Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 26. 05. 2018, svátek má Filip citát pro dnešní den: Štěstí tomu, od něhož jde štěstí každému.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Jaký bude rok 2010: věříte dvanácti apoštolům zkázy?
Rubrika: Krize společnosti (12.01.2010, 9535 přečtení)

Patříte mezi optimisty nebo spíše pesimisty? Porovnejte svoje prognózy s dvanácti "pesimisty". Je mezi nimi například i biolog Jared Diamond (autor knihy Kolaps, 2005) či nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. Ben Bernanke ani Alan Greenspan mezi nimi nejsou. Takže, čeká nás Velká Deprese anebo Velké Oživení?
Ilustrační obrázek 1. Faber: Americká říše je za vrcholem a v úpadku

Ekonom z Hong-Kongu Marc Faber říká: "Průměrný věk největších civilizací světa byl 200 let... Jen co se společnost stane úspěšnou, stáva se arogantní, příliš sebejistou, zkorumpovanou a úpadkovou... příliš utrácí ... vede nákladné války, majetková nerovnost a sociální napětí je na vzestupu; společnost vstupuje do dlouhodobého úpadku."

2. Grantham: Nenaučili jsme se nic, jsme odsouzení k opakování minulosti, ale ve větší míře

Finanční manažer Jeremy Grantham varuje, že naše iracionální noční můra sa bude opakovat. Před rokem jsme se nebezpečně přiblížili k "2. Velké Depresi". Naneštěstí jsme se "nic nenaučili... a predurčili jsme se k další finanční krizi v ne příliš vzdálené budoucnosti." Trhy sa zotavily. Nyní historické cykly plus naše iracionální chování zaručují další, ještě větší globální propad. "Nenaučili jsme se nic."

3. Stiglitz: Wall Street vytvořil krátkou přestávku před dalším krachem

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz nedávno varoval: "Dokud se drasticky nezmění systém stimulací na Wall Street, finanční sektor se bude snažit pouze obcházet jakékoliv nové regulace, které vymyslíme. Bude to jednoduše jen krátká přestávka před další krizí." Upozorňuje, že ne, že by se nic nezměnilo, ale je to ještě horší: "Lobisté ovládají Obamu, Kongres i Fed."

4. Johnson: Dochází nám čas před další 2. Velkou Depresí

Ano, "dochází nám čas... abychom zabránili skutečné depresi," varuje bývalý hlavní ekonom IMF (Mezinárodního měnového fondu) Simon Johnson. "Finanční průmysl v podstatě ovládl naši vládu" a "blokuje nevyhnutelné reformy" a pokud neprolomíme pevnou kontrolu Wall Streetu, nepodaří se nám zabránit příchodu 2. Velké Deprese.

5. Prof. Ferguson: Lehce vydělané peníze Fed-u pohánějí nové bubliny a kolapsy

V čtyřistaleté historii burzy "existoval dlouhý vývoj finančních bublin," říká Niall Ferguson (profesor historie na Harvardově univerzitě a autor dokumentu "The Ascent of Money"). Kdo je vinen? Fed: "Bez lehce získaných peněz nemůže vzniknout opravdová bublina. To je příčina, proč tak mnoho bublin má původ v hříších zapomenutí a nařízeních centrálních bank." Další bublina (a pád) je téměř stejná, díky 23,7 biliónové explozi dluhu z Washingtonu, podpoře Fedu pro 670 biliónový systém stínového bankovnictví (systém nefinančních institucí, které krátkodobě půjčují a investují peníze do dluhodobých aktiv, vyhýbají se standardním bankovním regulacím. Podle některých byly hlavní příčinou vzniku nesplatitelných (sub-prime) hypoték (Definice viz zde.) a lobistů z Wall Street, kteří se stali super boháči díky nenasytnému sobectví Wall Streetu.

6. Taleb: Fed naháněný duchem Greenspana selhal v Reagonomice

když Obama znovu dosadil Bernankeho, Nassim Taleb, profesor rizikového manažerství a autor knihy "Černá labuť", varoval před novou pohromou: "Svět nebyl nikdy předtím tak křehký," a Obama navzdory tomu znovu dosadil ekonoma, který "dokonce ani neví, že nerozumí tomu, jak věci fungují." Nový důkaz? Na zasedání Americké ekonomické asociace minulý týden Bernanke tvrdil: "Nejlepší odpověď na bublinu na trhu s nemovitostmi by byla regulační, nikoli peněžní."

Špatně: Zapomíná, že v čase, kdy radil Bushovi, neudělal nic. Teď je Obama, uvězněný s klonem Greenspana a šílenou ideologií zaměřenou jen na záchranu zkrachovalého bankovního systému zaplavením světa dolary ztrácejícími hodnotu, zárukou dalšího krachu.

7. Soros: Dolar jako rezervní měna je mrtvý, rezervy umírají

Miliardový investor George Soros a jeho "Nové paradigma": Americký 25-ti letý "superboom... vedl k masivní deregulaci... slepě nahánějící volné trhy... uvolnil nadměrnou nenasytnost... způsobil krachy .com a úvěrů" a kontraktů "systému stínového bankovnictví". "Systém nefunguje. Současná krize znamená konec éry rozmachu úvěrů založených na dolaru jako mezinárodní rezervní měně," varuje Soros. "Teď jsme v období destrukce bohatství. Bude velmi těžké zachovat si vlastní majetek za těchto okolností."

8. Hedžoví hráči: Vydělali miliardy a přelstili hloupé politiky a bankéře

Soros není sám, mnoho příznivců hedžových fondů vydělalo milióny a miliardy, když vsadili na hloupost Washingtonu a na opatření laciných peněz od Fedu. Podle magazínu Alpha vydělali čtyři hedžoví hazardéři každý po 1 miliardě dolarů jenom v roce 2008. Každý z 25 nejvyšších "manažerů vydělal v průměru 464 milionů dolarů v minulém roce... královská suma, zvláště v roce globální recese, ničení burz a mizejícího bohatství."

9. Shiller: .com, rozpad půjček chudým, následuje "třetí epizoda"

Ekonom Robert Shiller, přezdívaný "Dr. Doom", někteří si ho z období před 10 lety spojují s pojmem "iracionální veselost", nyní varuje: "Bubliny jsou hlavně sociálním fenoménem. Dokud neporozumíme psychologii, která je vytváří, budou se tvořit neustále. Donedávna jsme žili ve dvou epidemiích nadměrného finančního optimismu a blížíme se k třetí epizodě, ale tato dá vzniknout iracionálnímu pesimismu a nedůvěře - ne veselosti."

10. Kaufman: Iracionalita nahradila rozum, vědu a technologii

Henry Kaufman byl hlavní ekonom Salomon Brothers celých 24 let: "Proč se nám tak nedaří spravovat naše klíčové ekonomické instituce a zároveň jsme tak schopní v medicíně, inženýrství a telekomunikacích? Proč dokážeme vyslat člověka na Měsíc s dokonalou přesností, ale neukormidlujeme naši ekonomiku mimo útesy? Proč naše počítače pracují tak přesně, kromě toho, když je využíváme pro kontrakty a hedžové fondy?"

Kaufman varuje: "Výpočty byly správné, ale naše závěry z nich odvozené příliš často ne." Proč? Díky sobeckým, krátkozrakým politikům a bankéřům.

Ilustrační obrázek 11. Biggs: Všechno prodejte, kupujte zbraně, jídlo a utečte do hor

Ve svém bestselleru "Bohatství, války a moudrost" nás bývalý vědecký guru v Morgan Stanley Barton Biggs varuje, abychom se připravili na "rozpad civilizace... vaše bezpečné místo musí být soběstačné a schopné dopěstování jídla... mělo by být zásobované semeny, hnojivy, konzervami, vínem, léky, šaty, a pod. ... Pár výprasků přicházejícím lupičům by je mělo přesvědčit, že jiné farmy jsou snadnější kořistí." Biggs zní jako militantní anarchista.

12. Diamond: Národy ignorují zjevné, až už je pozdě, potom kolabují

Konec bude rychlý, v našem věku krátkodobého konzumerismu a neustálého potěšení jen pár lidí naslouchá varováním našeho oblíbeného evolučního biologa Jareda Diamonda. Společnosti selhávají, protože jsou nepřipravené a zavírají oči, až už je příliš pozdě: "Civilizace sdílejí ostrou křivku úpadku. Ve skutečnosti k rozpadu společnosti může dojít už 10 či 20 roků po té, co dosáhne vrcholu v populaci, bohatství a moci."

* * *

K původnímu článku přidávam ještě další postřehy možná meně známých "hlásatelů zkázy".

13. Prof. Joseph Tainter, antropolog: Kolaps bude globální

"Kolaps, pokud nastane a až k němu dojde, bude tentokrát globální. Už nemůže zkolabovat jenom samotný stát. Světová civilizace se bude rozpadat společně." Z knihy Kolapsy složitých společností, strana 214, rok 1988.

14. Dr. Dennis Meadows, jeden z autorů známé publikáce "Limity růstu" z roku 1972

Změny v technologii mohou pouze oddálit konec růstu o několik let, ale nedokážou se mu vyhnout a nezabrání poklesu. K největšímu stresu dochází při zastavení růstu a ne při poklesu, jak se domnívá většina lidí. "To, co dnes považujeme za problémy, jsou ve skutečnosti symptomy. Skutečný problém je fyzický růst toků látek a energií, narážející na limity konečné planety." Ve své prezentaci uvádí, že modely z roku 1972 předpověděly růst ješte dalších 40 až 80 roků. Nové důkazy ale ukazují, že v prvních fázích konce růstu jsme už nyní a "velké stresy zažijeme v nasledujících desetiletích".

15. A nakonec prof. Kjell Aleklett, zakladatel sdružení ASPO pro výzkum ropného zlomu

"Jestliže je první desatiletí tohoto století desetiletím, kdy se začal ropný zlom, jsem celkem přesvědčený, že nasledující desetiletí bude tím, které pocíti jeho dopady."


ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK!


Alexander Ač


Převzato z: Alexander Ač - SME Blog (10.01.2010, Aký bude rok 2010: veríte 12. apoštolom skazy?) Autor: Alexander Ač

tisknout Vytisknout článek Diskuse (9 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3540x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2528x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 21.03.2018 - 2035x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 1989x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1420x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1329x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017