Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 21. 04. 2018, svátek má Alexandra citát pro dnešní den: Nejsem dost mladý na to, abych věděl všechno.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Alexandra David-Néelová
Rubrika: Tibet (08.09.2009, 8649 přečtení)

"Podařilo se mi něco, o čem se neodvažovali snít ani ti nejnáročnější: uskutečnit cestu, jejíž kouzlo daleko předčí, co si vymýšlel Jules Verne. Prošla jsem oblasti, které podle hodnověrných pramenů nikdy nenavštívil žádný bílý cestovatel."

Věty vytržené z dopisu drobné ženy Alexandry David-Néelové, rozené Louise Eugénie Alexandrine Marie Davidové. Nebyla to slova jen tak hozená do větru. Tato belgicko-francouzská průzkumnice, anarchistka, spiritualistka, buddhistka a spisovatelka procestovala kus Asie. Nejznámější byla její návštěva tibetské Lhasy v roce 1924, kdy byl cizincům vstup do města přísně zakázán. David-Néelová napsala přes třicet knih o východních náboženstvích, filosofii i o svých cestách.
Alexandra David-Néelová Narodila se v Paříži (*24. října 1868). Její biografie by vydala za několik lidských osudů. Už v mládí podnikla několik samostatných "neohlášených" cest. Jak sama říkala, "uměla jsem utíkat dřív, než jsem se vůbec naučila chodit." Prvním takovým úkazem její touhy po svobodě byl její útěk z domova ve věku pěti let. Po dosti rozsáhlém pátrání byla nalezena a přivedena policistou, kterého poškrábala.

V Paříži studovala orientalistiku, objevila filosofii buddhismu. V letech 1890-91 cestovala do Indie. V Tunisu se setkala s inženýrem Philippem Néelem, za kterého se provdala. Její manžel po dlouhá léta velkoryse financoval všechny její cesty. V roce 1911 Alexandra podruhé cestovala do Indie, aby tam dále prohlubovala své znalosti o buddhismu. Domluvila se s manželem, že se za 18 měsíců vrátí. Trvalo jí to 14 let.

Jako první Evropanka se dvakrát setkala s 13. dalajlámou. V letech 1914-1916 žila v jeskyni nedaleko tibetských hranic a společně s mladým mnichem Aphurem Jongdänem se věnovala studiu. Jongdän se později stal jejím adoptivním synem. V únoru 1921 se nerozlučná dvojice vydala v převlečení za žebračku a mnicha na cestu do zakázaného Tibetu. Cesta trvala tři roky, byla dlouhá a krušná, dvakrát byli poznáni a museli své plány změnit. Po cestě čelili nebezpečí lupičů, divé zvěře. Spali na zmrzlé zemi přikrytí plachtou, v jeskyních, na střechách domů, ve stájích. Sužovala je krutá zima, hlad, obavy z prozrazení, úrazy v prázdné a nehostinné krajině. Třiapadesátiletá (!) Alexandra si však pouť užívala a celou anabázi popsala ve své knize "Cesta Pařížanky do Lhasy". V Tibetu se stala lámou, zároveň byla v uznávána jako "naldžorpa", jak jsou nazýváni mystikové s nadpřirozenou mocí. Přesný překlad tohoto slova je "ten, který dosáhl dokonalého klidu". Při oslavě jejích stých narozenin se kdosi zeptal, jak dokázala procestovat celý Tibet. Odpověděla, že velmi jednoduše, že zkrátka kladla jednu nohu před druhou.

Alexandra se vrátila do Francie r. 1925, a v Paříži zažila obrovský úspěch. Po rozvodu s Philipem Néelem se usadila i lámou Jongdänem v Provenci v Digne. Po nějaké době se manželé usmířili a on ji podporoval až do své smrti. O svých cestách vydala mnoho knih a rovněž uspořádala přednáškové turné po Evropě. V r. 1937 ve věku téměř 70 let se vydala Alexandra, doprovázená Jongdänem přes Sovětský svaz transsibiřskou magistrálou do Číny. Vrátili se v r. 1946. Její adoptivní syn tragicky zemřel v roce 1955 ve Francii v Digne, kde žili.

A. D. Néelová stačila ještě, než byla pod čínskou nadvládou potlačena, popsat mystiku lámaistického buddhismu spolu s bönismem, což bylo původní předbuddhistické animistické náboženství Tibetu, založené na uctívání démonů a temné magie. Psát přestala 18 dní před smrtí. Skonala v Digne před čtyřiceti lety 8. září 1969.


Zemřela deset let po té, co byl "její" Tibet obsazen čínskou lidovou armádou a tibetský národ byl vytržen ze svých tisíciletých kořenů. Kláštery, která tak zvídavě navštěvovala při jakékoliv příležitosti, byly bourány. Zmizeli její učitelé prastarého umění "tumo" (tibetský způsob, jak ve svém těle vytvořit takový stav, aby se udrželo teplé v mrazivých podmínkách). Na tibetských pláních už nebylo možno spatřit běžce "lung-gom", muže v transu, kteří rychle překonávali velké vzdálenosti bez jídla a pití (tento stav uměli navodit po letech meditace a tréninku. To vše popisovala ve svých knihách, psala i o jiných mystériích a možnostech, jak dojít k určitým magickým schopnostem. Uváděla své zkušenosti s telepatií, zmiňovala se o neveřejných naukách sdělovaných po generace pouze od ucha k uchu.

V současné době však nejde o to, křísit ducha mystického Tibetu. Po půlstoletí režimu tuhé okupace "Země sněhu" je důležité udržet kontinuitu tibetské duchovní kultury, tradic, vzdělávání. Z Tibetu každý rok utíká za nelehkých podmínek zhruba 300 dětí za vzděláním. Rodiče zaplatí převaděčům a jejich často i šestiletí potomci skončí v exilových vesničkách v sousední Indii. Zde se o ně starají nadace Tibetské exilové vlády. Žijí ve čtyřicetičlenných skupinkách v péči dospělého páru. Velká část financí na fungování těchto komunit - "khimtsang" - pochází od štědrých dárců celého světa.

Česká účast na pomoci těžce zkoušenému národu spočívá například v podpoře projektu "KMOTROVSTVÍ NA DÁLKU", který organizuje občanské sdružení M.O.S.T. Zájemci můžou dlouhodoběji částečně financovat studium malého Tibeťana či jednorázově pomoci - ať už finančním darem na konto veřejné sbírky nebo symbolickou částkou 30 Kč zasláním dárcovské "esemesky". Projekt nabízí i jiné možnosti pomoci. V roce 2009 byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Více informací se dovíte na www.protibet.org.


Petr Ďásek,
občanské sdružení M.O.S.T.
www.os-most.cz
www.protibet.org
Autor: MOST ProTibet

tisknout Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 63 (61 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,74 °C (01-03/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4528x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 13.03.2018 - 2897x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 22.10.2017 - 2298x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2275x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 29.11.2017 - 1772x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1204x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017