Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 23. 10. 2017, svátek má Teodor citát pro dnešní den: Probuď se, kdo spíš, vstaň z mrtvých, a zazáří ti Kristus.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Jihoafrická republika se připravuje na klimatické změny
Rubrika: Prognózy vývoje (06.04.2006, 6827 přečtení)

Jihoafrická republika čelí klimatickým změnám. Tvrdě zasažen je například ostrov Marion vzdálený 1700 kilometrů jihovýchodně od Kapského Města. Na ostrově, který je součástí Ostrovů prince Edwarda, se za posledních 20 let citelně oteplilo a zároveň ubylo dešťových srážek. Pokles není zanedbatelný. Ročně tam naprší 1750 milimetrů vody místo dříve obvyklých 2500 milimetrů. "Chápal bych to, kdyby šlo o normální kolísání podnebí, ale nezdá se, že by tohle byl ten případ," podotkl Hugh van Niekerk z Jihoafrické meteorologické služby (South African Weather Service, SAWS). Niekerka šokovaly aktuální letecké záběry, na nichž nebylo možné přehlédnout masivní změny ostrovní vegetace.
Ostrov Marion Ostrov Marion je sopečného původu. Na délku měří 19 a na šířku 12 kilometrů. Pro subantarktické povětrnostní podmínky je určující pozice na 47. rovnoběžce a chladné oceánské proudění. Skromná bezlesá krajina je domovem tučňáků, rypoušů a mořských ptáků, zejména kormoránů a albatrosů. Myši a potkani se na ostrov dostali až v 19. století společně s lovci tuleňů. Narozdíl od mnoha původních druhů, které jsou ohrožené, se vetřelcům daří dobře.

Jihoafričtí vědci a vládní úředníci oznámili, že klimatické změny postihnou dříve či později celý africký kontinent. Ostrovy prince Edwarda jsou výstražným mementem.

Většina odborníků považuje emise skleníkových plynů za hlavní příčinu globálního oteplování. Za posledních 150 let se koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře zvýšila o 30 procent. "Nemůže být pochyb o tom, že zahříváme klima. Sami si tak zaděláváme na pořádný problém," domnívá se expert na invazivní druhy profesor Steven Chown z Stellenboschské univerzity.

Ačkoli se na severní polokouli mění podnebí mnohem rychlejším tempem než na polokouli jižní, což vyplývá z většího průmyslového znečištění na severu, dopady jsou stále zřetelnejší také na jihu. Zejména ve vysokých zeměpisných šířkách se teplo nerozptyluje tak rychle jako v tropech nebo podél rovníku. "Jakmile se teplo dostane k pólům, kam dál by se ještě mohlo posunout? V tomto smyslu je ostrov Marion jako kanárek v uhelném dole," uvedl Dr. Guy Midgley, vedoucí pracovník Jihoafrického národního institutu pro biodiverzitu (South African National Biodiversity Institute, SANBI).

Ve snaze nalézt východiska z nastávajících problémů byla na vládní úrovni zřízena speciální komise. Tématika klimatických změn se v Jihoafrické republice stává politickou prioritou. "Chceme problematiku podnebí začlenit do všech vládních úrovní. Dokonce i kdyby nebyly od zítřka vypouštěny žádné skleníkové plyny, ničivé účinky budou pokračovat," uvedla Joanne Yawitchová z Ministerstva životního prostředí a cestovního ruchu.

Na otázku, jakým způsobem se klimatické změny projeví, odpovídá jihoafrický nedělník Sunday Times stručným souhrnem několika bodů:

  • Přístav Port Elizabeth zřejmě přijde o své postavení největrnějšího města na jihu Afriky. Už v současné době je průměrná rychlost větru mnohem nižší než dřívějších 5,5 metru za sekundu.


  • Invazivní druhy hořlavých trav, které se šíří v Národním parku Karoo, zvyšují riziko požárů.


  • Teplejší a sušší zimní počasí v Západním Kapsku omezí zemědělskou úrodu.


  • Dešťové srážky ve východní polovině země budou četnější než v minulosti a lze tudíž očekávat migraci zvířat ze západu na východ.


  • Vyšší teploty pravděpodobně posílí nebezpečí šíření nebezpečných chorob.


  • Jak nedávno ukázala studie univerzity v Kapském Městě, rybáři musejí počítat s poklesem úlovků o 35 procent v ústích řek a o 18 procent v pobřežních vodách.


  • Hrubý domací produkt by se mohl podle téže studie snížit přinejmenším o 3 procenta následkem menších příjmů z turistického ruchu.


Zpracováno podle:
- EkoList (03.04.2006, Juhoafrickí vedci zaznamenali prejavy globálneho otepľovania pri Antarktíde)
- Sunday Times (02.04.2006, The heat is on for SA)


Další zdroje:
- SAWS (South African Weather Service)
- SANBI (South African National Biodiversity Institute)
- SADEAT (South African Government Department of Environmental Affairs and Tourism
- SANAP (Marion Island)
- Global Volcanism Program (Marion Island)
- Weather Underground (Marion Island, South Africa) Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Kniha ke stažení
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 64 (22 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,87 °C (1-9/2017)  

Koncentrace CO2
402,83 ppm (6/2016)
405,38 ppm (6/2017)

Lidská populace
7,423 miliardy (9/2017)

Index cen potravin FAO
176,6 bodů (8/2017)

  Nejčtenější články
» 22.06.2017 - 2487x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


» 05.09.2017 - 1679x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 25.04.2017 - 1489x
Jak hospodaření s dešťovou vodou ovlivňuje podobu měst (číst článek)


» 09.09.2017 - 1292x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 01.08.2017 - 999x
1. srpen byl v ČR nejteplejším dnem letošního roku (číst článek)


» 19.09.2017 - 973x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017