Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 25. 09. 2017, svátek má Zlata citát pro dnešní den: Pokročilá věda se nedá odlišit od magie.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Pearce: IPCC nie je celý príbeh
Rubrika: Názory a polemiky (29.07.2007, 5140 přečtení)

Fred Pearce, známy novinár pravidelne prispievajúci článkami do populárno-vedeckého časopisu New Scientist varuje pred klimatickou zmenou. Podľa jeho slov "sme pravdepodobne posledná generácia, ktorá môže spoliehať na stabilné podnebie." Podarí sa mu prinútiť politikov k výraznejšej akcii? Informuje CNN.

Fred Pearce sa obáva, že si stále plne neuvedomujeme [alebo nechceme uvedomovať?] apokalyptické sily, ktoré sme prebudili k životu a realitu toho, čo riskujeme neriešením problému globálneho otepľovania. (v Amerike má kniha názov: "S rýchlosťou a násilím", alebo ak chcete "Rýchlo a násilne").
Fred Pearce Názov jeho poslednej knihy hovorí sám za seba: "Posledná generácia: Ako sa pomstí príroda za klimatickú zmenu?" Nejde tu len o teplé počasie, degradáciu životného prostredia a hroziacu utečeneckú krízu, ale podľa neho ide o "prežitie ľudí ako druhu Homo sapiens".

Tohtoročná séria správ vydaných panelom IPCC bola vítaná. Vyvážene informuje o potenciálnych hrozbách otepľovania, avšak aj o možných riešeniach, ktoré sú stále možné. Podľa záverov tohoto panelu je potrebné výrazne znížiť emisie CO2 do roku 2050, aby sme sa vyhli najhorším dôsledkom klimatickej zmeny.

Fred Pearce však tvrdí, že správy IPCC "nie sú celým príbehom". Obozretne vymedzené v rozsahu úzkych parametrov určovaných merateľnými a kvantifikovateľnými zmenami a nedokonalé počítačové modelovanie - zlyháva pri zahrnutí "dlhodobých trendov" (long shots, alebo možno preložiť ako dlhých skokov), ktoré by mohli obrátiť všetku našu istotu na zmätok.

"Pravda je taká, že čím viac pozorujeme klimatický systém, tým srašidelnejšie sú scenáre, ktoré vedci prinášajú," hovorí Pearce.

"Klimatické zmeny v minulosti boli oveľa divokejšie a extrémnejšie, ako sme boli zvyknutí veriť."

Počas histórie planéty, posledných 10 000 rokov, tvrdí Pearce, od konca poslednej doby ľadovej, kedy sa ľudstvu podarilo získať dominantné postavenie na Zemi, bolo podnebie neobyčajne pokojné.

"Takýto charakter podnebia je však skôr výnimkou, ako pravidlom."

Varuje nás, že aktivita ľudí za posledných menej ako 200 rokov hrozí, že prebudí extrémnu klimatickú zmenu takého rozsahu, akú sme počas zaznamenanej histórie nazažili.

"Čoskoro možno budeme merať nárast morskej hladiny v metroch, nie centimetroch," hovorí Pearce. "Staršie predstavy o klimatickej zmene jednoducho nezodpovedajú tomu, ako funguje svet. Ak sa klíma mení, robí tak náhle a zbesilo."

Približuje to na prípade jednej epizódy pred 11 000 rokmi, keď teploty v určitých oblastiach Arktídy stúpli o niekoľko stupňov Celzia v priebehu desiatich rokov.

"Príroda spustila prepínač pred 10 000 rokmi. Tentokrát sa to môže stať znovu, avšak prepínač spustíme my."

Ako hovorí Pearce, "posledná generácia" v názve jeho knihy znamená posledné roky, kedy si ešte môžeme užívať relatívne stabilné a predpovedateľné klimatické podmienky.

Predpovedá, že výzvou pre ďalšie generácie bude vysporiadať sa s náhlou destabilizáciou planetárneho ekosystému, ktorý veľmi pravdepodobne bude doprevádzať spoločenský chaos.

"Ak sa s tým civilizácia nebude vedieť vyrovnať, ako bude regovať? Jediný hurikán (Katrina) zrazil najmocnejšiu veľmoc na svete na kolená. Veríme, že dokážeme klimatickú zmenu kontrolovať, pochybujem však, či je to naozaj tak."

To však neznamená, že je potrebná okamžitá akcia, hovorí Pearce, a tvrdí, že si zachováva zmysel pre "apokalyptický optimizmus"(!), ktorý pramení v skutočnosti, že politici, ovplyvnení správami IPCC, začínajú konečne brať klimatickú zmenu vážne.

"Technológia, ktorá by veci výrazne vylepšila je tu. Ekonómia nie je prekážkou, nedôjde k jej kolapsu. Problém je politický, jeho uskutočnenie. Dúfam, že sa blížime s politickému bozu zlomu."

Pearce tiež dúfa, že určitú úlohu zohrá aj etický aspekt problému. Konkrétne skutočnosť, že najviac bude postihnutý rozvojový svet.

"Ak ekonómia rozhoduje o konaní politikov, tak je to etika, ktorá rozhoduje o konaní ľudí," uzatvára Pearce.


Mgr. Alexander Ač


Převzato z: Alexander Ač - SME Blog (28.07.2007, Fred Pearce: IPCC nie je celý príbeh)  Významné dny
  Kniha ke stažení
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 56 (21 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,88 °C (1-8/2017)  

Koncentrace CO2
402,83 ppm (6/2016)
405,38 ppm (6/2017)

Lidská populace
7,423 miliardy (9/2017)

Index cen potravin FAO
176,6 bodů (8/2017)

  Nejčtenější články
» 21.04.2017 - 2332x
První čtvrtletí roku 2017 s odchylkou 0,97 stupně Celsia, březnová odchylka poprvé nad hranicí jednoho stupně bez ovlivnění jevem El Niňo (číst článek)


» 22.06.2017 - 2272x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


» 26.03.2017 - 1879x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 25.04.2017 - 1394x
Jak hospodaření s dešťovou vodou ovlivňuje podobu měst (číst článek)


» 21.05.2017 - 817x
První třetina roku 2017 byla skoro o dvě desetiny stupně chladnější než loňská, přesto jsou všechny měsíce letošního roku mezi patnácti nejteplejšími (číst článek)


» 05.09.2017 - 791x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017