěli se dostat do Tibetu a pokusit se najít si práci do doby, než skončí válka. Po mnoha peripetiích, 2000 kilometrech a 21 měsících cesty se jim to podařilo. Vstoupili do "zakázaného města" - pro Lhasu byli skutečnou raritou. Mnoho místních lidí chtělo spatřit dva Evropany, kteří prošli jejich zemí. Harrer brzy získal stálé zaměstnání, dělal zakázky pro vládu i pro dalajlámu, stavěl kino, zavlažovací systémy, dětská hřiště. Několikrát Živého Buddhu viděl, pracoval na jeho zahradě, začal ho vyučovat světové geografii a západní technice a stali se dobrými přáteli. Jeho žák ho zase seznámil s místními staletými zvyky, s ojedinělou kulturou.

Druhá světová válka skončila, v Číně se mezitím k moci dostal Mao Ce-tung . Politické bouře zasáhly i Tibet, který byl okupován čínskými vojsky. V roce 1951 Harrer opouští svůj druhý domov. Dalajlama za dramatických okolností utíká o osm let později. Pro mnoho lidí se Tibet na dlouhá desetiletí stává nedostupnou zemí.


Sedm let v Malém Tibetu

Heinrich Harrer byl jedním z posledních cizinců, kteří zažili Tibet tak, jak fungoval po dlouhá staletí (byť s pomalu se prosazujícími pokrokovými trendy). Po obsazení čínskou armádou byl tibetský národ vytržen ze svých tisíciletých kořenů. Kláštery byly zbourány, zmizely památky nedozírné hodnoty, násilně umírali lidé.

V současné době však nejde o to, křísit ducha mystického Tibetu. Po šedesáti letech tuhé okupace "Země sněhu" je důležité udržet kontinuitu tibetské duchovní kultury, tradic, vzdělávání. To lze - alespoň částečně - zajistit v sousední Indii. V mnoha oblastech země a nejvíce v Malém Tibetu (Ladaku) žije přes 100 000 Tibeťanů. Malé děti utíkají z Tibetu a končí v exilových vesničkách. Zde se o ně starají nadace Tibetské exilové vlády. Velká část financí pochází od štědrých dárců celého světa.

Česká účast na pomoci těžce zkoušenému národu spočívá například v podpoře projektu "KMOTROVSTVÍ NA DÁLKU", který organizuje občanské sdružení M.O.S.T. z Ostravy. Jeho členové pravidelně navštěvují Malý Tibetu již po sedm let. Zájemci můžou financovat studium malého Tibeťana či jednorázově pomoci - ať už penězi na konto veřejné sbírky nebo symbolickou částkou 30 Kč zasláním "esemesky" ve tvaru DMS PROTIBET na číslo 87777.

Další projekty nabízí i jiné možnosti a směry pomoci - od roku 2011 i na dvou školách přímo v Tibetu. Celá činnost je podpořena z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Více informací se dovíte na www.protibet.org.


Petr Ďásek
občanské sdružení M.O.S.T.
www.protibet.org
 Autor: Petr Ďásek

tisknout Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 27 (32 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,91 °C (1-12/2015)
0,95 °C (1-12/2016)
0,94 °C (1-2/2017)  

Koncentrace CO2
400,32 ppm (11/2015)
404,09 ppm (11/2016)

Lidská populace
7,374 miliardy (2/2017)

Index cen potravin FAO
173,8 bodů (1/2017)


ISS HD Earth Viewing
  Anketa
Myslíte si, že Donald Trump bude lepším prezidentem USA, než by byla Hillary Clintonová?

Ano (837)
 
Ne (294)
 

Celkový počet hlasů: 1131
  Nejčtenější články
» 25.10.2016 - 3380x
Koncentrace oxidu uhličitého dosáhla v roce 2015 úrovně 400 ppm (číst článek)


» 06.12.2016 - 2271x
Rozloha mořského ledu v Arktidě i Antarktidě byla letos v listopadu nejnižší v historii (číst článek)


» 27.10.2016 - 2193x
Počet zvířat v přírodě na Zemi rychle klesá, mezi lety 1970 a 2012 jsme přišli o 58 procent zvířat (číst článek)


» 20.10.2016 - 1960x
Prvních devět měsíců roku 2016 s rekordní odchylkou 0,99 stupně Celsia, září bylo druhé nejteplejší (číst článek)


» 30.09.2016 - 1507x
Hladina Indického oceánu na severní polokouli stoupá od roku 2004 dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr (číst článek)


» 20.11.2016 - 1142x
Říjen byl o 0,26 stupně chladnější než loni, přesto je rok 2016 stále rekordně teplý (číst článek)


Gnosis9.net - Internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2016