Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 21. 04. 2018, svátek má Alexandra citát pro dnešní den: Nejsem dost mladý na to, abych věděl všechno.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Zasvěcení přichází zevnitř, nikoliv z venku
Rubrika: Tibet (06.07.2010, 9662 přečtení)

Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, 14. dalajlama

JS dalajlama - duchovní i světský vůdce tibetského národa - završil 6. července sedmdesátpět let svého (stávajícího) života. Podle tibetského buddhismu je "tulku", tj. člověk po přiměřených bádáních uznaný za reinkarnaci zemřelé osoby. Což v jeho případě znamená, že je duchovně svázán s třinácti minulými dalajlámy a se samotným Buddhou.
14. tibetský dalajláma Tändzin Gjamccho na obrázku z 30. let 20. století Překrásně tuto tradici popisuje slavná scéna historického filmu Kundun Martina Scorseseho. Když měl Tändzin Gjamccho tři roky, navštívila dům jeho rodičů, ubohých rolníků, bydlících ve vesnické osadě Takster v provincii Amdo v Tibetu, speciální delegace. Chlapec si prohlížel předměty, které přivezli mniši a vykřikoval: "To je moje! To je moje!". Opravdu, všechny předměty, které poznal jako své, patřily jeho předchůdci XIII. Dalajlámovi, který zemřel v roce 1933 - dva roky před narozením chlapce. Poznání předmětů bylo Tibeťanům znamením, že chlapec je inkarnace, vtělením Dalajlámy.

V roce 1939 byl chlapec přiveden do Lhasy a o rok později prohlášen hlavou tibetských buddhistů. V palácích Potala a Norbulingka začal obvyklým způsobem výuky - logikou, historií, poezií, astrologií a později s rozsáhlými studiemi tanter. K jeho seznámení se západní kulturou přispíval v letech 1944-1950 i rakouský horolezec Heinrich Harrer, který svůj příběh popsal v knize "Sedm let v Tibetu" (zfilmováno s Bradem Pittem v roli Harrera). Není bez zajímavosti, že se slavný cestovatel narodil také 6. července (1912).

Ve věku šestnácti let musel mladý mnich převzít plnou světskou i duchovní odpovědnost vyplývající z jeho funkce dalajlamy vlivem problémů, které vznikly v Tibetu s postupující čínskou okupací. Na pozvání Mao Ce-tunga navštívil Čínu v roce 1954. Mezi tibetským národem a čínskou armádou však nebyla možná žádná dohoda. Sedm dní po občanském povstání proti Číňanům, 17. března 1959, dalajlama opustil Lhasu. Začala se naplňovat věštba slavného indického guru Padmasambhavy. Ten v osmém století řekl: "Až přiletí železní ptáci a přijedou koně na kolech, budou Tibeťané roztroušeni po světě jako mravenci a Buddhovo učení se dostane do nejvzdálenějších zemí." Takováto věštba se před 1200 lety vymykala jakékoliv lidské zkušenosti.

14. tibetský dalajláma Tändzin Gjamccho Dalajlamovi bylo poskytnuto útočiště v Indii, kde až dodnes zůstává v malém městečku Dharamshala na severu země. Více než sto tisíc jeho krajanů bylo ochotno následovat ho do exilu, většina z nich se usadila v Indii a Nepálu. V Indii zůstává dalajlama duchovním vůdcem tibetského národa a oficiálním představitelem jeho vlády v exilu. Jeho aktivity jsou velice široké. Výuka, zasvěcení a přednášky pro četné posluchače v Bodhgáji, Dharamsale a jiných místech v Indii, ale i na celém světě. V roce 1959 zahájil kampaň za mírový návrat tibetské nezávislosti, činnost, za kterou byl vyznamenán Nobelovou cenou míru v roce 1989. Obdržel také Cenu Alberta Schweitzera a Wallenbergovu cenu udělovanou Nadací pro lidská práva amerického kongresu. Je představitelem angažovaného buddhismu. Tuto platformu lze vnímat jako výsledek dialogu buddhistické etiky se západní ideou lidských práv. Klade důraz na sociální angažovanost a princip odpovědnosti za to, co se na světě děje. Aplikuje tradiční buddhistickou etiku na problémy moderního světa.

Při usilování o osvobození Tibetu dalajlama důsledně odmítá použití násilí. Obhajuje mírové řešení založené na toleranci a vzajemném respektu, aby chránil historické a kulturní dědictví svého lidu. Jeho význam pro Tibet a řešení komplikovaných problémů země je velký. V dnešním světě, kdy se stále mnoho problémů řeší násilím s oběťmi na životech, dalajlama rozvíjí filozofii míru a úcty ke všemu žijícímu.

Jeho Svatost dalajlama na svých cestách opakovaně navštívil Českou republiku. Setkal se osobně i s některými členy občanského sdružení M.O.S.T. z Ostravy. Sdružení od svého vzniku informuje o tibetské duchovní kultuře, způsobu života a přístupu k přírodě. V posledních třech letech organizuje projekt "Kmotrovství na dálku". Jeho podstatou jsou tři formy pomoci:
  1. Podpora tibetských exilových vesniček v Indii, kam ročně uteče přes vysokohorská sedla za strastiplných okolností 200-300 dětí. Rodiče zůstávají v Tibetu, posílají své děti za vzděláním, za lepším životem.

  2. Odtržením od své minulosti ztrácejí lidé kořeny. Proto je nutné také přispět k důstojnému žití starých lidí, kteří před půl stoletím opouštěli s dalajlámou svou zemi. Oni jsou nositelé živého odkazu, který se po staletí předával z generaci na generaci.

  3. Pomoc studujícím mnichům a mniškám v buddhistických klášterních školách v indickém Ladaku - Malém Tibetu. Zde se svobodně rozvíjí původní kultura a tradice, které jsou v sousedním Tibetu čínskou nadvládou devastovány.

Tibetské děti v Ladaku Staří Tibeťané v Ladaku


Sdružení formou veřejné sbírky, dárcovskými SMS a pomocí "kmotrů" zajišťuje finance, které následně odesílá na potřebná místa. Užití prostředků kontrolují členové při pravidelných ročních návštěvách indických Himálají. Zajišťují také písemný kontakt českých dárců s "kmotřenci", kterých je v současnosti téměř dvěstě! To vše se uskutečňuje také díky přispění Ministerstva zahraničních věcí ČR, které udělilo v roce 2010 sdružení grant pro rozvoj jeho činnosti.

Narůstající počet laskavých dárců je potěšující. Oba malé národy mají při bližším pohledu hodně podobných historických milníků - byť je jeden v srdci Evropy a druhý na střeše světa. Solidarita českých lidí může být JS dalajlamovi tím nejhezčím dárkem k narozeninám.

Více informací se zájemci dozví na internetových stránkách občanského sdružení M.O.S.T na adrese www.ProTibet.org.


Petr Ďásek,
občanské sdružení M.O.S.T.

"Soucit je tím, co činí náš život smysluplným. Je to zdroj trvalého štěstí a radosti. A je to základ dobrého srdce, srdce člověka, který jedná z touhy pomoci ostatním. Prostřednictvím laskavosti, náklonnosti, poctivosti, pravdy a spravedlnosti ke všem ostatním zajistíme si svůj vlastní prospěch. Není to záležitost pro komplikované teoretizování. Je to záležitost zdravého rozumu."

Jeho Svatost dalajlama
Autor: MOST ProTibet

tisknout Vytisknout článek Diskuse (1 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 63 (61 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,74 °C (01-03/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4528x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 13.03.2018 - 2897x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 22.10.2017 - 2298x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2275x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 29.11.2017 - 1772x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1204x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017