Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 16. 12. 2017, svátek má Albína citát pro dnešní den: Vezmi mu svobodu, a již není člověkem, ale polním živočichem.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Masivní tání trvalého ledu v Arktidě - 14 procent za rok
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.09.2006, 11205 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Mezi 21. prosincem 2004 a 21. prosincem 2005 se ledový pokryv v Arktidě zmenšil o 14 procent. Ztracená plocha o rozměru 725 tisíc kilometrů čtverečních je srovnatelná s rozlohou státu Texas. Tání ledové hmoty za severním polárním kruhem nemá obdoby. S výsledky výzkumu seznámili veřejnost vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA). Studie byla zveřejněna v odborném časopise Geophysical Research Letters.


Madonna rozhněvala křesťany i ochránce zvířat
Rubrika: Zneužívání zvířat (08.09.2006, 6678 přečtení)

Rubrika: Zneužívání zvířat
Na přední stránky českých novin a časopisů se v posledních dnech dostala osmačtyřicetiletá zpěvačka Madonna. Tato kontroverzní hvězda pop music vystoupila 6. a 7. září před zaplněnou Sazka Arénou v Praze a ohlasy na její koncert jsou, jak se dalo čekat, rozporuplné. Zatímco Jiří Mašek z internetového magazínu OSUD.cz prožíval podle svých slov s celou Prahou kosmický orgasmus, podle jiných účastníků, kteří neváhali zaplatit 3 až 5 tisíc korun za vstupenku, slavná Američanka nic moc nepředvedla. Nechci hodnotit Madonnin zpěvecký projev, politické názory nebo údajnou znalost kabbaly. Věřím, že pro Václava Havla byla společná modlitba s ní velkým zážitkem, i když křesťané rozhořčeně odsoudili její provokativní "hrátky s křížem". Nebudu se vyjadřovat k informacím, že Madonna vyžaduje na každém místě, kam přijede, nové zachodové prkénko, nebo že jezdí opancéřovaným vozem, nebo že své propocené oblečení pere ve vodce. Chtěl bych jen širokou škálu článků o této celebritě, které vycházejí v mainstreamových mediích, doplnit krátkou zprávou z jiného soudku.


Klimatické změny urychlují příchod jara
Rubrika: Změny ekosystému (02.09.2006, 5462 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému
Klimatické změny stále výrazněji zasahují do střídání ročních období. Jaro v Evropě začíná v průměru o 6 až 8 dnů dříve než před 30 lety. Začátek podzimu se opožďuje o 3 dny. Globální oteplování tímto způsobem ovlivňuje funkci celého ekosystému. V rozsáhlé fenologické studii to dokazují vědci ze 17 států v čele s Dr. Annette Menzelovou z německé Technické univerzity (Technische Universität, TU) v Mnichově a Dr. Timem Sparksem z britského Centra pro ekologii a hydrologii (Centre for Ecology and Hydrology, CEH). Výsledky výzkumu zveřejnil časopis Global Change Biology.


Zdvojnásobení koncentrace CO2 zvýší teplotu o 3 stupně
Rubrika: Prognózy vývoje (30.08.2006, 7989 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
K jak velkému oteplení může vést rostoucí koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře? Na tuto otázku hledali odpověď vědci z Postupimského Institutu pro výzkum klimatických vlivů (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, PIK). Podle zprávy, zveřejněné 25. srpna 2006 v časopisu Climate Dynamics, se po zdvojnásobení koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře teplota na povrchu Země zvýší asi o 3 stupně Celsia. Autoři přihlíželi k poznatkům o vývoji podnebí během poslední doby ledové.


Bushova vláda prohrála spor o těžbu dřeva v rezervaci
Rubrika: Kácení stromů (24.08.2006, 8185 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
V Kalifornii byl v úterý 22. srpna 2006 vynesen rozsudek ve sporu mezi ekology a ochránci přírody na jedné straně a Bushovou administrativou na straně druhé. Vláda prezidenta Bushe měla v úmyslu umožnit komerční těžbu dřeva v národní rezervaci Giant Sequoia National Monument v pohoří Sierra Nevada. Takový postup by byl podle soudu v rozporu se zákony na ochranu životního prostředí.


Rok po hurikánu Katrina - 250 tisíc klimatických uprchlíků
Rubrika: Klimatická genocida (22.08.2006, 6060 přečtení)

Rubrika: Klimatická genocida
Hurikán Katrina, který koncem srpna 2005 zasadil drtivý úder americkému městu New Orleans, odstartoval první zdokumentovaný exodus způsobený klimatickými změnami. Z postižených oblastí na pobřeží Mexického zálivu uprchly před rozbouřenými živly davy čítající přibližně 1 milión osob, přičemž zhruba 375 tisíc lidí se do svých domovů nevrátilo. Studie washingtonské enviromentální organizace Earth Policy Institute (EPI) konstatovala, že obyvatelé vyhnaní hurikánem splňují kritéria pro zařazení do kategorie klimatických uprchlíků. Do stejné kategorie patří i milióny lidí na severu a západě Číny, které k migraci přinutila desertifikace. Písečné bouře a úbytek vegetace vyhánějí rovněž obyvatele Nigérie, Senegalu, Mauritánie nebo Keni.


Globální oteplování zesiluje hurikány
Rubrika: Bouře, tornáda (19.08.2006, 6850 přečtení)

Rubrika: Bouře, tornáda
Do diskuse o příčinách silnějších tropických bouří v Atlantském oceánu vstoupil i ředitel hurikánového centra při Floridské státní univerzitě profesor James Brian Elsner. Podle jeho zjištění nezvyšuje intenzitu a dobu trvání hurikánů v posledních desetiletích přirozené kolísání povrchových teplot moří ale ohřívání atmosféry, za které je zodpovědný člověk. Hlavní příčinou teplejšího oceánu je skleníkový efekt a nikoli Atlantická vícedekádová oscilace (Atlantic Multidecadal Oscillation, AMO), jak tvrdí někteří meteorologové. Studie s názvem "Evidence in support of the climate change-Atlantic hurricane hypothesis" by měla být 23. srpna 2006 zveřejněna v odborném časopis Geophysical Research Letters.


Vodní krize se prohlubuje, hladina podzemní vody v ČR klesá
Rubrika: Sucho a šíření pouští (17.08.2006, 19004 přečtení)

Rubrika: Sucho a šíření pouští
Pitná voda se stává vzácností. Klimatické změny, sucho, zánik mokřadních ekosystémů, nadměrné vyčerpávání zdrojů, nedokonalá vodní infrastruktura a neuvážené zásahy do charakteru krajiny dostávají svět a jeho obyvatele do svízelné situace. Počet lidí, kteří nedisponují dostatkem pitné vody, se neustále zvyšuje. V příštích desetiletích se tento problém citelně dotkne i průmyslově nejvyspělějších zemí světa. Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) ve své zprávě z 16. srpna 2006 vyzval k úsporným opatřením a k moudřejšímu hospodaření s cennou tekutinou. Jak opakovaně upozorňují čeští hydrologové a klimatologové, zásoby podzemní vody dlouhodobě klesají i v České republice a už kolem poloviny století by se její nedostatek mohl stát kritickým.


Množství sněhových srážek v Antarktidě se zatím nemění
Rubrika: Tání ledu a ledovců (16.08.2006, 6241 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Vzestup mořské hladiny není zpomalován větší kumulací sněhu ve vnitrozemí Antarktidy, jak se ještě nedávno soudilo. V Antarktidě nebyly v posledních padesáti letech zaznamenány žádné zásadnější změny v množství srážek. Tento fakt neodpovídá prognózám klimatologů, kteří nevěnovali dostatečnou pozornost teorii, že nejjižnější kontinent světa je do značné míry izolován od celoplanetárního klimatického systému a na globální oteplování reaguje se zpožděním. Skupina šestnácti vědců z USA, Austrálie, Číny, Ruska, Itálie, Norska a Německa ve své studii zpracovala údaje o množství sněhových srážek, zohlednila rozbory vzorků ledu a vypomohla si i počítačovými simulacemi. Výsledky výzkumu zveřejnil 11. srpna 2006 časopis Science.


Ledovce v Grónsku tají rekordní rychlostí, Evropa se ochladí
Rubrika: Tání ledu a ledovců (13.08.2006, 10750 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Grónský ledový příkrov taje stále rychleji. Podle satelitního monitorování ztratil největší ostrov světa po roce 2002 ročně v průměru 239 krychlových kilometrů ledové hmoty. Vědecký tým z univerzity v Texasu vyhodnotil měsiční změny v zemské gravitaci mezi dubnem 2002 a listopadem 2005. Potřebné údaje poskytla dvojice družic GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment), které provozuje Národní agentura pro letectví a vesmír (Aeronautics and Space Administration, NASA). Mezi lety 1997 a 2003 úbytek ledové plochy nepřesahoval 80 kilometrů krychlových za rok. Nečekané zrychlení je jasným signálem potvrzujícím průběh globálního oteplování v posledních letech. Studie amerických vědců byla 10. srpna 2006 publikována v časopise Science.


Stratosférická oblaka, mezosférická oblaka a klimatické změny
Rubrika: Globální oteplování (08.08.2006, 9517 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Vědci na celém světě zkoumají souvislosti mezi zvláštními meteorologickými úkazy a změnami podnebí. Mezi sledované jevy patří polární stratosférická oblaka (polar stratospheric clouds, PSC), někdy zvaná též perleťová oblaka (nacreous clouds). PSC se objevují v polárních oblastech při mimořádně chladných teplotních podmínkách ve stratosféře a při současném postavení slunce těsně pod obzorem (z pohledu pozorovatele). Zatímco teploty vzduchu v troposféře dlouhodobě rostou, ve stratosféře (ve výšce 10 až 50 kilometrů) klesají. Třeskutý mráz vysoko nad póly usnadňuje narušování ozónové vrstvy.


Rekordní sucho v Amazonii trvá, pralesům hrozí úplné zničení
Rubrika: Sucho a šíření pouští (30.07.2006, 11642 přečtení)

Rubrika: Sucho a šíření pouští
Amazonský deštný prales byl ještě nedávno považován za jeden z nejstabilnějších ekosystémů na světě. Jenomže experiment zaměstnanců amerického Výzkumného centra ve Woods Hole (Woods Hole Research Center, WHRC) v Massachusetts naznačil, že pravě tomuto ekosystému hrozí vážné nebezpečí. Je možné, že už po třech letech sucha bude překročena kritická hranice a nastartován proces, který celý prales nenávratně zničí a přetvoří v savanu nebo poušť. Tvrdí to autoři článku vydaného 23. července 2006 v britském deníku The Independent. Po rekordně suchém roku 2005 začala v Amazonii letošní sezóna znovu atypicky a situace v regionu si tak zřejmě opět vyžádá vyhlášení vyjímečného stavu.


V USA soudí ekoteroristy, kdo bude soudit USA?
Rubrika: Neekologická politika (23.07.2006, 5105 přečtení)

Rubrika: Neekologická politika
Ve Spojených státech čeká ve vězení na rozsudek osm osob obviněných z ekoterorismu. Pět mužů a tři ženy se měli dopustit násilných akcí, jejichž společným motivem byla snaha o ochranu přírody nebo zvířat. Všichni obvinění patřili ke skupině zvané "The Family". Její členové uskutečnili v letech 1996 až 2001 desítky záškodnických akcí ve státech Oregon, Washington, Kalifornie, Wyoming a Colorado. Způsobené škody se odhadují na 20 milionů dolarů. Za tuto konspirativní činnost hrozí obžalovaným mnohaleté tresty odnětí svobody. Enviromentální terorismus je podle Federálního úřadu pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation, FBI) "nejrozšířenější a nejničivější formou domácího terorismu". Obvykle je dáván do spojitosti s radikálními organizacemi Fronta za osvobození Země (Earth Liberation Front, ELF) a Fronta za osvobození zvířat (Animal Liberation Front, ALF). Na rozdíl od skutečných teroristů však činy ekologických radikálů nikdy neskončily smrtí člověka.


Šokující fakta o zabíjení chrtů v Británii a ve Španělsku
Rubrika: Zneužívání zvířat (19.07.2006, 8570 přečtení)

Rubrika: Zneužívání zvířat
Korejci každým rokem zabijí a snědí 2 až 3 miliony psů. Na psím mase si rádi pochutnávají také Číňané. Ochránci zvířat proti těmto praktikám protestují, ale pravdou je, že ani Evropané se nemohou chlubit svým vztahem k domácím zvířatům. Drsné zacházení s hospodářskými zvířaty je problémem, o kterém vědí mnozí. Ale psi? Mohlo by se zdát, že na evropském kontinentu se mají domestikovaní příbuzní vlků celkem dobře. Někdy dokonce lépe než lidé. Jenomže ne vždy je to pravda. V britských médiích se před několika dny objevila zpráva o šokujících praktikách chovatelů dostihových chrtů (greyhoundů). Tito vysocí a štíhlí psi se dožívají 12 až 14 let věku, avšak nejlepší výkonnost pro účast v závodění si udrží maximálně 2 roky. Když majitelé psů zjistí, že jejich svěřenci mají svá nejlepší léta za sebou, jednoduše se jich zbaví. Samolibý vykonavatel trestu za ztrátu výkonnosti se jmenuje David Smith, bydlí v Seahamu v hrabství Durham a v posledních 15 letech připravil speciální pistolí o život více než 10 tisíc zdravých zvířat. Za jednu popravu si účtuje 10 liber. Na svou obhajobu prohlásil, že jeho činnost je zcela "humánní".


V Británii se prodává voda balená v lahvích z bioplastu
Rubrika: Ekologické objevy a vynálezy (16.07.2006, 7176 přečtení)

Rubrika: Ekologické objevy a vynálezy
Ve Velké Británii spotřebovávají lidé dvacetkrát více plastu než před půl stoletím. Nyní se za Lamanšským průlivem začaly vyrábět láhve z bioplastu. Na rozdíl od běžných plastových výrobků představují menší zátež pro životní prostředí, protože mají zkrácenou životnost a v přírodě se rozloží za několik málo měsíců. Běžná PET (polyetyléntereftalátová) láhev se rozpadne asi za tisíc let. Balenou minerální vodu firmy Belu od dubna 2006 prodávají supermarkety Waitrose (řetězec 179 prodejen) a některé hypermarkety Tesco. "Potenciál pro pomoc planetě je obrovský," prohlásil zástupce firmy Mai Simonsen. A generální ředitel Reed Paget dodal: "Doufejme, že naše láhve rozhýbou trh a spotřebitelé řeknou: 'nám se tato idea opravdu líbí' a dodají tak odvahu dalším společnostem." Přestože jde nepochybně o krok správným směrem, ekologové z nové kampaně příliš nadšení nejsou.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 94 (27 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,87 °C (1-9/2017)  

Koncentrace CO2
403,39 ppm (8/2016)
405,15 ppm (8/2017)

Lidská populace
7,437 miliardy (11/2017)

Index cen potravin FAO
176,4 bodů (10/2017)

ENSO
La Niña
(SOI: +0,9)

(10/2017)
  Nejčtenější články
» 22.06.2017 - 2758x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


» 05.09.2017 - 1973x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1565x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1406x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 19.09.2017 - 1326x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


» 20.09.2017 - 1322x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017