Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 20. 02. 2018, svátek má Oldřich citát pro dnešní den: Když se objeví slunce, zmizí hvězdy.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Nová zpráva odhaluje skutečnou cenu biopaliv v Latinské Americe
Rubrika: Potravinová krize, biopaliva (17.09.2008, 5690 přečtení)

Nová zpráva Friends of the Earth (FoEI) - "Fuelling Destruction in Latin America" - analyzuje současný a plánovaný vývoj ve vícero jiho- a středoamerických zemích, které zvyšují produkci biopaliv do alarmujících čísel, aby dokázaly uspokojit domácí poptávku, jakož i narůstající poptávku po náhražkách nafty a benzínu v Evropě a USA.

Zpráva uvádí, že aktuální rozšiřování plochy určené k pěstování plodin pro biopaliva znamená nárůst odlesňování a ničení přírodních ekosystémů, nárůst počtu a intenzity konfliktů o půdu, vystěhovávání venkovského obyvatelstva, špatné pracovní podmínky a znečisťování životního prostředí.
Paul de Clerk, koordinátor kampaně zaměřené na problematiku nadnárodních společností, FoEI, řekl:

Friends of the Earth - Fuelling Destruction in Latin America "Pěstování biopaliv v Latinské Americe na velké rozloze je neudržitelné a nepomáha ani běžným lidem, ani životnímu prostředí. Víc biopaliv znamená, že zemědělské koncerny, finanční spekulanti a velcí vlastníci půdy budou vytvářet obrovské zisky, které v konečném důsledku zaplatí lidé a životní prostředí."

Zpráva dokazuje, že:
Prakticky veškerý rozvoj směřuje do obrovských intenzifikovaných monokultur plodin, které jsou závislé na chemických pesticidech a hnojivech stejně jako na častém zavlažování. Takové plantáže mnohdy vytlačují jiné zemědělské aktivity do citlivějších území, jako jsou například dešťové pralesy a savany, což vede k masivnímu odlesňování a ohrožování biodiverzity.

Pracovní podmínky jsou nezřídka velmi špatné, podobné modernímu otroctví a dětská práce je ješte stále v mnoha zemích běžnou záležitostí. Spekulace tlačí ceny půdy nahoru a existují důkazy, že produkce biopaliv nahrazuje produkci potravin pro místní obyvatele.

Venkovské komunity jsou přemisťovány, aby vytvořily místo pro plantáže. Jako součást tohoto procesu vznikají konflikty ohledně práv na půdu, kterých neustále přibývá. S rozvojem biopaliv v Latinské Americe se rozvíjí politika postavená na nízké úrovni transparentnosti a demokracie, kde neexistuje prakticky žádný systém územního plánování, kde je vládní systém velmi slabě kontrolovaný a kontrolovatelný a v některých případech je součástí procesu i násilí prostřednictvím různých polovojenských skupin.

Úzké kontakty mezi obchodem a politiky vedou k tomu, že vlády zavádějí politiku mimořádně atraktivní pro agrobyznys - ve formě daňových úlev, práv na půdu a potřebné infrastruktury. Tato úzká propojení znamenají taktéž konflikty zájmů a korupci, přičemž vlády zavírají oči před ilegálními aktivitami vlastníků půdy a výrobců.

Velcí výrobci, obchodníci a investoři zvyšují svoje zisky díky narůstajícím prodejům zemědělských komodit, růstu zemědělských vstupů a díky ziskům ze spekulací s půdou. Jak odhaluje tato zpráva, nadnárodní společnosti jsou stále víc a víc zapojené do agrobyznysu v zemích Jižní a Střední Ameriky.

Paul de Clerck, koordinátor kampaně, pokračuje: "Produkce biopaliv narůstá zejména díky nezdravé poptávce po plodinách pro automobilová paliva v Evropě a Severní Americe. Biopaliva nejsou řešením našich klimatických nebo energetických problémů, ale, jak vyplývá z výsledků zprávy "Fuelling Destruction in Latin America", ještě více zvyšují už existující sociální a environmentální problémy, stejně jako problémy dodržování lidských práv v rozvojových zemích.

"Sociální a environmentální problémy by se po odsouhlasení závazných cílů pro biopaliva v EU zhoršily. Expanze velkoplošného pěstování biopaliv není trvale udržitelná. Vzrůstající poptávka EU po biopalivech není pro klima a energetickou krizi řešením: řešením je klesající spotřeba a úspory energie," řekla Lucia Ortiz, koordinátorka Friends of the Earth, Brazílie.


Andrej Devečka
Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA), Slovensko
http://www.cepta.sk/

Zdroje:
- Econnect (15.09.2008, Nová správa odhaľuje skutočnú cenu biopalív v Latinskej Amerike)
- FoEI (10.09.2008, Real Price of Agrofuels Revealed)
- FoEI (09/2008, Fuelling Destruction in Latin America, pdf soubor)


  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 21 (42 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,66 ppm (10/2016)
405,46 ppm (10/2017)

Lidská populace
7,447 miliardy (1/2018)

Index cen potravin FAO
169,8 bodů (12/2017)

ENSO
La Niña (SOI: -0,1)
(12/2017)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 3998x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 05.09.2017 - 2388x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1947x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1883x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 1850x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1775x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017