Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 20. 02. 2018, svátek má Oldřich citát pro dnešní den: Když se objeví slunce, zmizí hvězdy.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Včely vymírají, čeká lidstvo potravinová krize?
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (17.04.2007, 8787 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Včela medonosná (Apis mellifera) má nezastupitelný význam pro život v přírodě. Včely jsou zdaleka nejpočetnějším a nejdůležitějším opylovačem kulturních i planě rostoucích rostlin. Bez jejich přítomnosti by jen v Evropě během krátké doby zmizelo asi 20 tisíc rostlinných druhů. Ráz krajiny by se rychle změnil. Došlo by k poklesu biodiverzity a k narušení ekosystému i potravního řetězce. Vážně ohrožena by byla rovněž existence člověka. Připomenout si můžeme (údajný) výrok Alberta Einsteina z roku 1921: "Pokud by na Zemi zmizely včely, zůstaly by lidem jen 4 roky života." Co by asi řekl tento slavný génius dnes?


Greenpeace upozorňuje na ilegální těžbu dřeva v Kongu
Rubrika: Kácení stromů (16.04.2007, 6303 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
I přes formálně deklarovanou snahu Světové banky o potírání kácení tropických deštných pralesů, zůstává ilegální těžba dřeva velkým problémem. Ekologická organizace Greenpeace ve své zprávě z 11. dubna 2007 uvedla, že v africkém Kongu se ničení pralesa vymklo jakékoli kontrole. V květnu 2002 tam sice vstoupilo v platnost moratorium na těžbu dřeva, v praxi ho však nikdo nedodržuje. Od té doby byla podepsána více než stovka smluv umožňujících vykácení 15 milionů hektarů pralesa, což je plocha pětinásobně přesahující rozlohu Belgie. Světová banka by měla podle ochránců přírody zasáhnout a využít svého vlivu k tomu, aby zastavila výprodej konžského pralesa, který je s 172 miliony hektarů druhým největším pralesem na Zemi. V případě, že se tak nestane a původní vegetace bude do poloviny tohoto století zničena (odhady počítají s více než čtyřicetiprocentní ztrátou), uvolní se do atmosféry přes 34 miliard tun oxidu uhličitého. To je ekvivalent emisí Velké Británie za posledních 60 let.


Teplotní rekordy v ČR (aktualizace 17.4.)
Rubrika: Statistické údaje (14.04.2007, 14865 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Od začátku ledna do poloviny dubna tohoto roku byla průměrná denní teplota na našem území pro polohy do 600 m.n.m. o 3,3 stupně Celsia vyšší, než je dlouhodobý normál. Jen několik málo dnů bylo teplotně pod obvyklou úrovní.

Od pátku 13. do útery 17. dubna se teploty vyšplhaly vysoko nad průměr a na řadě míst byly překonány letité rekordy. Například v Praze-Libuši bylo v pátek o 1,2 stupně tepleji než v roce 1989 (21,3 st.) V Hradci Králové meteorologové naměřili 25 stupňů (rekord z roku 1939 byl 24,9 st.C), v Pardubicích 24,1 (rekord z roku 1952 byl 23,9 st.C), v Plzni-Bolevci 24,9, v Českých Budějovicích 19,3 nebo ve Vsetíně 18,8.


Ako sa rozprávať s "klimaskeptikom"
Rubrika: Globální oteplování (14.04.2007, 7636 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Tento článok bude trochu náročnejší, ale myslím, že prinesie veľa užitočných informáci pre ľudí, ktorí nemajú v otázke globálneho tepľovania jasno. Ide o čiastočný preklad zo stránky "How to talk to a climate skeptic", a teda "Ako sa rozprávať s klimaskeptikom"... príjemné získavanie informácií ;-)


Vědci předpovídají velmi aktivní hurikánovou sezónu
Rubrika: Bouře, tornáda (11.04.2007, 5674 přečtení)

Rubrika: Bouře, tornáda
V letošním roce bude hurikánová sezóna velmi aktivní. Američtí vědci ze Státní univerzity v Coloradu očekávají, že se Atlantským oceánem mezi 1. červnem a 30. listopadem 2007 prožene 17 tropických bouří, ze kterých se v devíti případech stane hurikán. Pět z nich bude klasifikováno jako hurikán třetího až pátého stupně (rychlost větru nad 178 km/hod).


IPCC: Změny klimatu se projevují již dnes
Rubrika: Prognózy vývoje (11.04.2007, 6246 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) 6. dubna v Bruselu zveřejnil druhou část své v pořadí již čtvrté hodnotící zprávy o klimatických změnách. Tentokrát se zaměřil na dopady klimatických změn na ekosystémy, biodiverzitu i lidskou společnost.


Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy
Rubrika: Prognózy vývoje (08.04.2007, 34459 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století platit stávající klasifikace podnebí. Dnes existující podnebná pásma se posunou směrem k pólům a do vyšších nadmořských výšek. Kolem rovníku se utvoří úplně nové podnebné pásy. S klimatickými podmínkami, jaké dnes panují za polárním kruhem nebo v horách tropických oblastí, se už na této planetě nesetkáme. Pokud budou emise oxidu uhličitého pokračovat současným tempem, nové a dosud neznámé podnebné zóny do roku 2100 převládnou na 12 až 39 procentech zemského povrchu. Na dalších 10 až 48 procentech bude dlouhodobý ráz počasí nahrazen jinými, už popsanými typy podnebí. I když se podaří emise snížit, zánik současných klimatických pásů a vznik nových ovlivní 4 až 20 procent zeměkoule.


Teplá zima v Arktidě zabránila tvorbě ledu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (07.04.2007, 7355 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Letošní abnormálně vysoké zimní teploty utlumily tvorbu ledu v Arktidě. Vědci z brémského Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum (Alfred Wegener Institut für Polar und Meeresforschung, AWI) zmapovali v březnu rozsah zalednění v severských oblastech. Výsledky je šokovaly.


Stoupáním mořské hladiny je ohroženo 10 procent populace
Rubrika: Zvyšování hladin moří (02.04.2007, 11439 přečtení)

Rubrika: Zvyšování hladin moří
Téměř dvě třetiny největších metropolí s více než 5 milióny obyvatel se nachází v oblastech ohrožených stoupající hladinou moře. V pobřežních zónách s nadmořskou výškou do 10 metrů žije 10 procent populace, nebo přesněji 634 milionů lidí. Mezi 180 státy, kterých se toto nebezpečí týká, jsou i největší světové velmoci - USA, Rusko, Čína, Indie, Velká Británie a Japonsko. Zvedající se oceány by mohly zaplavit například Tokio, New York, Bombaj, Šanghaj nebo Jakartu. V Egyptě obývá pobřežní pásmo s nadmořskou výškou do 10 metrů 38 procent populace, v Bangladéši je to 46 procent populace a v 21 zemích je to dokonce více než 50 procent populace (Guyana - 55%, Vietnam - 55%, Nizozemí - 74%, Suriname - 76%, Bahamy - 88%).


Globální oteplování - snížíme emise nebo zastíníme Slunce?
Rubrika: Globální oteplování (30.03.2007, 9204 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře se v tomto roce dostala na úroveň 382 ppm (parts per million, částic na milion). Množství CO2 roste o 2 ppm za rok a přírůstek má vzestupnou tendenci. Jak vyplývá z tohoto grafu, už nyní je prakticky jisté, že psychologická hranice 450 ppm bude překročena. I stabilizace na kritické úrovni 550 by si vyžadovala velké úsilí. Vědci na celém světě proto vyzývají vládní představitele k opravdu zásadní redukci emisí. Nás může těšit, že nejvstřícněji se k těmto požadavkům staví Evropská unie. Ani to však nelze považovat za dostatečný důvod k optimismu. Bez spoluúčasti nejvýznamnějších průmyslových států totiž nelze problém globálního oteplování řešit.


Hansen: Hladina oceánov bude stúpať rýchlejšie
Rubrika: Názory a polemiky (30.03.2007, 5996 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
James Hansen napísal zaujímavý článok o vedeckej zdržanlivosti. Článok vyjde v časopise Environmental Research Letters. Hansen píše o tom, prečo sa domnieva, že vedci v IPCC sú v odhade zvyšovania morskej hladiny príliš konzervatívni...

Hoci IPCC udáva, že morská hladina by mala do roku 2100 stúpnuť v rozmedzí od 18 do 59 cm, už len obyčajnou extrapoláciou zo súčasnoti sa dostaneme nad hornú hranicu tohoto odhadu.


Vědce znepokojuje tání ledovců v Antarktidě
Rubrika: Tání ledu a ledovců (24.03.2007, 6376 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Nejenom v Grónsku se tání pevninského ledového příkrovu zrychluje. Překvapivě svižným tempem se ztrácí led také na opačné straně světa - v Antarktidě. Britští vědci po pětiletém posuzování výsledků satelitních měření dospěli k závěru, že čtyři hlavní ledovce situované na západě i východě kontinentu ztrácejí svůj objem a mohly by už v tomto století přispět ke katastrofálnímu růstu mořské hladiny. Ústup antarktických ledovců není spojován s vyšší teplotou vzduchu ale s teplejšími mořskými proudy, které pronikají k podloží a urychlují odlamování ledu. Autoři studie upozornili, že pokud bude oteplování oceánů i nadále pokračovat, geografická podoba Země dozná zásadních změn. "Tímto tempem se všechny ledovce rozpustí asi do 150 let," poznamenal glaciolog Duncan Wingham z londýnské University College.


Ministři žádají zastavení kácení stromů podél silnic
Rubrika: Kácení stromů (22.03.2007, 4658 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
Ministři životního prostředí a dopravy dnes požádali Ředitelství silnic a dálnic, hejtmany a ředitele krajských úřadů, aby zastavili případné kácení silničních stromořadí na silnicích prvních tříd a v krajích. Navrhli také vytvoření společné pracovní skupiny, která se pokusí o dohodu o postupu při správě silniční vegetace. Ministerstva připraví analýzu problému a jeho jednoznačné a srozumitelné právní řešení. Podle expertů ministerstva životního prostředí totiž někteří správci komunikací překračují rozsah zvláštního oprávnění daného zákony.


Klaus versus Gore
Rubrika: Názory a polemiky (22.03.2007)

V americkém Kongresu se 21. března uskutečnilo veřejné slyšení ve věci klimatických změn. Před kongresmany vystoupil bývalý viceprezident Al Gore. Opačný názor obhajoval Bjørn Lomborg. Členové parlamentního Výboru pro energii si vyžádali i písemné stanovisko prezidenta ČR Václava Klause. Zatímco Gore považuje změnu podnebí za "nejhorší krizi, které svět nyní čelí", pro Klause je to jen přirozený jev a "žádný zásah vlády nemůže zastavit to, aby se svět a příroda měnily". Snahy o snižování emisí skleníkových plynů podle něj nemají "realistické vyhlídky na úspěch" a pokud "zákonodárci přijmou maximilistické environmentální požadavky, vliv na národní ekonomiky bude ničivý".

Další informace:
- České noviny (Gore vyzval Kongres, aby se zasadil o zastavení změn klimatu)
- Klaus.cz (Prezident odpověděl americkému Kongresu)
- EkoList (Klaus podle klimatologa Pretla popřel vědecké poznatky)

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek

Klimatická zmena - dobrá či zlá?
Rubrika: Globální oteplování (20.03.2007, 4437 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Seriózni skeptici nepopierajú, že dochádza k otepľovaniu atmosféry. Hoci niektorí môžu spochybňovať pojem globálna teplota :-). Nuž, asi majú z toho radosť. Ak však prijmeme skutočnosť, že sa otepľuje, môžeme sa zamyslieť nad tým, či takéto oteplenie neprináša skôr výhody, ako nevýhody. Bolo by nepochybne hlúpe znižovať emisie CO2 a zbavovať sa tak (možných) pozitívnych účikov, ktoré by oteplenie mohlo priniesť. Čo nám hovoria posledné výskumy?
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 18 (44 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,66 ppm (10/2016)
405,46 ppm (10/2017)

Lidská populace
7,447 miliardy (1/2018)

Index cen potravin FAO
169,8 bodů (12/2017)

ENSO
La Niña (SOI: -0,1)
(12/2017)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 3992x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 05.09.2017 - 2387x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1943x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1880x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 1848x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1773x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017