Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 19. 03. 2018, svátek má Josef citát pro dnešní den: Jsi tím, o čem jsi přemýšlel.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
NASA: Grónský ledový příkrov se zmenšuje o 113 km3 za rok
Rubrika: Tání ledu a ledovců (08.02.2007, 10371 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Jak ukázala měření vědců z americké Národní agentury pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA), grónské pobřežní regiony přišly v období let 2003 až 2005 ročně v průměru o 171 kilometrů krychlových ledu (155 miliard tun). Zvýšený úhrn sněhových srážek ve vnitrozemí dokázal tuto ztrátu nahradit jen z části - o 58 kilometrů krychlových (54 miliard tun). Úbytek je nižší, než uváděla v srpnu zveřejněná studie vědců z Texaské univerzity. (Více v tomto článku.) Nic to však nemění na faktu, že ledový pokryv největšího ostrova světa taje mnohem rychleji, než se předpokládalo. "V 90. letech 20. století byla bilance ledu velmi blízká rovnovážnému stavu, přírůstky byly zhruba na stejné úrovni jako úbytky. Situace se však zásadně změnila. Nyní je roční ztráta ledu rovna objemu vody, který za 6 let proteče Colorado River," oznámil Scott Luthcke z Goddardova vesmírného leteckého centra (Goddard Space Flight Center, GSFC) v Marylandu.


Zpráva IPCC: Globální oteplování - fakta a prognózy
Rubrika: Prognózy vývoje (05.02.2007, 11993 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
V pátek 2. února byl v Paříži na závěr týdenní vědecké konference zveřejněn souhrn první části dlouho očkávané zprávy Mezivládního panelu pro klimatické změny (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Dokument přihlíží k nejnovějším poznatkům nashromážděným v posledních letech a je mnohem důraznější a naléhavější než zpráva zveřejněná v roce 2001. Zatímco před šesti lety autoři konstatovali, že Země se za přechozí století (1901-2000) oteplila o 0,6 stupně Celsia, nyní tento údaj zvýšili na 0,74 stupně (vztahuje se k období 1906-2005). Současně potvrdili, že změny podnebí jsou od druhé poloviny 20. století způsobované lidskou aktivitou (pravděpodobnost je větší než 90 procent, v předchozí zprávě to bylo 66 procent). Odhady zvýšení teploty do konce tohoto století se pohybují v rozmezí od 1,1 do 6,4 stupně Celsia (dříve 1,4 až 5,8 st.), přičemž za reálné se považuje oteplení od 1,8 do 4,0 stupně (dříve 2 až 3 st.). V důsledku toho stoupne hladina světových oceánů o 28 až 58 centimetrů (dřívejší odhad zněl 9 až 80 centimetrů). V tomto bodě však panuje mezi experty nejistota a vyloučeno není ani zvýšení o 1 metr.


Leden v ČR byl nejteplejší za posledních 86 let
Rubrika: Statistické údaje (03.02.2007)

Český hydrometeorologický ústav upřesnil výsledky svých měření a označil leden 2007 za nejteplejší za posledních 86 let (od roku 1921). Průměrná měsíční teplota (3,5 stupně Celsia) o 5,2 stupně přesáhla dlouhodobý normál.

Souhrnné informace v článku: Leden, první jarní měsíc roku 2007

Také únor začal s teplotami vysoko nad normálem. 1. února byla teplotní odchylka +5,2 stupně Celsia. Meteorologové nepředpokládají, že by v nadcházejícím týdnu mělo dojít k výraznějším změnám.

Dosavadní průběh roku byl rovněž velmi větrný. Vichřice a orkány se vyskytují nezvykle často, někdy i několikrát do týdne. Například 28. a 29. ledna byla nejvyšší nárazová rychlost větru naměřená na Sněžce v Krkonoších 47 m/s (169 km/h), dále na Milešovce v Českém středohoří 40 m/s (144 km/h). Na Fichtelbergu v Krušných horách a na Lysé hoře v Beskydech foukal vítr rychlostí 39 m/s (140 km/h). Z nižších poloh stojí za zmínku například Ústí nad Labem - 31 m/s (112 km/h).

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (2 příspěvků, číst vše, přidat)

Rok 2006 byl pátý nejteplejší, letos asi padne rekord
Rubrika: Statistické údaje (02.02.2007, 8954 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA) a Národní úřad pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) vyhodnotily rok 2006 jako pátý nejteplejší od doby, kdy se začaly vést pravidelné záznamy. Světová meteorologická organizace (World Meteorological Organization, WMO) a britský Meteorologický ústav (Meteorological Office, Met Office) zařadily minulý rok v aktuálním seznamu nejteplejších let o stupínek níže. V některých státech (USA, Velká Británie, Španělsko, Holandsko) se rok 2006 stal vůbec nejteplejším v historii. Také v České republice byly teploty nadprůměrné a zařadily se na šestou až osmou pozici za posledních 30 let.


Abdusamatov: Za změny podnebí může Slunce, čeká nás ochlazení
Rubrika: Sluneční aktivita (30.01.2007, 15880 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Příčinou globálního oteplování není zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře. Vědci, kteří varují před katastrofálními změnami klimatu a volají po omezení spotřeby fosilních paliv, nemají pravdu. Teploty na Zemi rostou kvůli Slunci, respektive kvůli větší intenzitě sluneční energie. Už v letech 2012 až 2015 můžeme očekávat pozvolný pokles průměrných teplot a začátkem druhé poloviny 21. století se dočkáme velkého ochlazení. K takovému závěru dospěl Chabibullo Abdusamatov, vedoucí laboratoří kosmických výzkumů Hlavní astronomické observatoře Ruské akademie věd v Pulkovu u Petrohradu.


Orkán Kyrill a škody jím způsobené
Rubrika: Extrémní počasí (27.01.2007, 19287 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Velkou částí evropského kontinentu se 18. a 19. ledna 2007 prohnal orkán Kyrill. Zasaženo bylo rozsáhlé území od Velké Británie, přes Francii, Nizozemí, Německo, Dánsko, Polsko a Českou republiku, až po Ukrajinu a Rusko. Silné vzdušné proudění bylo vyvoláno velkým rozdílem tlaku mezi mezi oblastí vyššího tlaku vzduchu nad jižní Evropou a hlubokou tlakovou níží nad Skandinávií.


Prognóza stavu vody v Slovenskej republike k roku 2010
Rubrika: Sucho a šíření pouští (25.01.2007, 7751 přečtení)

Rubrika: Sucho a šíření pouští
Čtenáře, které zaujal předcházející článek pana ing. Michala Kravčíka, CSc., by mohla zaujmout i následující "Prognóza o stavu vody na Slovensku k roku 2010". I když byla prezentována už v roce 2001 a týká se především Slovenské republiky, neubírá jí to nic na závažnosti. Více než pětiletý časový odstup nám navíc umožňuje posoudit přesnost obsažených informací. (pozn. admin.)

V nasledujúcich desiatich rokoch ubudne zo Slovenska cca 4-6 miliárd m3 vodných zdrojov. V roku 2010 zrážkový úhrn bude nižší v priemere o 10-15% (600 - 640 mm). Bude sa vyskytovať únava zo života, apatia z nezvládania situácie v čase povodní, požiarov. Bude sa stupňovať agresivita, intolerancia, xenofóbia, nenávisť. Zároveň bude pribúdať množstvo konfliktov. Je to skutočne tak, ako spieva slovenský populárny spevák Jožo Ráž "je to voda, ktorá nás drží nad vodou".


Zavodňovanie kontinentov môže zastaviť globálne otepľovanie
Rubrika: Globální oteplování (23.01.2007, 13291 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Americký klimatológ David Travis využil tragickú udalosť pádu Dvojičiek v New Yorku 11. septembra 2001, kedy na tri dni prestali lietať lietadlá. Trevis očakával pokles teploty vplyvom zníženia produkcie aerosolov do atmosféry (viď obr. - zdroj Wikipeidia). Výsledky boli šokujúce. Teplota v priebehu troch dní neklesla, ale vzrástla o neuveriteľný 1°C. Za celú históriu sledovania klímy na americkom kontinente nedošlo k tak dramatickej zmene teploty.


V Arktidě se rozpadl velký šelfový ledovec
Rubrika: Tání ledu a ledovců (18.01.2007, 9539 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Koncem minulého roku se ve sdělovacích prostředcích objevila zpráva o odlomení mohutného kusu ledu v Severním ledovém oceánu. Obří kra o rozměru 66 čtverečních kilometrů se odtrhla od severního pobřeží Ellesmerova ostrova asi 800 kilometrů od severního pólu. K události došlo v odpoledních hodinách 13. srpna 2005, pracovníci Canadian Ice Service (CIS) sice zaznamenali, že se něco děje, avšak přesné informace o tom, co se v inkriminovaném čase stalo, získali až po zevrubné analýze o 16 měsíců později. Za tímto účelem byly využity satelitní fotografie a záznamy seizmické činnosti.


Leden, první jarní měsíc roku 2007
Rubrika: Statistické údaje (14.01.2007, 11784 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Mimořádně teplý podzim vystřídala v prosinci zima. A opět mimořádná. Průměrné lednové teploty byly v globálu o 0,45 stupně Celsia vyšší, než je pro tuto část roku obvyklé. Leden 2007 se tak stal nejteplejším lednem od počátku měření v roce 1891. Oznámili to vědci z Japonské meteorologické agentury (Japan Meteorological Agency).


Lidstvo riskuje svůj zánik, míní Al Gore
Rubrika: Názory a polemiky (09.01.2007, 6732 přečtení)

Rubrika: 
    Názory a polemiky
Rozhovor s Alem Gorem, bývalým viceprezidentem USA a autorem knihy "Nepříjemná pravda". Odkaz směřuje na zpravodajský portál iDNES.


Sluneční aktivita není příčinou globálního oteplování
Rubrika: Sluneční aktivita (09.01.2007, 11346 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Slunce je zdaleka největším zdrojem energie, jehož existence má zásadní význam pro udržení vhodných teplotních podmínek na Zemi. Klimatický systém je v dlouhodobých časových intervalech silně ovlivňován změnami parametrů oběžné dráhy naší planety a změnami sklonu její rotační osy. Kolísání množství slunečního záření dopadajícího na zemský povrch však není způsobováno pouze variabilitou ve vzájemné pozici Slunce a Země. Zřejmý vliv mají i výkyvy zářivého výkonu Slunce samého. Slunce je totiž slabě proměnnou hvězdou a přestože je kolísání jeho jasu poměrně malé, nelze jeho účinky opomíjet. (Celková odchylka zářivého toku během jednoho slunečního cyklu je 0,07 procenta, zatímco změny oběžné dráhy a sklonu osy způsobují odchylku v množství tepelné energie o 1 až 3 procenta.) V období vysoké sluneční aktivity dosahuje sluneční jas svého maxima. Tmavé sluneční skrvny záření blokují, fakule v jejich blízkosti energii naopak uvolňují.


Al Gore: Nepříjemná pravda (An Inconvenient Truth)
Rubrika: Názory a polemiky (08.01.2007, 16604 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Účelem tohoto článku je upozornit čtenáře na zajímavý a dobře zpracovaný dokumentární film o klimatických změnách. Jeho autorem je bývalý americký viceprezident a neúspěšný kandidát na prezidenta Albert Gore.


Hansen: Svět nad propastí, najdou politici vůli ke změně?
Rubrika: Názory a polemiky (05.01.2007, 5355 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Chceme-li zmírnit katastrofální dopady globálního oteplování, musíme co nejrychleji omezit emise skleníkových plynů. Na včasné otočení kormidlem máme 10 let. Pokud nic neuděláme, bude překročena kritická hranice a celosvětové katastrofě už nikdo nezabrání. Ledový příkrov v Grónsku a na západě Antarktidy se rozpadne. Zvýšená hladina moře zaplaví pobřežní aglomerace, což donutí k přesunům miliardy lidí. K tomu se přidají časté a extrémní výkyvy počasí. S tímto varováním vystoupil na veřejnosti James Hansen, ředitel Goddardova institutu pro výzkum vesmíru (Goddard Institute for Space Studies, GISS) při Národním úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA).


Příčiny pandemie dětského kuřáctví
Rubrika: Zdraví (25.12.2006, 10468 přečtení)

Rubrika: Zdraví
Američtí vědci prokázali, že filmová studia vyrobí umístěním tabákové reklamy do filmů jen v USA ročně 390 000 dětských kuřáků. Dokumentaci a krátké dokumentární filmy poskytli zdarma ke stažení zde. Filmové produkce tak cílenou propagací kouření fakticky doplňují tabákovému průmyslu zemřelé zákazníky novými - dětmi.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 41 (54 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,76 ppm (11/2016)
405,81 ppm (11/2017)

Lidská populace
7,456 miliardy (2/2018)

Index cen potravin FAO
169,5 bodů (1/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,1)
(1/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4251x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 13.03.2018 - 2115x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 22.10.2017 - 2090x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2072x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1989x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


» 20.09.2017 - 1881x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017