Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 27. 05. 2018, svátek má Valdemar citát pro dnešní den: Buď se budeme navzájem respektovat nebo zahyneme.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Zima 2005/2006 v Evropě, Americe a Asii
Rubrika: Extrémní počasí (20.03.2006, 13125 přečtení)

Letošní zima je u konce a tak se můžeme ohlédnout zpět a zhodnotit její průběh. Z čistě faktického hlediska je zřejmé, že evropský kontinent má za sebou jednu z nejdelších a nejúpornějších zim v novodobé historii. Vzhledem k nedávno zveřejným informacím o slábnutí Golfského proudu si mnozí lidé začínají klást logické otázky: Čeká Evropu ochlazení? Byla letošní zima příznakem nastupující "doby ledové"? Odpověď není a ani nemůže být jednoznačná. Obavy jsou jistě na místě, ale na jakékoli závěry je ještě příliš brzy. Studené zimní počasí posledních let lze vysvětlit dlouhodobým periodickým střídáním teplejších a chladnějších období. V potaz je třeba vzít i současnou minimální fázi jedenáctiletého slunečního cyklu.

Evropa

Velká Británie

Sníh v městečku Old Hastings na jihu Anglie. Šokující nadílku uštědřila zima Angličanům. Koncem prosince napadlo na jihu Velké Británie 20 centimetrů sněhu. Teplota tam opakovaně klesala pod bod mrazu. Něco takového nezažili místní obyvatelé 30 let. Golfský proud je mocným zdrojem tepelné energie, takže zimy jsou v této části planety zpravidla mírné. Za poslední 4 roky napadl v Londýně sníh pouze dvakrát a v obou případech roztál do 24 hodin. V prosinci 2005 však Anglie připomínala spíše Skandinávii. Celkově byla zima na jihu ostrova o 0,4 stupně Celsia chladnější, než jaký je dlouhodobý normál.

"Měli jsme tak směšně mírné zimy, že i běžná kontinentální zima musí pro nás skončit šokem," poznamenal meteorolog Paul Simons. Sněhová pokrývka vydržela na některých místech až do poloviny března.

Pozoruhodná je skutečnost, že na severu Anglie vystupovaly teploty spíše k nadprůměrným hodnotám. Za zmínku rovněž stojí, že po mimořádně suchém roku 2005 (nejsušším od počátku 70. let) naměřili britští meteorologové v lednu jen 33,2 milimetru srážek, což je pouhých 37 procent normálního množství. Dlouhodobě největší deficit je patrný v jihovýchodním reginu (hrabství Kent a Sussex).


Portugalsko, Španělsko, Turecko, Řecko, Itálie

První sněhovou bouři od roku 1954 má za sebou Lisabon. V celém Portugalsku způsobil nečekaný příval sněhu v posledních lednových dnech dopravní chaos. Sněhová bouře zasáhla 27. a 28. ledna také Španělsko a jih Francie, kde za 2 dny napadlo 40 centimetrů nového sněhu. V Madridu klesla teplota na minus 7 stupňů. Postiženo bylo 15 ze 17 krajů. Některé oblasti byly sněhem odříznuty od okolního světa. 50 tisíc domácností zůstalo bez dodávek elektrické energie. Přerušen byl provoz na silnicích, dálnicích i železnicích. Sníh ležel i na plážích v Biskajském zálivu. Nejintenzivnější sněžení za posledních 20 let překvapilo obyvatele středomořského ostrova Menorca.

Problémy spojené s vydatným sněhovým přídělem a teplotami hluboko pod bodem mrazu museli od prosinci do února řešit lidé v Turecku. V Ankaře napadlo v poslední dekádě ledna několik desítek centimetrů sněhu. Velké komplikace způsobil sníh a vítr v Istanbulu. Největší mrazy uhodily na východě země. Ve městě Agri bylo minus 30 stupňů. V Řecku se zima v lednu postarala o sněžení a teploty kolem minus 10 stupňů. V březnu pak severozápad Turecka a Řecko postihly ničivé záplavy. Řecká vláda byla nucena vyhlásit stav nouze a povolat armádu.

Nevídané sněhové bouře ochromily v lednu sever Itálie. Některé úseky dálnic, silnic a železničních tratí musely být dočasně uzavřeny. Tuhá zima začala v listopadu a skončila až v březnu. Ještě 12. března chumelilo v celé severní Itálii. Sníh padal i v Kalábrii na jihu země.


Srbsko, Chorvatsko Rumunsko, Bulharsko

Celý týden po 22. lednu klesaly teploty v Srbsku a Chorvatsku k minus 20 a v Rumunsku k minus 25 stupňům Celsia. Rumunské černomořské přístavy byly kvůli mrazivému počasí a silnému větru uzavřeny. Tající sníh vyvolal v březnu na Balkánském poloostrově záplavy. Řada lidí byla z postižených oblastí evakuována.


Dánsko, Norsko, Švédsko, Finsko

Velké problémy s dopravou a zásobováním elektřinou způsobily sněhové bouře a mrazy ve Skandinávii. Lednové řádění živlů připravilo o elektřinu přes 20 tisíc lidí v norském městě Tromsö. Na rozdíl od kontinentální Evropy si lidé na Špicberkách mohli v lednu vychutnat bezprecedentně teplé počasí. (K tomu viz článek: V Evropě mrzne, na Špicberkách je obleva.)


Švýcarsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovensko

28. ledna zaznamenali ve Švýcarsku nejintenzivnější sněžení od poloviny 80. let. V okolí Tessinu napadlo 90 centimetrů sněhu.

23. ledna byly v Německu, Rakousku a Maďarsku překonány teplotní rekordy. V bavorském Funtensee bylo minus 33,8 stupně Celsia a v Haidmühle minus 27 stupňů. Praskaly koleje a potrubí. Neustálé sněžení začátkem února vedlo až k vyhlášení výjimečného stavu v Bavorsku. Místy i několikametrové vrstvy sněhu ničily střechy a narušovaly infrastrukturu. Vydatné sněžení přivádělo lidi k zoufalství opakovaně až do začátku března. Bavorská povětrnostní služba Meteomedia upozornila, že průměrná teplota v zimních měsících klesla na minus 3,5 stupně, což je o 2 stupně níže, než jaký byl průměr za uplynulých 20 let. Současně napadlo tolik sněhu jako dosud nikdy od 80. let. U Brockenu na hranicích mezi dolním Saskem a Saskem Anhaltskem byla v březnu naměřena druhá nejvyšší vrstva sněhové pokrývky od roku 1895, kdy se začalo s měřením. Sníh dosáhl výšky 2,9 metru. Na alpském vrcholu Zugspitze bylo v březnu naměřeno minus 25,7 stupně Celsia, což je nejnižší hodnota pro toto období za posledních 105 let.

Satelitní záběr z 13. března 2006 zachycuje velkou část evropského kontinentu pod příkrovem sněhu. Podobně jako v Německu také v Rakousku se teploty na přelomu ledna a února pohybovaly kolem minus 20 stupňů. 16 stupňů pod bodem mrazu naměřili 24. ledna ve Vídni. Byl tak překonán rekord starý 9 let. Tentýž den zaznamenali v obci Groß Gerungs teplotu minus 31 stupňů. Husté sněžení a silné mrazy zablokovaly dopravu na severovýchodě Maďarska.

Na velké části slovenského území napadlo nejvíce sněhu za posledních 30 let. Místně byly překonány i padesátileté a víceleté rekordy. V prosinci se k zemi sneslo 122 litrů vody na metr čtvereční - nejvíce od roku 1880. Leden a únor byly také nejchladnějšími měsíci od roku 1987. Sníh se držel od listopadu do března. Podle odborníků se tak dlouhá zima na Slovensku nevyskytla přinejmenším 30 nebo 40 let.


Polsko, Lotyšsko, Ukrajina

Extrémním mrazům minus 20 a někdy i minus 30 stupňů padlo v Polsku za oběť několik stovek lidí. Rekordní teplotu za posledních 100 let naměřili na konci ledna v Lotyšsku - minus 27 stupňů. Tuhá zima s mrazy kolem minus 30 stupňů si vyžádala krutou daň také na Ukrajině. K 6. únoru úřady evidovaly 738 umrzlých lidí.


Rusko

Ještě nikdy ve zdokumentované historii nebylo v Rusku v lednu tři dny po sobě minus 25 stupňů. Naposledy se něco podobného stalo v prosinci 1978. Na přelomu ledna a února bylo v Moskvě minus 36 stupňů Celsia. Tak nízko se tam teploty dostaly naposledy během 2. světové války. Letošní zima v Moskvě byla nejtužší od roku 1980. Na Dálném východě panovaly mrazy až minus 52 stupňů. Na Kamčatce se rtuť v teploměrech propadla na minus 47 stupňů, v Irkutsku u Bajkalského jezera se 2. únor 2006 zapsal do statistik mrazem minus 44 stupnů, což je nejméně od roku 1929. Extrémní chlad doprovázený sněhovými bouřemi zkomplikoval dopravu a vynutil si uzavření škol a úřadů. Byl vyhlášen mimořádný režim odběru elektrické energie. Občané byly vyzváni k úsporám. V Moskvě a Petrohradě byl přerušen provoz továren, zhasly reklamy na domech i osvětlení historických budov. Stovky lidí kruté mrazy zaplatily svým životem.

Obyvatele Soči na pobřeží Černého moře zaskočila koncem ledna teplota minus 10 stupňů a vánice. Velké škody utrpěli zemědělci. Pomrzly vinice a ovocné stromy. Tisíce domácností byly odříznuty od dodávek elektřiny, protože sníh narušil vedení vysokého napětí.


Česká republika

Zasněžená Praha na snímku z prosince 2005. V České republice, podobně jako jinde v Evropě, se zima ohlásila sněžením a silným větrem v polovině listopadu a od té doby nepřišlo žádné výraznější oteplení. Do střední Evropy velmi často zasahoval arktický vzduch ze Sibiře. Na rozdíl od minulých let napadlo mnohem více sněhu v nížinách, kde se sněhová pokrývka udržela do poloviny března. Dlouhé a úporné zimy roku 2005 a 2006 působí kontrastním dojmem ve srovnání s teplými a krátkými zimami v 90. letech. Leden byl rekordně studený. Podprůměrně chladný byl také únor a první polovina března. Teplota v lednu se oproti průměru odchýlila o 2,5 až 5 stupňů Celsia. V únoru teplota zaostala o 1 až 3 stupně a v březnu o 1,5 až 3 stupně. Byla překonána celá řada místních teplotních rekordů.

Meteorologové potvrdili, že letošní zima nemá od počátku 20. století obdoby. Mohutné závěje blokovaly dopravu. Sníh lámal stromy, bortil střechy, strhával elektrické vedení. V třeboňských lesích způsobil těžký mokrý sníh největší kalamitu od počátku 20. století. V celém Jihočeském kraji padlo k zemi přinejmenším 700 tisíc krychlových metrů dřeva, což je množství, které se tam při běžném provozu vytěží za 3 roky.

V důsledku dlouhé a tuhé zimy uhynulo v lesích mnoho zvířat. Srnky a srnci umíraly v celé ČR nedostatkem potravy a vysílením. Tak extrémní situci myslivci nepamatují.


Aktualizace (04/2006)

Zima v ČR byla nejdelší od počátku měření v roce 1926. Rekord z roku 1970 se 123 dny souvislé sněhové pokrývky byl překonán už v březnu a o Velikonocích dokonce překročil hranici 150 dnů. Na čtvrtině území byla sněhová nadílka rekordní. V březnu bylo naměřeno 150 až 220 procent běžného srážkového úhrnu. Sněžení ustalo až koncem měsíce, kdy se "stoletá zima" rázem změnila ve velké záplavy s průtoky na úrovni dvacetileté, stoleté nebo i pětisetleté vody.


Asie, Amerika

Žena pózuje u hradby sněhu. Japonsko, prefektura Niigata, leden 2006. Japonsko, Čína

Nejtužší zimu od roku 1986 má za sebou západ Číny a Japonsko. Prosincové teploty v Číně zaostaly za průměrem o 1,5 stupně.

Rekordní sněhová nadílka zasypala v lednu zemi vycházejícího slunce až čtyřmi metry sněhu. Nejhůře dopadly prefektury Niigata a Akita. Doprava byla paralyzována, úřady a školy zůstaly několik dní uzavřeny. K odklízení mnohametrových závějí sněhu byla povolána armáda.

Přívaly sněhu a mráz vyhnal v lednu z domovů 100 tisíc lidí ze západočínského regionu Sin-ťiang. Napadlo tam 60 centimetrů sněhu, což řada staveb nevydržela. Teplota poklesla na minus 35, někde i na minus 43 stupňů Celsia. 5 tisíc lidí se muselo léčit s omrzlinami. Jak připomněly místní sdělovací prostředky, abnormálně drsná zima přišla po rekordně teplém roce 2005.


Indie, Bangladéš, Pákistán

Ranní mráz šokoval obyvatele indického hlavního města Dillí. 8. ledna se rtuť v teploměrech propadla k bodu mrazu (0,2 stupně). Stalo se tak poprvé od roku 1935, kdy tam bylo naměřeno minus 0,6 stupně Celsia. V indickém svazovém státě Uttarpradéš byly na celý týden uzavřeny školy. Zoufalí bezdomovci se shromažďovali kolem kontejnerů se zapálenými ohni. Desítky z nich umrzly. Postiženy byly i další svazové státy, mezi nimi Pandžáb, Harijána nebo Džammú a Kašmír, kde meteorologové zaznamenali teplotu minus 6,3 stupně.

V Bangladéši se lidé třásli zimou, když chladný vzduch srazil teploty až ke 3 stupňům nad nulou.

Mrazivé počasí zabilo mnoho lidí v Pákistánu, který byl loni tvrdě zasažen ničivým zemětřesením.


Kanada, USA

Překvapivě teplé povětrnostní podmínky zavládly v Severní Americe. Kanaďané tak teplou zimu nezažili minimálně od roku 1948, kdy se začalo s pravidelným měřením. Průměrné teploty se podle Federální agentury pro životní prostředí od prosince do února odchýlily od normálu o 3,9 stupně Celsia. Dosud nejteplejší zimní období v roce 1987 bylo překonáno o 0,9 stupně. Největší anomálie hlasí Alberta, Saskatchewan a severozápad země, kde bylo oproti dlouhodobému průměru o 6 až 8 stupňů více.

"Jsme známí jako druhá nejchladnější země na světě, ale letos tomu tak rozhodně nebylo. Tahle zima byla dost nekanadská," uvedl torontský klimatolog David Phillips. Všechny zimy v uplynulém desetiletí byly teplotně nadprůměrné. Výjimečně teplý byl i rok 2005.

Také v USA byla zima mírná. Přesto se na New York 12. února sneslo nevídané množství sněhu - 68,3 centimetru. Předchozí rekord 67 centimetrů platil od prosince 1947.


Popis k fotografiím: Na první fotografii z prosince 2005 se nabízí pohled na zasněžené městečko Old Hastings na jihu Anglie. Druhý záběr pořízený 13. března 2006 z oběžné dráhy kolem Země zachycuje velkou část evropského kontinentu pod příkrovem sněhu. Na třetím snímku z prosince 2005 je zasněžená Praha. Autorovi čtvrté fotografie pózovala žena u hradby sněhu v japonské prefektuře Niigata v lednu 2006.


Zdroje:
- Pravda.sk (27.11.2005, Zima má Európu pevne vo svojej moci)
- Mojenoviny.cz (29.12.2005, Sníh šokuje Angličany, je ho příliš)
- Katastrofy.com (06.01.2006, Sněhová kalamita v Japonsku, Čína trpí mrazem)
- BBC Weather (06.01.2006, Winter in full force in China and Japan)
- BBC News (06.01.2006, Thousands trapped in China snow)
- EcoMonitor (07.01.2006, Myslivci se bojí, že zvěř začne kvůli sněhu hynout)
- ČT 24 (08.01.2006, V Indii 137 obětí zimy, v Dillí nejnižší teplota za 70 let)
- BBC Weather (08.01.2006, Chilly nights in New Delhi by John Hammond)
- HNonline.sk (09.01.2006, V dôsledku silných mrazov zahynulo v Indii už 131 ľudí)
- Novinky (09.01.2006, V Asii zabíjí mráz a přívaly sněhu)
- BudNews.cz (11.01.2006, Následky sněhové kalamity jsou hrozivé)
- OrangePortal.sk (12.01.2006, Chladné počasie si v južnej Ázii vyžiadalo už 265 obetí)
- BBC Weather (12.01.2006, Nepal sends out a cold reception)
- BBC News (15.01.2006, Japan thaw brings avalanche risk)
- EkoList (19.01.2006, Den: Tuhá zima začala v lesích na Olomoucku zabíjet zvěř)
- Pravda.sk (21.01.2006, Extrémny mráz naďalej zabíja v Moskve)
- Novinky (22.01.2006, V Moskvě vládne tuhá ruská zima)
- Novinky (23.01.2006, Nejchladněji bylo v Šumperku, kde naměřili -30,3°C)
- Novinky (23.01.2006, Mrazu podlehlo v Evropě už 67 lidí)
- Novinky (24.01.2006, Mrazy stále ochromují celou střední Evropu)
- Pravda.sk (24.01.2006, Arktická zima v Poľsku "kosí" bezdomovcov)
- BBC Weather (25.01.2006, Cold Turkey)
- iDNES (27.01.2006, Sever Itálie zavalil sníh, uvízlo 700 kamionů)
- Pravda.sk (28.01.2006, Zima v Európe nepoľavuje)
- BBC Weather (29.01.2006, Europe's gone all white!)
- BBC Weather (30.01.2006, Cold European weather tightens its grasp)
- Katastrofy.com (02.02.2006, Rusko zasáhne mráz až mínus 60 stupňů Celsia)
- BBC Weather (05.02.2006, UK dry spell continues)
- Katastrofy.com (06.02.2006, Rusko zasáhly mrazy "jen" mínus 52 stupňů Celsia)
- Novinky (13.02.2006, V New Yorku napadlo nejvíc sněhu v historii)
- Pravda.sk (07.03.2006, Záľaha snehu láme historické rekordy)
- Novinky (12.03.2006, S přívaly sněhu se potýkali v řadě evropských zemí)
- NASA (13.03.2006, Snowstorm in Northern Europe)
- Pravda.sk (15.03.2006, Skončí sa najdlhšia zima povodňami?)
- BBC Weather (15.03.2006, Warmest winter on record for Canada, but how did the UK shape up?)
- BBC News (13.03.2006, Why water levels have run so low)
- Markíza (14.03.2006, Slovensko "mrzne", v Kanade najteplejšia zima)
- EkoList (14.03.2006, V Kanadě nejteplejší zima v historii, v Rusku místy nejchladnější)
- Katastrofy.com (15.03.2006, Stovky lidí evakuovány kvůli záplavám na Balkáně)
- iDNES (18.03.2006, Zima už unavuje i lyžaře. A mrznout bude dál)
- iDNES (22.03.2006, Letošní zima je nejdelší za 30 let, míní meteorolog)
- iDNES (04.04.2006, V březnu spadlo dvakrát víc sněhu a deště než obvykle)
- iDNES (12.04.2006, Na Česko padla zima století)

 Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (7 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3557x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2536x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 21.03.2018 - 2041x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 1997x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1425x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1335x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017