Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 19. 03. 2018, svátek má Josef citát pro dnešní den: Jsi tím, o čem jsi přemýšlel.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Stoupáním mořské hladiny je ohroženo 10 procent populace
Rubrika: Zvyšování hladin moří (02.04.2007, 11508 přečtení)

Rubrika: Zvyšování hladin moří
Téměř dvě třetiny největších metropolí s více než 5 milióny obyvatel se nachází v oblastech ohrožených stoupající hladinou moře. V pobřežních zónách s nadmořskou výškou do 10 metrů žije 10 procent populace, nebo přesněji 634 milionů lidí. Mezi 180 státy, kterých se toto nebezpečí týká, jsou i největší světové velmoci - USA, Rusko, Čína, Indie, Velká Británie a Japonsko. Zvedající se oceány by mohly zaplavit například Tokio, New York, Bombaj, Šanghaj nebo Jakartu. V Egyptě obývá pobřežní pásmo s nadmořskou výškou do 10 metrů 38 procent populace, v Bangladéši je to 46 procent populace a v 21 zemích je to dokonce více než 50 procent populace (Guyana - 55%, Vietnam - 55%, Nizozemí - 74%, Suriname - 76%, Bahamy - 88%).


Globální oteplování - snížíme emise nebo zastíníme Slunce?
Rubrika: Globální oteplování (30.03.2007, 9251 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře se v tomto roce dostala na úroveň 382 ppm (parts per million, částic na milion). Množství CO2 roste o 2 ppm za rok a přírůstek má vzestupnou tendenci. Jak vyplývá z tohoto grafu, už nyní je prakticky jisté, že psychologická hranice 450 ppm bude překročena. I stabilizace na kritické úrovni 550 by si vyžadovala velké úsilí. Vědci na celém světě proto vyzývají vládní představitele k opravdu zásadní redukci emisí. Nás může těšit, že nejvstřícněji se k těmto požadavkům staví Evropská unie. Ani to však nelze považovat za dostatečný důvod k optimismu. Bez spoluúčasti nejvýznamnějších průmyslových států totiž nelze problém globálního oteplování řešit.


Hansen: Hladina oceánov bude stúpať rýchlejšie
Rubrika: Názory a polemiky (30.03.2007, 6025 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
James Hansen napísal zaujímavý článok o vedeckej zdržanlivosti. Článok vyjde v časopise Environmental Research Letters. Hansen píše o tom, prečo sa domnieva, že vedci v IPCC sú v odhade zvyšovania morskej hladiny príliš konzervatívni...

Hoci IPCC udáva, že morská hladina by mala do roku 2100 stúpnuť v rozmedzí od 18 do 59 cm, už len obyčajnou extrapoláciou zo súčasnoti sa dostaneme nad hornú hranicu tohoto odhadu.


Vědce znepokojuje tání ledovců v Antarktidě
Rubrika: Tání ledu a ledovců (24.03.2007, 6446 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Nejenom v Grónsku se tání pevninského ledového příkrovu zrychluje. Překvapivě svižným tempem se ztrácí led také na opačné straně světa - v Antarktidě. Britští vědci po pětiletém posuzování výsledků satelitních měření dospěli k závěru, že čtyři hlavní ledovce situované na západě i východě kontinentu ztrácejí svůj objem a mohly by už v tomto století přispět ke katastrofálnímu růstu mořské hladiny. Ústup antarktických ledovců není spojován s vyšší teplotou vzduchu ale s teplejšími mořskými proudy, které pronikají k podloží a urychlují odlamování ledu. Autoři studie upozornili, že pokud bude oteplování oceánů i nadále pokračovat, geografická podoba Země dozná zásadních změn. "Tímto tempem se všechny ledovce rozpustí asi do 150 let," poznamenal glaciolog Duncan Wingham z londýnské University College.


Ministři žádají zastavení kácení stromů podél silnic
Rubrika: Kácení stromů (22.03.2007, 4690 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
Ministři životního prostředí a dopravy dnes požádali Ředitelství silnic a dálnic, hejtmany a ředitele krajských úřadů, aby zastavili případné kácení silničních stromořadí na silnicích prvních tříd a v krajích. Navrhli také vytvoření společné pracovní skupiny, která se pokusí o dohodu o postupu při správě silniční vegetace. Ministerstva připraví analýzu problému a jeho jednoznačné a srozumitelné právní řešení. Podle expertů ministerstva životního prostředí totiž někteří správci komunikací překračují rozsah zvláštního oprávnění daného zákony.


Klaus versus Gore
Rubrika: Názory a polemiky (22.03.2007)

V americkém Kongresu se 21. března uskutečnilo veřejné slyšení ve věci klimatických změn. Před kongresmany vystoupil bývalý viceprezident Al Gore. Opačný názor obhajoval Bjørn Lomborg. Členové parlamentního Výboru pro energii si vyžádali i písemné stanovisko prezidenta ČR Václava Klause. Zatímco Gore považuje změnu podnebí za "nejhorší krizi, které svět nyní čelí", pro Klause je to jen přirozený jev a "žádný zásah vlády nemůže zastavit to, aby se svět a příroda měnily". Snahy o snižování emisí skleníkových plynů podle něj nemají "realistické vyhlídky na úspěch" a pokud "zákonodárci přijmou maximilistické environmentální požadavky, vliv na národní ekonomiky bude ničivý".

Další informace:
- České noviny (Gore vyzval Kongres, aby se zasadil o zastavení změn klimatu)
- Klaus.cz (Prezident odpověděl americkému Kongresu)
- EkoList (Klaus podle klimatologa Pretla popřel vědecké poznatky)

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek

Klimatická zmena - dobrá či zlá?
Rubrika: Globální oteplování (20.03.2007, 4473 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Seriózni skeptici nepopierajú, že dochádza k otepľovaniu atmosféry. Hoci niektorí môžu spochybňovať pojem globálna teplota :-). Nuž, asi majú z toho radosť. Ak však prijmeme skutočnosť, že sa otepľuje, môžeme sa zamyslieť nad tým, či takéto oteplenie neprináša skôr výhody, ako nevýhody. Bolo by nepochybne hlúpe znižovať emisie CO2 a zbavovať sa tak (možných) pozitívnych účikov, ktoré by oteplenie mohlo priniesť. Čo nám hovoria posledné výskumy?


Teplota a CO2 - čo je príčinou čoho?
Rubrika: Globální oteplování (20.03.2007, 5846 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Jeden z častých argumentov ľudí popierajúcich vplyv človeka na globálnu teplotu prostrednítvom zvyšovania CO2 je, že v minulosti najprv narastala teplota a až potom CO2. Predtým, než zabudnete na spojenie človeka a klímy, tak vedze že...


Tání ledu Arktidě už zřejmě překročilo kritickou hranici
Rubrika: Tání ledu a ledovců (18.03.2007, 11968 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rozloha mořského ledu v Arktidě kolísá podle ročního období. Největší bývá v březnu, nejmenší v září. Od roku 1979, kdy celou oblast začaly monitorovat družice, se plocha pokrytá ledem soustavně zmenšovala. Skutečný zlom však přišel až v roce 2002, kdy se rozsah zalednění skokově snížil. Další rekord následoval v roce 2005, kdy ledový pokryv ustoupil o 725 tisíc kilometrů čtverečních. "V minulosti jsme zaznamenávali úbytek ledu mezi 6,4 až 7,8 procenta za desetiletí. Nyní zde máme 14 procent v jediném roce - tedy osmnáctkrát více," řekl v září 2006 Dr. Son Nghiem z kalifornské Laboratoře tryskového pohonu (Jet Propulsion Laboratory, JPL). Američtí vědci se domnívají, že tání už přesáhlo kritickou hranici a odlednění severního pólu je nevyhnutelné. Po zmizení sezónního ledu bude následovat celá série podnebných změn regionálního i globálního významu. Opominout nelze ani hrozbu narušení nebo úplného zastavení termohalinního výměníku.


NASA: Globální zatemňování slábne
Rubrika: Globální zatemňování (17.03.2007, 7832 přečtení)

Rubrika: Globální zatemňování
Globální stmívání je jev, o kterém se začalo diskutovat teprve nedávno, přestože jeho dopad na klimatický systém je dlouhodobý. Příčina jevu spočívá v blokování slunečního záření drobnými částicemi aerosolů a dalších znečišťujících látek. Díky této protiváze k oteplujícímu účinku skleníkových plynů mělo globální oteplování v minulém století mírnější průběh. Po roce 1960 se množství slunečního světla prostupujícího atmosférou snížilo v průměru o 10 až 20 procent. Počátkem 90. let došlo ke zlomu a efekt zatemňování začal pozvolna slábnout. Vědci z Goddardova institutu vesmírných studií (Goddard Institute for Space Studies, GISS) nyní oznámili, že množství aerosolů v ovzduší pokleslo za posledních 15 let o 20 procent. Předpokládá se, že omezení znečištění ovzduší popílkem a oxidem siřičitým urychlilo tempo klimatických změn. Prozatím však nelze vyloučit ani možnost, že k úbytku aerosolů dochází z přirozených příčin.


NOAA: Letošní zima byla nejteplejší v historii
Rubrika: Statistické údaje (17.03.2007, 8750 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) byla letošní zima nejteplejší od počátku systematického měření v roce 1880. Povrchové teploty vzduchu od prosince 2006 do února 2007 přesáhly na severní polokouli dlouhodobý normál o 0,91 stupně Celsia (1. místo), na jižní polokouli o 0,49 stupně (4. místo). V globálu byl průměr překročen o 0,72 stupně, což je 0,07 stupně více než v dosud rekordní sezóně 2003/2004. Anomálie byla nejvýraznější v Evropě, Asii, západní Africe, Grónsku, jihovýchodní Brazílii, Kanadě a na severovýchodě USA. Naopak v centrální části USA, Iráku a Saudské Arábii byly teploty nižší než obvykle.


Rekordně teplá zima v Evropě, může za to globální oteplování?
Rubrika: Statistické údaje (12.03.2007, 11942 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Meteorologická zima, která začala 1. prosince 2006 a skončila 28. února 2007, byla výjimečná stejně jako podzim, který ji předcházel. Průměrná teplota v celé Evropě překračovala téměř nepřetržitě historická maxima. S novými rekordy seznámili veřejnost meteorogové v České republice, na Slovensku, v Itálii, Rakousku, Německu, Švýcarsku, Holandsku, Francii i Velké Británii. Teplotní anomálie byla vysvětlována převládajícím přílivem teplého vzduchu z Atlantského oceánu a nezřídka se zmiňovalo i globální oteplování. Podle expertů je docela dobře možné, že spolu oba faktory souvisejí. Od poloviny 70. let byly totiž pozorovány určité změny cirkulačních typů. Zdá se, že jihozápadní směr proudění je nyní poněkud častější než v minulosti. Svůj podíl na zvláštním průběhu zimních měsíců měl i velmi teplý podzim, který zmírnil sezónní pokles teplot v oblasti Severního moře.


Křesťany v USA rozděluje postoj ke globálnímu oteplování
Rubrika: Globální oteplování (08.03.2007, 5382 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Křesťanské církve v USA rozděluje vážný spor. Do konfliktu se dostali věřící, kteří přijali kolektivní odpovědnost za ekologické problémy současného světa a ultrakonzervativní skupiny, jejichž pohled je veskrze odlišný. Situaci ovlivnil i loňský skandál šéfa Národní asociace evangelikálů (National Association of Evangelicals, NAE) Teda Haggarda, který vedl nekompromisní boj proti právům homosexuálů a přitom sám tajně udržoval po tři roky poměr s homosexuálním prostitutem. Blamáž to byla o to horší, že Haggard si od prostituta kupoval drogy, obvinění zpočátku odmítal a snažil se ze všeho vylhat. Přiznal se teprve pod tíhou důkazů. Hodně to připomíná kauzu pražského biskupa Církve československé husitské Karla Bicana, který ovšem, na rozdíl od svého amerického bratra ve víře, ve své funkci setrval. Po odchodu Haggarda do ústraní se do vedení NAE dostal Leith Anderson. Ten v únoru 2006 podpořil prohlášení více než stovky evangelikálních pastorů a učitelů o tom, že klimatické změny jsou problémem, který je třeba řešit.


Letošní zima v Praze byla nejteplejší od počátku měření
Rubrika: Statistické údaje (06.03.2007)

Meteorologická zima, která začala 1. prosince 2006 a skončila 28. února 2007, překonala všechny teplotní záznamy a stala se nejteplejší zimou od počátku měření v roce 1771. V pražském Klementinu, kde se už 236 let měření provádějí, byl dlouhodobý průměr (0,07 st.C) překonán o 5,74 stupně Celsia.

Na dalších dvou místech v pořadí je rok 1796 (teplota 4,3 st.) a 1998 (teplota 4,02 st.).

Rekordně teplou zimu mají za sebu obyvatelé většiny evropských zemí. Článek s podrobnějšími informacemi se připravuje a na Gnosis9.net se objeví 12. nebo 13. března.

Zdroj: Novinky, ČHMÚ

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Jak bude vypadat mapa světa po zvýšení hladiny o 6 metrů
Rubrika: Zvyšování hladin moří (04.03.2007, 18546 přečtení)

Rubrika: Zvyšování hladin moří
Druhá část zprávy Mezivládního panelu pro klimatické změny (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), jejíž vydání je plánováno na duben tohoto roku, obsahuje pasáž, podle níž existuje padesátiprocentní pravděpodobnost, že se v tomto a daších stoletích nevyhneme rozpadu pevninských ledových štítů v Grónsku a na západě Antarktidy. V minulé zprávě z roku 2001 byl takový vývoj považován za velmi nepravděpodobný.




  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 41 (54 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,76 ppm (11/2016)
405,81 ppm (11/2017)

Lidská populace
7,456 miliardy (2/2018)

Index cen potravin FAO
169,5 bodů (1/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,1)
(1/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4251x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 13.03.2018 - 2115x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 22.10.2017 - 2090x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2072x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1989x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


» 20.09.2017 - 1881x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017