Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 20. 04. 2018, svátek má Marcela citát pro dnešní den: Nikdy neříkej pravdu někomu, kdo si ji nezaslouží.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Křesťanské církve obviňují statisíce dětí z čarodějnictví
Rubrika: Stíny náboženství (06.03.2006, 9692 přečtení)

V Africe žijí statisíce dětí, které byly obviněny z čarodějnictví. To, co bylo kdysi jen zvrácenou úchylkou extrémistických sekt, je dnes běžnou praxí. Fanatické působení evangelikálních církví nese své trpké ovoce. Fundamentalističtí pastoři za řádný poplatek děti vyšetřují a vydávají potvrzení o jejich posedlosti. Pak z nich za další tučný obnos vymítají zlé duchy, trýzní je hladem a nezdráhají se použít ani fyzické násilí. Vynucené přiznání je živě vysíláno na televizních kanálech, které vlastní církve. Děti jsou pak zapovězeny svými rodinami a žijí na ulicích, tržištích nebo na hřbitovech. Odhaduje se, že jen v konžské metropoli Kinshase se sedmi milióny obyvatel je bez domova 25 až 50 tisíc dětí. Z čarodějnictví byla obviněna většina z nich.
Evangelikální církve v Africe vymítají údajné zlé duchy z dětí ve jménu Krista. Ve středověku byly údajné čarodějnice upalovány na hranici. "Je to byznys. Za pět nebo deset dolarů děti vyšetří a potvrdí, že jsou posedlé. Za další poplatek z dítěte vymítají zlé duchy. Často je moří celé dny hlady, bijí je a mučí, aby z nich vyhnali ďábla," řekl Remy Mafu, ředitel projektu Rejeer, který se věnuje péči o bezprizorní děti.

Z čarodějnictví nebývají obviňovány jen děti problémové, ale i ty, které si vedou dobře ve škole. Většinou je jim dáváno za vinu, že byly spatřeny, jak létají nebo pojídají lidské maso.

Obyvatelé Konga jsou v těžké situaci. Mnoho rodin rozvrátily válečné konflikty a nákaza AIDS. Ruku v ruce s úpadkem jde i chudoba. Takové podmínky jsou idální pro šíření nebezpečných křesťanských církví. V Kinshase operují tisíce sekt s vesměs fundamentalistickým zaměřením.

"Když jde něco špatně, v africké kultuře žádáme duchy, aby zjistili lidskou příčinu," vysvětil Mafu. "V současné době jsou obviňovány děti. Dají se snadno přesvědčit, že je to jejich vina."

Dříve měla každá komunita svého šamana, který zprostředkovával kontakt s duchy. Takový člověk se těšil velké vážnosti. Dnes se role duchovních vůdců zhostili evangelikální misionáři a tradiční africkou kulturu svým učením zdeformovali. Rodiče přiváději své děti k pastorům. Ti za své "služby" vybírají vysoké poplatky.

Jednou z obětí středověkých praktik pochybných věrozvěstů je i patnáctiletá Naomi. Vlastní rodina se ji zřekla, když jí bylo 6 let. V té době měla čtyři sourozence a žila s rodiči v Brazzaville na druhé straně řeky. Otec i matka zemřeli a ona musela zůstat u svého dědy a tety. Oba dva ji od počátku dávali najevo svou nelibost.

"Děda onemocněl a teta mě obvinila, že jsem čarodějnice. 'Proč jsou všichni v okolí nemocní?' ptala se mě. 'Trpí kvůli tobě,' vinila mě. Dědeček mi dal vypít nějaký lektvar, ale nic se nezměnilo. Teta mi řekla, že musím odejít. Sousedé mě bili a pálili mi kůži," popsala své utrpení Naomi. "Říkali mi, že se buď musím přiznat k čarodějnictví, nebo že mě zabijí. Říkali, že mezi nimi pro mě není místo. Šla jsem do kostela, ale tam mi dali jen napít nějaké tekutiny, ze které se mi udělalo špatně. Prosila jsem sousedy, aby mě nechali spát kdekoli, třeba na záchodě, ale oni odmítli. Pak mě chytili nějací vojáci a taky mě obvinili, že jsem čarodějnice. Tvrdili, že mě viděli létat s ptáky. Vyhrožovali mi zabitím, ale podařilo se mi utéci."

Naomi vypadá o pět let mladší. Kůži na hrudi a na ramenou ji hyzdí ošklivé jizvy po popáleninách. Měla zlomenou nohu. Při rozhovoru se tváří klidně, ale prožité trauma v ní zanechalo hluboké stopy. Nakonec se ji na tváři rozzářil úsměv, když líčila, jak našla jiný kostel, kde ji přijali a poslali do Kinshasy. Ujali se ji v ubytovně organizace "Válečné dítě" (War Child). Měla štěstí. Desetitisíce jiných dětí obývají hřbitovy, tržiště a ulice hlavního města. Konzumují odpadky, kradou a žebrají. Čím se provinili, že je potkal tak krutý osud? Čarodějnictvím?

V jiné noclehárně v Kinshase narazil korespondent britského listu The Observer Richard Dowden na Nelphyho Lelua, hubeného vysokého chlapce, jemuž je 14 let. Má britské občanství a hovoří anglicky se slabým londýnským přízvukem. Ještě nedávno navštěvoval školu v Hainault v severovýchodní části Londýna. Jednou se mu zdálo o tom, že se ho snažil zabít muž v černém. Se zvláštním snem se svěřil své matce. Ta ho odvedla do kostela v Tottenhamu, kde ho pastor označil za čaroděje. Matka ho zbila a odvezla do Kinshasy k babičce. Bití pokračovalo.

Tento případ svědčí o tom, že obviňování z čarodějnictví se nevyhýbá ani Evropě. Případy týrání dětí kvůli údajné posledlosti zlými duchy byly v poslední době zaznamenány v Londýně, Paříži i Amsterdamu. Je známo, že radikální evangelikální organizace mají svou základnu v USA. Odtud pronikají do všech částí světa, skupují televizní a rozhlasové stanice, stavějí kostely, všemi prostředky se snaží šířit své sektářské učení. Jejich členská základna roste velmi rychle a to jak v Americe, tak i na ostatních kontinentech. Své stoupence mají i v České republice. Také u nás se už objevily případy exorcismu. Můžeme jen doufat, že čas, kdy ve jménu božím plály hranice pod nebohými oběťmi honu na čarodějnice, se už nikdy nevrátí.


Zdroje:
- Aktuálně.cz (22.02.2006, V ulicích Kinshasy trpí malí čarodějové)
- The Observer (12.02.2006, Thousands of child 'witches' turned on to the streets to starve)


 Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (6 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 63 (61 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,68 °C (01-02/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4514x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 13.03.2018 - 2819x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 22.10.2017 - 2288x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2268x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 29.11.2017 - 1764x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1196x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017