Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 17. 03. 2018, svátek má Vlastimil citát pro dnešní den: Vše, co je v člověku krásné, je očima neviditelné.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
V Kolumbii byla vyhlášena ptačí rezervace
Rubrika: Ochrana přírody (15.10.2006, 4295 přečtení)

Rubrika: Ochrana přírody
V Kolumbii byla vyhlášena přírodní rezervace Reinita Cielo Azul o rozloze 200 hektarů. Chráněné území by mělo poskytnout útočiště pro nově objevený ptačí druh, který byl nazván podle dnes už neexistujícího indiánského kmene Yariguies. Strnádek Yariguies (Atlapetes latinuchus yariguierum) je drobným žlutočerně zbarveným opeřencem s červenou čepičkou na hlavě. Dvojici zpěvných ptáčků odchytili v lednu 2004 výzkumníci Thomas Donegan a Blanca Huertasová. Po odebrání vzorku tkáně byl jeden z nich puštěn na svobodu, druhý zemřel v zajetí. O objevu informoval Bulletin Britského klubu ornitologů (Bulletin of the British Ornithologists Club).


Téměř všechny ledovce na planetě Zemi jsou na ústupu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (13.10.2006, 8275 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Tání horských ledovců je stále rychlejší a neomezuje se pouze na některé lokality. 99,99 procenta z celkového počtu ledovců na naší planetě se v současné době zmenšuje. V posledních letech se vlivem prudkého oteplování proces tání výrazně urychlil a narušil i donedávna stabilní ledovce. Zatímco v letech 1961 až 1990 se úroveň mořské hladiny zvyšovala v průměru o 0,35 až 0,4 milimetru za rok, v letech 2001 až 2004 to bylo každým rokem o 0,8 až 1 milimetr. Do tohoto vzestupu nejsou započítány podíly z grónského a antarktického ledového příkrovu. Ve skutečnosti se hladina oceánů v letech 1993 až 2005 zvedala o 3,2 ± 0,4 mm ročně. Bude-li tento trend i nadále pokračovat, přijde během příštích několika desetiletí většina horských masívů o své charakteristické bílé čepice. Společně s nimi zmizí i důležité zásoby pitné vody. Především v Jižní Americe a Asii na to doplatí milióny lidí. Nejnovější mezinárodní studii o záporné bilanci ledovců zveřejnil 4. října 2006 časopis Geophysical Research Letters.


Vědci upozornili na rekordní úbytek ozónu na jižní polokouli
Rubrika: Ozónová díra (08.10.2006, 13348 přečtení)

Rubrika: Ozónová díra
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA) oznámil, že ozónová díra nad jižní polokoulí dosáhla 25. září 2006 rozlohy 29,5 milionů kilometrů čtverečních. Tím byl o 0,1 milionů km2 překonán rekord z 29. září 2000. S trochu jinými údaji než NASA přišla na základě svých měření Evropská kosmická agentura (European Space Agency, ESA). Evropští vědci tvrdí, že se ozónová díra 25. září 2006 rozprostírala nad územím o velikosti 28 milionů km2, což je podle tohoto zdroje o 0,4 milionů km2 méně než v září 2000. Množství ozónu obsaženého ve vertikálním sloupci zemské atmosféry pokleslo, podobně jako při abnormálně nízké koncentraci v roce 1998, na 100 Dobsonových jednotek. (Celosvětový průměr je 300-400 Dobsonových jednotek.)


Tisíce požárů zahalily jihovýchodní Asii dýmem
Rubrika: Požáry (06.10.2006, 8128 přečtení)

Rubrika: Požáry
Podobně jako v minulé sezóně zatemnil oblohu nad velkou částí jihovýchodní Asie dým z požárů. Ohně na indonéských ostrovech Sumatra a Borneo zakládají drobní rolníci, majitelé plantáží a těžařské společnosti. Hustá opona kouře pronikla na území několika států, komplikuje dopravu a ohrožuje zdraví milionů obyvatel. Na ostrou mezinárodní kritiku reagoval před časem prezident Susilo Bambang Yudhoyono ujištěním, že proti majitelům půdy tvrdě zakročí. Místní úřady jsou však natolik neschopné a zkorumpované, že se prakticky nic nezměnilo. Tvrdými slovy na adresu indonéských úřadů nešetří ani ekologické organizace. Zástupci Greenpeace vyzvali ministry, aby bezodkladně ukončili ničení posledních zbytků pralesa v provincích Sumatra a Kalimantan, zabránili šíření plantáží a potrestali žháře. Vláda argumentuje, že do nákladného boje s ohnivým živlem nasazuje tisíce hasičů.


Kolísání slunečního záření s globálním oteplováním nesouvisí
Rubrika: Sluneční aktivita (05.10.2006, 12016 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Globální oteplování pozorované v posledních staletích nesouvisí s kolísáním zářivého výkonu Slunce. Jeho hlavní příčinou je spalování fosilních paliv. K takovému závěru dospěli autoři studie, která byla 14. září 2006 zveřejněna v časopise Nature. Pod dokument, který vyhodnocuje korelaci mezi periodickými výkyvy slunečního jasu a teplotami na Zemi, se podepsali Peter Foukal z Heliophysics, Inc. v Massachusetts, Claus Fröhlich z davoské Fyzikální meteorologické observatoře - Světového radiačního centra (Physikalisch-Meteorologisches Observatorium Davos/World Radiation Center, PMOD/WRC), Henk Spruit z německého Institutu Maxe Plancka pro astrofyziku (Max Planck Institut für Astrophysik, MPA) a Tom Wigley z coloradského Národního centra pro atmosférický výzkum (National Centre for Atmospheric Research, NCAR).


Teplota na Zemi je nejvyšší za posledních 12 tisíc let
Rubrika: Globální oteplování (30.09.2006, 13727 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Teplota na Zemi je nejvyšší za posledních 12 tisíc let. Pouze jeden stupeň Celsia nás dělí od rekordní hodnoty za uplynulých 1 milion roků. Mezi lety 1975 až 2005 stoupala rtuť v teploměrech v průměru o 0,2 stupně za desetiletí. Tento trend odpovídá prognózám klimatického vývoje z počátku 80. let, kdy byly do simulací započítány emise skleníkových plynů. Rostliny, zvířata a hmyz na oteplování reagují migrací do vyšších zeměpisných šířek. Pokud bude oteplování pokračovat, ocitneme se brzy za kritickou hranicí, což by pro život na této planetě mělo nedozírné následky. Tak zní ve stručnosti stěžejní poselství studie otištěné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Dokument vypracovala šestice amerických vědců pod vedením Dr. Jamese Hansena z Goddardova institutu pro vesmírná studia (Goddard Institute for Space Studies, GISS) při Národním úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA).


Šlechtění plodin se modernizuje
Rubrika: GMO (30.09.2006, 5007 přečtení)

Rubrika: GMO
Geneticky modifikované potraviny nebyly spotřebiteli přijaty s nadšením, zvlášť v Evropě a v Asii. Například jen minulý týden zastavilo Japonsko dovoz dlouhozrné rýže z Ameriky poté, co v ní odborníci našli stopy geneticky modifikované plodiny, která se omylem přifařila k té nemodifikované. Ve snaze konečně obejít tento problém začaly biotechnické firmy pracovat novým způsobem. Používají nejmodernější technologii a poznatky genetického inženýrství k selekci, nikoliv k výrobě nových plodin.


Abnormální srpnové počasí narušilo ledový příkrov v Arktidě
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.09.2006, 10112 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Evropské vědce šokovaly satelitní fotografie z 23., 24. a 25. srpna 2006, které zachytily náhlý rozpad ledového pokryvu v Arktidě. 5 až 10 procent tzv. věčného ledu se začalo uvolňovat vlivem atypicky silných letních bouří. Celková ztráta ledu je srovnatelná s rozlohou Velké Británie. Loď plující ze Špicberských ostrovů by se na sklonku srpna mohla teoreticky dostat až k severnímu zeměpisnému pólu. Na alarmující dění upozornili vědci z Evropské kosmické agentury (European Space Agency, EOS).


Masivní tání trvalého ledu v Arktidě - 14 procent za rok
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.09.2006, 11446 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Mezi 21. prosincem 2004 a 21. prosincem 2005 se ledový pokryv v Arktidě zmenšil o 14 procent. Ztracená plocha o rozměru 725 tisíc kilometrů čtverečních je srovnatelná s rozlohou státu Texas. Tání ledové hmoty za severním polárním kruhem nemá obdoby. S výsledky výzkumu seznámili veřejnost vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA). Studie byla zveřejněna v odborném časopise Geophysical Research Letters.


Madonna rozhněvala křesťany i ochránce zvířat
Rubrika: Zneužívání zvířat (08.09.2006, 6757 přečtení)

Rubrika: Zneužívání zvířat
Na přední stránky českých novin a časopisů se v posledních dnech dostala osmačtyřicetiletá zpěvačka Madonna. Tato kontroverzní hvězda pop music vystoupila 6. a 7. září před zaplněnou Sazka Arénou v Praze a ohlasy na její koncert jsou, jak se dalo čekat, rozporuplné. Zatímco Jiří Mašek z internetového magazínu OSUD.cz prožíval podle svých slov s celou Prahou kosmický orgasmus, podle jiných účastníků, kteří neváhali zaplatit 3 až 5 tisíc korun za vstupenku, slavná Američanka nic moc nepředvedla. Nechci hodnotit Madonnin zpěvecký projev, politické názory nebo údajnou znalost kabbaly. Věřím, že pro Václava Havla byla společná modlitba s ní velkým zážitkem, i když křesťané rozhořčeně odsoudili její provokativní "hrátky s křížem". Nebudu se vyjadřovat k informacím, že Madonna vyžaduje na každém místě, kam přijede, nové zachodové prkénko, nebo že jezdí opancéřovaným vozem, nebo že své propocené oblečení pere ve vodce. Chtěl bych jen širokou škálu článků o této celebritě, které vycházejí v mainstreamových mediích, doplnit krátkou zprávou z jiného soudku.


Klimatické změny urychlují příchod jara
Rubrika: Změny ekosystému (02.09.2006, 5516 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému
Klimatické změny stále výrazněji zasahují do střídání ročních období. Jaro v Evropě začíná v průměru o 6 až 8 dnů dříve než před 30 lety. Začátek podzimu se opožďuje o 3 dny. Globální oteplování tímto způsobem ovlivňuje funkci celého ekosystému. V rozsáhlé fenologické studii to dokazují vědci ze 17 států v čele s Dr. Annette Menzelovou z německé Technické univerzity (Technische Universität, TU) v Mnichově a Dr. Timem Sparksem z britského Centra pro ekologii a hydrologii (Centre for Ecology and Hydrology, CEH). Výsledky výzkumu zveřejnil časopis Global Change Biology.


Zdvojnásobení koncentrace CO2 zvýší teplotu o 3 stupně
Rubrika: Prognózy vývoje (30.08.2006, 8134 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
K jak velkému oteplení může vést rostoucí koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře? Na tuto otázku hledali odpověď vědci z Postupimského Institutu pro výzkum klimatických vlivů (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, PIK). Podle zprávy, zveřejněné 25. srpna 2006 v časopisu Climate Dynamics, se po zdvojnásobení koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře teplota na povrchu Země zvýší asi o 3 stupně Celsia. Autoři přihlíželi k poznatkům o vývoji podnebí během poslední doby ledové.


Bushova vláda prohrála spor o těžbu dřeva v rezervaci
Rubrika: Kácení stromů (24.08.2006, 8313 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
V Kalifornii byl v úterý 22. srpna 2006 vynesen rozsudek ve sporu mezi ekology a ochránci přírody na jedné straně a Bushovou administrativou na straně druhé. Vláda prezidenta Bushe měla v úmyslu umožnit komerční těžbu dřeva v národní rezervaci Giant Sequoia National Monument v pohoří Sierra Nevada. Takový postup by byl podle soudu v rozporu se zákony na ochranu životního prostředí.


Rok po hurikánu Katrina - 250 tisíc klimatických uprchlíků
Rubrika: Klimatická genocida (22.08.2006, 6138 přečtení)

Rubrika: Klimatická genocida
Hurikán Katrina, který koncem srpna 2005 zasadil drtivý úder americkému městu New Orleans, odstartoval první zdokumentovaný exodus způsobený klimatickými změnami. Z postižených oblastí na pobřeží Mexického zálivu uprchly před rozbouřenými živly davy čítající přibližně 1 milión osob, přičemž zhruba 375 tisíc lidí se do svých domovů nevrátilo. Studie washingtonské enviromentální organizace Earth Policy Institute (EPI) konstatovala, že obyvatelé vyhnaní hurikánem splňují kritéria pro zařazení do kategorie klimatických uprchlíků. Do stejné kategorie patří i milióny lidí na severu a západě Číny, které k migraci přinutila desertifikace. Písečné bouře a úbytek vegetace vyhánějí rovněž obyvatele Nigérie, Senegalu, Mauritánie nebo Keni.


Globální oteplování zesiluje hurikány
Rubrika: Bouře, tornáda (19.08.2006, 6989 přečtení)

Rubrika: Bouře, tornáda
Do diskuse o příčinách silnějších tropických bouří v Atlantském oceánu vstoupil i ředitel hurikánového centra při Floridské státní univerzitě profesor James Brian Elsner. Podle jeho zjištění nezvyšuje intenzitu a dobu trvání hurikánů v posledních desetiletích přirozené kolísání povrchových teplot moří ale ohřívání atmosféry, za které je zodpovědný člověk. Hlavní příčinou teplejšího oceánu je skleníkový efekt a nikoli Atlantická vícedekádová oscilace (Atlantic Multidecadal Oscillation, AMO), jak tvrdí někteří meteorologové. Studie s názvem "Evidence in support of the climate change-Atlantic hurricane hypothesis" by měla být 23. srpna 2006 zveřejněna v odborném časopis Geophysical Research Letters.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 41 (54 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,76 ppm (11/2016)
405,81 ppm (11/2017)

Lidská populace
7,456 miliardy (2/2018)

Index cen potravin FAO
169,5 bodů (1/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,1)
(1/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4238x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 22.10.2017 - 2082x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2060x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 13.03.2018 - 1982x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 19.09.2017 - 1973x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


» 20.09.2017 - 1874x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017