Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 29. 06. 2017, svátek má Petr a Pavel citát pro dnešní den: Copak může umřít, když nemá komu?
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Klaus versus Gore
Rubrika: Názory a polemiky (22.03.2007)

V americkém Kongresu se 21. března uskutečnilo veřejné slyšení ve věci klimatických změn. Před kongresmany vystoupil bývalý viceprezident Al Gore. Opačný názor obhajoval Bjørn Lomborg. Členové parlamentního Výboru pro energii si vyžádali i písemné stanovisko prezidenta ČR Václava Klause. Zatímco Gore považuje změnu podnebí za "nejhorší krizi, které svět nyní čelí", pro Klause je to jen přirozený jev a "žádný zásah vlády nemůže zastavit to, aby se svět a příroda měnily". Snahy o snižování emisí skleníkových plynů podle něj nemají "realistické vyhlídky na úspěch" a pokud "zákonodárci přijmou maximilistické environmentální požadavky, vliv na národní ekonomiky bude ničivý".

Další informace:
- České noviny (Gore vyzval Kongres, aby se zasadil o zastavení změn klimatu)
- Klaus.cz (Prezident odpověděl americkému Kongresu)
- EkoList (Klaus podle klimatologa Pretla popřel vědecké poznatky)

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek

Klimatická zmena - dobrá či zlá?
Rubrika: Globální oteplování (20.03.2007, 4254 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Seriózni skeptici nepopierajú, že dochádza k otepľovaniu atmosféry. Hoci niektorí môžu spochybňovať pojem globálna teplota :-). Nuž, asi majú z toho radosť. Ak však prijmeme skutočnosť, že sa otepľuje, môžeme sa zamyslieť nad tým, či takéto oteplenie neprináša skôr výhody, ako nevýhody. Bolo by nepochybne hlúpe znižovať emisie CO2 a zbavovať sa tak (možných) pozitívnych účikov, ktoré by oteplenie mohlo priniesť. Čo nám hovoria posledné výskumy?


Teplota a CO2 - čo je príčinou čoho?
Rubrika: Globální oteplování (20.03.2007, 5555 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Jeden z častých argumentov ľudí popierajúcich vplyv človeka na globálnu teplotu prostrednítvom zvyšovania CO2 je, že v minulosti najprv narastala teplota a až potom CO2. Predtým, než zabudnete na spojenie človeka a klímy, tak vedze že...


Tání ledu Arktidě už zřejmě překročilo kritickou hranici
Rubrika: Tání ledu a ledovců (18.03.2007, 11354 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rozloha mořského ledu v Arktidě kolísá podle ročního období. Největší bývá v březnu, nejmenší v září. Od roku 1979, kdy celou oblast začaly monitorovat družice, se plocha pokrytá ledem soustavně zmenšovala. Skutečný zlom však přišel až v roce 2002, kdy se rozsah zalednění skokově snížil. Další rekord následoval v roce 2005, kdy ledový pokryv ustoupil o 725 tisíc kilometrů čtverečních. "V minulosti jsme zaznamenávali úbytek ledu mezi 6,4 až 7,8 procenta za desetiletí. Nyní zde máme 14 procent v jediném roce - tedy osmnáctkrát více," řekl v září 2006 Dr. Son Nghiem z kalifornské Laboratoře tryskového pohonu (Jet Propulsion Laboratory, JPL). Američtí vědci se domnívají, že tání už přesáhlo kritickou hranici a odlednění severního pólu je nevyhnutelné. Po zmizení sezónního ledu bude následovat celá série podnebných změn regionálního i globálního významu. Opominout nelze ani hrozbu narušení nebo úplného zastavení termohalinního výměníku.


NASA: Globální zatemňování slábne
Rubrika: Globální zatemňování (17.03.2007, 7674 přečtení)

Rubrika: Globální zatemňování
Globální stmívání je jev, o kterém se začalo diskutovat teprve nedávno, přestože jeho dopad na klimatický systém je dlouhodobý. Příčina jevu spočívá v blokování slunečního záření drobnými částicemi aerosolů a dalších znečišťujících látek. Díky této protiváze k oteplujícímu účinku skleníkových plynů mělo globální oteplování v minulém století mírnější průběh. Po roce 1960 se množství slunečního světla prostupujícího atmosférou snížilo v průměru o 10 až 20 procent. Počátkem 90. let došlo ke zlomu a efekt zatemňování začal pozvolna slábnout. Vědci z Goddardova institutu vesmírných studií (Goddard Institute for Space Studies, GISS) nyní oznámili, že množství aerosolů v ovzduší pokleslo za posledních 15 let o 20 procent. Předpokládá se, že omezení znečištění ovzduší popílkem a oxidem siřičitým urychlilo tempo klimatických změn. Prozatím však nelze vyloučit ani možnost, že k úbytku aerosolů dochází z přirozených příčin.


NOAA: Letošní zima byla nejteplejší v historii
Rubrika: Statistické údaje (17.03.2007, 8185 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) byla letošní zima nejteplejší od počátku systematického měření v roce 1880. Povrchové teploty vzduchu od prosince 2006 do února 2007 přesáhly na severní polokouli dlouhodobý normál o 0,91 stupně Celsia (1. místo), na jižní polokouli o 0,49 stupně (4. místo). V globálu byl průměr překročen o 0,72 stupně, což je 0,07 stupně více než v dosud rekordní sezóně 2003/2004. Anomálie byla nejvýraznější v Evropě, Asii, západní Africe, Grónsku, jihovýchodní Brazílii, Kanadě a na severovýchodě USA. Naopak v centrální části USA, Iráku a Saudské Arábii byly teploty nižší než obvykle.


Rekordně teplá zima v Evropě, může za to globální oteplování?
Rubrika: Statistické údaje (12.03.2007, 11279 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Meteorologická zima, která začala 1. prosince 2006 a skončila 28. února 2007, byla výjimečná stejně jako podzim, který ji předcházel. Průměrná teplota v celé Evropě překračovala téměř nepřetržitě historická maxima. S novými rekordy seznámili veřejnost meteorogové v České republice, na Slovensku, v Itálii, Rakousku, Německu, Švýcarsku, Holandsku, Francii i Velké Británii. Teplotní anomálie byla vysvětlována převládajícím přílivem teplého vzduchu z Atlantského oceánu a nezřídka se zmiňovalo i globální oteplování. Podle expertů je docela dobře možné, že spolu oba faktory souvisejí. Od poloviny 70. let byly totiž pozorovány určité změny cirkulačních typů. Zdá se, že jihozápadní směr proudění je nyní poněkud častější než v minulosti. Svůj podíl na zvláštním průběhu zimních měsíců měl i velmi teplý podzim, který zmírnil sezónní pokles teplot v oblasti Severního moře.


Křesťany v USA rozděluje postoj ke globálnímu oteplování
Rubrika: Globální oteplování (08.03.2007, 5201 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Křesťanské církve v USA rozděluje vážný spor. Do konfliktu se dostali věřící, kteří přijali kolektivní odpovědnost za ekologické problémy současného světa a ultrakonzervativní skupiny, jejichž pohled je veskrze odlišný. Situaci ovlivnil i loňský skandál šéfa Národní asociace evangelikálů (National Association of Evangelicals, NAE) Teda Haggarda, který vedl nekompromisní boj proti právům homosexuálů a přitom sám tajně udržoval po tři roky poměr s homosexuálním prostitutem. Blamáž to byla o to horší, že Haggard si od prostituta kupoval drogy, obvinění zpočátku odmítal a snažil se ze všeho vylhat. Přiznal se teprve pod tíhou důkazů. Hodně to připomíná kauzu pražského biskupa Církve československé husitské Karla Bicana, který ovšem, na rozdíl od svého amerického bratra ve víře, ve své funkci setrval. Po odchodu Haggarda do ústraní se do vedení NAE dostal Leith Anderson. Ten v únoru 2006 podpořil prohlášení více než stovky evangelikálních pastorů a učitelů o tom, že klimatické změny jsou problémem, který je třeba řešit.


Letošní zima v Praze byla nejteplejší od počátku měření
Rubrika: Statistické údaje (06.03.2007)

Meteorologická zima, která začala 1. prosince 2006 a skončila 28. února 2007, překonala všechny teplotní záznamy a stala se nejteplejší zimou od počátku měření v roce 1771. V pražském Klementinu, kde se už 236 let měření provádějí, byl dlouhodobý průměr (0,07 st.C) překonán o 5,74 stupně Celsia.

Na dalších dvou místech v pořadí je rok 1796 (teplota 4,3 st.) a 1998 (teplota 4,02 st.).

Rekordně teplou zimu mají za sebu obyvatelé většiny evropských zemí. Článek s podrobnějšími informacemi se připravuje a na Gnosis9.net se objeví 12. nebo 13. března.

Zdroj: Novinky, ČHMÚ

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Jak bude vypadat mapa světa po zvýšení hladiny o 6 metrů
Rubrika: Zvyšování hladin moří (04.03.2007, 17766 přečtení)

Rubrika: Zvyšování hladin moří
Druhá část zprávy Mezivládního panelu pro klimatické změny (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), jejíž vydání je plánováno na duben tohoto roku, obsahuje pasáž, podle níž existuje padesátiprocentní pravděpodobnost, že se v tomto a daších stoletích nevyhneme rozpadu pevninských ledových štítů v Grónsku a na západě Antarktidy. V minulé zprávě z roku 2001 byl takový vývoj považován za velmi nepravděpodobný.


Japonsko, země proslulá kontroverzním lovem velryb a delfínů
Rubrika: Zneužívání zvířat (01.03.2007, 9140 přečtení)

Rubrika: Zneužívání zvířat
Japonští rybáři uloví podle oficiálních statistik 16 až 17 tisíc delfínů za rok. Ekologové odhadují počet zabitých zvířat na více než 20 tisíc. Protesty mezinárodních organizací, jejich žádosti ani petice nejsou nic platné. Masakry delfínů pokračují i letos, přestože OSN vyhlásila rok 2007 Rokem delfína, aby tím symbolicky posílila mezinárodní spolupráci při jejich ochraně. Japonci se odvolávají na své tradiční zvyklosti a stejně ospravedlňují i lov velryb. Velrybářská sezóna musela být alespoň pro tentokrát ukončena o měsíc dříve, protože podpalubí lodě Nisšin Maru zachvátil 15. února velký požár. Místo plánovaných 860 velryb se tak flotila z Antarktidy vrací "jen" s 505 úlovky (503 plejtváků malých a 3 plejtváci myšok). Původně mělo "lovu pro vědecké účely" padnout v letošním roce za oběť 860 ohrožených plejtváků malých (Balaenoptera acutorostrata) a 10 vážně ohrožených plejtváků myšok (Balaenoptera physalus).


Únorové teploty v ČR byly výrazně nadprůměrné
Rubrika: Statistické údaje (28.02.2007, 7818 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Podle údajů Českého hydrometeorolgického ústavu (ČHMÚ) byl únor oproti normálu o 4,2 stupně Celsia teplejší a navázal tak na trend z přecházejících měsíců. Ani jediný únorový den nepoklesla průměrná denní teplota na našem území pod dlouhodobý standard. Podobný charakter mělo počasí ve většině evropských států. Převládal příliv teplého oceánského vzduchu z Atlantiku.


Peruánský ledovec Qori Kalis roztaje do pěti let
Rubrika: Tání ledu a ledovců (24.02.2007, 6812 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Ledovec Qori Kalis v peruánské části And ztratil za posledních 12 měsíců polovinu svého objemu a do pěti let se s největší pravděpodobností rozpustí. Na výročním zasedání Americké asociace pro vědecký pokrok (American Association for the Advancement of Science, AAAS) v San Franciscu to 15. února 2007 oznámil glaciolog a paleoklimatolog Lonnie Thompson ze Státní univerzity v Ohiu (Ohio State University). Qori Kalis je součástí vrcholového ledovce Quelccaya, který se rozprostírá na ploše 44 čtverečních kilometrů a je největším tropickým ledovcem na světě.


Řetěz lásky k dětem: Otevřený dopis hlavnímu hygienikovi ČR
Rubrika: Zdraví (24.02.2007, 6019 přečtení)

Rubrika: Zdraví
Martin Škapík, koordinátor projektu Řetěz lásky k dětem, poslal jménem celého projektu otevřený dopis hlavnímu hygienikovi ČR, Michaelu Vítovi. V brzké době se rovněž chystá zahájit protestní hladovku před budovou ministerstva zdravotnictví. Protitabákoví aktivisté před několika dny zažalovali stát a výrobce cigaret (více zde). Následuje plné znění dopisu hlavnímu hygienikovi.


El Niňo končí, ohlédnutí za mohutnými požáry v Austrálii
Rubrika: Požáry (23.02.2007, 6371 přečtení)

Rubrika: Požáry
Podle expertů z australského Meteorologického úřadu (Bureau of Meteorology, BOM) klimatický jev El Niňo slábne a během krátké doby zmizí. Obyvatelé na jihu a východě Austrálie doufají, že se počasí umoudří a udělá definitivní tečku za dlouhým obdobím rekordního sucha. Meteorologové jsou zatím opatrní a předpovědi příliš nerozvíjejí. Mohutné požáry, které od konce listopadu do poloviny ledna spálily 4.600 kilometrů čtverečních zalesněného území v pěti australských státech, vygenerovaly energii srovnatelnou s explozemi více než stovky atomových bomb. Do atmosféry se přitom uvolnily milióny tun skleníkových plynů a toxických látek. Jen během prosince ohnivý živel ve státě Victoria strávil 1 milión hektarů vegetace a do ovzduší napumpoval 10,3 milionů tun oxidu uhličitého. To je o 30 procent větší číslo, než by bylo možné získat součtem emisí z průmyslových zdrojů, elektráren a automobilové dopravy za stejné období ve stejném státě (7,6 milionů tun CO2).
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 42 (24 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,92 °C (1-5/2017)  

Koncentrace CO2
401,60 ppm (2/2016)
404,35 ppm (2/2017)

Lidská populace
7,4 miliardy (6/2017)

Index cen potravin FAO
172,6 bodů (5/2017)


ISS HD Earth Viewing
  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 1898x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 1821x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 07.02.2017 - 1635x
Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v lednu rekordně nízká (číst článek)


» 26.03.2017 - 1412x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 19.01.2017 - 1364x
Rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii měření (číst článek)


» 21.03.2017 - 1335x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017