Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 27. 04. 2018, svátek má Jaroslav citát pro dnešní den: Gaia je bohyně Země, matka všeho, co na Zemi žije a roste.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
V USA soudí ekoteroristy, kdo bude soudit USA?
Rubrika: Neekologická politika (23.07.2006, 5206 přečtení)

Ve Spojených státech čeká ve vězení na rozsudek osm osob obviněných z ekoterorismu. Pět mužů a tři ženy se měli dopustit násilných akcí, jejichž společným motivem byla snaha o ochranu přírody nebo zvířat. Všichni obvinění patřili ke skupině zvané "The Family". Její členové uskutečnili v letech 1996 až 2001 desítky záškodnických akcí ve státech Oregon, Washington, Kalifornie, Wyoming a Colorado. Způsobené škody se odhadují na 20 milionů dolarů. Za tuto konspirativní činnost hrozí obžalovaným mnohaleté tresty odnětí svobody. Enviromentální terorismus je podle Federálního úřadu pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation, FBI) "nejrozšířenější a nejničivější formou domácího terorismu". Obvykle je dáván do spojitosti s radikálními organizacemi Fronta za osvobození Země (Earth Liberation Front, ELF) a Fronta za osvobození zvířat (Animal Liberation Front, ALF). Na rozdíl od skutečných teroristů však činy ekologických radikálů nikdy neskončily smrtí člověka.
Švédská skupina ALF pronikla v dubnu 1998 do veterinární školy v Uppsale a osvobodila bígla jménem Angel. Podle amerických sdělovacích prostředků se při soudním přelíčení v Oregonu minulý týden první trojice obžalovaných přiznala k členství v "ekoteroristické buňce" bojovníků na obranu Země. Šest členů skupiny bylo zatčeno 7. prosince 2005. Další dva byli dopadeni ve druhé polovině ledna. Jako první před soudem 20. července stanul Stanislas Meyerhoff společně s Chelsea Gerlachovou a Susanne Savoieovou. Ostatní se na řadu dostanou až 31. října. Jmenovitě jde o Sarah Harveyovou, Daniela McGowana, Darrena Thurstona a Kevina Tubbse. Jeden ze zadržených, William Rodgers z arizonského Prescottu, se ve vězení oběsil. Tři zbývající - Joseph Dibee, Josephine Overakerová a Rebecca Rubinová - jsou stále na útěku a policie předpokládá, že opustili území USA.

Meyerhoff s Gerlachovou se doznali k několika trestným činům včetně použití zápalných bomb při útoku na policejní stanici v Eugene v roce 2000. Meyerhoff a Savoieová založili požár v dřevařské firmě v Douglas County v roce 2001. Savoieová sama podpálila objekt lesní farmy v Columbia County v roce 2001. Všichni tři opakovaně bránili těžbě dřeva, zavodům divokých koní, genetickým manipulacím rostlin a obchodování se sportovními vozidly. Útočili na masokombináty a pokusili se překazit rozšiřování lyžařských středisek na území, kde se vyskytují chráněné druhy zvířat. Prokurátor navrhl trest odnětí svobody 15 let pro Meyerhoffa, 10 let pro Gerlachovou a 5 let pro Savoieovou. Polehčující okolností pro posledně jmenovanou je skutečnost, že se 19. ledna 2006 sama přihlásila na policejní stanici. Před zatčením pracovala v zařízení pro tělesně handicapované občany.

17. ledna 2006 byl zatčen Jonathan Paul podezřelý z úmyslného založení požáru v areálu koňských jatek v Deschutes County v roce 1997. Ohnivý živel si vyžádal škody za 1 milion dolarů. K akci se bezprostředně po činu přihlásila Fronta za osvobození zvířat. Státní zástupce Douglas Fong prohlásil, že Paul je milionářem (jeho majetek má hodnotu 1,7 milionů dolarů) a pro společnost je vysoce nebezpečný.

Policejní fotografie požárem zničené stavby v Clatskanie v Oregonu. V květnu 2001 ji ekologičtí extrémisté ze skupiny The Family podpálii s odůvodněním, že jde o pěstitelskou školku experimentující s geneticky modifikovanými rostlinami. Nejčastějším terčem útoků nespokojených ekologických aktivistů jsou objekty Lesní správy Spojených států (U.S. Forest Service) a Úřadu pro správu pozemků a nemovitostí (US Bureau of Land Management). "Očistné" akce jsou také namířeny proti laboratořím, kde se provádějí vivisekce a proti dřevařským firmám. Poškozovány jsou i lyžařské areály, automobily a rozvody elektrického vedení. Podle oficiálních statistik způsobili ekoteroristé v USA za posledních 10 let škody na majetku v celkové výši přes 100 milionů dolarů. Jen skupina The Family má údajně na svědomí desítky incidentů, při nichž byl zničen majetek za 20 milionů dolarů.

"Terorismus zůstává terorismem, ať už je motivován jakkoli. Rozvíjíme spolupráci s našimi partnery, abychom rozvrátili a rozložili taková hnutí, ochránili naše spoluobčany a před soud postavili ty, kdo se dopouštějí zločinů a terorismu ve jménu práv zvířat nebo ekologických problémů," řekl ředitel FBI Robert Mueller. Zároveň ujistil, že usvědčení viníci budou tvrdě potrestaní na základě nových protiteroristických zákonů. "Nebudeme tolerovat žádnou skupinu, která terorizuje americký lid bez ohledu na její záměry nebo cíle," zdůraznil nejvyšší státní zástupce Alberto Gonzales. Podle ankety amerického zpravodajského serveru MSNBC vyjádřilo svůj souhlas s tvrdým postupem plných 73 procent z bezmála 30 tisíc hlasujících čtenářů. V obdobné anketě pod tímto článkem můžete svůj názor vyjádřit i vy.


Obrázek č. 1: Švédská skupina ALF pronikla v dubnu 1998 do veterinární školy v Uppsale a osvobodila bígla jménem Angel.

Zdroj: No Compromise


Obrázek č. 2: Policejní fotografie požárem zničené stavby v Clatskanie v Oregonu. V květnu 2001 ji ekologičtí extrémisté ze skupiny The Family podpálii s odůvodněním, že jde o pěstitelskou školku experimentující s geneticky modifikovanými rostlinami.

Zdroj: Target of Opportunity, MSNBCSuzanne Savoieová Chelsea Dawn Gerlachová Rebecca Rubinová Josephine Sunshine Overakerová


Obrázek č. 3, 4, 5, 6: Čtveřice žen obviněných z ekoterorismu. Z leva Suzanne Savoieová, Chelsea Dawn Gerlachová, Rebecca Rubinová a Josephine Sunshine Overakerová. Poslední dvě jsou stále na útěku.

Zdroje: Support the Ecoprisoners!, KIROTV.com, Free Republic, FBI (1), FBI (2)Strašák ekoterorismu

Nekompromisní stanovisko amerických mocenských orgánů asi těžko může někoho překvapit. Lidé v zemi neomezených možností neomezeně odčerpávají přírodní zdroje a nesou hlavní díl odpovědnosti za špatný stav životního prostředí na naší planetě. Pro americkou politickou a ekonomickou smetánku je potenciálním ekoteroristou každý, kdo se snaží upozorňovat na enviromentální problémy a zpochybňuje zneužívání přírody ze strany člověka. Pro současný systém je největším nepřítelem jedinec, který nevěří v umělé vytvořené hodnoty, neuctívá zlatá telata a nežije jako mechanický stroj.

Svět není takový, jak si ho představují mediálně zpracovaní konzumenti technokratické civilizace. Virtuální realita je občanům podsouvána jako náhražka přirozených potřeb. Zoufalé akce několika rozlobených extrémistů jsou pro společnost jistě menší hrozbou než samolibý, sobecký a plýtvavý život v přebytku vedený na úkor budoucích generací. Tzv. ekoteroristé se na rozdíl od pánů politiků a jim podřízených loutek nedopouštějí žádného násilí ani na zvířatech ani na lidech. Jejich jednání nelze ospravedlnit, nicméně je oprávněné dodat, že větší trest by zasluhovali lidé, kteří životní prostředí aktivně poškozují a případné kritiky zahánějí strašákem ekoterorismu.


Zpracováno podle:
- MSNBC (21.07.2006, 3 more plead guilty in Oregon to ecoterrorism)
- MSNBC (20.01.2006, 11 charged in ecoterrorism arsons)
- MSNBC (20.01.2006, Live Vote: Should crimes in defense of the environment or animals be dealt...)
- MSNBC (20.01.2006, Six arrested for ecoterror crimes)
- Center for the Defense of Free Enterprise (20.01.2006, Eleven Defendants Indicted on...)
- The U.S. Department of Justice (Eleven Defendants Indicted on...)

Další zdroje:
- Part.cz (09.09.2003, ELF: nepolapitelná organizace bez tváře)
- Spirála (03.05.2000, Ekologie a svoboda za každou cenu)
- FBI (12.02.2002, The Threat of Eco-Terrorism)
- ELF (Earth Liberation Front)
- ALF (Animal Liberation Front)
- Animal Liberation Press Office (National Greyhound Racing Club)
- Země Především!
- Earth First!
- Zem predovšetkým!
- Boj za práva zvířat
Měly by být trestné činy motivované ochranou životního prostředí nebo zvířat posuzovány podle zákona proti terorismu?

Ano, přísnost je na místě, protože extrémisté zastrašují nevinné lidi a způsobují hmotné škody. (hlasů: 47)

(27.98 %)

Ne, tito lidé nikoho nezabili ani nezranili. Neměli by být trestáni jako teroristé. (hlasů: 121)

(72.02 %)Celkový počet hlasů: 168


 Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (17 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Významné akce
4. ročník ZAHRANIČNÍ EXKURZE za příklady dobré praxe hospodaření s dešťovou vodou
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 67 (59 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,74 °C (01-03/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4561x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 13.03.2018 - 3091x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2301x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 29.11.2017 - 1788x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1240x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 30.10.2017 - 1189x
Orkán Herwart se prohnal nad střední Evropou (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017