Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 27. 05. 2018, svátek má Valdemar citát pro dnešní den: Buď se budeme navzájem respektovat nebo zahyneme.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
WTO označila moratorium na dovoz GMO do EU za nelegální
Rubrika: GMO (13.02.2006, 7589 přečtení)

Světová obchodní organizace (World Trade Organization, WTO) rozhodla 7. února 2006 ve sporu mezi USA, Argentinou a Kanadou na jedné straně a Evropskou unií na straně druhé. V roce 2003 obvinila trojice zemí vyvážející geneticky modifikované produkty evropské státy z porušování pravidel světového obchodu. EU totiž v roce 1998 zakázala dovoz GMO. Faktické moratorium trvalo do roku 2004. Jak se dalo předpokládat, WTO dala za pravdu žalující straně.
Světová obchodní organizace Předběžný nález WTO konstatoval, že EU porušila obchodní pravidla, když šest let bránila dovozu GMO. Američtí farmáři si stěžovali, že jim zákaz snižuje zisky z vývozu modifikované kukuřice a sóji o 300 milionů dolarů za rok. EU by je proto měla finančně odškodnit. Na USA připadá 55 procent z celosvětového exportu zboží vyrobeného z GMO. Na druhém místě figuruje Argentina (19 procent), Brazílie (10 procent) a Kanada (6 procent).

Američanům se nezamlouvají ani současné evropské schvalovací procedury. Každý jednotlivý produkt je před tím, než se dostane na trh, zkoumán Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin (European Food Safety Authority, EFSA). Exportéři tvrdí, že schvalování trvá příliš dlouho a je ovlivňováno politickými tlaky. Lidé v USA konzumují potraviny z upravených plodin už delší dobu a dosud prý nebyl u spotřebitelů zaznamenán jediný případ nepříznivého dopadu na zdravotní stav. V současné době prý ani neexistují žádné vědecké důkazy, které by zpochybňovaly nezávadnost GMO.

Jednací spis je rozsáhlý, obsahuje přes 1500 stran. Spor je považován za nejsložitější a politicky nejchoulostivější od počátku fungování WTO. Zveřejnění závěrů bylo několikrát odloženo. Zpráva je důvěrná, oficální znění bude k dispozici až v březnu nebo dubnu. Pak bude mít unie 50 dnů na to, aby se proti verdiktu odvolala.


Američané jsou s výnosem WTO spokojeni

Zástupci biotechnologických firem neskrývají svou radost. "Rozhodnutí je průlomové. Urychlí výzkum, jehož výsledkem budou například rostliny odolnější vůči škůdcům, což omezí používání neekologických pesticidů. Rovněž výnosy mohou být vyšší," reagoval na rozhodnutí WTO Christian Verschüren, generální tajemník Croplife International.

"Pravidla Světové obchodní organizace nepřipouštějí žádná diskriminující opatření a zákazy. Ta jsou možná pouze v případě, když jsou podložené vědecky ověřenými fakty, třeba o tom, že zboží ohrožuje zdraví lidí. Pouhé obavy nestačí," prohlásila Michaelle Gormanová z American Farm Bureau Federation. "Doufáme, že toto rozhodnutí vyšle jasnou zprávu i dalším členům WTO. Tedy to, že schvalování musí být založeno na vědeckých postupech a nesmí trvat nekonečně dlouho."


Ekologové a veřejnost GMO odmítají

Zklamání a nelibost dali na jevo především ekologové. "Světová obchodní organizace nemá právo o takových věcech rozhodovat. Nemůže nám říkat, co máme jíst nebo co mají farmáři pěstovat," nechala se slyšet Alexandra Wandelová ze společnosti Přátelé země (Friends of Earth, FoE). Aktivisté jsou přesvědčeni o tom, že WTO straní velkým korporacím a rozhoduje bez ohledu na objektivní fakta.

"Verdikt jen dokazuje, že WTO řadí obchodní zájmy na nejvyšší příčku a není schopna kvalifikovaně rozhodovat o věcech týkajících se životního prostředí. Americká vláda a agrochemické společnosti se zoufale snaží protlačit GMO krmivo a potraviny na trh. Ani tento verdikt jejich frustraci nezmění," řekla Magdalena Klimovičová, koordinátora genetické kampaně Greenpeace ČR.

"WTO nesmí být použita na podkopaní medzinárodních dohod o ochraně biodiverzity a biologické bezpečnosti," zdůraznila Martina Badidová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace na Slovensku. "Světová obchodní organizáce není kvalifikovaná a kompetentní zabývat se vědeckým posouzením rizík, které mohou geneticky modifikované organismy přinést."

Výzkum veřejného mínění dává ekologům za pravdu. Nedávný průzkum společnosti Eurobarometr ukázal, že 62 procent občanů EU považuje konzumaci modifikovaných organismů za riskantní a 55 procent hodnotí tyto potraviny jako vysloveně nebezpečné.

Útěchou může být fakt, že výnos WTO se vztahuje pouze na obchodování a žádným způsobem se nevyjadřuje ke sporům o značení výrobků nebo pěstování transgenních plodin.


Postoj Evropské komise

Faktické moratorium na celoevropské úrovni přestalo platit v květnu 2004, kdy Evropská komise i přes odpor většiny členských zemí schválila dovoz upravené kukuřice. Od té doby už vrcholný orgán EU odsouhlasil prodej 30 modifikovaných plodin pro potravinářské a krmné účely. Začátkem ledna byly schváleny další 3 odrůdy kukuřice. "Je to právě naopak, než tvrdí Spojené státy. Evropská unie je největším dovozcem geneticky modifikovaných potravin," podotkla ve svém prohlášení komise. A neopominula dodat, že žádný oficiální zákaz dovozu nikdy vyhlášen nebyl.


Členské státy s postupem Evropské komise nesouhlasí

GMO-free zone Řada evropských států se rozhodla bojovat proti GMO samostatně. Národní zákazy dovozu určitých genetických produktů vyhlásily Rakousko, Německo, Francie, Polsko, Maďarsko, Řecko, Itálie, Dánsko, Belgie a Lucembursko. Zákaz stále platí v šesti členských státech. Verdikt WTO označuje tento postup za nelegální. EU se už dříve zavázala, že se bude pravidly WTO řídit. Smírné řešení však není v dohledu. Pozorovatelé očekávají, že se v této věci výrazně prohloubí konflikty v rámci Evropy. Názorové rozdíly jsou obrovské. Některé země (například Rakousko, Řecko, Francie nebo Lucembursko) jsou rozhodnuty bránit se GMO za každou cenu.

Právo na vyhlášení a uplatňování národních zákazů podpořila v červnu 2005 jasná většina členů EU. Evropská komise se i přesto snaží přinutit jednotlivé státy k poslušnosti. Zatím se jí to ovšem příliš nedaří.

Celkem 172 evropských regionů a 4500 obcí se prohlásilo za GMO-free zóny. Nezávislé Švýcarsko zakázalo pěstování a dovoz GMO v referendu. Řecká vláda koncem prvního měsíce tohoto roku opět znemožnila pěstování a dovoz americké kukuřice, přestože Evropská komise nařídila toto opatření do 10. ledna zrušit. Řecko sice zákaz 17 odrůd GM kukuřice odvolalo, ale v zápětí uvedlo v platnost zákaz nový a navíc jej rozšířilo o dalších 14 odrůd, které byly do Evropského katalogu osiv zapsány 30. prosince 2005.

Zákaz modifikované řepky olejky s označením GT73 vyhlásilo v lednu i Rakousko. Naši jižní sousedé sice na konci roku prohráli svůj spor u Evropského soudního dvoru ohledně práva na uplatnění národního zákazu GMO, výnos soudu ani nařízení ze strany mezinárodních organizací však nehodlají respektovat. "Využijeme všech prostředků k tomu, aby naše zemědělství zůstalo GMO-free a abychom zajistili bezpečnost spotřebitelů," prohlásila rakouská ministryně zemědělství Marie Rauch-Kallatová.

"Environmentální organizace zásadně nesouhlasí s omezováním kompetencí národních vlád při přijímání rozhodnutí o povolení nebo zákazu dovozu GM plodín na své území," podpořila vzdorující státy Martina Badidová z Greenpeace. Úplný zákaz pěstování GMO platí ve Švýcarsku, Thajsku, Saudské Arábii, Bolívii, Alžírsku, Ghaně a Zambii.


Česká republika je ke GMO spíše vstřícná

Postoj zástupců České republiky u evropských institucí je ke GMO spíše vstřícný, i když vyhraněnost není jednoznačná. Potraviny z geneticky upravených plodin se u nás běžně prodávají. Jsou to především rostlinné tuky a sójové stolní oleje. Nejvíce transgenních rostlin se používá při výrobě krmiv pro hospodářská zvířata. Podle zákona musejí být všechny produkty viditelně označeny. Modifikovaná kukuřice se v ČR dokonce pěstuje, zatím však pouze na malé ploše. V roce 2005 bylo takto oseto 270 hektarů.


Zdroje:
- iHNed.cz (08.02.2006, EU podle WTO porušila pravidla světového obchodu)
- iHNed.cz (08.02.2006, Evropa se brání geneticky modifikovaným plodinám)
- iHNed.cz (09.02.2006, Unie prohrává "genetický spor")
- Aktuálně.cz (08.02.2006, EU prohrála spor o upravené potraviny)
- EcoMonitor (09.02.2006, WTO: Evropská unie porušila obchodní pravidla)
- Český rozhlas 7 (08.02.2006, WTO se ve sporu o geneticky modifikované organismy přiklonila...)
- Changenet (08.02.2006, WTO: Európske moratórium na GMO bolo ilegálne)
- Changenet (09.02.2006, Greenpeace: WTO nie je kompetentné posudzovať riziká GMO)
- Greenpeace ČR (08.02.2006, WTO není kompetentí k posuzování rizik GMO!)
- OrangePortal.sk (08.02.2006, Greenpeace: WTO nie je kompetentná vedecky posudzovať riziká...)
- oPeniazoch.Zoznam.Sk (09.02.2006, Brusel prehral spor vo WTO, čakajú ho mnohé ďalšie)
- United Press International (08.02.2006, WTO rules against EU on GMOs)
- Guardian (09.02.2006, EU fears huge payout for GM export 'ban')
- ABC News (08.02.2006, Europe bridles at WTO view on national biotech bans)
- Greenpeace ČR (Řecká vláda zakázala GM kukuřici)
- OrangePortal.sk (08.02.2006, EÚ prehrala vo WTO spor o zákaze dovozu geneticky...)
- Marketwatch.com (09.02.2006, WTO ruling on genetically modified food sparks protests)
- AlertNet (08.02.2006, FACTBOX-Key findings in WTO ruling on GMOs)
- Independent (08.02.2006, GM food must be allowed into Europe, WTO rules)
- CORDIS (08.02.2006, WTO panel rules EU 'moratorium' on GMOs was illegal)
- WTO (World Trade Organization)


Domníváte se, že konzumace geneticky modifikovaných plodin škodí zdraví?

Ano (hlasů: 315)

(73.09 %)

Ne (hlasů: 81)

(18.79 %)

Nedokážu posoudit (hlasů: 35)

(8.12 %)Celkový počet hlasů: 431


 Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (3 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3557x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2536x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 21.03.2018 - 2041x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 1997x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1425x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1335x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017