Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 21. 08. 2017, svátek má Johana citát pro dnešní den: Kdo chce pohnout světem, ať hne nejdřív sám sebou.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
NASA: Blížime sa k nebezpečnej hranici?
Rubrika: Prognózy vývoje (05.06.2007, 8265 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Spoločný výskum NASA a Columbia University Earth Institute ukazuje, že ľuďmi vypúšťané emisie CO2 spôsobili priblíženie globálneho podnebia Zeme ku kritickému "bodu zlomu", s potenciálne nebezpečnými dôsledkami pre planétu. Kombináciou klimatických modelov, satelitných meraní a paleoklimatických záznamov vedci zistili, že Západo-antarktický štít, arktický ľad a oblasti, ktoré poskytujú sladkú vodu a životné prostredie pre organizmy sú v ohrození spolu s tým, ako bude pokračovať globálne otepľovanie. Výskum je publikovaný v poslednom čísle časopisu Atmospheric Chemistry and Physics.


22 procent druhů ptáků je ohroženo vyhynutím
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (04.06.2007, 4605 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Počet ptačích druhů ohrožených vyhynutím se zvyšuje. Oproti roku 2004 je na seznamu o 10 jmen více - 1221 druhů. Na 812 stoupl i počet druhů zahrnutých mezi téměř ohrožené. Dohromady čelí existenčnímu riziku 2033 druhů ptáků, což je více než pětina (22 procent) z celkového množství. Odpovědnost za nepříznivý trend padá jednoznačně na hlavu člověka. Ornitologové sdružení v mezinárodní organizaci BirdLife International vyzvali k většímu a rozhodnějšímu úsilí v zájmu ochrany přírody a zachování druhové pestrosti.


Ľadovce - ohrozený druh?
Rubrika: Tání ledu a ledovců (01.06.2007, 8382 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Informuje glaciológ Mauri S. Pelto.

Takmer každý deň dostanem e-mail s otázkou, ako skončia alpínske ľadovce a či vlastne majú nejakú budúcnosť. V príspevku sa zameriam na ľadovce v Severnej Amerike, ktorých merania o celkovej hmotnosti od roku 1984 do roku 2005 ukazujú klesajúci trend. Podľa týchto meraní sa ukazuje, že ľadovce nie sú v rovnováhe s klimatickým systémom, a niektoré čaká úplný zánik. Kľúčová je otázka, ktoré ľadovce sa nachádzajú mimo rovnováhy a budú sa zmenšovať, pokiaľ túto rovnováhu znovu nenadobudnú, a ktoré ľadovce sú celkom mimo tejto rovnováhy a zmiznú úplne. Vieme to určiť?


Vědci zpochybnili bezpečnost aditiv, E211 poškozuje DNA
Rubrika: Zdraví (30.05.2007, 31708 přečtení)

Rubrika: Zdraví
Konzervanty, které jsou běžnou součástí ochucených nealkoholických napojů, mohou vyvolávat vážné zdravotní problémy. Profesor Peter Piper z univerzity v Sheffieldu po několikaletém výzkumu zjistil, že tyto chemikálie těžce poškozují deoxyribonukleovou kyselinu (DNA) v buňkách a jsou příčinou celé řady onemocnění včetně Parkinsonovy choroby a cirhózy jater. Největší nebezpečí hrozí dětem. Britský deník The Independent se pozastavil nad laxním přístupem vládního Úřadu pro kvalitu potravin (Food Standards Agency, FSA), jenž by měl dbát na ochranu zdraví a zájmů spotřebitelů. Současně připomněl, že v posledních letech bylo zveřejněno už několik vědeckých studií zpochybňujících proklamovanou bezpečnost některých potravinových přísad. Stále častěji se ozývají hlasy požadující jejich zákaz.


Květen byl teplotně nadprůměrný, sucho pokračuje
Rubrika: Statistické údaje (25.05.2007, 6164 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Teploty v květnu 2007 vystupovaly v průměru o 2,2 stupně Celsia nad dlouhodobý normál. Právě skončený měsíc se tak stal už devátým teplotně nadprůměrným měsícem v řadě. Poslední teplotní odchylka se záporným znaménkem byla zaznamenána v srpnu 2006 (-1,2 st.C). Předpovědi meteorologů naznačují, že také červen bude teplotně nadprůměrný.


Jižní oceán ztrácí schopnost pohlcovat CO2
Rubrika: Globální oteplování (21.05.2007, 7329 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Jižní oceán přestává pohlcovat oxid uhličitý. V období let 1981 až 2004 se množství absorbovaného skleníkového plynu nezměnilo, přestože emise mezitím stouply o 43 procent. Prakticky tak došlo ke snížení výkonnosti o 15 procent během jednoho desetiletí. To znamená, že koncentrace CO2 v atmosféře poroste rychleji, než se předpokládalo. Odpovědnost za narušení přirozené funkce oceánu má člověk, respektive člověkem způsobená ozónová díra a globální oteplování. Studie prezentovaná v časopise Science se opírá o dlouhodobý výzkum dvanáctičlenného týmu vědců z Austrálie, Nového Zélandu, USA, Japonska, Německa, Velké Británie, Francie a Jihoafrické republiky.


Goreova Nepříjemná pravda vyšla v češtině
Rubrika: Názory a polemiky (18.05.2007, 6434 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Za podpory Ministerstva životního prostředí vydalo nakladatelství Argo český překlad knihy Al Gorea Nepříjemná pravda. Bývalý viceprezident Spojených států a někdejší vyzyvatel George W. Bushe v souboji o úřad amerického prezidenta se v ní zabývá problémem klimatických změn - stejně jako ve stejnojmenném oscarovém filmu Davise Guggenheima.


Nové důkazy o masivním úniku CO2 z oceánu před 13 tisíci lety
Rubrika: Dávné katastrofy (16.05.2007, 8057 přečtení)

Rubrika: Dávné katastrofy
O vzájemné interakci mezi atmosférou a oceány se diskutuje už čtvrt století. Za tu dobu bylo vysloveno mnoho domněnek a hypotéz. Předmětem spekulací se staly i úvahy o masivních únicích oxidu uhličitého z mořských hlubin.

Největší světovou zásobárnou uhlíku, která je zapojena do přirozeného procesu cyklické výměny, jsou oceány. V oceánech je vázáno přibližně 40 bilionů tun uhlíku, tj. dvacetkrát více než na souši. Američtí vědci předložili hmatatelné důkazy o událostech, k nimž došlo na na konci poslední doby ledové. Tehdy se pravděpodobně kvůli periodickým změnám zemské oběžné dráhy začalo oteplovat. Následkem zvýšení průměrných teplot a narušení oceánské cirkulace se z hlubin moří uvolnilo obrovské množství oxidu uhličitého. Po jeho průniku do atmosféry se teplota na Zemi ještě více zvýšila.


Klaus: Poroučet větru a dešti je nákladné a neúčinné
Rubrika: Názory a polemiky (16.05.2007, 4329 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Václav Klaus napísal novú knihu - Modrá, nikoli zelená planeta. Témou číslo jedna v tejto knihe je globálne otepľovanie. Nebudem hodnotiť Klausove vedomosti z oblasti prírodných vied, ale pravdepodobne budú veľké, keď sa odvážil napísať odbornú knihu na takú citlivú tému a ako prezident si je určite vedomý svojho vplyvu. Keďže som knihu ešte nečítal, budem reagovať len na jej dva citáty, ktoré sú uvedené tu.


Oslabené ekosystémy urychlují globální oteplování
Rubrika: Změny ekosystému (13.05.2007, 5953 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře stoupá úměrně tomu, jak rychle lidé spalují fosilní paliva. Díky přirozeným schopnostem biosféry a hydrosféry vstřebávat obrovské množství uhlíku, bylo alespoň z části regulováno tempo globálního oteplování. Ekosystémy absorbovaly asi polovinu emisí uvolněných do ovzduší při antropogenních aktivitách. V posledních letech zaznívaly obavy, že rostoucí teplota přirozené mechanismy oslabuje a oteplování by proto mohlo akcelerovat. Obavy zesílily v letech 2002 a 2003, kdy se úroveň atmosférického CO2 nečekaně zvýšila.


Zmizí thajská metropole do 20 let pod mořskou hladinou?
Rubrika: Zvyšování hladin moří (10.05.2007, 6193 přečtení)

Rubrika: Zvyšování hladin moří
Thajské metropoli Bangkok hrozí vážné nebezpečí. Velkoměsto, v jehož katastru žije přes 10 milionů obyvatel, se nachází pouhý 1 až 1,5 metru nad úrovní moře. Tento ukazatel se každým rokem zmenšuje o 10 centimetrů. Primárním problémem není globální oteplování ale pokles terénu. K subsidenci dochází z několika příčin. Jednou z nich je nadměrné odčerpávání podzemní vody. Podle Dr. Smithe Dharmasaroji, předního meteorologa a ředitele thajského Národního centra pro varování před katastrofami, je nejvyšší čas začít budovat masivní hráze, protože bez nich bude celé hlavní město do 20 let zaplaveno mořem.


Podle 56% obyvatel ČR je stav životního prostředí velmi vážný
Rubrika: Veřejné mínění (09.05.2007, 3817 přečtení)

Rubrika: Veřejné mínění
Většina obyvatel ČR se neztotožňuje s názorem prezidenta Václava Klause, který letos v únoru prohlásil, že žádné ničení planety nevidí a nikdy neviděl. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnila agentura Median. Se stanoviskem, že je stav životního prostředí velmi vážný, určitě souhlasilo 20 procent respondentů, dalších 36 procent tuto tezi podpořilo odpovědí "spíše ano". Naopak 3 procenta dotazovaných takový pohled rozhodně nesdílí a 11 procent se přiklonilo k spíše nesouhlasnému postoji.


Mobilní telefony - nežádoucí faktor urychlující změny klimatu?
Rubrika: Globální oteplování (09.05.2007, 4214 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Lidé, kteří používají mobilní telefony, přispívají ke globálnímu oteplování. Masové rozšíření tohoto telekomunikačního prostředku není žádoucí a mělo by být omezeno. K takovému závěru prý podle agentury AFP dospěli účastníci 2. mezinárodní vědecké konference o udržitelném rozvoji a životním prostředí. Setkání, která probíhalo od 2. do 4. května 2007 v kolumbijském městě Manizales, pořádala místní univerzita a zúčastnilo se jej přes padesát odborníků z Jižní Ameriky.


IPCC: Proti klimatickým změnám je třeba jednat
Rubrika: Prognózy vývoje (05.05.2007, 5369 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) dnes zveřejnil třetí část své v pořadí již čtvrté hodnotící zprávy o klimatických změnách. Zpráva je zaměřena na nové poznatky uvedené v odborné literatuře, zaměřené na vědecké, technologické, environmentální, ekonomické a sociální aspekty zmírnění dopadů klimatické změny, publikované od Třetí hodnotící zprávy IPCC před šesti lety. A zpráva není optimistická - další a přesnější měření a propočty budoucího vývoje jsou stále více varovné. Klimatické změny jsou zcela jednoznačně největším globálním problémem. Je třeba jednat okamžitě, komplexně, bez podceňování maličkostí. Je třeba přejít od slov k činům. Zprávy IPCC, včetně dnešní, jsou k tomu jednoznačně výzvou.


Vědci identifikovali patogeny způsobující vymírání včel
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (04.05.2007, 5739 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Nové poznatky o hromadném vymírání včelstev v USA a Evropě zveřejnili koncem dubna vědci z Chemicko biologického centra v Edgewoodu (Edgewood Chemical Biological Center, ECBC) a Kalifornské univerzity (University of California) v San Francisku. Podle zatím předběžných výsledků byl jako jeden z hlavních viníků identifikován jednobuněčný parazit Nosema ceranae, který u včel způsobuje průjmové onemocnění zvané nosemóza. V mrtvých včelách byly kromě tohoto prvoka nalezeny i dvě plísně a šest virů. Zazněly hlasy srovnávající selhávání imunitního systému včel se syndromem lidské imunitní nedostatečnosti (HIV). Rychlé vymírání včelstev, pro které byl zaveden název Colony Collapse Disorder (CCD), bylo kromě Severní Ameriky a Evropy zaznamenáno i v Jižní Americe (Brazílie, Guatemala) a Indii.
  Významné dny
  Kniha ke stažení
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 56 (25 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,91 °C (1-12/2015)
0,95 °C (1-12/2016)
0,91 °C (1-6/2017)  

Koncentrace CO2
402,30 ppm (4/2016)
404,85 ppm (4/2017)

Lidská populace
7,4 miliardy (7/2017)

Index cen potravin FAO
175,2 bodů (6/2017)

  Nejčtenější články
» 21.04.2017 - 2186x
První čtvrtletí roku 2017 s odchylkou 0,97 stupně Celsia, březnová odchylka poprvé nad hranicí jednoho stupně bez ovlivnění jevem El Niňo (číst článek)


» 05.03.2017 - 2185x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 2076x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 26.03.2017 - 1690x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 21.03.2017 - 1562x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


» 25.04.2017 - 1261x
Jak hospodaření s dešťovou vodou ovlivňuje podobu měst (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017