Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 20. 02. 2018, svátek má Oldřich citát pro dnešní den: Když se objeví slunce, zmizí hvězdy.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Farmaceutické firmy v USA experimentují na sirotcích
Rubrika: Epidemie, nemoci (21.01.2005, 4466 přečtení)

Podle britské BBC mají HIV pozitivní děti a jejich blízcí jen minimum práv, pokud se rozhodnou bojovat s úřady sociální péče v New Yorku.
Vnuk Reginy Mausaové je HIV pozitivní a v pěstounské péči. "Řekli nám, že budou-li děti zvracet, přestanou-li chodit, budou-li mít průjem, zemřou-li, že to všechno bude následkem HIV," říká Jacklyn Hoerger, která pracovala jako pečovatelka u sirotků nakažených HIV v dětském domově spravovaném katolickou církví v New Yorku. Až později shledala, že to nebyla pravda: podávala dětem experimentální a vysoce toxické preparáty, z nichž některé označil odborník za "smrtelné". Nemocné děti z chudých dělnických komunit se staly obětí experimentů mocných farmaceutických firem. Děti se totiž staly součástí utajovaných testovacích programů, aniž by o tom věděli jejich právní zástupci či příbuzní.

Mluvčí Aliance za lidská práva Vera Sherav uvedla, že na dětech testovali "vysoce experimentální léky". "Proč nebyla oněm dětem poskytnuta ta nejlepší dostupná léčba? Tak zní naše otázka. Proč je vystavili riziku a bolesti, když byly bezmocné? Prováděli by tyto experimenty i na svých vlastních dětech? Pochybuji o tom," dodává.

Když jsem slyšel příběh o "dětských pokusných králících" poprvé, uvádí redaktor BBC Jamie Doran, který se celou kauzou zabýval, instinktivně jsem odmítl uvěřit tomu, že by se to mohlo stát v jakékoli civilizované zemi.

Měl-li však za to, že podobná věc je nemožná zejména ve Spojených státech, v nichž se tradičně pro žalobu nejde nikdy daleko, což by mělo zajistit ochranu, zjistili, že záleží na tom, o koho se jedná a o jaké místo běží: "Protože k tomu, abyste byl v New Yorku svobodný, potřebujete peníze."

Více než 23 tisíc dětí v New Yorku je buď v pěstounské péči či v domovech spravovaných zejména náboženským organizacemi či místními úřady: téměř 99 procent z nich jsou Afroameričané či Hispánci. Matky některých z nich byly narkomanky - a mnoho z nich je tak nakaženo virem HIV. Navzdory svému nešťastnému údělu však děti nakonec v kapitalismu našly své uplatnění.


Dětská potrava pro kanóny farmaceutických firem

Po více než deset let byly cílovou skupinou pro experimentování s nebezpečnými toxickými léky. Ústřední institucí celého příběhu je Administration for Children's Services (ACS), která se stala mocnou v devadesátých letech, kdy byl starostou republikán Rudolph Giuliani: do domovů byly během krátké doby umístěny doslova tisíce dětí.

"Jsou v podstatě mimo kontrolu," říká na adresu ACS právník zabývající se rodinným právem David Lansner, "potkal jsem mnoho pracovníků ACS, kteří mi říkali: 'My jsme ACS, my můžeme, cokoli chceme.'"

Tím, že ACS převzala děti do své péče, stala se jejich rodiči a může si s nimi dělat, co chce.


Vážné vedlejší účinky

Jedním z domovů, který se stará o děti s virem HIV, je Incarnation Children's Center, velká a nákladně renovovaná budova na Harlem street. Vlastní ji katolická církev a když se reportér domáhal rozhovoru s představiteli domova, byl odkázán na drahou manhattanskou public relations agenturu – která aktivity uvnitř domova odmítla komentovat.

Jacklyn Hoerger pracovala ve Formovacím dětském centru, jak se tato instituce nazývá. Je to ztěží překvapující, píše Doran, věděli-li jsme již dříve, že ústav provádí na sirotcích, včetně i třebas tříměsíčních dětí, velmi kontroverzní a tajuplné experimenty. V některých případech byly léky podávány i dětem, u nichž se infekce HIV pouze předpokládala. Testy probíhaly ve doufáních, které měly prověřit bezpečnost a toxicitu léků a maximální únosné množství. Experimenty byly podporovány vládními agenturami Národního institut zdraví a účastnily se jich firmy GlaxoSmithKline, Genentech, Merck, Biocine, Lederle-Praxis Biuologicals a MicroGeneSys .

Hostující profesor na univerzitě v Berkeley David Rasnick k testům uvádí: "Mluvíme o vážných, vážných vedlejších účincích. Tyto děti budou naprosto zbídačené. Budou mít křeče, průjem, zničí se jim klouby. Budou se svíjet na zemi a nebudete se jich moci ani dotknout." Některé z preparátů, které děti dostávaly od farmaceutických společností, jako je firma Glaxo SmithKline, popsal jako "smrtelné".

Firma Glaxo SmithKline k věci uvedla, že podobné experimenty a testy musejí být prováděny striktně v souladu s předpisy.

Pokud v ústavu děti odmítly nabízený medikament, byl jim vpraven přímo do žaludku.

Kritici tvrdí, že pokusy měly být podmíněné souhlasem rodičů či zástupců dětí.

Jak mocná však ACS je, zjistila sama Jacklyn Hoerger, která sama měla v domácí péči dvě děti, které chtěla adoptovat. "Bylo to v sobotu ráno a přišli bez ohlášení," říká, "když jsem otevřela a pozvala je dál, sdělili, že to nebude příjemná návštěva. Když mi řekli, že mi jdou odebrat děti, byla jsem v šoku." Jacklyn, dětská sestra s praxí, totiž podnikla osudový krok a přestala dětem experimentální léky dávat, což okamžitě zlepšilo jejich zdravotní stav. Kvůli tomu přišla k soudu s cejchem ženy, která týrá svěřené děti. Od té doby své děti neviděla.

Reportér Jamie Doran sleduje její osud, stejně jako podobné osudy dalších rodičů či opatrovníků, v dokumentu Guinea Pig Kids. "Zjistili jsme, že to, co se děje v tomto ústavu, není izolovaným případem. Podobné experimenty pokračují na dalších dětech z chudých komunit v New York City," říká.


Zpracováno podle:
- www.part.cz (04.01.2005, New York: sirotci z chudých rodin jako vděčný objekt pro experimenty...)
- BBC News (30.11.2004, New York's HIV experiment, původní zdroj)

Další zdroje:
- BBC News (29.11.2004, Guinea Pig Kids)
- Democracy Now (22.12.2004, Guinea Pig Kids: How New York City is Using Children to Test...) Autor: Libor Kukliš

tisknout Vytisknout článek Diskuse (2 příspěvků, číst vše, přidat)
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 18 (44 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,66 ppm (10/2016)
405,46 ppm (10/2017)

Lidská populace
7,447 miliardy (1/2018)

Index cen potravin FAO
169,8 bodů (12/2017)

ENSO
La Niña (SOI: -0,1)
(12/2017)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 3993x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 05.09.2017 - 2387x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1943x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1880x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 1849x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1773x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017