Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 27. 03. 2017, svátek má Dita citát pro dnešní den: Zlato se zkouší ohněm, žena zlatem, muž ženou.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Posvätná rieka Ganga: Bude tu večne?
Rubrika: Tání ledu a ledovců (19.06.2007, 3979 přečtení)

Rubrika: 
    Tání ledu a ledovců
Rieka Ganga, posvätná pre všetkých hinduistov. Večná. Nedotknuteľná. Bez rieky dlhej 2510 kilometrov by si milióny hinduistov po celom svete nevedeli predstaviť život. Delta rieky Gangy spolu s riekou Brahmaputrou tvoria najväčšiu deltu na svete. Aj keď dlhé roky sa ochranári zameriavali na problém jej znečistenia, vynára sa ďalšie nebezpečenstvo - v podobe vysychania hlavného zdroja vody tejto rieky.


Globální oteplování urychluje pohyb dlouhých vln v oceánech
Rubrika: Globální oteplování (14.06.2007, 5801 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Zvyšování teploty na Zemi urychluje pohyb dlouhých mořských vln. John Fyfe a Oleg Saenko z univerzity v kanadské Victorii simulovali pomocí nejmodernějších klimatických modelů změny, k nimž došlo během 20. století v severním Pacifiku. Simulace vycházející z dostupných měření podpořily hypotézu, že kvůli teplejšímu povrchu oceánů se dlouhé planetární vlny šíří vyšší rychlostí - asi o 8 procent ve srovnání s předindustriálním obdobím. Dojde-li k naplnění scénáře A2 Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC), urychlí se do konce tohoto století pohyb vln o 35 procent (odhady počítají podle různých scénářů vývoje s 20-ti až 40-ti procentním zrychlením).


Velké odhalení - náboženství globálního oteplování a gnostici
Rubrika: Zdroje informací (14.06.2007)

Šokující informace přinesl minulý měsíc WM magazín. Článek se zajímavým názvem "Globální oteplování jako zjevení" a s podtitulem "Katolíci, gnostici, globální oteplování a počátek temného věku vědy v roce 2012" mi vyrazil dech. Dlouho jsem zvažoval, zda-li mám s tímto podivuhodným textem přesahujícím dokonce i moudrost našeho pana prezidenta seznamovat čtenáře Gnosis9.net, ale myslím si, že za přečtení stojí. Jeho obsah se koneckonců týká i zaměření těchto stránkek... ;-)

Článek si můžete přečíst zde.

Autor: Odkazy | Vytisknout článek Diskuse (12 příspěvků, číst vše, přidat)

Globální oteplování zvyšuje úhrny srážek více, než se čekalo
Rubrika: Globální oteplování (13.06.2007, 6765 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Podle většiny klimatických modelů povede globální oteplování k jen nepatrnému zvýšení dešťových srážek. Experti z kalifornské výzkumné společnosti Remote Sensing Systems (RSS) však na základě rozboru satelitních údajů z posledních dvaceti let dospěli k závěru, že v oteplujícím se podnebí prší více, než klimatologové předpokládali. Překvapivé informace přinesl 31. května 2007 časopis Nature.

"Údaje z družic v posledních 20 letech prokázaly zvýšení dešťových srážek, které je asi trojnásobné ve srovnání s tím, co předpovídaly modely," řekl Frank Wentz z RSS. "Toto je jedna z prvních možností, jak ověřit modely používané v prognózách Mezivládního panelu pro klimatické změny. Výsledky svědčí o významných rozporech mezi modelem a pozorováním."


Klaus: G8 pod zeleným vlivem
Rubrika: Názory a polemiky (10.06.2007)

Václavu Klausovi se nelíbí rozhodnutí vrcholných politiků G8 snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o padesát procent. Ve svém článku zveřejněném 9. června 2007 v Mladé frontě Dnes položil čelným představitelům G8 sugestivní otázku: "Proč (jste) toto rozhodnutí udělali?" Vždyť "přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že nastává masivní globální oteplení a že příčinou mírného oteplování je aktivita lidí a zejména emise skleníkových plynů, neexistují."

Pro Klause je dohoda zklamáním. I George Bush už zřejmě podlehl všemocnému "zelenému hnutí, které se - na rozdíl od klimatu - stalo skutečným globálním nebezpečím současnosti."

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu údajně hrozil odchodem ze schůzky a žádal, aby americký prezident udělal ústupky ve prospěch ochrany klimatu. Také Tony Blair prý hodně naléhal. Jak strašné. Věřím, že pan Klaus by takovému nátlaku nikdy neustoupil. Škoda, že ho nepozvali. Tak moudrého a vševědoucího prezidenta totiž nikdo jiný na světě nemá.

Článek Václava Klause si můžete přečíst zde (iDNES) nebo zde (Klaus.cz).

Autor: Odkazy | Vytisknout článek

Slanost oceánu u Jižní Afriky spolurozhoduje o změně podnebí
Rubrika: Oceánská cirkulace (09.06.2007, 8244 přečtení)

Rubrika: Oceánská cirkulace
Velmi důležitým faktorem v systému oceánských proudů je slanost mořské vody. Výzkum profesora Rainera Zahna z Autonomní univerzity v Barceloně (Universitat Autonoma de Barcelona) dospěl před nedávnem k závěru, že koncentrace soli v moři u pobřeží Jižní Afriky a Nového Zélandu podmiňuje oceánskou cirkulaci v severním Atlantiku. Kolísání salinity může vodní proudy urychlit nebo naopak zpomalit. Pokud by byla ve vybraných lokalitách na jižní polokouli prováděna pravidelná měření, usnadnilo by se tím předpovídání klimatických změn. Návrh paleoklimatologa Zahna byl představen na konferenci pořádané pod záštitou Evropské vědecké nadace (European Science Foundation, ESF) v horském středisku Obergurgl nedaleko Innsbrucku.


Arabský poloostrov zasáhla nejsilnější bouře v novodobé historii
Rubrika: Bouře, tornáda (06.06.2007, 7490 přečtení)

Rubrika: Bouře, tornáda
Arabský poloostrov zasáhla v úterý 5. června tropická cyklóna, která byla označena za nejsilnější přinejmenším od roku 1945, kdy se začalo s meteorologickým měřením. Bouři Gonu provázely extrémně ničivé větry o rychlosti až 240 kilometrů za hodinu. Rychlost větru byla srovnatelná s nejhoršími karibskými hurikány.


ČR podala žalobu na Evropskou komisi kvůli povolenkám
Rubrika: Zdroje informací (05.06.2007)

Česká republika dnes na základě rozhodnutí vlády z 25. května 2007 podala žalobu u Evropského soudu. Žaloba je namířena proti Evropské komisi, která prý diskriminovala české podniky tím, že snížila emisní povolenky pro ČR z navrhovaných 102 milionů tun CO2 ročně na 86,8 milionů tun. Žalující stranu bude zastupovat vládní zmocněnec Tomáš Boček, jenž působí ve funkci ředitele Odboru komunitárního práva Ministerstva zahraničních věcí.

Zdroje: Novinky, Vláda ČR

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (1 příspěvků, číst vše, přidat)

NASA: Blížime sa k nebezpečnej hranici?
Rubrika: Prognózy vývoje (05.06.2007, 8110 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Spoločný výskum NASA a Columbia University Earth Institute ukazuje, že ľuďmi vypúšťané emisie CO2 spôsobili priblíženie globálneho podnebia Zeme ku kritickému "bodu zlomu", s potenciálne nebezpečnými dôsledkami pre planétu. Kombináciou klimatických modelov, satelitných meraní a paleoklimatických záznamov vedci zistili, že Západo-antarktický štít, arktický ľad a oblasti, ktoré poskytujú sladkú vodu a životné prostredie pre organizmy sú v ohrození spolu s tým, ako bude pokračovať globálne otepľovanie. Výskum je publikovaný v poslednom čísle časopisu Atmospheric Chemistry and Physics.


22 procent druhů ptáků je ohroženo vyhynutím
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (04.06.2007, 4479 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Počet ptačích druhů ohrožených vyhynutím se zvyšuje. Oproti roku 2004 je na seznamu o 10 jmen více - 1221 druhů. Na 812 stoupl i počet druhů zahrnutých mezi téměř ohrožené. Dohromady čelí existenčnímu riziku 2033 druhů ptáků, což je více než pětina (22 procent) z celkového množství. Odpovědnost za nepříznivý trend padá jednoznačně na hlavu člověka. Ornitologové sdružení v mezinárodní organizaci BirdLife International vyzvali k většímu a rozhodnějšímu úsilí v zájmu ochrany přírody a zachování druhové pestrosti.


Ľadovce - ohrozený druh?
Rubrika: Tání ledu a ledovců (01.06.2007, 8272 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Informuje glaciológ Mauri S. Pelto.

Takmer každý deň dostanem e-mail s otázkou, ako skončia alpínske ľadovce a či vlastne majú nejakú budúcnosť. V príspevku sa zameriam na ľadovce v Severnej Amerike, ktorých merania o celkovej hmotnosti od roku 1984 do roku 2005 ukazujú klesajúci trend. Podľa týchto meraní sa ukazuje, že ľadovce nie sú v rovnováhe s klimatickým systémom, a niektoré čaká úplný zánik. Kľúčová je otázka, ktoré ľadovce sa nachádzajú mimo rovnováhy a budú sa zmenšovať, pokiaľ túto rovnováhu znovu nenadobudnú, a ktoré ľadovce sú celkom mimo tejto rovnováhy a zmiznú úplne. Vieme to určiť?


Vědci zpochybnili bezpečnost aditiv, E211 poškozuje DNA
Rubrika: Zdraví (30.05.2007, 30331 přečtení)

Rubrika: Zdraví
Konzervanty, které jsou běžnou součástí ochucených nealkoholických napojů, mohou vyvolávat vážné zdravotní problémy. Profesor Peter Piper z univerzity v Sheffieldu po několikaletém výzkumu zjistil, že tyto chemikálie těžce poškozují deoxyribonukleovou kyselinu (DNA) v buňkách a jsou příčinou celé řady onemocnění včetně Parkinsonovy choroby a cirhózy jater. Největší nebezpečí hrozí dětem. Britský deník The Independent se pozastavil nad laxním přístupem vládního Úřadu pro kvalitu potravin (Food Standards Agency, FSA), jenž by měl dbát na ochranu zdraví a zájmů spotřebitelů. Současně připomněl, že v posledních letech bylo zveřejněno už několik vědeckých studií zpochybňujících proklamovanou bezpečnost některých potravinových přísad. Stále častěji se ozývají hlasy požadující jejich zákaz.


Květen byl teplotně nadprůměrný, sucho pokračuje
Rubrika: Statistické údaje (25.05.2007, 5896 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Teploty v květnu 2007 vystupovaly v průměru o 2,2 stupně Celsia nad dlouhodobý normál. Právě skončený měsíc se tak stal už devátým teplotně nadprůměrným měsícem v řadě. Poslední teplotní odchylka se záporným znaménkem byla zaznamenána v srpnu 2006 (-1,2 st.C). Předpovědi meteorologů naznačují, že také červen bude teplotně nadprůměrný.


Jižní oceán ztrácí schopnost pohlcovat CO2
Rubrika: Globální oteplování (21.05.2007, 7179 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Jižní oceán přestává pohlcovat oxid uhličitý. V období let 1981 až 2004 se množství absorbovaného skleníkového plynu nezměnilo, přestože emise mezitím stouply o 43 procent. Prakticky tak došlo ke snížení výkonnosti o 15 procent během jednoho desetiletí. To znamená, že koncentrace CO2 v atmosféře poroste rychleji, než se předpokládalo. Odpovědnost za narušení přirozené funkce oceánu má člověk, respektive člověkem způsobená ozónová díra a globální oteplování. Studie prezentovaná v časopise Science se opírá o dlouhodobý výzkum dvanáctičlenného týmu vědců z Austrálie, Nového Zélandu, USA, Japonska, Německa, Velké Británie, Francie a Jihoafrické republiky.


Goreova Nepříjemná pravda vyšla v češtině
Rubrika: Názory a polemiky (18.05.2007, 6337 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Za podpory Ministerstva životního prostředí vydalo nakladatelství Argo český překlad knihy Al Gorea Nepříjemná pravda. Bývalý viceprezident Spojených států a někdejší vyzyvatel George W. Bushe v souboji o úřad amerického prezidenta se v ní zabývá problémem klimatických změn - stejně jako ve stejnojmenném oscarovém filmu Davise Guggenheima.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 27 (32 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,91 °C (1-12/2015)
0,95 °C (1-12/2016)
0,94 °C (1-2/2017)  

Koncentrace CO2
400,32 ppm (11/2015)
404,09 ppm (11/2016)

Lidská populace
7,374 miliardy (2/2017)

Index cen potravin FAO
173,8 bodů (1/2017)


ISS HD Earth Viewing
  Anketa
Myslíte si, že Donald Trump bude lepším prezidentem USA, než by byla Hillary Clintonová?

Ano (819)
 
Ne (293)
 

Celkový počet hlasů: 1112
  Nejčtenější články
» 25.10.2016 - 3359x
Koncentrace oxidu uhličitého dosáhla v roce 2015 úrovně 400 ppm (číst článek)


» 06.12.2016 - 2248x
Rozloha mořského ledu v Arktidě i Antarktidě byla letos v listopadu nejnižší v historii (číst článek)


» 27.10.2016 - 2173x
Počet zvířat v přírodě na Zemi rychle klesá, mezi lety 1970 a 2012 jsme přišli o 58 procent zvířat (číst článek)


» 20.10.2016 - 1949x
Prvních devět měsíců roku 2016 s rekordní odchylkou 0,99 stupně Celsia, září bylo druhé nejteplejší (číst článek)


» 30.09.2016 - 1497x
Hladina Indického oceánu na severní polokouli stoupá od roku 2004 dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr (číst článek)


» 20.11.2016 - 1130x
Říjen byl o 0,26 stupně chladnější než loni, přesto je rok 2016 stále rekordně teplý (číst článek)


Gnosis9.net - Internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2016