Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 20. 02. 2018, svátek má Oldřich citát pro dnešní den: Když se objeví slunce, zmizí hvězdy.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Špinavý sníh ohřívá Arktidu možná více než skleníkové plyny
Rubrika: Globální oteplování (19.06.2007, 7265 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Hovoří-li se v dnešní době o globálním oteplování, většinou padne alespoň zmínka o emisích oxidu uhličitého. Ostatním faktorům, jimž je přičítáno zvyšování průměrných teplot na Zemi, je věnována podstatně menší pozornost. Je to škoda, protože například znečištění sněhu sazemi se podle nové studie amerických vědců podílí na celkovém oteplení z 13 až 19 procent a v Arktidě dokonce z 32 až 94 procent. Převážná většina sazí (minimálně 80 procent) se do ovzduší dostává "zásluhou" průmyslu a dopravy (při spalování fosilních paliv a biopaliv), menším dílem přispívají i lesní požáry.


Posvätná rieka Ganga: Bude tu večne?
Rubrika: Tání ledu a ledovců (19.06.2007, 4224 přečtení)

Rubrika: 
    Tání ledu a ledovců
Rieka Ganga, posvätná pre všetkých hinduistov. Večná. Nedotknuteľná. Bez rieky dlhej 2510 kilometrov by si milióny hinduistov po celom svete nevedeli predstaviť život. Delta rieky Gangy spolu s riekou Brahmaputrou tvoria najväčšiu deltu na svete. Aj keď dlhé roky sa ochranári zameriavali na problém jej znečistenia, vynára sa ďalšie nebezpečenstvo - v podobe vysychania hlavného zdroja vody tejto rieky.


Globální oteplování urychluje pohyb dlouhých vln v oceánech
Rubrika: Globální oteplování (14.06.2007, 6065 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Zvyšování teploty na Zemi urychluje pohyb dlouhých mořských vln. John Fyfe a Oleg Saenko z univerzity v kanadské Victorii simulovali pomocí nejmodernějších klimatických modelů změny, k nimž došlo během 20. století v severním Pacifiku. Simulace vycházející z dostupných měření podpořily hypotézu, že kvůli teplejšímu povrchu oceánů se dlouhé planetární vlny šíří vyšší rychlostí - asi o 8 procent ve srovnání s předindustriálním obdobím. Dojde-li k naplnění scénáře A2 Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC), urychlí se do konce tohoto století pohyb vln o 35 procent (odhady počítají podle různých scénářů vývoje s 20-ti až 40-ti procentním zrychlením).


Velké odhalení - náboženství globálního oteplování a gnostici
Rubrika: Zdroje informací (14.06.2007)

Šokující informace přinesl minulý měsíc WM magazín. Článek se zajímavým názvem "Globální oteplování jako zjevení" a s podtitulem "Katolíci, gnostici, globální oteplování a počátek temného věku vědy v roce 2012" mi vyrazil dech. Dlouho jsem zvažoval, zda-li mám s tímto podivuhodným textem přesahujícím dokonce i moudrost našeho pana prezidenta seznamovat čtenáře Gnosis9.net, ale myslím si, že za přečtení stojí. Jeho obsah se koneckonců týká i zaměření těchto stránkek... ;-)

Článek si můžete přečíst zde.

Autor: Odkazy | Vytisknout článek Diskuse (12 příspěvků, číst vše, přidat)

Globální oteplování zvyšuje úhrny srážek více, než se čekalo
Rubrika: Globální oteplování (13.06.2007, 7058 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Podle většiny klimatických modelů povede globální oteplování k jen nepatrnému zvýšení dešťových srážek. Experti z kalifornské výzkumné společnosti Remote Sensing Systems (RSS) však na základě rozboru satelitních údajů z posledních dvaceti let dospěli k závěru, že v oteplujícím se podnebí prší více, než klimatologové předpokládali. Překvapivé informace přinesl 31. května 2007 časopis Nature.

"Údaje z družic v posledních 20 letech prokázaly zvýšení dešťových srážek, které je asi trojnásobné ve srovnání s tím, co předpovídaly modely," řekl Frank Wentz z RSS. "Toto je jedna z prvních možností, jak ověřit modely používané v prognózách Mezivládního panelu pro klimatické změny. Výsledky svědčí o významných rozporech mezi modelem a pozorováním."


Klaus: G8 pod zeleným vlivem
Rubrika: Názory a polemiky (10.06.2007)

Václavu Klausovi se nelíbí rozhodnutí vrcholných politiků G8 snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o padesát procent. Ve svém článku zveřejněném 9. června 2007 v Mladé frontě Dnes položil čelným představitelům G8 sugestivní otázku: "Proč (jste) toto rozhodnutí udělali?" Vždyť "přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že nastává masivní globální oteplení a že příčinou mírného oteplování je aktivita lidí a zejména emise skleníkových plynů, neexistují."

Pro Klause je dohoda zklamáním. I George Bush už zřejmě podlehl všemocnému "zelenému hnutí, které se - na rozdíl od klimatu - stalo skutečným globálním nebezpečím současnosti."

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu údajně hrozil odchodem ze schůzky a žádal, aby americký prezident udělal ústupky ve prospěch ochrany klimatu. Také Tony Blair prý hodně naléhal. Jak strašné. Věřím, že pan Klaus by takovému nátlaku nikdy neustoupil. Škoda, že ho nepozvali. Tak moudrého a vševědoucího prezidenta totiž nikdo jiný na světě nemá.

Článek Václava Klause si můžete přečíst zde (iDNES) nebo zde (Klaus.cz).

Autor: Odkazy | Vytisknout článek

Slanost oceánu u Jižní Afriky spolurozhoduje o změně podnebí
Rubrika: Oceánská cirkulace (09.06.2007, 8615 přečtení)

Rubrika: Oceánská cirkulace
Velmi důležitým faktorem v systému oceánských proudů je slanost mořské vody. Výzkum profesora Rainera Zahna z Autonomní univerzity v Barceloně (Universitat Autonoma de Barcelona) dospěl před nedávnem k závěru, že koncentrace soli v moři u pobřeží Jižní Afriky a Nového Zélandu podmiňuje oceánskou cirkulaci v severním Atlantiku. Kolísání salinity může vodní proudy urychlit nebo naopak zpomalit. Pokud by byla ve vybraných lokalitách na jižní polokouli prováděna pravidelná měření, usnadnilo by se tím předpovídání klimatických změn. Návrh paleoklimatologa Zahna byl představen na konferenci pořádané pod záštitou Evropské vědecké nadace (European Science Foundation, ESF) v horském středisku Obergurgl nedaleko Innsbrucku.


Arabský poloostrov zasáhla nejsilnější bouře v novodobé historii
Rubrika: Bouře, tornáda (06.06.2007, 7980 přečtení)

Rubrika: Bouře, tornáda
Arabský poloostrov zasáhla v úterý 5. června tropická cyklóna, která byla označena za nejsilnější přinejmenším od roku 1945, kdy se začalo s meteorologickým měřením. Bouři Gonu provázely extrémně ničivé větry o rychlosti až 240 kilometrů za hodinu. Rychlost větru byla srovnatelná s nejhoršími karibskými hurikány.


ČR podala žalobu na Evropskou komisi kvůli povolenkám
Rubrika: Zdroje informací (05.06.2007)

Česká republika dnes na základě rozhodnutí vlády z 25. května 2007 podala žalobu u Evropského soudu. Žaloba je namířena proti Evropské komisi, která prý diskriminovala české podniky tím, že snížila emisní povolenky pro ČR z navrhovaných 102 milionů tun CO2 ročně na 86,8 milionů tun. Žalující stranu bude zastupovat vládní zmocněnec Tomáš Boček, jenž působí ve funkci ředitele Odboru komunitárního práva Ministerstva zahraničních věcí.

Zdroje: Novinky, Vláda ČR

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (1 příspěvků, číst vše, přidat)

NASA: Blížime sa k nebezpečnej hranici?
Rubrika: Prognózy vývoje (05.06.2007, 8461 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Spoločný výskum NASA a Columbia University Earth Institute ukazuje, že ľuďmi vypúšťané emisie CO2 spôsobili priblíženie globálneho podnebia Zeme ku kritickému "bodu zlomu", s potenciálne nebezpečnými dôsledkami pre planétu. Kombináciou klimatických modelov, satelitných meraní a paleoklimatických záznamov vedci zistili, že Západo-antarktický štít, arktický ľad a oblasti, ktoré poskytujú sladkú vodu a životné prostredie pre organizmy sú v ohrození spolu s tým, ako bude pokračovať globálne otepľovanie. Výskum je publikovaný v poslednom čísle časopisu Atmospheric Chemistry and Physics.


22 procent druhů ptáků je ohroženo vyhynutím
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (04.06.2007, 4726 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Počet ptačích druhů ohrožených vyhynutím se zvyšuje. Oproti roku 2004 je na seznamu o 10 jmen více - 1221 druhů. Na 812 stoupl i počet druhů zahrnutých mezi téměř ohrožené. Dohromady čelí existenčnímu riziku 2033 druhů ptáků, což je více než pětina (22 procent) z celkového množství. Odpovědnost za nepříznivý trend padá jednoznačně na hlavu člověka. Ornitologové sdružení v mezinárodní organizaci BirdLife International vyzvali k většímu a rozhodnějšímu úsilí v zájmu ochrany přírody a zachování druhové pestrosti.


Ľadovce - ohrozený druh?
Rubrika: Tání ledu a ledovců (01.06.2007, 8528 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Informuje glaciológ Mauri S. Pelto.

Takmer každý deň dostanem e-mail s otázkou, ako skončia alpínske ľadovce a či vlastne majú nejakú budúcnosť. V príspevku sa zameriam na ľadovce v Severnej Amerike, ktorých merania o celkovej hmotnosti od roku 1984 do roku 2005 ukazujú klesajúci trend. Podľa týchto meraní sa ukazuje, že ľadovce nie sú v rovnováhe s klimatickým systémom, a niektoré čaká úplný zánik. Kľúčová je otázka, ktoré ľadovce sa nachádzajú mimo rovnováhy a budú sa zmenšovať, pokiaľ túto rovnováhu znovu nenadobudnú, a ktoré ľadovce sú celkom mimo tejto rovnováhy a zmiznú úplne. Vieme to určiť?


Vědci zpochybnili bezpečnost aditiv, E211 poškozuje DNA
Rubrika: Zdraví (30.05.2007, 32979 přečtení)

Rubrika: Zdraví
Konzervanty, které jsou běžnou součástí ochucených nealkoholických napojů, mohou vyvolávat vážné zdravotní problémy. Profesor Peter Piper z univerzity v Sheffieldu po několikaletém výzkumu zjistil, že tyto chemikálie těžce poškozují deoxyribonukleovou kyselinu (DNA) v buňkách a jsou příčinou celé řady onemocnění včetně Parkinsonovy choroby a cirhózy jater. Největší nebezpečí hrozí dětem. Britský deník The Independent se pozastavil nad laxním přístupem vládního Úřadu pro kvalitu potravin (Food Standards Agency, FSA), jenž by měl dbát na ochranu zdraví a zájmů spotřebitelů. Současně připomněl, že v posledních letech bylo zveřejněno už několik vědeckých studií zpochybňujících proklamovanou bezpečnost některých potravinových přísad. Stále častěji se ozývají hlasy požadující jejich zákaz.


Květen byl teplotně nadprůměrný, sucho pokračuje
Rubrika: Statistické údaje (25.05.2007, 6504 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Teploty v květnu 2007 vystupovaly v průměru o 2,2 stupně Celsia nad dlouhodobý normál. Právě skončený měsíc se tak stal už devátým teplotně nadprůměrným měsícem v řadě. Poslední teplotní odchylka se záporným znaménkem byla zaznamenána v srpnu 2006 (-1,2 st.C). Předpovědi meteorologů naznačují, že také červen bude teplotně nadprůměrný.


Jižní oceán ztrácí schopnost pohlcovat CO2
Rubrika: Globální oteplování (21.05.2007, 7518 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Jižní oceán přestává pohlcovat oxid uhličitý. V období let 1981 až 2004 se množství absorbovaného skleníkového plynu nezměnilo, přestože emise mezitím stouply o 43 procent. Prakticky tak došlo ke snížení výkonnosti o 15 procent během jednoho desetiletí. To znamená, že koncentrace CO2 v atmosféře poroste rychleji, než se předpokládalo. Odpovědnost za narušení přirozené funkce oceánu má člověk, respektive člověkem způsobená ozónová díra a globální oteplování. Studie prezentovaná v časopise Science se opírá o dlouhodobý výzkum dvanáctičlenného týmu vědců z Austrálie, Nového Zélandu, USA, Japonska, Německa, Velké Británie, Francie a Jihoafrické republiky.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 18 (44 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,66 ppm (10/2016)
405,46 ppm (10/2017)

Lidská populace
7,447 miliardy (1/2018)

Index cen potravin FAO
169,8 bodů (12/2017)

ENSO
La Niña (SOI: -0,1)
(12/2017)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 3992x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 05.09.2017 - 2387x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1943x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1880x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 1848x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1773x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017