Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 21. 02. 2018, svátek má Lenka citát pro dnešní den: Před lidskou hloupostí jsou i bohové bezmocní.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Boj proti terorismu a omezování svobody v EU
Rubrika: Krize společnosti (14.07.2005, 6396 přečtení)

Jednání ministrů vnitra a ministrů spravedlnosti 25 členských států EU ve středu 13. července v Bruselu zahájilo novou etapu postupného omezování osobních svobod a práv občanů. Děje se tak v rámci naplňování tzv. protiteroristického akčního programu.
EU vstupuje do nové fáze boje proti terorismu. Mimořádné zasedání bylo svoláno po bombových atentátech v Londýně, k nimž došlo ve čtvrtek 7. července. Britský ministr vnitra Charles Clarke se už před konferencí netajil svým návrhem, že je třeba na celoevropské úrovni uchovávat informace o telefonátech, SMSkách i e-mailech. V říjnu tohoto roku by měla Rada ministrů definitivně schválit předpis o povinné archivaci telekomunikačních údajů.

Zatím není jasné, jak dlouho budou údaje archivovány. Mluví se o několika měsících, jednom roce nebo i třech letech. Otevřená zůstává otázka, zda náklady na uchovávání dat ponesou pouze telekomunikační firmy, nebo zda bude část finančních prostředků hrazena ze státního rozpočtu. "Pokud nám to nařídí legislativa, tak to budeme samozřejmě respektovat, ale rozhodně budeme požadovat, aby nám byly náklady ve výši mnoha milionů korun nahrazovány," řekl mluvčí společnosti T-Mobile v ČR Jiří Hájek. Britský ministr zahraničí Jack Straw v tom problém nevidí: "Bude to stát určitě mnohem méně, než se tvrdí." Podle Strawa telekomunikační operátoři chudobou netrpí, takže nějaké výdaje navíc je ohrozit nemohou.


Odpůrci změn jsou i v Evropském parlamentu

Proti britskému návrhu se postavily některé skandinávské státy. Kritici především namítají, že tajné služby nebudou schopny zvládnout tak obrovské množství nashromážděných údajů. "Vznikl by obrovský balík dat, který by sám o sobě představoval bezpečnostní riziko," podpořil skeptické hlasy pověřenec EU pro ochranu dat Peter Hustinx. V Evropském parlamentu existuje poměrně silná skupina poslanců varujících před poškozováním občanských práv a svobod. Parlamentní Výbor pro lidská práva se jako celek už dříve k návrhům vyslovil odmítavě.


Souhrn dalších protiteroristických opatření

Na britský popud dojde ke standardizaci občanských průkazů, jež budou obsahovat mimo jiné i digitalizované otisky prstů. Biometrické údaje budou vyžadovány rovněž při udělování víz občanům z určitých (rozuměj muslimských) států. Zefektivní se informační systém o cestujících v letecké dopravě (povinné seznamy), zlepší se výměna informací mezi bezpečnostními složkami a zavede se nový systém sdílení informací o žadatelích o azyl. Měla by být rovněž vytvořena jednotná evropská databáze kradených zbraní a výbušnin. Nejpozději v prosinci bude přijata směrnice o boji proti praní špinavých peněz, kodex chování pro dobročinné organizace a zpřísnění kontrol jejich hospodaření (kvůli údajné skryté podpoře teroristů). Dále bude uzákoněno nařízení o telegrafických transferech peněz, které prý teroristé často využívají. Zpřísní se také ochrana hlavních infrastruktur.


Verbální boj proti terorismu

"Všichni jsme naprosto odhodláni prohloubit a urychlit tuto činnost, abychom teroristům ztížili život," argumentoval britský ministr vnitra Charles Clark.

"Realizaci plánů je třeba urychlit, aby bylo možné lépe potírat terorismus, který je vážným nebezpečím pro naši otevřenou společnost," prohlásil německý ministr vnitra Otto Schily.

"Je třeba si uvědomit, že když není bezpečnost, nejsou ani žádné svobody," přispěl se svou troškou do mlýna komisař Franci Frattini.

Už ve středu britský premiér Tony Blair naléhal na poslance, aby bojovali proti terorismu a přijali opatření proti "těm, kdo k terorismu podněcují," nebo "jsou sami jeho iniciátory". Z Británie by měli být vyhoštěni všichni lidé, kteří "podněcující nenávist". Blair zároveň vyzval umírněné muslimy, aby se do boje sami zapojili.


Také ČR bojuje proti terorismu

Česká republika patřila mezi 3 členské státy z 25, které se zasedání nezúčastnily na úrovni ministrů. V Bruselu zastupoval českou stranu pouze náměstek ministra vnitra Josef Postránecký a náměstek ministra spravedlnosti Roman Polášek. Velvyslanec při EU Jan Kohout se domnívá, že "to není nic, co by vybočovalo z normality", protože "svůj úkol jsme splnili." Ministři museli být podle svých mluvčích přítomni na pravidelném jednání vlády. Kromě toho ČR rozhodně nepatří mezi státy, které by při schvalování dělaly problémy: "My s tímto plánem souhlasíme – v podstatě se shoduje s naším akčním plánem," vysvětlil Postránecký.


Zpracováno podle:
- České noviny (13.07.2005, EU v rámci boje s terorem umožní uchovávání telekomunikačních dat)
- iDNES (14.07.2005, Země Unie posílí dohled nad telefonáty a maily lidí)
- Novinky (14.07.2005, Barroso podpořil kontrolu telefonů a e-mailů)
- Novinky (13.07.2005, Evropa zesílí protiteroristická opatření)
- BBC CZech (13.07.2005, Ministři vnitra EU projednají prevenci teroristických útoků)


Další zdroje:
- Britské listy (11.07.2005, Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech...)
- Lidové noviny (10.07.2005, Britský ministr navrhuje odposlechy v celé Unii) Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 21 (42 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,66 ppm (10/2016)
405,46 ppm (10/2017)

Lidská populace
7,447 miliardy (1/2018)

Index cen potravin FAO
169,8 bodů (12/2017)

ENSO
La Niña (SOI: -0,1)
(12/2017)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4014x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 05.09.2017 - 2399x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1959x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1894x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 1862x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1786x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017