Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 22. 03. 2018, svátek má Leona citát pro dnešní den: Archeolog je ideální manžel. Čím je jeho žena starší, tím je pro něj zajímavější.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Je možné zachránit Španělsko a Itálii?
Rubrika: Krize společnosti (21.07.2011, 5568 přečtení)

V posledních dnech se pozornost mainstreamových médií obrátila k Itálii. Zanedlouho se více dočteme také o Španělsku. Stručná odpověď na otázku, zda je možné zachránit Itálii a Španělsko, je ne. Pro ty zvědavější je ta delší odpověď nasledující:

Jedním z hlavních faktorů současných problémů je život na dluh. Je dobré si připomenout, že jestliže má být většina dluhů bez problémů, tedy bez bankrotů, splacena, je nezbytný reálný ekonomický růst, tedy růst získávání a využívání (tj. spotřeby) přírodních energetických zdrojů. Pokud tento růst z nějakých důvodů není možný, není možné očekávat ani bezproblémové splácení dluhů.
Finanční a ekonomické problémy odstartoval soukromý sektor, jenž v určitém okamžiku nebyl schopen dalšího zadlužování, resp. existující dlužníci nebyli schopni splácet nahromaděný dluh. Příliš mnoho úvěrů bylo nesplatitelných a důvěra půjčovat klesla. Poměr dluhu k HDP v soukromém sektoru (podnikatelský, finanční a domácí sektor) začal klesat, hlavně kvůli krachům, ne kvůli splácení. V rostoucím zadlužování mohl pokračovat pouze vládní sektor. To ukazuje nasledující graf Stevena Keena:

Dluh USA
Zdroj: Zero Hedge

Příčin, proč je možné zadlužovní vlád, zatímco zadlužování v soukromém sektoru skončilo dříve, je několik, ale hlavní příčina je pravděpodobně v tom, že vlády udělají všechno proto, aby nezkrachovaly a mohly si nadále půjčovat (je předpoklad, že vlády mohou vždy zvýšit daně, přijmout úsporná opatření... anebo jinak - too big to fail), což můžeme konec konců vidět v USA i Evropě. Ani vlády států se však nemohou zadlužovat nekonečně dlouho.

Roste-li neúnosně poměr dluhu k HDP, roste systémové riziko nesplacení dluhu. Finanční trhy reagují přirozeně tak, že za půjčování peněz požadují vyšší výnosy (úroky), protože podstupují větší riziko nesplacení.

A to je presně to, čeho jsme byli postupně svědky v případě Řecka, Irska a Portugalska, kde došlo k přílišnému nárůstu dluhu v poměru k HDP, prudce vzrostly úroky na vládní dluhopisy a státy nebyly schopné splácet svoje závazky. Bohužel, přijatá a přijímaná úsporná opatření situaci většinou pouze komplikují a celkové zadlužení státu nesnižují, stejně jako ani nepřispívají k poklesu úroků za dluhopisy.

Stejnou situaci, která předcházela finanční "pomoci" Řecku, Irsku a Portugalsku, můžeme v posledních dnech sledovat také ve Španělsku a Itálii:

Dluh USA
Zdroj: Bloomberg (výnosy 10-letých dluhopisů Španělska a Itálie)

Je zřejmé, že v průběhu několika měsíců budou Španělsko i Itálie potřebovat finanční pomoc, jestliže se budou chtít dále zadlužovat (můj odhad je do konce roku, pokud by se chtěl někdo vsadit).

Proč rostou výnosy z dluhopisů v těchto státech? Příčin je několik, ale hlavní je ta, že lidé v těchto zemích nedokážou vytvářet reálný (produktivní) ekonomický růst a nadměrně se zadlužují na neproduktivní, to znamená spotřební účely (např. hypotéky).

Půjčování při nižších úrocích (od ECB/MMF/EU) nepomáhá, protože nezbavuje stát zadlužení a většina "pomoci" se nedostává lidem, ale držitelům dluhopisů. Naopak, situaci to zhoršuje, protože netrhové nakupování dluhopisů vede jen k dalšímu už tak nadměrnému zadlužování, které je rovněž nesplatitelné.

Půjčka s nižším úrokem sice oddálí o několik měsíců bankrot, avšak zhorší jeho dopady v budoucnu, protože zvýší ztrátu těch, kteří se na pomoci podíleli. Takže ne, Itálii ani Španělsko není možné zachránit, stejně jako není možné zachránit Evropskou unii v současné podobě (a ani USA či Japonsko, a v dlouhodobějším horizontu ani zbytek světa).

Není možné bránit dluhové deflaci do nekonečna. Ano, nakupování vládních dluhopisů centrálními bankami zmírnilo dopady finanční krize v soukromém sektoru, ale jenom za cenu zhoršení jejich dopadů v budoucnosti.

A ne, není možné nakupovat vládní dluhy donekonečna, protože v určitém okamžiku už nebude nikdo, kdo je bude nakupovat (ani Čína). To je totiž proti logice fungování dluhopisového trhu, který funguje JEN díky tomu, že papírové peníze mají reálnou hodnotu.

Až po té, co zkolabuje dluhopisový trh, bude moci být nastoupena cesta k hyperinflaci - tedy skutečně nespoutanému tisknutí peněz, které nebudou mít žádnou hodnotu. První, deflační fáze ekonomického kolapsu může trvat několik let (probíhá nyní), hyperinflační fáze (POKUD k ní dospějeme) bude pravděpodobně rychlejší.

V každém případě materiální bohatství většiny lidí poklesne a rozdíly mezi bohatými a chudými se dále zvýší, ať už mezi státy (např. Německo vs. krajiny periférie), tak i v rámci států (např. USA).

Nigel Farage vykresluje situaci v Europarlamentu o něco dramatičtěji než já:
Chyceni v ekonomické pasti (video s českými titulkami).


Alexander Ač, 13.7.2011
http://ac.blog.sme.sk/


Zdroj: Alexander Ač - SME Blog (Je možné zachrániť Španielsko a Taliansko?)


Autor: Alexander Ač

tisknout Vytisknout článek Diskuse (2 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 42 (54 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,68 °C (01-02/2018)

Koncentrace CO2
403,76 ppm (11/2016)
405,81 ppm (11/2017)

Lidská populace
7,456 miliardy (2/2018)

Index cen potravin FAO
169,5 bodů (1/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,1)
(1/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4275x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 13.03.2018 - 2214x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 22.10.2017 - 2109x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2094x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 29.11.2017 - 1647x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 19.10.2017 - 1133x
Ohlédnutí za hurikánem Ophelia (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017