Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 18. 10. 2017, svátek má Lukáš citát pro dnešní den: Chceš-li pohnout světem, pohni nejdříve sám sebou.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Ekologové protestují proti těžbě dřeva v Tatrách
Rubrika: Kácení stromů (28.06.2005, 7831 přečtení)

Téměř čtyřicet nevládních organizací z celé Evropy se připojilo k mezinárodnímu protestu proti devastaci Tatranského národního parku (TANAP). Světový fond na ochranu přírody (World Wide Fund, WWF) na svých stránkách umístil petici, která vyzývá slovenského premiéra Mikuláše Dzirundu k bezodkladnému zastavení těžby dřeva v nejcenějších lokalitách Tater.
Zdroj - Priatelia Zeme Těžba v přísně chráněných rezervacích Vysokých Tater začala v první polovině června. Slovenské státní lesy nasadily těžkou mechanizaci a začaly odklízet padlé a polámané stromy poškozené při loňské vichřicí. Podle ekologů a ochránců životního prostředí se tím odebírá důležitá součást ekosystému. Na mrtvém a tlejícím dřevě totiž závisí řada druhů zvířat, hub a rostlin, které zajišťují stabilitu lesa a představují důležitý zdroj živin. Pokud by bylo dřevo plošně odstraněno, na rozsáhlých plochách by došlo k odplavení půdy a ohrožení vzniku nového pralesa.

"Jádrová zóna je srdce každého národního parku, kde se příroda musí ponechat přirozenému vývoji a nepřipadají v úvahu žádné umělé zásahy. Premiér Dzurinda má pravomoc zastavit těžbu a musí ji ihned využít," míní Juraj Vysoký, slovenský lesnický expert dunajsko-karpatského programu WWF. Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy v Hnutí Duha, vyjádřil stejný názor: "Kde jinde než v nejpřísněji chráněné zóně národního parku by se les měl ponechat přírodnímu vývoji? Pomoci zastavit poškozování Tater těžbou dřeva může kdokoli. Stačí pár minut a několik úderů do klávesnice. Také bych doporučil každému, kdo v dobré víře přispěl na obnovu Tater a jehož pomoc šla do kapsy státních lesů, aby požadoval vrácení svého daru."

Občanské sdružení Tatry ve svém veřejném prohlášení ze dne 16. června 2005 varovalo, že pokud nebude těžba zastavena, vyzve k mezinárodnímu turistickému bojkotu Tater. Ve svém prohlášení uvádí, že poslední události na územích s nejvyšším stupněm ochrany jsou demonstrací síly a arogance, jasným důkazem přetrvávající a stupňující se krize parlamentní demokracie na Slovensku a prohlubující se krizí kultury a kulturnosti v podstatné části slovenské společnosti.

Předseda sdružení Rudolf Pado k tomu dodal: "Žádná z politických stran nedokázala zaujmout pozici obhájce skutečných hodnot a tak v geopolitickém prostoru evropského 'ekonomického tygra' se jedinou hodnotou stávají peníze a cesta k nim. Slovenský parlamentní systém na této cestě neváhá nejenom hrubým způsobem pošlapávat občanská práva, což exemplárně demaskoval spor okolo pozemků u Žiliny, ale denno-denně svým přístupem k životnímu prostředí a jeho jednotlivým složkám a pojmům dokazuje, že voda, vzduch, půda, národní park a trvale udržitelný život jsou jen prázdnými frázemi v projevech, koncepcích a projektech politiků. Podstatná část slovenské společnosti rezignovala na veřejný prostor a veřejný zájem a uprostřed starořímských her na 'chléb a hry' proměnila své každodenní bytí na reality šou. Slovenská republika nemůže sdílet pouze evropské peníze, ale musí respektovat i evropské hodnoty a ty jsou odlišné od těch, které se dlouhodobě prosazují na území Národního parku Vysoké Tatry."

TANAP - Tatranský národní park Na necitlivé zásahy v rezervacích a jádrové zóně národního parku v Tiché a Koprové dolině reagoval i český ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Svému slovenskému protějšku Lázslo Miklósovi napsal:

"Na základě zkušeností z Národního parku Šumava Vás mohu, vážený pane ministře, ujistit, že příroda si dovede ztracenou rovnováhu najít sama bez umělých zásahů většinou mnohem lépe než člověk. Proto Vás prosím, abyste podle svých možností zajistil pro TANAP ekologicky akceptovatelný a mezinárodně přijatelný vývoj. Běžným standardem v těchto přírodně mimořádně cenných územích je v maximální míře omezit lidské zásahy v jádrových částech. Je třeba, aby národní park měl velké a celistvé lokality, kde co možná nerušeně probíhají přírodní procesy."

Svou pomoc Tatrám odvolalo i vedení Národního parku Šumava. S postupem lesníků nesouhlasí dokonce ani Správa Tatranského parku. Státní lesy však argumentují, že čistí terén, zpřístupňují cesty a odklízejí větve.

Zástupci slovenského Lesoochranářského sdružení VLK požádali vzhledem k přezíravému postoji vlády o pomoc Evropskou unii.

Petice požadující zastavení těžby dřeva v srdci Tater byla do 27. června 2005 dostupná zde.


AKTUALIZACE (01.07.2005)

Ekologické organizace ukončily emailovou petici slovenskému premiérovi Dzurindovi, která požadovala zastavení těžby dřeva v nejpřísněji chráněných zónách Tatranského národního parku. Ministři po masivních protestech veřejnosti odvážení dřeva z unikátních území zastavili a jejich dohoda je opravdu dodržována. Podrobnosti zde.


Zpracováno podle:
- Econnect (24.06.2005, Těžbu v nejcennějších částech Tater se snaží zastavit i Češi)
- WWF Österreich (Petice: Zachraňte Tatranský národní park)
- Hnutí Duha (10.06.2005, E-petice žádá zastavit těžbu v srdci Tater)
- BBC Czech (17.06.2005, Šumavský NP nesouhlasí s těžbou dřeva v Tatrách)
- Econnect (16.06.2005, OZ Tatry vyzve na medzinárodný bojkot Tatier ako turistickej destinácie)
- Pratelia Zeme (06/2005, Medzinárodné fórum Divočina v Európe vo Vysokých Tatrách)
- EcoMonitor (01.07.2005, Veřejnost zastavila těžbu v srdci Tater)


Další zdroje:
- EkoList (24.06.2005, Mokoš: Tatry sa nedevastujú, v Tatrách sa likvidujú následky kalamity)
- Changenet (27.06.2005, Aj my sme šokovaní)
- Changenet (23.06.2005, Priatelia Zeme zorganizovali medzinárodný protest v Tatrách)
- Changenet (16.06.2005, Protestujú proti hanobeniu práce tatranských lesníkov)
- VLK (Lesoochranárske združenie VLK) Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Kniha ke stažení
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 64 (22 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,88 °C (1-8/2017)  

Koncentrace CO2
402,83 ppm (6/2016)
405,38 ppm (6/2017)

Lidská populace
7,423 miliardy (9/2017)

Index cen potravin FAO
176,6 bodů (8/2017)

  Nejčtenější články
» 22.06.2017 - 2470x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


» 21.04.2017 - 2447x
První čtvrtletí roku 2017 s odchylkou 0,97 stupně Celsia, březnová odchylka poprvé nad hranicí jednoho stupně bez ovlivnění jevem El Niňo (číst článek)


» 05.09.2017 - 1655x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 25.04.2017 - 1473x
Jak hospodaření s dešťovou vodou ovlivňuje podobu měst (číst článek)


» 09.09.2017 - 1272x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 01.08.2017 - 984x
1. srpen byl v ČR nejteplejším dnem letošního roku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017