Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 23. 05. 2018, svátek má Vladimír citát pro dnešní den: Pes, kterého uzdravíš, tě nekousne. To je rozdíl mezi zvířetem a člověkem.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Nálezy izotopu železa svědčí o výbuchu supernovy v třetihorách
Rubrika: Dávné katastrofy (08.11.2007, 8651 přečtení)

V naší galaxii vybuchuje podle astronomů každé století v průměru jedna až tři supernovy. V blízkosti Sluneční soustavy taková událost nastane jednou za pět až deset milionů let. Do pátrání po stopách hvězdných explozí se před časem zapojil astrofyzik Brian Fields z univerzity v Illinois. Několik studií už prokázalo přítomnost zvýšeného množství radioaktivního izotopu železa ve vrstvách datovaných do období pliocénu (konec mladších třetihor). O nejnovějších nálezech hovořil Fields na říjnovém zasedání Americké geologické společnosti (Geological Society of America, GSA) v hlavním městě Colorada Denveru.
Krabí mlhovina (Crab Nebula) vzdálená 6300 světelných let od Země je pozůstatkem po výbuchu supernovy. V červnu 1054 událost zaznamenali čínští hvězdáři. Ve středu útvaru o průměru 11 světelných let se nachází pulzar - rychle rotující neutronová hvězda. Mlhovina, jež hvězdu obklopuje, je tvořená plynem (většinou vodíkem) vyvrženým při explozi a rozpínajícícm se rychlostí 1500 kilometrů za sekundu. Atomy železa-60 byly nalezeny ve vzorcích sedimentů z mořského dna. Emitovány byly při explozi, k níž došlo 60 až 300 světelných let od Země. Zásah zvenčí poškodil ozónovou vrstvu a živé organismy byly vystaveny vysokým dávkám škodlivého ultrafialového záření. Paleontologové se shodují, že zhruba ve stejné době se počet druhů významně snížil. Přímé důkazy o spojitosti mezi oběma skutečnostmi nicméně chybí.

V posledních dvou stoletích k výbuchu supernovy v naší galaxii nedošlo. Z dochovaných písemných svědectví víme jen o supernově z roku 1054, jejíž vizuálně působivý pozůstatek - Krabí mlhovinu - můžeme dodnes obdivovat v souhvězdí Býka. Další supernovy byly pozorovány v letech 1572, 1604 a 1680.


Popis k obrázku: Krabí mlhovina vzdálená 6300 světelných let od Země je pozůstatkem po výbuchu supernovy. V červnu 1054 událost zaznamenali čínští hvězdáři. Ve středu útvaru o průměru 11 světelných let se nachází pulzar - rychle rotující neutronová hvězda. Mlhovina, jež hvězdu obklopuje, je tvořená plynem (většinou vodíkem) vyvrženým při explozi a rozpínajícícm se rychlostí 1500 kilometrů za sekundu.


Zdroje:
- New Scientist (04.11.2007, Ancient sea mud records supernova blast)
- University of Illinois at Urbana-Champaign (Brian Fields)
- Space.com (08.11.2004, Exploded Star Possibly Affected Human Evolution)
- Český rozhlas Leonardo (05.11.2007, Sedimenty a supernova)