Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 18. 02. 2018, svátek má Gizela citát pro dnešní den: Přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Ilegální těžba ničí poslední zbytky pralesů v Indonésii
Rubrika: Kácení stromů (27.02.2005, 8302 přečtení)

17. února zveřejnila mezinárodní Enviromentální vyšetřovací agentura (Environmental Investigation Agency, EIA) ve spolupráci s idonéskou ochranářskou organizací Telepak výsledky svého šetření, podle něhož ilegální těžba dřeva v Indonésii, zejména pak v provincii Papua, způsobuje rozsáhlé ničení tropických pralesů. Tempo devastace je natolik rychlé, že už do deseti let může zůstat Papua úplně bez stromů. Do této chvíle bylo v celé Asii vykáceno přes 95 procent pralesů.
Ilegální těžba v Indonésii je ze 70 procent soustředěna do provincie Papua na ostrově Nová Guinea. Zpráva ekologů publikovaná pod názvem "Krajní mez" (The Last Frontier) upozorňuje na systematickou korupci, která zločineckým těžebním společnostem umožňuje každým rokem propašovat z Indonésie 12 milionů metrů krychlových dřeva, jehož cena se pohybuje v řádu mnoha miliard dolarů. Do ilegálního obchodu jsou zapojeni příslušníci indonéské armády, policie a lesní správy.

Nejhorší situace je v provincii Papua na ostrově Nová Guinea. Každý měsíc je z Papuy ilegálně vyvezeno 300 tisíc metrů kubických dřeva ze stromů merbau. Toto množství stačí na výrobu podlahovin za 600 milionů dolarů. Z Papuy pochází asi 70 procent veškerého dřeva exportovaného z Indonésie. Není divu, že zisky nadnárodních band dosahují závratných výšek.

Tempo devastace je natolik rychlé, že už do deseti může zůstat Papua úplně bez stromů. Domorodé komunity v Papuy dostanou za metr krychlový dřeva zaplaceno zhruba 11 dolarů. Převážná většina nezpracované kulatiny se pak pod falešnou dokumentací vyváží do Číny, kde se výkupní cena pohybuje kolem 240 dolarů za metr krychlový. Z čínského přístavu Čang-ťia-kang poblíž Šanghaje se klády přepravují do nedalekého města Man-sun, které je hlavním centrem dřevozpracujícího průmyslu v Číně. Před několika lety bylo ve městě jen několik továren, dnes jich tam provozuje výrobu dřevěných podlahovin a nábytku více než pět stovek. V pracovních dnech je každou jednu minutu místními podniky jeden kmen stromu merbau zpracován a přetvořen do podlahové krytiny. Podlahová krytina se následně vyváží na Zapad za ceny dosahující až 2300 dolarů.

Indonésie ztrácí ročně plochu lesa srovnatelnou s rozlohou Slovenska. Osud posledního panenského pralesa v asijsko-tichomořské oblasti se zdá být zpečetěn. Oficiálně sice od roku 2001 platí zákaz vývozu dřeva z Papuy, ale reálná praxe nedává úřadům příliš šancí zákaz prosadit. Vláda tvrdí, že boj proti nezákonnému kácení patří k jejím předním prioritám. Do této chvíle však nebyla schopná obvinit ani jediného z organizátorů ilegální těžby. Korupce je patrná všude. Za jednu dodávku merbau platí zločinci úplatky ve výši až 200 tisíc dolarů. Mnozí státní funkcionáři se na obchodech se dřevem sami podílejí. "Neúčastní se toho jako instituce, nýbrž jde o desítky 'shnilých jablek' včetně generálů," prohlásil Yayat Afianto z organizace Telepak. A dodal: "Komunity v Papuy dostanou zaplaceno almužnou za stromy ukradené ze své země, zatímco obchodníci v Jakartě, Singapuru a Hong Kongu mají z prodeje dřeva obrovské zisky. Toto masivní rozkrádání stromů z posledního původního pralesa v Indonésii musí být zastaveno."

Čína je největším dovozcem ilegálně vytěženého dřeva na světě. Po zpracování jsou výrobky ze dřeva exportovány na Západ. Velkou odpovědnost za pašování dřeva nese podle Enviromentální vyšetřovací agentury Čína. Činské statistiky uvádějí, že se v rozmezí let 1997 až 2001 zvýšil dovoz dřeva z Indonésie z 31 tisíc na 1,14 milionů metrů krychlových. Indonéské úřady nicméně žádnou větší změnu v uvedeném období nezaznamenaly. "Je tomu tak proto, že zdrojem nárůstu bylo ilegální dřevo," praví se ve zprávě EIA. "Indonésie a Čína před více než dvěma lety podepsaly dohodu o spolupráci v boji proti nezákonnému obchodu se dřevem. Dosud se tato slova neproměnila v činy," popsal stav věcí Julian Newman z EIA. Čínský ekonomický boom vedl k tomu, že se z této země podivně kombinující kapitalistický model ekonomiky s komunistickou diktaturou stal největší dovozce ilegálně vytěženého dřeva na světě.

Nepřímou odpovědnost za ničení posledních zbytků tropických pralesů mají státy Evropské unie a USA. V Evropě a v Severní Americe končí největší část podlahovin vyrobených v Číně. Jak připomíná Ivan Feranec v Hospodářských novinách, parkety z merbau od čínských dodavatelů nabízejí i některé české firmy. Jiné dovážejí zboží z Malajsie, EIA ale varuje, že to není záruka jejich zákonného původu. V této zemi mnoho merbau nezbylo a většina podlahovin tam byla vyrobena ze dřeva propašovaného z Papuy. Přestože přímá odpovědnost spočívá na vládách Indonésie a Číny, dovozci v ekonomicky nejbohatších státech by měly na závažná fakta ohledně původu kupovaného zboží adekvátně reagovat.

Důsledky devastace tropických pralesů není třeba připomínat. Ztráta dřevní hmoty má nepříznivý dopad na průběh klimatických změn. Život na této planetě je den ode dne chudší o mnohé živočišné a rostlinné druhy. A v neposlední řadě bývají odlesněná území často postižena záplavami a sesuvy půdy.


Zdroje:
- EIA (17.02.2005, World's Biggest Timber Smuggling Racket Exposed between Indonesia and China)
- iHNed.cz (21.02.2005, Mýcení pralesů umožňují tučné úplatky)
- silvarium.cz (21.02.2005, Mýcení pralesů umožňují tučné úplatky, kopie článku z HN)
- EIA (The Environmental Investigation Agency)
- Telapak Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 18 (44 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,66 ppm (10/2016)
405,46 ppm (10/2017)

Lidská populace
7,447 miliardy (1/2018)

Index cen potravin FAO
169,8 bodů (12/2017)

ENSO
La Niña (SOI: -0,1)
(12/2017)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 3971x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 05.09.2017 - 2374x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1925x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1861x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 1833x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1756x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017