Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 28. 05. 2018, svátek má Vilém citát pro dnešní den: Blažený ten, kdo stojí na počátku.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Nová vlna survivalismu
Rubrika: Životní styl (05.08.2008, 11442 přečtení)

Tradičním symbolem survivalismu bývá zarostlý samotář v maskáčích obklopený bednami s konzervami a municí ve srubu kdesi v divočině. Takto Barton M. Biggs, bývalý hlavní globální stratég Morgan Stanley, opravdu nevypadá. Přesto ve své nové knize "Bohatství, válka a moudrost" nabádá, aby lidé "brali v úvahu možnost zhroucení civilizační infrastruktury".

"Vaše útočiště musí být soběstačné a musíte mít možnost pěstovat nějaké potraviny," píše Biggs. "K tomu patří dostatečné zásoby osiva, hnojiv, konzervy, víno, léky, oblečení atd. Vzpomeňte si na švýcarskou robinsonskou rodinu. K nepokojům a vzpourám, kdy právo a pořádek načas zcela selhávají, by mohlo dojít i v Americe a Evropě."
Postkatastrofický film Já legenda (I Am Legend) měl premiéru v roce 2007. Zdá se, že survivalismus už není pouze pro ty, kteří trénují přežití v extrémních podmínkách. Tváří v tvář směsici hrozeb, jako jsou propadající se ekonomika, nemovitostní krize, klimatické katastrofy a prudký růst cen ropy - začínají o opatřeních pro případ "konce světa", oblasti donedávna vyhrazené sociálním vyděděncům, uvažovat už i lidé, které jistě nelze považovat za extrémisty.

Hromadí nebo pěstují potraviny pro případ výpadků v zásobování nebo pro všechny případy nakupují drahé kovy. Někteří se pokoušejí o nezávislost svých příbytků na veřejné energetické síti nebo plánují stavbu domů domy odlehlých bezpečných místech. Podstatné je neztratit kontakt se společností, nicméně být připraven pro případ, že budoucnost začne připomínat dění ve filmu Mad Max...

"Rozhodně nejsem nějaký milovník zbraní, ani netíhnu ke skinheadům v maskáčích. Dokonce nelovím a ani nerybařím," říká například 53 letý Bill Marcom, stavitel z Dallasu.

Přes to všechno, motivován poznáním, že kreditní krize a hroutící se bublina kšeftování okolo nemovitostí může přerůst v rozsáhlý ekonomický chaos - "ohromnou hospodářskou krizi", jak to nazval. Marcom začal v posledních letech podnikat různá opatření v rámci přípravy na nejisté časy: nakupuje stříbrné mince, přístroje GPS, satelitní telefon a vybavení pro hydroponii a na odlehlém místě v západotexaské poušti si staví jednoduchý srub.

"Když se všechny smolné planety postaví do řady a věci půjdou opravdu k čertu," míní Marcom, "budou ti, kteří se včas nepřipravili uvězněni ve městech společně s tisíci dalšími lidmi, soupeřícími o jídlo, propan a další potřebné věci."

Zájem o survivalismus - ať již jde o jeho tradiční tvrdou nebo o "lehčí" verzi pro střední třídu - je důležitým indikátorem ekonomického a sociálního neklidu. "Vynořuje se v časech skutečného (období po 11. září) nebo předpokládaného ohrožení (jako chaos, který měl údajně vzniknout po takzvaném Y2K v roce 2000)," říkají odborníci.

Občas je určitý stupeň paranoie posvěcen i oficiálně. Například jako v 50. letech, kdy úřady civilní obrany vyzývaly, aby si lidé budovali osobní protiletecké kryty v rámci jaderného ohrožení. Roku 2003 Department of Homeland Security vyzýval Američany, aby si udělali zásoby plastových fólií a lepících pásek k zabezpečení příbytků pro případ biologického nebo chemického útoku.

Dnes už ale vláda, ačkoliv stále vyzývá k zvýšené opatrnosti, nehraje v povzbuzování k připravenosti vůdčí roli. Pro některé lidi tím vzniklo zneklidňující vakuum a mnozí mají strach.

Zatímco uznávaní ekonomové už zcela veřejně zvažují, zda US kreditní krize nakonec vyústí či nevyústí v celosvětový kolaps finančního systému, hrozí bývalým americkým viceprezidentem vypuštěný bubák globálního oteplování mohutnými záplavami, nemocemi a hladomorem, nebo možná právě naopak novou dobu ledovou...

"Nemůžete se prostě vyhnout úvahám nad tím, zda se skutečně nežene nějaká katastrofa," říká 50 letý David Anderson, administrátor databáze v Colorado Springs, jehož mimo jiných faktorů vyprovokovala ekonomická nejistota a vysoké ceny ropy k tomu, že zřídil ve sklepě pro svou rodinu s dvěma malými dětmi dvouměsíční zásobu konzervovaných potravin.

Jak by to dopadlo, kdyby studená válka přerostla v jadernou noční můru, ukázal v roce 1983 film Den poté (The Day After). Podobné smýšlení posiluje i kultura knihami, jako je novela "The Road", kterou napsal Cormac McCarthy, pojednávající o otci a synovi putujícími poapokalyptickou pustinou, a filmy jako "I Am Legend", kde Will Smith hraje člověka, který přežil epidemii uměle vytvořeného viru a potuluje se strašidelně pustými, travou porostlými ulicemi New Yorku.

Survivalisté příslušní k střední třídě mohou listovat rostoucím počtem kutilských knih s názvy jako "Dare to Prepare!" (Nebojte se připravit!), kniha vydaná vlastním nákladem Holly Drennan Deyo nebo "When All Hell Breaks Loose" (Až vypukne peklo) Cody Lundina (Gibbs Smith, 2007), v nichž se čtenář může například dočíst, jak v případě katastrofy naložit s těly a jak upravovat k jídlu psy a krysy.

"Aktivita okolo připravenosti je statisticky těžko podchytitelná, protože lidé, kteří provádějíí podobná opatření, jsou obvykle už od přírody velmi obezřetní," říká Jim Rawles, provozovatel internetové stránky www.survivalblog.com věnované připravenosti. "Nicméně zájem o survivalistické hnutí je dnes největší od konce 70. let," sdělil Rawles a dodal, že provoz na jeho blogu se v posledních 11 měsících víc než zdvojnásobil - na více než 67 000 unikátních návštěvníků týdně. A tato základna stále roste. "Politicky jádro naších čtenářů je stále velmi konzervativní," řekl. "Ale v posledních měsících zaznamenávám přírůstek počtu krajně zelených a čtenářů nalevo od středu."

Jedním z levicových environmentalistů, který se věnuje takovým opatřením je i Alex Steffen, šéfredaktor www.worldchanging.com, internetové stránky zaměřené na udržitelný rozvoj. Pouze s lehkou ironií říká, že společně s přítelkyní reprezentují "ukázkový případ dobře připravených liberálních městských survivalistů", když ve svém sklepě trvale udržují šestitýdenní zásoby potravin a jiných potřebností (ačkoli v případě párty rádi opráší láhev s whisky schovávanou pro soudný den).

Řekl, že chaos následující po hurikánu Katrina byl pro ně i ostatní výstrahou, že je státní úřady v případě nouze nebo environmentální krize nebudou schopny ochránit.

"Otázka jak to skončí, jestliže se klima skutečně zblázní, je zdá se stále obvyklejší," píše Steffen a dodává, že podobné otázky už pronikají i do oficiálních médií.

Mnozí z nových netradičních konvertitů k připravenosti jsou "vrcholáři", řekl Rawles s jasnou narážkou na vyznavače teorie "ropného vrcholu". Jejich koncept předpokládá, že svět brzy dosáhne či již dosáhl vrcholu v produkci ropy a následný nedostatek dodávek by mohl ohrozit celou společnost. Zatímco někteří průmysloví analytici tuto teorii zpochybňují, pronikla v posledních dvou letech i do oficiálních médií, jakmile se ceny ropy téměř zdvojnásobily a překročily hranici 100 dolarů za barel. Téma, které je předmětem zprávy Ministerstva energetiky USA z roku 2005, si mezitím získalo velkou pozornost The New York Times Magazine a The Wall Street Journal, a bylo hlavním motivem, aktuálního speciálního dokumentu kanálu History (Megadisasters: Oil Apocalypse).


Napsal: Alex Williams

Převzato z: WM magazín (30.07.2008, Zalezte a schovejte se: Nová vlna survivalismu)

Původní zdroj: New York Times (06.04.2008, Duck and Cover: It’s the New Survivalism)

  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3568x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 21.03.2018 - 2047x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 2001x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1430x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1343x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


» 08.03.2018 - 1290x
V Antarktidě bylo dosaženo letošní minimum rozlohy mořského ledu (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017