Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 23. 10. 2017, svátek má Teodor citát pro dnešní den: Probuď se, kdo spíš, vstaň z mrtvých, a zazáří ti Kristus.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Rumi Alive festival - perská mystika v tanci a hudbě
Rubrika: Zdroje informací (16.10.2007, 5416 přečtení)

Praha, 8-11.11. 2007

V letošním roce si 30. září mnoho zemí světa připomíná 800. výročí narození perského mystika Jalalludina Balkha Rúmího zvaného Mevlana.

Skutečnost, že i UNESCO vyhlásilo letošní rok rokem Mevlany, naznačuje, že jeho myšlenky nám mají co sdělit právě v dnešní době. Američané označují Rúmího "možným klíčem ke světovému míru".
Rumi Alive festival - perská mystika v tanci a hudbě - Praha, 8-11.11. 2007 Praha může být hrdá na svůj image středoevropské duchovní metropole, ke kterému jistě přispěje netradiční čtyřdenní festival RUMI ALIVE - perská mystika v tanci a hudbě, který pořádá občanské sdružení OPEN FIELD za podpory Maitrea a.s.

Záštitu nad festivalem převzal pan Prof. PhDr. ThDr. Tomáš Halík.

Festival, stejně jako Rúmího dílo, bude mít několik aspektů a úrovní, a poskytne široké spektrum informací a zážitků jak odborné, tak i laické veřejnosti. Cílem festivalu je nejen seznámit se hlouběji s myšlenkovým odkazem tohoto génia, ale také ukázat, jak jeho dílo ovlivňuje současné umělce. Rúmí formou poučných příběhů a bajek přímo a nesmlouvavě poukazuje na lidské slabosti, ale také neustále zdůrazňuje potřebu oddanosti, nepřipoutanosti a nezaujatosti. Neobvyklým způsobem nás učí lásce a svobodě. Jeho čtyřverší a básně jsou plné metafor a vedou tak čtenáře i učence do hlubin súfijské mystiky a metafyziky.

"Rúmího osobnost spojuje filosofickou velikost Platóna, duševní sílu a realizaci Ježíše a Buddhy s literárním talentem Shakespeara." (Andrew Harvey, spisovatel, filosof)

Festival zahájí evropská premiéra dokumentárního filmu Rumi returning, dne 8.11. v kině Aero a po filmu bude následovat diskuse s americkými tvůrci dokumentu. Dokument obsahuje velmi hodnotné záznamy tureckých dervíšů, amerických i tureckých učenců a poskytuje tak ucelený obraz o myšlenkovém odkazu a životě Rúmího.

V pátek 9.11. se bude konat Rúmí forum v přednáškovém sále Národního muzea na Václavském náměstí. Toto datum bylo organizátory festivalu vybráno záměrně jako opak data 11.9. (datum "americké tragédie") a symbolizuje touhu obrátit současné světové vztahy. Je paradoxní, že právě v USA je Rúmí nejčtenějším básníkem všech dob a že na americkém kontinentu byly v letošním roce natočeny již dva filmy o jeho díle a životě. Rúmí forum bude probíhat formou panelové diskuse. Světoví odborníci na Rúmího dílo se dotknou filosofických témat, ale i praktických analýz, např. z pohledu choreografa a teoretika Sashara Zarifa, který užívá súfijské myšlenky jako nástroje ve své metodě výuky tance. Dalšími hosty panelové diskuse budou profesoři PhDr. Marek a PhDr. L. Kropáček z pražské Karlovy University, PhDr. Marek Smurzinsky z Jagellonské university v Krakově a uslyšíme i názory súfijského mistra řádu Nimatollahi.

Milovníky výtvarného umění či studenty typografie a grafiky by měla potěšit dílna Tvořivé kaligrafie, kde se účastníci seznámí s krásou perského písma a pod vedením zkušeného lektora si budou moci vytvořit své osobní dílo pomocí různých materiálů a vlastní fantazie. Dílnu povede Thomas Steinbach (Německo) v galerii Nostress.

Pro tanečníky jsou připraveny tři dílny současného perského tance, jehož charismatický zprostředkovatel Sashar Zarif (Azerbaj / Kan) je schopen předat krásu neobvyklého stylu i lidem naší kultury. Sashar Zarif přijíždí do Prahy již počtvrté a vždy se jeho dílny setkávají s obrovským ohlasem. (Taneční studia Nabosa a Zambra).

Perličkou festivalu bude sobotní koncert Rumi Alive íránského multidisciplinárního umělce a hudebníka Rezy Derakshaniho, spolu se špičkovým americkým bubeníkem a perkusionistou Hearnem Gadboisem, již zmiňovaným tanečníkem a zpěvákem Sasharem Zarifem, Renou Milgrom a hosty. Tvorba všech těchto světových umělců je inspirována poezií Rúmího. Koncert se koná 10.11. od 20 h v Divadle v Dlouhé.

Nedělní Súfijský taneční rituál (11.11.) je vyvrcholením čtyřdenního festivalu a proběhne v Novoměstské radnici na Karlově náměstí. Je určen široké veřejnosti a účastníci si budou moci vychutnat a prožít rekonstrukci rituálu tak, jak jej Sashar Zarif získal od mistrů střední Asie. Vše bude doprovázeno zpěvem starých azerbajdžánských veršů, hrou na tradiční flétnu Nay a rámový buben Daf.


Tisková zpráva Občanského sdružení Open field.


Program festivalu, kontakty a další informace naleznete na www.openfield.cz.  Významné dny
  Kniha ke stažení
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 64 (22 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,87 °C (1-9/2017)  

Koncentrace CO2
402,83 ppm (6/2016)
405,38 ppm (6/2017)

Lidská populace
7,423 miliardy (9/2017)

Index cen potravin FAO
176,6 bodů (8/2017)

  Nejčtenější články
» 22.06.2017 - 2490x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


» 05.09.2017 - 1684x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 25.04.2017 - 1491x
Jak hospodaření s dešťovou vodou ovlivňuje podobu měst (číst článek)


» 09.09.2017 - 1295x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 01.08.2017 - 1001x
1. srpen byl v ČR nejteplejším dnem letošního roku (číst článek)


» 19.09.2017 - 978x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017