Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 28. 06. 2017, svátek má Lubomír citát pro dnešní den: Lidé se ztrácejí v množství zbytečných slov.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
USGS: Mapa světa po zvýšení mořské hladiny až o 80 metrů
Rubrika: Zvyšování hladin moří (22.04.2007, 19081 přečtení)

Rubrika: Zvyšování hladin moří
Vědci z Geologického průzkumu Spojených států (United States Geological Survey, USGS) a Státní univerzity v Mississippi vypracovali studii, ve které se zabývají nebezpečím spojeným se stoupající hladinou světových oceánů. Díky nové technice mapování byly zaznamenány i dříve netušené detaily. Ze souhrnných údajů vyplývá, že pokud by se mořská hladina zvýšila o 5 metrů, rozloha pevniny by se zmenšila o 5,5 milionů kilometrů čtverečních a nový domov by si muselo hledat 670 milionů lidí. Kdyby se hladina zvýšila o 30 metrů, bylo by zaplaveno území o rozloze 9,5 milionů kilometrů čtverečních, což je více než 120-násobek rozlohy České republiky. Počet přímo postižených osob by se zvýšil na 1,4 miliardy.


"Nehrajme si s PVC" vyzývá Arnika
Rubrika: Odpady, zamoření (20.04.2007, 4996 přečtení)

Rubrika: Odpady, zamoření
Sdružení Arnika zahájilo svoji novou prioritní kampaň "Nehrajme si s PVC!". Její součástí je také petice "Za náhradu PVC" v předmětech pro děti, ve zdravotnictví a v obalech na potraviny. "Reagujeme na stále častěji se opakující případy, kdy v různých výrobcích určených pro děti byly objeveny nadlimitní koncentrace toxických ftalátů. I přes jejich zákaz jsme je opět při nedávné analýze zjistili v dětských hračkách. Tato skutečnost nás přesvědčila o tom, že v podstatě jedinou možností, jak se vyhnout působení toxických látek, které se z PVC uvolňují, je prostě ho nepoužívat na výrobky pro péči o děti a hračky. To je také jedním z cílů naší kampaně," vysvětlila vznik nové kampaně Arniky její vedoucí Ing. Miroslava Jopková.


Včely vymírají, čeká lidstvo potravinová krize?
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (17.04.2007, 8534 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Včela medonosná (Apis mellifera) má nezastupitelný význam pro život v přírodě. Včely jsou zdaleka nejpočetnějším a nejdůležitějším opylovačem kulturních i planě rostoucích rostlin. Bez jejich přítomnosti by jen v Evropě během krátké doby zmizelo asi 20 tisíc rostlinných druhů. Ráz krajiny by se rychle změnil. Došlo by k poklesu biodiverzity a k narušení ekosystému i potravního řetězce. Vážně ohrožena by byla rovněž existence člověka. Připomenout si můžeme (údajný) výrok Alberta Einsteina z roku 1921: "Pokud by na Zemi zmizely včely, zůstaly by lidem jen 4 roky života." Co by asi řekl tento slavný génius dnes?


Greenpeace upozorňuje na ilegální těžbu dřeva v Kongu
Rubrika: Kácení stromů (16.04.2007, 6085 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
I přes formálně deklarovanou snahu Světové banky o potírání kácení tropických deštných pralesů, zůstává ilegální těžba dřeva velkým problémem. Ekologická organizace Greenpeace ve své zprávě z 11. dubna 2007 uvedla, že v africkém Kongu se ničení pralesa vymklo jakékoli kontrole. V květnu 2002 tam sice vstoupilo v platnost moratorium na těžbu dřeva, v praxi ho však nikdo nedodržuje. Od té doby byla podepsána více než stovka smluv umožňujících vykácení 15 milionů hektarů pralesa, což je plocha pětinásobně přesahující rozlohu Belgie. Světová banka by měla podle ochránců přírody zasáhnout a využít svého vlivu k tomu, aby zastavila výprodej konžského pralesa, který je s 172 miliony hektarů druhým největším pralesem na Zemi. V případě, že se tak nestane a původní vegetace bude do poloviny tohoto století zničena (odhady počítají s více než čtyřicetiprocentní ztrátou), uvolní se do atmosféry přes 34 miliard tun oxidu uhličitého. To je ekvivalent emisí Velké Británie za posledních 60 let.


Teplotní rekordy v ČR (aktualizace 17.4.)
Rubrika: Statistické údaje (14.04.2007, 14427 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Od začátku ledna do poloviny dubna tohoto roku byla průměrná denní teplota na našem území pro polohy do 600 m.n.m. o 3,3 stupně Celsia vyšší, než je dlouhodobý normál. Jen několik málo dnů bylo teplotně pod obvyklou úrovní.

Od pátku 13. do útery 17. dubna se teploty vyšplhaly vysoko nad průměr a na řadě míst byly překonány letité rekordy. Například v Praze-Libuši bylo v pátek o 1,2 stupně tepleji než v roce 1989 (21,3 st.) V Hradci Králové meteorologové naměřili 25 stupňů (rekord z roku 1939 byl 24,9 st.C), v Pardubicích 24,1 (rekord z roku 1952 byl 23,9 st.C), v Plzni-Bolevci 24,9, v Českých Budějovicích 19,3 nebo ve Vsetíně 18,8.


Ako sa rozprávať s "klimaskeptikom"
Rubrika: Globální oteplování (14.04.2007, 7464 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Tento článok bude trochu náročnejší, ale myslím, že prinesie veľa užitočných informáci pre ľudí, ktorí nemajú v otázke globálneho tepľovania jasno. Ide o čiastočný preklad zo stránky "How to talk to a climate skeptic", a teda "Ako sa rozprávať s klimaskeptikom"... príjemné získavanie informácií ;-)


Vědci předpovídají velmi aktivní hurikánovou sezónu
Rubrika: Bouře, tornáda (11.04.2007, 5271 přečtení)

Rubrika: Bouře, tornáda
V letošním roce bude hurikánová sezóna velmi aktivní. Američtí vědci ze Státní univerzity v Coloradu očekávají, že se Atlantským oceánem mezi 1. červnem a 30. listopadem 2007 prožene 17 tropických bouří, ze kterých se v devíti případech stane hurikán. Pět z nich bude klasifikováno jako hurikán třetího až pátého stupně (rychlost větru nad 178 km/hod).


IPCC: Změny klimatu se projevují již dnes
Rubrika: Prognózy vývoje (11.04.2007, 6044 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) 6. dubna v Bruselu zveřejnil druhou část své v pořadí již čtvrté hodnotící zprávy o klimatických změnách. Tentokrát se zaměřil na dopady klimatických změn na ekosystémy, biodiverzitu i lidskou společnost.


Globální oteplování do konce století změní podnebné pásy
Rubrika: Prognózy vývoje (08.04.2007, 34101 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Podle nové studie vycházející z prognóz Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) přestane do konce tohoto století platit stávající klasifikace podnebí. Dnes existující podnebná pásma se posunou směrem k pólům a do vyšších nadmořských výšek. Kolem rovníku se utvoří úplně nové podnebné pásy. S klimatickými podmínkami, jaké dnes panují za polárním kruhem nebo v horách tropických oblastí, se už na této planetě nesetkáme. Pokud budou emise oxidu uhličitého pokračovat současným tempem, nové a dosud neznámé podnebné zóny do roku 2100 převládnou na 12 až 39 procentech zemského povrchu. Na dalších 10 až 48 procentech bude dlouhodobý ráz počasí nahrazen jinými, už popsanými typy podnebí. I když se podaří emise snížit, zánik současných klimatických pásů a vznik nových ovlivní 4 až 20 procent zeměkoule.


Teplá zima v Arktidě zabránila tvorbě ledu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (07.04.2007, 6966 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Letošní abnormálně vysoké zimní teploty utlumily tvorbu ledu v Arktidě. Vědci z brémského Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum (Alfred Wegener Institut für Polar und Meeresforschung, AWI) zmapovali v březnu rozsah zalednění v severských oblastech. Výsledky je šokovaly.


Stoupáním mořské hladiny je ohroženo 10 procent populace
Rubrika: Zvyšování hladin moří (02.04.2007, 10934 přečtení)

Rubrika: Zvyšování hladin moří
Téměř dvě třetiny největších metropolí s více než 5 milióny obyvatel se nachází v oblastech ohrožených stoupající hladinou moře. V pobřežních zónách s nadmořskou výškou do 10 metrů žije 10 procent populace, nebo přesněji 634 milionů lidí. Mezi 180 státy, kterých se toto nebezpečí týká, jsou i největší světové velmoci - USA, Rusko, Čína, Indie, Velká Británie a Japonsko. Zvedající se oceány by mohly zaplavit například Tokio, New York, Bombaj, Šanghaj nebo Jakartu. V Egyptě obývá pobřežní pásmo s nadmořskou výškou do 10 metrů 38 procent populace, v Bangladéši je to 46 procent populace a v 21 zemích je to dokonce více než 50 procent populace (Guyana - 55%, Vietnam - 55%, Nizozemí - 74%, Suriname - 76%, Bahamy - 88%).


Globální oteplování - snížíme emise nebo zastíníme Slunce?
Rubrika: Globální oteplování (30.03.2007, 8945 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře se v tomto roce dostala na úroveň 382 ppm (parts per million, částic na milion). Množství CO2 roste o 2 ppm za rok a přírůstek má vzestupnou tendenci. Jak vyplývá z tohoto grafu, už nyní je prakticky jisté, že psychologická hranice 450 ppm bude překročena. I stabilizace na kritické úrovni 550 by si vyžadovala velké úsilí. Vědci na celém světě proto vyzývají vládní představitele k opravdu zásadní redukci emisí. Nás může těšit, že nejvstřícněji se k těmto požadavkům staví Evropská unie. Ani to však nelze považovat za dostatečný důvod k optimismu. Bez spoluúčasti nejvýznamnějších průmyslových států totiž nelze problém globálního oteplování řešit.


Hansen: Hladina oceánov bude stúpať rýchlejšie
Rubrika: Názory a polemiky (30.03.2007, 5830 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
James Hansen napísal zaujímavý článok o vedeckej zdržanlivosti. Článok vyjde v časopise Environmental Research Letters. Hansen píše o tom, prečo sa domnieva, že vedci v IPCC sú v odhade zvyšovania morskej hladiny príliš konzervatívni...

Hoci IPCC udáva, že morská hladina by mala do roku 2100 stúpnuť v rozmedzí od 18 do 59 cm, už len obyčajnou extrapoláciou zo súčasnoti sa dostaneme nad hornú hranicu tohoto odhadu.


Vědce znepokojuje tání ledovců v Antarktidě
Rubrika: Tání ledu a ledovců (24.03.2007, 5929 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Nejenom v Grónsku se tání pevninského ledového příkrovu zrychluje. Překvapivě svižným tempem se ztrácí led také na opačné straně světa - v Antarktidě. Britští vědci po pětiletém posuzování výsledků satelitních měření dospěli k závěru, že čtyři hlavní ledovce situované na západě i východě kontinentu ztrácejí svůj objem a mohly by už v tomto století přispět ke katastrofálnímu růstu mořské hladiny. Ústup antarktických ledovců není spojován s vyšší teplotou vzduchu ale s teplejšími mořskými proudy, které pronikají k podloží a urychlují odlamování ledu. Autoři studie upozornili, že pokud bude oteplování oceánů i nadále pokračovat, geografická podoba Země dozná zásadních změn. "Tímto tempem se všechny ledovce rozpustí asi do 150 let," poznamenal glaciolog Duncan Wingham z londýnské University College.


Ministři žádají zastavení kácení stromů podél silnic
Rubrika: Kácení stromů (22.03.2007, 4450 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
Ministři životního prostředí a dopravy dnes požádali Ředitelství silnic a dálnic, hejtmany a ředitele krajských úřadů, aby zastavili případné kácení silničních stromořadí na silnicích prvních tříd a v krajích. Navrhli také vytvoření společné pracovní skupiny, která se pokusí o dohodu o postupu při správě silniční vegetace. Ministerstva připraví analýzu problému a jeho jednoznačné a srozumitelné právní řešení. Podle expertů ministerstva životního prostředí totiž někteří správci komunikací překračují rozsah zvláštního oprávnění daného zákony.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 42 (24 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,92 °C (1-5/2017)  

Koncentrace CO2
401,60 ppm (2/2016)
404,35 ppm (2/2017)

Lidská populace
7,392 miliardy (5/2017)

Index cen potravin FAO
168,0 bodů (4/2017)


ISS HD Earth Viewing
  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 1894x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 1819x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 07.02.2017 - 1632x
Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v lednu rekordně nízká (číst článek)


» 26.03.2017 - 1411x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 19.01.2017 - 1359x
Rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii měření (číst článek)


» 21.03.2017 - 1333x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017