Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 19. 02. 2018, svátek má Patrik citát pro dnešní den: Chceš-li pohnout světem, pohni nejdříve sám sebou.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Vláda USA bojuje proti klimatickým změnám po svém
Rubrika: Neekologická politika (20.06.2005, 4428 přečtení)

Britský týdeník Observer zveřejnil v neděli 19. června utajovanou dokumentaci vlády USA, ze které vyplývá, že se američané už dva měsíce pokoušejí zmařit úsilí britské vlády dosáhnout mezinárodní dohody o akci proti globálnímu oteplování. Politická reprezentace největší světové mocnosti se rozhodla bojovat proti klimatickým změnám po svém. Přestala podporovat rozhodnutí OSN stabilizovat emise skleníkových plynů a ze svých interních dokumentů odstranila veškeré zmínky o vážnosti klimatických změn i o jejich souvislosti s lidskou činností. Už dříve vyšlo najevo, že Bushova administrativa záměrně zkresluje své zprávy o globálním oteplování a při vytváření své ekologické politiky úzce spolupracuje s lobbistickými skupinami z řad ropného průmyslu.
Vláda USA bojuje proti klimatickým změnám po svém. Prezentované dokumenty byly vypracovány v rámci příprav na jednání akčního plánu skupiny G8 ve skotském Gleneagles. Jednání je naplánované na 6. až 8. července 2005. Snaha američanů je namířena proti návrhům Tonyho Blaira, jehož cílem je dospět k mezinárodní shodě v boji proti globálnímu oteplování. Z textů Bílého domu byly odstraněny veškeré zmínky o tom, že probíhající změny podnebí jsou "vážnou hrozbou lidskému zdraví a ekosystémům". Vládní zmocněnci vyškrtli argumentaci dokazující, že globální oteplování už probíhá. Zbavili se i nepohodlných pasáží o vlivu člověka na skleníkový efekt.

Z amerických dokumentů připravovaných pro jednání G8 zmizely například tyto věty:

"Pokud svět nepodnikne bezodkladné akce, bude se zvyšovat riziko záporných vlivů na hospodářský vývoj, lidské zdraví a životní prostředí. Dojde k nenapravitelným dlouhodobým změnám našeho podnebí a oceánů."

"Náš svět se otepluje. Podnebné změny jsou vážnou hrozbou a mají potenciál ohrozit všechny části naší planety. Víme, že k tomuto oteplování přispívá lidská činnost. Je to otázka, kterou se musíme bezodkladně zabývat."

"[Znečištění vzduchu] každoročně způsobuje miliony předčasných úmrtí a vyvolává utrpení milionů dalších lidí prostřednictvím chorob dýchacích cest."

"Zranitelné v důsledku podnebných změn jsou především Afrika, tichomořské oblasti v Asii a Arktida. Stávají se obětí těchto změn."

Washington se rovněž vyvázal z příslibů spolufinancovat síť afrických regionálních center pro studium změn klimatu a jejich důsledků.


Exxon Mobil ovlivňuje politiku Bushovy vlády

Ekologové z Greenpeace získali nedávno na základě zákona o právu veřejnosti na informace přístup k interním dokumentům amerického ministerstva zahraničí. Dokumenty byly zhotoveny pro potřeby Pauly Dobriansky, náměstkyně ministerstva v letech 2001 až 2004. V textech mimo jiné Bushova administrativa děkuje ředitelům firmy Exxon Mobil za to, že se jejich firma "aktivně účastní" spoluvytváření vládní politiky.

Exxon Mobil i další průmyslové podniky se zcela nepokrytě podílely na formulaci oficiálních zpráv Bílého domu o klimatických změnách. S jejich souhlasem Bush odmítl přijetí Kjótského protokolu. Vláda se v dokumentech firmy Exxon Mobil mimo jiné dotazuje, jaká vládní politika ohledně změn podnebí je pro ni přijatelná.


Lobbista Philip Cooney cenzuruje vládní zprávy o klimatických změnách

Novináři z New York Times získali od neziskové organizace Projekt vládní odpovědnosti (Government Accountability Project, GAP), dokumenty o aktivitách Philipa Cooneyho, ředitele Výboru pro kvalitu životního prostředí. Tento úřad je zodpovědný za ekologickou politiku americké vlády. Cooney je vystudovaný právník a nemá vědecké vzdělání. Ještě před tím, než v roce 2001 nastoupil do Bílého domu, působil v Americkém petrolejářském institutu (American Petroleum Institute), což je největší podnikatelská organizace zastupující zájmy ropného průmyslu.

Jako lobbista fungoval Cooney i v Bílém domě, když opakovaně zkresloval vládní zprávy o klimatických změnách. Z přípravných verzí zpráv vyškrtal v desítkách případů údaje o výzkumu podnebných změn, další formulace svévolně změnil. Cenzuroval tak texty schválené vládními vědci i jejich nadřízenými. Například v pasáži věnované potřebě dalšího výzkumu odstranil odstavec o předpokládaném zmenšování horských ledovců s poukazem na to, že jde o odbíhání od tématu ke spekulativním kalkulacím. Svými četnými zásahy výrazně ovlivnil finální podobu zpráv publikovaných v roce 2002 a 2003. Cooneyho zjevným záměrem bylo oslabit prokázanou souvislost mezi emisemi skleníkových plynů a globálním oteplováním.


Společné prohlášení předních vědců z celého světa

Arogantní a samolibá politika George Bushe a jeho názory na devastaci životního prostředí se staly trnem v oku mnoha vědců z USA, Evropy i dalších částí světa. Počátkem června vydaly zástupci akademií věd z členských států G8, Činy, Indie a Brazílie společné prohlášení, v němž vyzývají politické reprezentace k urychleným krokům v otázce klimatických změn. "Nyní existují pádné důkazy, že dochází k podstatnému globálnímu oteplování," píše se ve zprávě. Vědci považují za prokázané, že za zvyšování průměrných teplot na Zemi jsou odpovědní lidé. Je nutné omezit emise oxidu uhličitého. V opačném případě se nevyhneme závažnému poškození životního prostředí.


Zpracováno podle:
- Britské listy (19.06.2005, Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách)
- Observer (27.01.2005, New US move to spoil climate accord)
- Britské listy (08.06.2005, Bush odmítl kjótský protokol pod vlivem ropné společnosti Exxon)
- Britské listy (10.06.2005, Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním...)
- New York Times (08.06.2005, Bush Aide Softened Greenhouse Gas Links to Global Warming)
- Common Dreams (08.06.2005, Bush Aide Softened Greenhouse Gas Links to Global Warming, kopie)
- EkoList (08.06.2005, NYT: Americký činiteľ upravoval vládne správy o klíme)


Další zdroje:
- Washington Times (11.06.2005, Former Lobbyist Leaves White House Post)
- Exxon Mobil (Corporation)
- GAP (Government Accountability Project) Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 18 (44 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,66 ppm (10/2016)
405,46 ppm (10/2017)

Lidská populace
7,447 miliardy (1/2018)

Index cen potravin FAO
169,8 bodů (12/2017)

ENSO
La Niña (SOI: -0,1)
(12/2017)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 3979x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 05.09.2017 - 2379x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1932x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1866x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 1839x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1761x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017