Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 26. 05. 2018, svátek má Filip citát pro dnešní den: Štěstí tomu, od něhož jde štěstí každému.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Hnutí Duha: 3 procenta české krajiny ponechejme divočině a turistům
Rubrika: Ochrana přírody (12.10.2010, 4073 přečtení)

Hnutí DUHA navrhuje postupně, během příštích několika desetiletí, vyčlenit vhodná místa, jež budou dohromady tvořit 3 % české krajiny, a ponechat je divoké přírodě a turistům.

Ekologická organizace dnes představila novou publikaci Okna do divočiny v české krajině, která vysvětluje podrobnosti návrhu. Mělo by vzniknout několik míst o rozloze řádově tisíců hektarů, převážně v lesích, kde by se lidské zásahy omezily na nové turistické stezky, naučné tabule, přístřešky a další zařízení pro výletníky.
Ilustrační obrázek Lidé by v nich přitom mohli chodit, stanovat nebo tábořit bez jakýchkoli omezení oproti pravidlům, která platí už dnes. Neprobíhala by tu však těžba dřeva ani nevznikaly nové stavby. Místa by měla být rozložena tak, aby zahrnovala hlavní typy české přírody, od nížinných lužních lesů po horské smrčiny.

Prvním příkladem takových míst jsou čtyři české národní parky.

Německá vláda už rozhodla, že do konce desetiletí divočině vyčlení nejméně 2 % území, přičemž z tamních lesů bude ponecháno přírodě 5 %.

Projekt nabídne turistům unikátní zážitek, který v běžné krajině nemohou poznat. Hnutí DUHA očekává, že divoká příroda - včetně padlých kmenů nebo neregulovaných řek - se stane vyhledávaným cílem výletníků. Bude zde příležitost pro krátké výlety s dětmi i náročnější túry. Proto by byla také velkou ekonomickou příležitostí pro sousední obce.

Návrh je však důležitý rovněž pro uchování původní české přírody. Mnohé druhy zvířat totiž k životu potřebují poměrně velké plochy, ke kterým menší rezervace nestačí.

Ponechání částí krajiny divočině také umožní vědcům, aby studovali, jak žije a vypadá česká příroda, když do ní člověk nezasahuje. Poznání přirozených proměn přírodních ekosystémů je důležité, aby vědci zjistili, jak se krajina přizpůsobuje změnám podnebí. Výsledky pomohou při adaptaci lesního hospodaření na rostoucí teplotu a větší sucho.

Vhodná místa by byla vybírána podle několika kritérií: například nejsou-li osídlena, zda na nich už nyní jsou vhodné přírodní biotopy, nebo jestli jde o státní pozemky.

Nyní je divoké přírodě ponecháno pouhých 0,3 % České republiky.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl: "Některé evropské státy plánují, že malou část svého území vyčlení pro divokou přírodu. Chceme o tom odstartovat debatu také v České republice. Navrhujeme divoké přírodě ponechat tři procenta, tedy malý zlomek naší krajiny. Všude jinde hospodaří lidé. Pro turisty budou výlety do ostrovů české divočiny unikátním zážitkem, který jinde v naší krajině nemohou poznat."

Ladislav Miko, ředitel odboru ochrany přírodních zdrojů a biodiverzity Evropské komise, řekl: "Evropa potřebuje svůj koncept pro divočinu o to více, že už máme jen její stále se zmenšující zbytky. Divočina tvoří už méně než jedno procento rozlohy unie. Se ztrátou divočiny Evropa přichází o významnou část své identity. Proto evropské země hledají cesty, jak divočinu účinněji chránit a jak ji na vhodných místech obnovit. Jsem rád, že se diskuse otevírá i v České republice a věřím, že přinese i konkrétní kroky."

Profesor Josef Fanta z University ve Wageningen řekl: "Naši praotcové - lesníci nevěděli o biodiverzitě a jejím významu pro zdraví lesa a krajiny prakticky nic. Ale my už víme. V současné době jde o to nepěstovat les jen pro dříví jako před 300 lety. Jde o zavedeni víceúčelového hospodaření, v němž jde nejen o dřevo, ale i o ekologické a sociální funkce lesa. Ochrana a obnova divočiny na části území je dnes jedním z pilířů péče o přírodu. Návrh Hnutí DUHA je dobře zpracovaný koncepční dokument, podložený důkladnou studií a dokumentací. Je nyní na ministrech životního prostředí, zemědělství a místního rozvoje, jak budou na tento návrh reagovat. Uvítal bych, kdyby přišli s návrhem, jak tuto koncepci postupně realizovat, která další konkrétní území vybrat a ponechat je přírodě."

Jaroslav Lhota, ředitel a spolumajitel cestovní kanceláře Adventura, řekl: "Když Afričan zjistí, že je lepší nosorožce tisíckrát ukázat než jednou ulovit, bude to pro něj větší šance na přežití než cokoliv jiného. Tímto citátem chci dokreslit názor, že dobře pojatý cestovní ruch může kladně ovlivnit ochranu kulturních i přírodních památek a ve finále celkovou péči o celosvětové kulturní a přírodní dědictví. Ukazovat divočinu lidem dnes může přinášet mnohem větší zisk než například těžba dřeva. Proto regiony se zachovalou přírodou a národními parky mohou být bohatší než okolní zemědělsky a lesnicky využívané oblasti. A hlavně se jedná o trvale udržitelný stav."


Podrobná publikace ke stažení: http://www.hnutiduha.cz/uploads/media/okna_do_divociny.pdf


Tisková zpráva Hnutí Duha, 12.10.2010


Zdroj: Hnutí Duha (12.10.2010, 3 procenta české krajiny divočině a turistům)Souhlasíte s návrhem Hnutí DUHA, aby byla část české krajiny (3%) vyčleněna pro divokou přírodu a návštěvy turistů?

Ano (hlasů: 192)

(70.07 %)

Ne (hlasů: 82)

(29.93 %)Celkový počet hlasů: 274

  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3553x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2534x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 21.03.2018 - 2040x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 1995x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1423x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1334x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017