Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 26. 05. 2018, svátek má Filip citát pro dnešní den: Štěstí tomu, od něhož jde štěstí každému.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Děsivá fakta o rituálních vraždách dětí v Indii
Rubrika: Stíny náboženství (21.04.2006, 12568 přečtení)

Indie je zemí, která významným dílem přispěla ke kulturnímu a duchovnímu dědictví lidstva. Stala se kolébkou dvou velkých světových náboženství - buddhismu a hinduismu. Právě s Indií jsou neoddělitelně spojeny myšlenkové koncepty jógy a ajurvédických léčebných procedur. Jenomže tento svět je světem protikladů a tak vznešené duchovní idály často doprovázejí temné stíny náboženského tmářství a fanatismu. Ani Indie není výjimkou. Sdělovacími prostředky nedávno prošla zpráva o rituálních vraždách malých dětí, jejichž životy byly obětovány ve jménu hinduistických božstev. Tato praxe není ojedinělá. Úřady evidují stovky podobných případů.
Akaš Singh zavražděný ve jménu bohyně Kálí. Ve vesnici Barha ve státě Uttarpradéš asi 200 kilometrů od hlavního města Dillí byl kruté umučen a zavražděn tříletý chlapec Akaš Singh. O zločinu 5. března 2006 informoval britský týdeník The Observer. O měsíc později místo navštívila korespondentka BBC Navdip Dhariwalová a popsala, jak k tragédii došlo.

Pachatelka zločinu Sumitra Bušanová (43 let) žila nedaleko rodiny, kde Akaš vyrůstal. Její manžel ji opustil a zanechal ji s dluhy a životem plným otrocké dřiny na třtinových plantážích. Její dva synové Satbir (27 let) a Sanjay (23 let) se práci vyhýbali. Ženu začali navíc pronásledovat děsivé noční můry a démonická zjevení Kálí, což je hinduistické bohyně smrti a zkázy.

Bušanová se rozhodla poprosit o radu "svatého muže", údajného adepta tantrického učení. Tento potulný "mudrc" rozdávající zkažené léky ze svého amuletu pověšeného kolem krku ji nejdříve doporučil, aby na prahu svého domu podřízla kuře a krev s ostatky darovala Kálí. Žena vykonala vše tak, jak ji bylo řečeno. Jenomže noční můry pokračovaly. Sumitra se i nadále probouzela s křikem. Znovu proto vyhledala "odbornou" pomoc. "Kvůli své rodině," odpověděl jí kněz, "musíš obětovat chlapce ze své vesnice."

Ačkoli se to může zdát nepochopitelné, Bušanová výzvu uposlechla. Za pomoci svých synů unesla tříletého Akaše Singha. Nebohého chlapce odvlekla do svého domu a její starší syn provedl hinduistický obřad, při němž odříkával mantry a pálil kadidlo. Sumitra pomazala tělo chvějícího se dítěte pastou ze santalového dřeva a kuličkami přepuštěného másla (ghee). Akaš zoufale prosil své únosce o milost. Marně. "Nejprve mu uřízli jazyk," popsala průběh obřadu Akašova babička Harpyari. "Potom mu odřízli nos a uši. Usekli mu prsty. Zabíjeli ho pomalu." Trojice vrahů nechala znetvořené tělo vykrvácet na oltáři před obrázkem Kálí.

Druhý den ráno Sumitra Bušanová oznámila vesničanům, že objevila mrtvé Akašovo tělo před svým domem. Lidé ji nevěřili a oba její synové se tváří v tvář rozhněvanému davu ke všemu přiznali. "Zabil jsem chlapce proto, aby moje matka mohla být v bezpečí," křičel Sanjay. Před zlynčováním zachránila vrahy policie. Nyní čekají ve vězení na soudní přelíčení, které rozhodne o výši jejich trestu.

Matka Akaše Singha oplakává ztrátu svého tříletého syna. To, co se stalo tříletému klučinovi z vesnice Barha, není bohužel nijak výjimečné. Jak novinářům řekl jeden ze zaměstnanců věznice, během posledních sedmi let se v této oblasti uskutečnilo více než 200 nábožensky motivovaných vražd dětí. O mnoha případech se veřejnost nedozvěděla. Policisté totiž jen neochotně poškozují dobré jméno státu Uttarpradéš. Novináři v západní části spolkového státu psali v posledních čtyřech měsících o celkem 28 případech lidských obětí. Část vrahů skončila za mřížemi, další si stále užívají svobody. Světská spravedlnost nepostihuje ani většinu těch, kteří k hrůzným činům nabádají.

S. Raju z deníku Hindustan Times se od roku 1997 zabýval 38 událostmi, jejichž společným jmenovatelem jsou rituální vraždy děti. Jako příklad uvedl mladého muže, jemuž kněz popsal postup, jak si zajistit náklonnost krásné dívky. Dívku měl přivábit kouř z hořících chodidel malého chlapce, kterého muž na popud svého duchovního rádce oběsil. "Lidé musejí být vzděláváni a odrazováni od následování těchto mužů'," apeloval Raju. "Oni zneužívají lidského strachu a pověr - je to šílené."

Bohyně Kálí je personifikací smrti a ničení. Dan McDougall v článku psaném pro The Observer uvedl, že policisté v Khurja, malém městě 90 kilometrů od Dillí, zaznamenali v posledních šesti měsících desítky obětí.

Nedávno žena z vesnice nedaleko Barha rozřezala tříleté dítě jenom proto, že ji za to tantrický kněz slíbil neomezené bohatství.

Na jiném místě unesl bezdětný pár šestileté dítě a za pronášení posvátných manter ho znetvořil. Tímto odporným skutkem si dvojice násilníků chtěla zajistit početí syna. Žena celý obřad završila umytím v krvi dítěte.

"Kvůli slepé pověrčivosti a negramotnosti tato žena obětovala chlapce," prohlásil policejní úředník A.K. Singh z Khurja. "Dělo se to dříve a bude se to dít znovu, ovšem je toho málo, čím bychom mohli přispět k tomu, aby to skončilo. Většinou jde o jednoznačné případy. Není těžké přimět je k doznání - normální vesničané nebo rodiny obětí to dělaji za nás. Trvá to už celá staletí. Tito lidé žijí v době temna."

Chrámů zasvěcených nejrůznějším bohům hinduistického panteonu je v Indii nepřeberné množství. Obavy a pochybnosti vzbuzují především magické praktiky a krvavé obřady, které provádějí přívrženci některých odnoží indického tantrismu. Tantrismus je jedním ze tří hlavních směrů moderního hinduismu. Vyznavači tohoto kultu uctvívají Šakti, ženský dynamický aspekt prvotní energie, tvůrčí síly udržující vesmír v činnosti. Základním vyjádřením této božské síly je sexualita. Ve své hrůzné podobě se může Šakti zjevit jako bohyně Kálí nebo Durgá.


Na první fotografii je Akaš Singh, jehož vražda měla uspokojit bohyni Kálí. Jak dokládá druhý snímek, Akašova matka nese brutální smrt svého tříletého syna těžce. Na třetím obrázku je znázorněna bohyně Kálí. Hrůzná podoba této bohyně symbolizuje ničivou energii.


Zpracováno podle:
- Aktuálně.cz (15.04.2006, Rituální vraždy dětí? V Indii běžné)
- BBC News (12.04.2006, Horror of India's child sacrifice)
- The Observer (05.03.2006, Indian cult kills children for goddess)

Další zdroje:
- CNN (06.08.2003, Ritual killing stuns Indian village)
- The Times of India (27.09.2005, Barter, buy or kill for a bride)
- The Times of India (29.07.2003, Woman held for child sacrifice)
- Anti-Slavery Society (Child Hierodulic Servitude in India and Nepal)
- Hindustan Times


 Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (16 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3553x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2534x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 21.03.2018 - 2040x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 1995x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1423x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1334x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017