Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 28. 06. 2017, svátek má Lubomír citát pro dnešní den: Lidé se ztrácejí v množství zbytečných slov.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Teplota na Zemi je nejvyšší za posledních 12 tisíc let
Rubrika: Globální oteplování (30.09.2006, 13027 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Teplota na Zemi je nejvyšší za posledních 12 tisíc let. Pouze jeden stupeň Celsia nás dělí od rekordní hodnoty za uplynulých 1 milion roků. Mezi lety 1975 až 2005 stoupala rtuť v teploměrech v průměru o 0,2 stupně za desetiletí. Tento trend odpovídá prognózám klimatického vývoje z počátku 80. let, kdy byly do simulací započítány emise skleníkových plynů. Rostliny, zvířata a hmyz na oteplování reagují migrací do vyšších zeměpisných šířek. Pokud bude oteplování pokračovat, ocitneme se brzy za kritickou hranicí, což by pro život na této planetě mělo nedozírné následky. Tak zní ve stručnosti stěžejní poselství studie otištěné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Dokument vypracovala šestice amerických vědců pod vedením Dr. Jamese Hansena z Goddardova institutu pro vesmírná studia (Goddard Institute for Space Studies, GISS) při Národním úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA).


Šlechtění plodin se modernizuje
Rubrika: GMO (30.09.2006, 4816 přečtení)

Rubrika: GMO
Geneticky modifikované potraviny nebyly spotřebiteli přijaty s nadšením, zvlášť v Evropě a v Asii. Například jen minulý týden zastavilo Japonsko dovoz dlouhozrné rýže z Ameriky poté, co v ní odborníci našli stopy geneticky modifikované plodiny, která se omylem přifařila k té nemodifikované. Ve snaze konečně obejít tento problém začaly biotechnické firmy pracovat novým způsobem. Používají nejmodernější technologii a poznatky genetického inženýrství k selekci, nikoliv k výrobě nových plodin.


Abnormální srpnové počasí narušilo ledový příkrov v Arktidě
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.09.2006, 9529 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Evropské vědce šokovaly satelitní fotografie z 23., 24. a 25. srpna 2006, které zachytily náhlý rozpad ledového pokryvu v Arktidě. 5 až 10 procent tzv. věčného ledu se začalo uvolňovat vlivem atypicky silných letních bouří. Celková ztráta ledu je srovnatelná s rozlohou Velké Británie. Loď plující ze Špicberských ostrovů by se na sklonku srpna mohla teoreticky dostat až k severnímu zeměpisnému pólu. Na alarmující dění upozornili vědci z Evropské kosmické agentury (European Space Agency, EOS).


Masivní tání trvalého ledu v Arktidě - 14 procent za rok
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.09.2006, 10814 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Mezi 21. prosincem 2004 a 21. prosincem 2005 se ledový pokryv v Arktidě zmenšil o 14 procent. Ztracená plocha o rozměru 725 tisíc kilometrů čtverečních je srovnatelná s rozlohou státu Texas. Tání ledové hmoty za severním polárním kruhem nemá obdoby. S výsledky výzkumu seznámili veřejnost vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA). Studie byla zveřejněna v odborném časopise Geophysical Research Letters.


Madonna rozhněvala křesťany i ochránce zvířat
Rubrika: Zneužívání zvířat (08.09.2006, 6528 přečtení)

Rubrika: Zneužívání zvířat
Na přední stránky českých novin a časopisů se v posledních dnech dostala osmačtyřicetiletá zpěvačka Madonna. Tato kontroverzní hvězda pop music vystoupila 6. a 7. září před zaplněnou Sazka Arénou v Praze a ohlasy na její koncert jsou, jak se dalo čekat, rozporuplné. Zatímco Jiří Mašek z internetového magazínu OSUD.cz prožíval podle svých slov s celou Prahou kosmický orgasmus, podle jiných účastníků, kteří neváhali zaplatit 3 až 5 tisíc korun za vstupenku, slavná Američanka nic moc nepředvedla. Nechci hodnotit Madonnin zpěvecký projev, politické názory nebo údajnou znalost kabbaly. Věřím, že pro Václava Havla byla společná modlitba s ní velkým zážitkem, i když křesťané rozhořčeně odsoudili její provokativní "hrátky s křížem". Nebudu se vyjadřovat k informacím, že Madonna vyžaduje na každém místě, kam přijede, nové zachodové prkénko, nebo že jezdí opancéřovaným vozem, nebo že své propocené oblečení pere ve vodce. Chtěl bych jen širokou škálu článků o této celebritě, které vycházejí v mainstreamových mediích, doplnit krátkou zprávou z jiného soudku.


Klimatické změny urychlují příchod jara
Rubrika: Změny ekosystému (02.09.2006, 5365 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému
Klimatické změny stále výrazněji zasahují do střídání ročních období. Jaro v Evropě začíná v průměru o 6 až 8 dnů dříve než před 30 lety. Začátek podzimu se opožďuje o 3 dny. Globální oteplování tímto způsobem ovlivňuje funkci celého ekosystému. V rozsáhlé fenologické studii to dokazují vědci ze 17 států v čele s Dr. Annette Menzelovou z německé Technické univerzity (Technische Universität, TU) v Mnichově a Dr. Timem Sparksem z britského Centra pro ekologii a hydrologii (Centre for Ecology and Hydrology, CEH). Výsledky výzkumu zveřejnil časopis Global Change Biology.


Zdvojnásobení koncentrace CO2 zvýší teplotu o 3 stupně
Rubrika: Prognózy vývoje (30.08.2006, 7818 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
K jak velkému oteplení může vést rostoucí koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře? Na tuto otázku hledali odpověď vědci z Postupimského Institutu pro výzkum klimatických vlivů (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, PIK). Podle zprávy, zveřejněné 25. srpna 2006 v časopisu Climate Dynamics, se po zdvojnásobení koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře teplota na povrchu Země zvýší asi o 3 stupně Celsia. Autoři přihlíželi k poznatkům o vývoji podnebí během poslední doby ledové.


Bushova vláda prohrála spor o těžbu dřeva v rezervaci
Rubrika: Kácení stromů (24.08.2006, 8025 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
V Kalifornii byl v úterý 22. srpna 2006 vynesen rozsudek ve sporu mezi ekology a ochránci přírody na jedné straně a Bushovou administrativou na straně druhé. Vláda prezidenta Bushe měla v úmyslu umožnit komerční těžbu dřeva v národní rezervaci Giant Sequoia National Monument v pohoří Sierra Nevada. Takový postup by byl podle soudu v rozporu se zákony na ochranu životního prostředí.


Rok po hurikánu Katrina - 250 tisíc klimatických uprchlíků
Rubrika: Klimatická genocida (22.08.2006, 5947 přečtení)

Rubrika: Klimatická genocida
Hurikán Katrina, který koncem srpna 2005 zasadil drtivý úder americkému městu New Orleans, odstartoval první zdokumentovaný exodus způsobený klimatickými změnami. Z postižených oblastí na pobřeží Mexického zálivu uprchly před rozbouřenými živly davy čítající přibližně 1 milión osob, přičemž zhruba 375 tisíc lidí se do svých domovů nevrátilo. Studie washingtonské enviromentální organizace Earth Policy Institute (EPI) konstatovala, že obyvatelé vyhnaní hurikánem splňují kritéria pro zařazení do kategorie klimatických uprchlíků. Do stejné kategorie patří i milióny lidí na severu a západě Číny, které k migraci přinutila desertifikace. Písečné bouře a úbytek vegetace vyhánějí rovněž obyvatele Nigérie, Senegalu, Mauritánie nebo Keni.


Globální oteplování zesiluje hurikány
Rubrika: Bouře, tornáda (19.08.2006, 6641 přečtení)

Rubrika: Bouře, tornáda
Do diskuse o příčinách silnějších tropických bouří v Atlantském oceánu vstoupil i ředitel hurikánového centra při Floridské státní univerzitě profesor James Brian Elsner. Podle jeho zjištění nezvyšuje intenzitu a dobu trvání hurikánů v posledních desetiletích přirozené kolísání povrchových teplot moří ale ohřívání atmosféry, za které je zodpovědný člověk. Hlavní příčinou teplejšího oceánu je skleníkový efekt a nikoli Atlantická vícedekádová oscilace (Atlantic Multidecadal Oscillation, AMO), jak tvrdí někteří meteorologové. Studie s názvem "Evidence in support of the climate change-Atlantic hurricane hypothesis" by měla být 23. srpna 2006 zveřejněna v odborném časopis Geophysical Research Letters.


Vodní krize se prohlubuje, hladina podzemní vody v ČR klesá
Rubrika: Sucho a šíření pouští (17.08.2006, 18520 přečtení)

Rubrika: Sucho a šíření pouští
Pitná voda se stává vzácností. Klimatické změny, sucho, zánik mokřadních ekosystémů, nadměrné vyčerpávání zdrojů, nedokonalá vodní infrastruktura a neuvážené zásahy do charakteru krajiny dostávají svět a jeho obyvatele do svízelné situace. Počet lidí, kteří nedisponují dostatkem pitné vody, se neustále zvyšuje. V příštích desetiletích se tento problém citelně dotkne i průmyslově nejvyspělějších zemí světa. Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) ve své zprávě z 16. srpna 2006 vyzval k úsporným opatřením a k moudřejšímu hospodaření s cennou tekutinou. Jak opakovaně upozorňují čeští hydrologové a klimatologové, zásoby podzemní vody dlouhodobě klesají i v České republice a už kolem poloviny století by se její nedostatek mohl stát kritickým.


Množství sněhových srážek v Antarktidě se zatím nemění
Rubrika: Tání ledu a ledovců (16.08.2006, 5947 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Vzestup mořské hladiny není zpomalován větší kumulací sněhu ve vnitrozemí Antarktidy, jak se ještě nedávno soudilo. V Antarktidě nebyly v posledních padesáti letech zaznamenány žádné zásadnější změny v množství srážek. Tento fakt neodpovídá prognózám klimatologů, kteří nevěnovali dostatečnou pozornost teorii, že nejjižnější kontinent světa je do značné míry izolován od celoplanetárního klimatického systému a na globální oteplování reaguje se zpožděním. Skupina šestnácti vědců z USA, Austrálie, Číny, Ruska, Itálie, Norska a Německa ve své studii zpracovala údaje o množství sněhových srážek, zohlednila rozbory vzorků ledu a vypomohla si i počítačovými simulacemi. Výsledky výzkumu zveřejnil 11. srpna 2006 časopis Science.


Ledovce v Grónsku tají rekordní rychlostí, Evropa se ochladí
Rubrika: Tání ledu a ledovců (13.08.2006, 10427 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Grónský ledový příkrov taje stále rychleji. Podle satelitního monitorování ztratil největší ostrov světa po roce 2002 ročně v průměru 239 krychlových kilometrů ledové hmoty. Vědecký tým z univerzity v Texasu vyhodnotil měsiční změny v zemské gravitaci mezi dubnem 2002 a listopadem 2005. Potřebné údaje poskytla dvojice družic GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment), které provozuje Národní agentura pro letectví a vesmír (Aeronautics and Space Administration, NASA). Mezi lety 1997 a 2003 úbytek ledové plochy nepřesahoval 80 kilometrů krychlových za rok. Nečekané zrychlení je jasným signálem potvrzujícím průběh globálního oteplování v posledních letech. Studie amerických vědců byla 10. srpna 2006 publikována v časopise Science.


Stratosférická oblaka, mezosférická oblaka a klimatické změny
Rubrika: Globální oteplování (08.08.2006, 9292 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Vědci na celém světě zkoumají souvislosti mezi zvláštními meteorologickými úkazy a změnami podnebí. Mezi sledované jevy patří polární stratosférická oblaka (polar stratospheric clouds, PSC), někdy zvaná též perleťová oblaka (nacreous clouds). PSC se objevují v polárních oblastech při mimořádně chladných teplotních podmínkách ve stratosféře a při současném postavení slunce těsně pod obzorem (z pohledu pozorovatele). Zatímco teploty vzduchu v troposféře dlouhodobě rostou, ve stratosféře (ve výšce 10 až 50 kilometrů) klesají. Třeskutý mráz vysoko nad póly usnadňuje narušování ozónové vrstvy.


Rekordní sucho v Amazonii trvá, pralesům hrozí úplné zničení
Rubrika: Sucho a šíření pouští (30.07.2006, 11405 přečtení)

Rubrika: Sucho a šíření pouští
Amazonský deštný prales byl ještě nedávno považován za jeden z nejstabilnějších ekosystémů na světě. Jenomže experiment zaměstnanců amerického Výzkumného centra ve Woods Hole (Woods Hole Research Center, WHRC) v Massachusetts naznačil, že pravě tomuto ekosystému hrozí vážné nebezpečí. Je možné, že už po třech letech sucha bude překročena kritická hranice a nastartován proces, který celý prales nenávratně zničí a přetvoří v savanu nebo poušť. Tvrdí to autoři článku vydaného 23. července 2006 v britském deníku The Independent. Po rekordně suchém roku 2005 začala v Amazonii letošní sezóna znovu atypicky a situace v regionu si tak zřejmě opět vyžádá vyhlášení vyjímečného stavu.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 42 (24 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,92 °C (1-5/2017)  

Koncentrace CO2
401,60 ppm (2/2016)
404,35 ppm (2/2017)

Lidská populace
7,392 miliardy (5/2017)

Index cen potravin FAO
168,0 bodů (4/2017)


ISS HD Earth Viewing
  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 1894x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 1819x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 07.02.2017 - 1632x
Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v lednu rekordně nízká (číst článek)


» 26.03.2017 - 1411x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 19.01.2017 - 1359x
Rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii měření (číst článek)


» 21.03.2017 - 1333x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017