Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 21. 05. 2018, svátek má Monika citát pro dnešní den: Laskavost je jako sníh. Vše, co pokryje, zkrásní.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Klimatické změny v Itálii
Rubrika: Globální oteplování (23.09.2007, 10404 přečtení)

Klimatické změny v Itálii jsou vážným problémem a vláda by jim měla věnovat prioritní pozornost. Shodli se na tom delegáti národní konference, která se za účasti nejvýznamnějších italských politiků a vědců konala od 12. do 13. září v Římě.

Ministr životního prostředí Alfonso Pecoraro Scanio ve svém vystoupení uvedl, že za posledních 50 let se teplota v Itálii zvýšila o 1,4 stupně Celsia. Od roku 1900 ubylo 5 procent srážek. Nejhorší je situace na jihu Apeninského poloostrova a na ostrovech Sardínie a Sicílie. Sucho a desertifikace se nevyhýbají ani severu země. Znepokojení vzbuzuje předpovězený osud Pádské nížiny. Ledovce na italské straně Alp ztratily za necelé století polovinu svého objemu a třetinu rozlohy. Průtok vody na všech italských tocích klesá. Do konce století by se mohl snížit asi o 80 procent. Naopak velké části pobřeží by mohly být zaplaveny mořem.
Národní konference o klimatických změnách se konala od 12 do 13. září 2007 v Římě. Mezi prvními na klimatické změny doplatili zemědělci. Odhaduje se, že rostoucí teploty a pokles vodních rezerv sníží zemědělské výnosy o 22 procent. Hospodářské škody stoupnou až o 300 milionů eur ročně. Špatné vyhlídky mají před i sebou podnikatelé a zaměstnanci v cestovním ruchu. Nadměrné teplo a nedostatek pitné i užitkové vody znepříjemní pobyt u moře v letní sezóně. Zimní turistika bude zase tvrdě poznamenána úbytkem sněhu a táním ledovců. V tomto sektoru se hospodářské škody odhadují na 200 až 800 milionů eur ročně.

Podle předběžných propočtů se při zvýšení teploty o 1,5 stupně Celsia celkové ekonomické ztráty vyšplhají na 50 miliard eur. V případě ještě většího oteplení porostou škody exponenciálně.

"Jsme svědky progresivních ztrát biologické rozmanitosti a stejně tak i velkých ekonomických dopadů v nejrůznějších sektorech, zejména pak v turistickém ruchu," prohlásil Roberto Caracciolo, ředitel italské Agentury pro ochranu životního prostředí a technické služby (Agenzia per la Protezione dell'Ambiente e per i Servizi Tecnici, APAT).

Rychle se měnící podmínky otevřely cestu invazivním druhům rostlin a živočichů. Biologové jich zatím napočítali přes 500.

Na severu Itálie v okolí měst Ravenna a Cesena lékaři od letošního července bojují s epidemií chikungunyi, což je arbovirus, jenž se až dosud vyskytoval pouze v některých částech Afriky, jihovýchodní Asie a Indii. V Itálii nákazu přenáší komár Aedes albopictus. Ten se do Evropy dostal koncem 80. nebo počátkem 90. let 20. století. Infekce se projevuje akutní horečkou, bolestmi svalů, kloubů a hlavy. Čtvrtina pacientů má i hemoragické symptomy, jako je krvácení z nosu nebo dásní.

Ve středomořském regionu se očekává vyhynutí až poloviny původních druhů. Například rostliny ustupují do vyšších nadmořských výšek. 62 procent horských bylin už nemá kam ustupovat a do roku 2080 pravděpodobně zmizí.

"Středomoří se otepluje a zatímco v některých oblastech se hladina vody zvyšuje, v jiných soustavně klesá," řekl Vincenzo Ferrara, poradce ministra životního prostředí a výkonný ředitel italského Institutu pro nové technologie, energii a přírodu (Ente per le Nuove Tecnologie, l'Energia el'Ambiente, ENEA). "Prakticky celá Itálie je vystavena účinkům eroze, oceány emitují oxid uhličitý místo toho, aby jej absorbovaly a urbanizace stoupla o 60 procent během necelého desetiletí. Dostupnost vody se zhoršuje, ale její spotřeba jde stále nahoru. Itálie se tak rychle blíží k scénářům, které nejvíce dolehnou na turistický ruch a zemědělství."

Nepříjemné jsou důsledky oteplování v Pádské nížině. V červenci 2007 poklesl průtok největší italské řeky na 391 kubických metrů za sekundu. Průměr je 1156 m3/s. Některé klimatické modely naznačují, že se úrodné údolí Pádu do konce století změní ve vyprahlou pustinu.

Řeka Pád

"Problém desertifikace úzce souvisí se změnou klimatu," vysvětlil Caracciolo. "To byl výchozí bod pro seminář ve městě Alghero na Sardínii, kde bylo oznámeno, že přes 50 procent italského území je ohroženo desertifikací. Týká se to hlavně jižních regionů. Mimořádně znepokojivá je situace na Sardínii. v Apulii a na Sicílii."

Přívalové deště jsou častější než dříve a v suchých oblastech, kde je velmi nízká hydraulická vodivost, dochází k záplavám a sesuvům půdy.

"Itálie je obklopena Středozemním mořem. Pobřeží je dlouhé 8.300 kilometrů, z toho 4 tisíce kilometrů tvoří písčité břehy," pokračoval Caracciolo. "Je vysoce pravděpodobné, že nejméně 1500 kilometrů pobřeží bude podléhat erozi. Úroveň Středozemního moře se zatím nezměnila, ale podle odhadu Mezivládního panelu pro klimatické změny (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) se v nastávajícím období zvedne o 38 centimetrů. Ohroženo je minimálně 33 pobřežních partií. Zaplaveno může být až 4500 čtverečních kilometrů."

Vincenzo Ferrara "Těmto změnám se musíme přizpůsobit implementací opravdu efektivních strategií," navázal Ferrara. "Abychom mohli vybudovat základy pro dosažení účinných výsledků, tak potřebujeme především přijmout nejrůznější národní plány, například o výzkumu klimatu nebo o ochraně půdy. Doposud ještě nemáme národní plán o ochraně pobřeží. Analýzy enviromentálních dopadů by měly pojmout nejen současné problémy životního prostředí, ale i ty, k nimž může dojít v příštích 20 až 30 letech."

"Na každý jeden stupeň Celsia teplotního růstu se předpovídá zvýšení úmrtnosti o 3 procenta," konstatoval Caracciolo. Vlny veder si vyžádají tisíce lidských životů. Horka navíc doprovázejí požáry. V letošním roce v Itálii shořelo 117 tisíc hektarů vegetace a do ovzduší se přitom uvolnilo 4,8 milionů tun oxidu uhličitého.


Nebezpečné změny v Jaderském moři

Samostatnou kapitolou je oteplování a znečištění Jaderského moře. Podle expertů čelí Jadran riziku, že se změní v nádrž slané stojaté vody bez života.

"Naše moře už neví, co je to zima," řekl ministr Scanio. Tyrhénské moře se sice také otepluje, ale to, čím prochází Jadran, je opravdu na pováženou. U pobřeží Apulie jsou pozorovány tropické ryby, celý prostor je zamořen medúzami a vražednými chaluhami. To vše jsou jasné signály zrychlujících se změn. Zlom přišel v roce 2003, kdy se teplota vody v Terstském zálivu udržela po celou zimu několik stupňů nad normálem. Do té doby tradiční severní vítr přestal foukat. Severojižní proudění se zastavilo. Zastavila se i cirkulace vody a obohacování moře o živné látky. Tato anomálie se teď kvůli změně podnebí stává normální. Teplota v Jaderském moři ani v zimě neklesá pod 15 stupňů.

"Transport životně důležitých zdrojů se zastavil, což může mít v konečném důsledku ničivý dopad na celé Středozemní moře," varoval Silvio Greco, ředitel Centrálního ústavu pro vědecký a aplikovaný mořský výzkum (Istituto Centrale per la Ricerca scientifica e tecnologica Applicata al Mare, ICRAM). "Méně živin v moři a vyšší teploty také znamenají, že moře je schopno absorbovat méně oxidu uhličitého," dodal Greco.

Satelitní snímek, vyznačeno je Jaderské moře, Tyrhénské moře, Terstský záliv a region Apulie.

Jaderské moře na satelitním snímku z archivu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA).

"Je to národní krize," připustil ministr Scanio. "Ale nemělo by teď žádný smysl utrácet peníze z veřejných rozpočtů na obrovské stroje, které by obnovovaly cirkulaci v Jadranu."


Politické řešení?

Scanio je od května 2006 členem vlády Romana Prodiho. Jako šéf resortu životního prostředí slíbil, že v roce 2008 nechá vypracovat národní plán pro řešení problematiky klimatických změn. Vláda podle něj ve shodě s Evropskou unií prosazuje redukci emisí skleníkových plynů nejméně o 20 procent do roku 2020 a o 60 procent do roku 2050. Prvořadý význam má příprava adaptačních programů. Předpokládané snížení emisí skleníkových plynů si v Itálii vyžádá investici ve výši 3 až 5 miliard eur ročně. Kroky nezbytné pro úspěšnou adaptaci budou stát 1,5 až 2 miliardy eur za rok.

Mezi delegáty byl i italský prezident Giorgio Napolitano. Dvaaosmdesátiletý politik zdůraznil, že předpokladem zvládnutí klimatických změn je společné úsilí všech národů na Zemi. Bez koordinace na mezinárodní úrovni se neobejdeme. Proto je důležité, aby Evropa vystupovala jednotně a byla pro ostatní vzorem, podotkl Napolitano.

Zástupce Organizace OSN pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization, FAO) David Harcharik připomněl, že klimatické změny přispívají ke zvyšování počtu lidí strádajících hladem. Ze statistik OSN vyplývá, že z 852 milionů hladovějících obyvatel naší planety jich 815 milionů žije v rozvojových státech.


Zdroje:
- Conferenza Cambiamenti Climatici 2007
- VOA News (13.09.2007, UN Meeting Warns of Climate Change in Mediterranean Region)
- Il Piccolo (12.09.2007, Golfo di Trieste sempre più caldo, pesci in fuga)
- enricomoriconi.it (20.09.2007, Rischiamo di perdere l'Adriatico (oltre che 1500 km di coste))
- Český rozhlas (20.09.2007, Hygienici varují před nemocí přenášenou komáry v severní Itálii)
- Český rozhlas (16.09.2007, Svět, jak ho ještě nikdo nikdy neviděl)
- Ekolist.cz (12.09.2007, Stredozemné more sa otepľuje rýchlejšie ako zvyšok sveta)
- monstersandcritics.com (12.09.2007, DPA - An ever warmer Adriatic now 'no longer knows winter')

Související články:
Brzký a výraznější výskyt nočních svítících oblak v roce 2013 může souviset se změnami v atmosféře 26.06.2013
Letní teploty na Špicberkách jsou nejvyšší za posledních 1800 let 10.10.2012
Lekce z minulosti: limit oteplení o dva stupně není bezpečný 07.10.2010
A přece se otepluje! 25.05.2010
WWF: Globální dopady oteplování Arktidy předstihují prognózy 02.09.2009
Globální oteplování může zastavit pohyb tektonických desek 12.06.2008
Správa OSN: Vyhráme boj s klimatickou zmenou? 30.11.2007
Klimatické změny ohrožují zdraví Australanů 02.11.2007
Teplejší oceány zvyšují koncentraci CO2 v ovzduší 28.10.2007
Severní Atlantik absorbuje o 50% méně CO2 než před 10 lety 24.10.2007
Klimaskeptici ako dvorní šašovia 21.08.2007
Emise skleníkových plynů mění množství dešťových srážek 01.08.2007
Přízemní ozón omezuje růst rostlin a urychluje oteplování 26.07.2007
Čeští klimatologové nesouhlasí s Klausem, lidé ovlivňují podnebí 04.07.2007
Špinavý sníh ohřívá Arktidu možná více než skleníkové plyny 19.06.2007
Globální oteplování urychluje pohyb dlouhých vln v oceánech 14.06.2007
Globální oteplování zvyšuje úhrny srážek více, než se čekalo 13.06.2007
Jižní oceán ztrácí schopnost pohlcovat CO2 21.05.2007
Ako sa rozprávať s "klimaskeptikom" 14.04.2007
Globální oteplování - snížíme emise nebo zastíníme Slunce? 30.03.2007
Teplota na Zemi je nejvyšší za posledních 12 tisíc let 30.09.2006
Klima na severní polokouli je nejteplejší od roku 800 05.03.2006
Globální oteplování likviduje fytoplankton 29.01.2006
Větší odpařování zesiluje skleníkový efekt 13.11.2005
Globální oteplování zvyšuje úhrn srážek v Japonsku 11.11.2005
Globální oteplování zvyšuje úmrtnost v Asii a Tichomoří 04.10.2005
Teploty v evropských městech se zvyšují 14.08.2005
NASA: Globální oteplování je realita 04.05.2005
Globální oteplování rozvrací klimatický systém 03.02.2005
Emise skleníkových plynů zabránily návratu doby ledové 30.01.2005

 Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Významné akce
4. ročník ZAHRANIČNÍ EXKURZE za příklady dobré praxe hospodaření s dešťovou vodou
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 76 (55 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3478x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2507x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 21.03.2018 - 2010x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 1972x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1401x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1307x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017