Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 21. 05. 2018, svátek má Monika citát pro dnešní den: Laskavost je jako sníh. Vše, co pokryje, zkrásní.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Povodně Čechách, Polsku a Německu si vyžádaly jedenáct obětí
Rubrika: Extrémní počasí (07.08.2010, 11634 přečtení)

Okluzní fronta spojená s brázdou nízkého tlaku vzduchu přinesla v pátek 6. a v sobotu 7. srpna intenzivní dešťové srážky na území tří států - České republiky, Polska a Německa. Největší srážkové úhrny byly naměřeny v oblasti Jizerských a Lužických hor - místy spadlo až 290 milimetrů srážek. Vytrvalý déšť se projevil prudkým vzestupem hladin vodních toků, v průběhu dne byl dosažen stav ohrožení na říčkách Jeřice, Smědá, Lužická Nisa, Jizera, Kamenice, Mandava, Ploučnice, v jiných regionech pak na Úhlavě, Bílině, Stěnavě, Oslavě, Sázavce a Černovickém potoce. V Čechách zahynulo při povodních podle informací Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby pět lidí, v Německu se utopili tři lidé, z Polska jsou hlášena tři úmrtí včetně jednoho dobrovolného hasiče.

Povodně v ČR, Ústecký kraj Srážky nejvíce zasáhly povodí vodních nádrží Fojtka a Mlýnice, u druhé jmenované hladina zhruba o 12 centimetrů přesáhla korunu hráze a hrozilo protržení. Na Mlýnici napršelo do sobotních 20:00 222 milimetrů vody, průtok zde dosáhl maxima 50 kubíků za sekundu, což je 1,5 krát více, než je tisíciletá voda. Přehrada Fojtka, kde spadlo do večera 268 milimetrů srážek, měla průtok 31 kubíků za sekundu, což je 1,5 krát více, než je stoletá voda. V Mníšku napršelo za dva dny 288 milimetrů, 239 milimetrů spadlo v Hejnicích, 212 milimetrů v Bedřichově. Tyto dvoudenní úhrny dvojnásobně převyšují průměrné množství srážek za celý srpen a tvoří zhruba 20 až 30 procent ročního úhrnu.

Úhrny srážek za 24 hodin (stav k 7.8. 8:00 SELČ)
Úhrny srážek za 24 hodin (stav k 7.8. 8:00 SELČ)
Úhrny srážek za 24 hodin (stav k 8.8. 8:00 SELČ)
Úhrny srážek za 24 hodin (stav k 8.8. 8:00 SELČ)


Povodňová situace na vodních tocích

Povodňovou situací bylo zasaženo 48 obcí v Libereckém kraji, 55 obcí v Ústeckém kraji a 21 obcí v Pardubickém kraji. Vydatnější srážky postihly i další části ČR (např. Chrudimsko a Olomoucko), avšak následky v těchto oblastech byly nesrovnatelně menší.

Extrémní množství vody se valilo především říčkami Smědá, Jeřice, Lužická Nisa a Kamenice.

Vodní stav Řásnice ve Frýdlantu 2. až 8. srpna 2010 Ve Frýdlantu kulminoval potok Řásnice v 16. hodin při výšce hladiny 251 centimetrů a průtoku 50 kubíků za sekundu, což je těsně pod úrovní stoleté vody. Potok se vlévá do Smědé.

Říčka Smědá, jež se vlévá do Lužické Nisy, měla v měrném profilu Předlánce v 15. hodin rekordní výšku 327 centimetrů.

K významnému překročení úrovně stoleté vody došlo na řece Jeřici pod přehradami Mlýnice a Fojtka. Jeřice se vlévá do Lužické Nisy.

Mandava, přítok Lužické Nisy, kulminovala ve Varnsdorfu v 17. hodin při druhé nejvyšší dosud zaznamenané výšce 237 centimetrů a průtoku 65 kubíků za sekundu. Tato hodnota je pod úrovní padesátileté vody.

Vodní stav Lužické Nisy v Hrádku nad Nisou 2. až 8. srpna 2010 Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou měla nejvyšší průtok okolo 17. a 18. hodiny - vysoko nad 170 kubíků za sekundu při rekordní výšce 389 centimetrů.

Na Kamenici byla výrazně překročena úroveň stoleté vody. V Hřensku řeka kulminovala kolem 20. hodiny při bezprecedentně rekordní výšce 406 centimetrů. Druhý nejvyšší stav (228 cm) byl naměřen 4. července 2009.

Ploučnicí ve Stráži pod Ralskem protékalo rekordní množství vody ve 22. hodin, když měla hladina výšku 278 centimetrů. Rekordní výšku měla Ploučnice v neděli i v Mimoni (251 cm) a České Lípě (234 cm). Totéž platí o Svitávce v Zákupech (293 cm). Průtok Ploučnice v profilu Benešov nad Ploučnicí dosáhl při 180 metrech krychlových za sekundu úrovně padesátiletého průtoku.


Následky povodní

Vodní stav Kamenice v Hřensku 2. až 8. srpna 2010 Povodněmi bylo zasaženo celkem 165 obcí, z toho v Libereckém kraji 65 obcí, v Ústeckém kraji 55 obcí a v Jihočeském kraji 45 obcí.

Liberecký a později také Ústecký kraj vyhlásily kvůli povodním stav nebezpečí. Do záchranných operací byli kromě hasičů povoláni i vojáci.

V Libereckém kraji proběhla v sobotu 7. srpna evakuace 1800 lidí. Na některých místech zasahovaly vrtulníky. Ze střech domů, ze stromů a dalších míst bylo zachráněno 168 lidí (z toho 130 osob na Frýdlantsku). O den později na Českolipsku proběhla evakuace dalších 36 osob.

V Ústeckém kraji na Děčínsku bylo zachráněno nebo evakuováno 193 osob. Pomocí vrtulníku bylo zachráněno 10 lidí.

Na Liberecku bylo zaplaveno 1500 objektů. Mimořádné škody napáchal vodní živel ve Frýdlantu, kde bylo celé centrum města zaplaveno do výšky 1,5 metru. Také v Chrastavě bylo poškozeno mnoho domů, v obci voda strhla dva mosty. V Hrádku nad Nisou zaplavila voda třetinu města, místy až do výšky 1. patra. Deset domů bylo poškozeno natolik, že je čeká demolice. Evakuováno bylo 400 osob.

Na Děčínsku bylo zatopeno celkem 1224 objektů, poškozeno bylo 80 mostků a mostů a více než 60 komunikací. Povodeň na Kamenici v Hřensku byla podle starosty desetkrát horší než ta, která se obcí prohnala před dvěma měsíci. V oblasti Děčínska byly nejvíce zasaženy obce Kytlice, Mlýny, Kunratice, kde bylo zaplaveno dohromady 80 domů, dále Hřensko, Jánská, Srbská Kamenice, Kytlice, Česká Kamenice, Varnsdorf a mnohé další obce. Byly zaplaveny silnice i železniční trať, poničeno elektrické vedení, mosty a další zařízení.

Akutní nebezpečí protržení hrází rybníků přimělo k evakuaci obyvatele několika vesnic na severu Čech. V sobotu 7. srpna večer a v noci došlo k provalení hrází rybníků v Markvarticích, v Holanech a u Cvikova.

Lokální záplavy se vyskytly i na Chrudimsku.

Silniční a železniční doprava v libereckém a ústeckém regionu byla ochromena. Uzavřeny byly desítky silnic a jedenáct úseků železničních tratí. Na některých místech byly zaznamenány sesuvy půdy. Masivní sesuv přerušil například silnici mezi Smědavou a Bílým potokem.

ČEZ vyhlásil v sobotu odpoledne s ohledem na rozsah přerušení dodávek elektřiny kalamitní stav pro okresy Liberec, Česká Lípa a Děčín. Večer vyhlásila pro okres Liberec stav nouze i plynárenská společnost RWE Gas Net. Bez plynu byly 4 tisíce domácností.

V neděli 8. srpna se situace začala na většině míst zklidňovat. Povodńová vlna na Ploučnici zaplavila několik ulic v centru Mimoně. Na evakuaci se připravovali v Benešově nad Ploučnicí, Františkově nad Ploučnicí a Starém Šachově. Na jihu Čech začaly odpoledne hrozit řeky Lužnice a Nežárka. Příprava na evakuaci začala ve Veselí nad Lužnicí. Stavu ohrožení dosáhly i řeky Sázava, Blanice, Želivka, Svitávka, k významnějšímu rozlití těchto toků však nedošlo. V oblastech poničených sobotními povodněmi se začalo s odtraňováním následků pohromy. Odhady způsobených škod se pohybují v řádu miliard korun. 6. září odhadl hejtman Stanislav Eichler škody způsobené v Libereckém kraji na 7,3 miliardy korun.


Povodně v Libereckém kraji Povodně v Libereckém kraji - Chrastava
Povodně v Libereckém kraji. Chrastava. Zdroj: Liberecký kraj


Následky povodní v Heřmanicích Následky povodní v Heřmanicích
Následky povodní v Heřmanicích. Zdroj: Liberecký kraj


Následky povodní v Dětřichově Následky povodní v Dětřichově
Následky povodní v Dětřichově. Zdroj: HZS Liberecký kraj


Povodeň v Bílém Kostele 7.8.2010 - video na YouTube.


Povodeň v Dětřichově 7.8.2010 - video na YouTube.


Povodeň ve Frýdlantu 7.8.2010 - video na YouTube.


Povodeň v Chrastavě 7.8. a 8.8.2010 - video na YouTube.


Povodně v Polsku

Povodně v polské obci Bogatynia Povodně udeřily také v Polsku. Ze 75 procent bylo v sobotu odpoledne zaplaveno dvacetitisícové pohraniční město Bogatynia, které se nachází nedaleko Frýdlantu. Ve městě zaplaveném až do výšky čtyř metrů bylo zničeno nebo poškozeno asi 300 domů, 800 lidí se podařilo evakuovat, jeden člověk pod troskami zahynul. Druhá oběť je hlášena ze Zgorzelce. Třetí obětí se stal dobrovolný hasič, jehož strhl proud při zpevňování provizorní hráze. Situace v obci Bogatynia zůstává i po opadnutí vody špatná, město je bez elektřiny a pitné vody, silnice a mosty jsou ve špatném stavu.

"Nikdo nás nevaroval. Za necelou hodinu bylo naše město zaplaveno až do výšky prvního patra, mnoho domů se zhroutilo a byli jsme odříznuti od okolního světa," popsal apokalyptický zážitek starosta Bogatynie Andrzej Grzmielewicz. "Potřebujeme obojživelná vozidla a vrtulníky na pomoc pro nejméně 2 tisíce lidí, které povodeň postihla."

Kvůli záplavám byly evakuovány i další obce - Markocice, Porajów, Opolno, Kopaczów, Leśna a Zgorzelec (Zhořelec). Ve Zgorzelci dosáhla Lužická Nisa rekordní výšky 740 centimetrů. Mnoho historických budov ve městě bylo poškozeno.


Bogatynia - následky povodní. Video z YouTube.


Povodně v Polsku, Leśna, 7.8.2010
Rozvodněná řeka Kwisa zaplavila náměstí v městečku Leśna v blízkosti hranic s Českou republikou.


Povodně v Německu

Po silných deštích vystoupily z koryt řeky v Německu. V Neukirchenu na německé straně Krušných hor se při záchraně svého majetku utopili tři starší lidé. Největší problémy způsobily řeky Mandava a Lužická Nisa u českých hranic. Z několika obcí kolem těchto toků bylo evakuováno asi 1500 lidí. Zaplavena byla mimo jiné i část německého Görlitzu (Zhořelce). Hladina Nisy v Görlitzu neděli dopoledne vystoupila do výšky 707 centimetrů, což je nejvíce od počátku měření v roce 1912. Průměrná výška hladiny je 170 centimetrů. Podle německého ministerstva vnitra jde o nejhorší povodně v Sasku za posledních více než sto let.


Pohled na německou část Zhořelce 8.8.2010
Pohled na německou část Zhořelce 8.8.2010.


Povodně v Rakousku

Deštivé počasí se neobešlo bez následků ani v Rakousku. V Dolním Rakousku zasahovalo v sobotu 2050 hasičů. V okrese Horn utrpěla největší škody vesnice Mold. V okrese Hollabrunn zaplavila stoletá voda na potoce Pulkau 90 domů v Zellerndorfu a 101 domů v Hadresu. V Obritzu byl větší počet domů zaplaven až do výšky dvou metrů.


Zdroje: ČHMÚ, HZS Libereckého kraje (2), HZS Ústeckého kraje, Liberecký kraj, Ústecký kraj, Povodí Labe, Mzp.cz (2), iDNES.cz, Novinky.cz, Gazeta.pl, TVP.pl, SZ-online.de, ORF.at, Reuters, Handelsblatt.com, Novinky.cz


Související články:
Orkán Herwart se prohnal nad střední Evropou 30.10.2017
Mrznoucí déšť ochromil dopravu v ČR 02.12.2014
Lokální záplavy na jihovýchodě Moravy 14.09.2014
Rekordně deštivá zima ve Velké Británii 13.02.2014
Severozápad Evropy sčítá škody po orkánu Xaver 08.12.2013
Jeden z nejsilnějších tajfunů v historii pustošil Filipíny, počet obětí přesáhl 10 tisíc 09.11.2013
Katastrofální povodně v Coloradu, v Boulderu napršelo za týden stejně srážek, jako téměř za celý loňský rok 16.09.2013
Povodně na řece Amur v Rusku, v Chabarovsku řeka kulminovala 1,5 metru nad rekordem z roku 1897 30.08.2013
Rozvodnění některých řek v ČR 26.06.2013
Povodně ve střední Evropě 02.06.2013
Blesková povodeň na Klatovsku 04.07.2012
Listopad v ČR byl extrémně suchý, teplotně nevybočoval z normálu 30.11.2011
Thajsko postihly nejhorší záplavy za posledních 70 let, v Barmě tento týden po prudkých deštích zahynulo 106 lidí 23.10.2011
Záplavy na Zlínsku 01.07.2011
Pětisetletá voda v povodí Mississippi 13.05.2011
Začátek roku 2011: Rekordní záplavy v Austrálii a Brazílii, velká voda v Evropě a na Srí Lance 16.01.2011
Oteplení a déšť rozvodnily některé řeky v Čechách 14.01.2011
Bezprecedentní záplavy Austrálii, Brisbane pod vodou 12.01.2011
Rok 2010 byl na Slovensku nejdeštivější za 140 let 05.01.2011
V Liberci padl srážkový rekord, rok 2010 je tam nejdeštivější za 70 let 09.10.2010
Povodně zahrozily na severu a západě Čech 29.09.2010
Tornáda v ČR - 24.8. v Olešnici, 27.8. ve Vratimově 27.08.2010
Rekordní povodně v Pákistánu, nebývalá vedra v Rusku? Četnost a intenzita extrémních projevů počasí se zvyšuje, konstatují vědci 23.08.2010
Lokální povodně na Slovensku, rok 2010 je tam mimořádně deštivý 16.08.2010
Rekordní povodně v Pákistánu si vyžádaly přes 1600 mrtvých 06.08.2010
Po rekordních srážkách devastovaly jihovýchod Francie ničivé povodně 16.06.2010
Vlnu veder ukončily prudké bouřky 13.06.2010
Blesková povodeň - na Kamenici překonán stoletý průtok 10.06.2010
Další povodně ve střední Evropě, šest obětí 03.06.2010
Povodně ve střední Evropě - 21 obětí, 16 v Polsku 18.05.2010
Jihozápad Číny - po stoletém suchu tornádo a záplavy 08.05.2010
Rekordní povodně na jihovýchodě USA, 30 mrtvých 03.05.2010
Bouře Xynthie pustošila západní Evropu 02.03.2010
Záplavy v České republice 05.07.2009
Záplavy také v Polsku, Rakousku a na Slovensku 25.06.2009
Větrná bouře Emma se prohnala nad západní a střední Evropou 04.03.2008
Lesy ČR: Orkán Kyrill - rok poté 17.01.2008
Záplavy jsou v Česku i jinde v Evropě 08.09.2007
Léto v Británii bylo rekordně deštivé 04.09.2007
Stoleté záplavy na středozápadě USA 26.08.2007
Počet bouřek je letos v ČR rekordně vysoký 26.08.2007
Záplavy i sucho v Číně 31.07.2007
Záplavy v Anglii končí, pršelo tam nejvíce od roku 1766 30.07.2007
Rekordní záplavy v Anglii 24.07.2007
Orkán Kyrill a škody jím způsobené 27.01.2007
Vichřice zpustošila údolí Bílé Opavy v Jeseníkách 26.11.2004
Lesy v Tatrách padly za oběť klimatickým změnám 22.11.2004

 Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (37 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Významné akce
4. ročník ZAHRANIČNÍ EXKURZE za příklady dobré praxe hospodaření s dešťovou vodou
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 76 (55 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3479x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2507x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 21.03.2018 - 2010x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 1972x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1402x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1307x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017