Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 26. 05. 2018, svátek má Filip citát pro dnešní den: Štěstí tomu, od něhož jde štěstí každému.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Planeta Země se před 800 milióny lety převrátila
Rubrika: Historické otazníky (27.09.2006, 14924 přečtení)

Někteří vědci se domnívají, že Země se v dávné minulosti převrátila, aby udržela rovnováhu. A není vyloučeno, že se tak stane znovu. Aljaška s Antarktidou by se mohly přesunout na rovník a Afrika na jižní pól. O nových důkazech, které podporují teorii pravé polární odchylky (True Polar Wander, TPW), informoval 25. srpna 2006 odborný americký časopis Geological Society of America Bulletin. Pod studií se zajímavým obsahem jsou podepsáni vědci z Princetonské univerzity (Princeton University), Harvardské univerzity (Harvard University), Kalifornského technologického institutu (California Institute of Technology) a Massachusettského technologického institutu (Massachusetts Institute of Technology).
Rekonstrukce povrchu Země v době před 750 milióny lety. Jednotlivé pevniny se tehdy začaly oddělovat od původního 
prakontinentu Rodinia. Lokalita Svalbardu je vyznačena červeným bodem. Teorie pravé polární odchylky není neznámá. Vědci o ní diskutují už 140 let. Dosud ji však nebyla věnována dostatečná pozornost. Skupina šesti badatelů pod vedením Adama Maloofa, odborného asistenta geologických věd na univerzitě v Princetonu, mezi lety 1999 a 2005 shromažďovala a analyzovala vzorky prastarých usazenin z norského souostroví Svalbard. "Usazeniny odebrané v Norsku poskytují první dobrý důkaz, že asi před 800 milióny roky došlo k pravé polární odchylce," řekl Maloof. "Pokud nalezneme další podpůrné důkazy i v jiných částech světa, budeme mít velmi dobrou představu o tom, že naše planeta je schopna dramatické změny tohoto druhu."

Zdá se, že TPW kdysi způsobila zvláštní změny v chemických vlastnostech oceánu. "Vědci nenašli žádný důkaz pro to, že by před 800 milióny lety byla doba ledová, takže v tomto kontextu zůstávají změny jednou z největších záhad prastaré historie naší planety," vysvětlil Maloof. "Avšak kdyby se například všechny kontinenty náhle přemístily a jejich řeky začaly přinášet vodu a živiny do tropů místo do Arktidy, mohlo by to záhadné geochemické změny vyvolat."

Zatímco se částečky hornin usazují na oceánském dně, drobná magnetická zrnka uvnitř částeček se vyrovnají podle silokřivek magnetického pole Země. Proto jsou sedimenty považovány za spolehlivý záznam orientace geomagnetického pole. Pokud by zkamenělá usazenina vznikla během neobvylých geologických událostí, její magnetické pole by logicky mělo mít neobvyklou orientaci. A "právě takové anomálie jsme objevili v svalbardských usazeninách," konstatoval Maloof. "Vynaložili jsme maximální úsilí, abychom pro tyto anomálie našli jiné vysvětlení, například rychlou rotaci samostatné tektonické desky, na níž ostrovy spočívají, ale žádná z alternativ nedává takový smysl jako pravá polární odchylka. Zvláště když u těchto hornin vezmeme do úvahy geochemické údaje a úroveň hladiny moře."

Prakontinent Pangea před 250 milióny lety. Rozložení hmoty bylo tehdy oproti současnosti nesouměrné a nevyvážené. Dnes s jistotou víme, že všechny kontinenty v minulosti měnily a stále mění svou pozici. Teorie TPW předpokládá, že pokud by se ve velké vzdálenosti od rovníku zformoval objekt dostatečné váhy (například mohutná sopka nebo velký kontinentální ledovec), síla generovaná rotací planety by postupně (rychlostí několika metrů za rok) vychylovala planetu tak, aby se tento objekt dostal blíže k rovníku. Nestejnorodé rozložení hmoty na povrchu či v nitru planety by se na konci procesu trvajícího několik milionů let vrátilo opět k rovnováze.

Teorie pravé polární odchylky se principiálně odlišuje od všeobecně známého kontinentálního driftu, který je vysvětlován jako projev deskové tektoniky. Rychlost pohybu je u TPW 10 až 100 krát rychlejší.

Jasnější verdikt ohledně teorie TPW by měl dát následující výzkum sponzorovaný Národní vědeckou nadací (National Science Foundation, NSF). Není pochyb o tom, že událost takového významu by po sobě zanechala stopy na celém světě. "Nemůžeme si být jisti těmito nálezy do té doby, dokud nenalezneme podobné vzory v chemickém složení hornin a jejich magnetické orientaci na dalších kontinentech," pokračoval Maloof. Následný postup však nebude snadný. Většina z 800 milionů let starých hornin už dávno zmizela. Tektonické desky se během času vsouvají jedna pod druhou, takže velká část geologické historie se vrátila zpět do hlubin planety. "Horniny stejného stáří jsou uchovány uprostřed Austrálie a tak toto místo v průběhu příštích dvou let navštívíme, abychom hledali další důkazy. Pokud nějaké nalezneme, budeme si daleko více jistí platností této teorie."

Podle Maloofa je pravděpodobnost TPW nejvyšší v době, kdy je hmota pozemských kontinentů koncentrována na jednom místě. Existence jedné obrovské pevniny v dávné minulosti je doložena přinejmenším dvakrát. Dnes je však zemský povrch dobře vyvážený. Riziko pravé polární odchylky je tedy menší.

Země není jedinou planetou, kde se TPW může projevit. "Planetární vědci hovoří o polární odchylce i u dalších světů, jako je Mars, kde se značné nahromadění sopečných hornin zvané Tharsis nachází na marťanském rovníku," dodal Maloof.

Adam Maloof, Galen Halverson, Joseph Kirschvink, Daniel Schrag, Benjamin Weiss, Paul Hoffman:

Combined paleomagnetic, isotopic, and stratigraphic evidence for true polar wander from the Neoproterozoic Akademikerbreen Group, Svalbard, Norway

(celá studie, formát pdf, 2,43 MB)


Obrázek č. 1 (vlevo nahoře): Rekonstrukce povrchu Země v době před 750 milióny lety. Jednotlivé pevniny se tehdy začaly oddělovat od původního prakontinentu zvaného Rodinia. Lokalita Svalbardu je vyznačena červeným bodem.

Zdroj: LMTG (Evidence for large-scale true polar wander events ca. 800 Ma)Obrázek č. 2 (vpravo): Prakontinent Pangea před 250 milióny lety. Rozložení hmoty bylo tehdy oproti současnosti nesouměrné a nevyvážené.

Zdroj: California State Polytechnic University (Plate Tectonics)Možný scénář pravé polární odchylky v současné době. TPW by trvala asi 5 až 20 milionů let.

Obrázek č. 3: Možný scénář pravé polární odchylky v současné době. TPW by trvala asi 5 až 20 milionů let.

Zdroj: Princeton University (Planet Earth may have 'tilted' to keep its balance, say scientists)Zdroje:
- GSA Bulletin (25.08.2006, Combined paleomagnetic, isotopic, and stratigraphic evidence for true...)
- Princeton University (25.08.2006, Planet Earth may have 'tilted' to keep its balance, say scientists)
- LiveScience.com (25.08.2006, The Day The Earth Fell Over)
- LMTG (21.09.2006, Evidence for large-scale true polar wander events ca. 800 Ma)
- Hvězdárna Uherský Brod (30.08.2006, Planeta Země se možná 'překlopila')
- Geology.com (Plate Tectonics - Pangaea Continent Maps)
- UCDAVIS (True Polar Wander)
- Michael Mandeville (Secular Movement Of The Location Of The North Pole - True Polar Wander)
- Geological Planetary Sciences (07/1997, Evidence for a Large-Scale Reorganization of Early...)
- Caltech (24.07.1997, Scientists discover that "evolutionary big bang" may have been caused by...)
- Caltech (California Institute of Technology)
- Caltech (Joseph L. Kirschvink)
- Massachusetts Institute of Technology (Benjamin Weiss, Department of Earth, Atmospheric and...)
- Harvard University (Department of Earth and Planetary Sciences)
- NSF (National Science Foundation)


 Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (17 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3553x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2534x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 21.03.2018 - 2040x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 1995x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1423x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1334x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017