Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 21. 08. 2017, svátek má Johana citát pro dnešní den: Kdo chce pohnout světem, ať hne nejdřív sám sebou.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Negativní dopady živočišné výroby na životní prostředí
Rubrika: Životní styl (26.06.2007, 7166 přečtení)

Rubrika: Životní styl
Překlad zprávy Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO)
http://www.fao.org/newsroom/en/news/2006/1000448/index.html


Chovy hospodářských zvířat jsou největším nebezpečím pro životní prostředí

Je potřeba tento stav co nejrychleji zlepšit


Geolog Patterson: Za globální oteplování může Slunce
Rubrika: Sluneční aktivita (25.06.2007, 9290 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Ačkoli mezi vědci zcela jednoznačně převažuje názor, že hlavní příčinou globálního oteplování jsou skleníkové plyny, najdou se i tací, kteří s tímto vysvětlením nesouhlasí. Někteří z nich dokonce tvrdí, že průměrné teploty nebudou v 21. století stoupat ale spíše klesat. Jedním z nich je i Dr. R. Timothy Patterson, profesor geologie na univerzitě v kanadském Carletonu. Wikipedie řadí Pattersona mezi dvaadvacetičlennou skupinu expertů, kteří se domnívají, že globální oteplování je způsobeno přírodními procesy.


Konzumace živočišných potravin zrychluje globální oteplování
Rubrika: Životní styl (23.06.2007, 4936 přečtení)

Rubrika: Životní styl
Budou mít Al Gore a další aktivisté, varující před nebezpečím globálního oteplování, odvahu říci nahlas ještě více nepříjemnou pravdu?

Severoamerická vegetariánská unie (VUNA), která sdružuje mnoho nezávislých vegetariánských organizací, vyzvala aktivisty, varující před nebezpečím změny klimatu, aby přiznali, že konzumace masa je jednou z hlavních příčin globálního oteplování.

Pokud by lidé přešli na čistě rostlinnou stravu, učinili by tak nejdůležitější krok ke snížení nebezpečí globálního oteplování.


Vědci: Země je na pokraji globální katastrofy, musíme jednat
Rubrika: Prognózy vývoje (22.06.2007, 10308 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Planeta Země čelí bezprostřednímu nebezpečí a pouze rychlá a mezinárodně koordinovaná akce ji může zachránit před ekologickou katastrofou nevídaných rozměrů. Šestice amerických expertů v čele s Jamesem Hansenem, ředitelem Goddardova institutu vesmírných studií (Goddard Institute for Space Studies, GISS), vyjádřila velké obavy o osud naší civilizace. Mezivládní panel pro klimatické změny (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) podle nich hrubě podcenil situaci, když stanovil odhad, že do konce tohoto století se mořská hladina zvýší o "pouhých" 28 až 58 centimetrů. Tání ledovců je totiž velmi rychlé a ve skutečnosti je třeba počítat s hladinou o několik metrů vyšší. Lidstvo si už nemůže dovolit ignorovat "nejvážnější hrozbu" současnosti - klimatické změny. Odbornou analýzu zveřejnil prestižní časopis Philosophical Transactions of the Royal Society.


Evropský parlament zakázal obchod s kožešinami koček a psů
Rubrika: Zneužívání zvířat (19.06.2007)

Evropský parlament dnes podpořil zakáz dovozu a obchodování s kožešinami koček a psů. Poslanci z návrhu odstranili pasáž formulovanou Evropskou komisí, která by umožňovala import kůží v případě, pokud by zvířata byla chována pro maso. Budou-li členské státy s návrhem souhlasit, vstoupí v platnost v roce 2009. Prodej těchto výrobků je už nyní zakázán či omezen v 15 z 27 zemí EU. Česká republika ani Slovensko mezi ně bohužel nepatří.

Kůže psů a koček se do Evropy dostávají především z Číny. Zvířata jsou tam usmrcována velmi krutým a bolestivým způsobem. Odhaduje se, že každý den padne v Číně kožedělnému průmyslu za oběť 5400 psů a koček. Zákazníci si zboží "obohacené" o pozůstatky domácích mazlíčků mohou kupit i nevědomky, protože bývá klamavě označeno.

Zdroje: Evropský parlament, EkoList, BBC News

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

MŽP chystá novelu zákona, chce prosadit zálohování PET lahví
Rubrika: Ekologická legislativa (19.06.2007, 5927 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Příkopy, příroda i ulice bez odházených lahví, konec s jejich spalováním v kamnech, razantní zvýšení recyklace, úspora surovin a podpora k prostředí šetrnějších obalů - to jsou důvody, proč Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje novelu obalového zákona, která by umožnila rozšíření zálohového systému pro jedno- i vícecestné nápojové obaly, konkrétně lahve (skleněné i plastové) a nápojové plechovky. MŽP v současné době analyzuje zkušenosti těch evropských zemí, kde takový systém funguje (Německo, Švédsko, Dánsko aj.). Návrh novely chce předložit k veřejným připomínkám do konce roku 2007.


Špinavý sníh ohřívá Arktidu možná více než skleníkové plyny
Rubrika: Globální oteplování (19.06.2007, 7133 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Hovoří-li se v dnešní době o globálním oteplování, většinou padne alespoň zmínka o emisích oxidu uhličitého. Ostatním faktorům, jimž je přičítáno zvyšování průměrných teplot na Zemi, je věnována podstatně menší pozornost. Je to škoda, protože například znečištění sněhu sazemi se podle nové studie amerických vědců podílí na celkovém oteplení z 13 až 19 procent a v Arktidě dokonce z 32 až 94 procent. Převážná většina sazí (minimálně 80 procent) se do ovzduší dostává "zásluhou" průmyslu a dopravy (při spalování fosilních paliv a biopaliv), menším dílem přispívají i lesní požáry.


Posvätná rieka Ganga: Bude tu večne?
Rubrika: Tání ledu a ledovců (19.06.2007, 4077 přečtení)

Rubrika: 
    Tání ledu a ledovců
Rieka Ganga, posvätná pre všetkých hinduistov. Večná. Nedotknuteľná. Bez rieky dlhej 2510 kilometrov by si milióny hinduistov po celom svete nevedeli predstaviť život. Delta rieky Gangy spolu s riekou Brahmaputrou tvoria najväčšiu deltu na svete. Aj keď dlhé roky sa ochranári zameriavali na problém jej znečistenia, vynára sa ďalšie nebezpečenstvo - v podobe vysychania hlavného zdroja vody tejto rieky.


Globální oteplování urychluje pohyb dlouhých vln v oceánech
Rubrika: Globální oteplování (14.06.2007, 5919 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Zvyšování teploty na Zemi urychluje pohyb dlouhých mořských vln. John Fyfe a Oleg Saenko z univerzity v kanadské Victorii simulovali pomocí nejmodernějších klimatických modelů změny, k nimž došlo během 20. století v severním Pacifiku. Simulace vycházející z dostupných měření podpořily hypotézu, že kvůli teplejšímu povrchu oceánů se dlouhé planetární vlny šíří vyšší rychlostí - asi o 8 procent ve srovnání s předindustriálním obdobím. Dojde-li k naplnění scénáře A2 Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC), urychlí se do konce tohoto století pohyb vln o 35 procent (odhady počítají podle různých scénářů vývoje s 20-ti až 40-ti procentním zrychlením).


Velké odhalení - náboženství globálního oteplování a gnostici
Rubrika: Zdroje informací (14.06.2007)

Šokující informace přinesl minulý měsíc WM magazín. Článek se zajímavým názvem "Globální oteplování jako zjevení" a s podtitulem "Katolíci, gnostici, globální oteplování a počátek temného věku vědy v roce 2012" mi vyrazil dech. Dlouho jsem zvažoval, zda-li mám s tímto podivuhodným textem přesahujícím dokonce i moudrost našeho pana prezidenta seznamovat čtenáře Gnosis9.net, ale myslím si, že za přečtení stojí. Jeho obsah se koneckonců týká i zaměření těchto stránkek... ;-)

Článek si můžete přečíst zde.

Autor: Odkazy | Vytisknout článek Diskuse (12 příspěvků, číst vše, přidat)

Globální oteplování zvyšuje úhrny srážek více, než se čekalo
Rubrika: Globální oteplování (13.06.2007, 6897 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Podle většiny klimatických modelů povede globální oteplování k jen nepatrnému zvýšení dešťových srážek. Experti z kalifornské výzkumné společnosti Remote Sensing Systems (RSS) však na základě rozboru satelitních údajů z posledních dvaceti let dospěli k závěru, že v oteplujícím se podnebí prší více, než klimatologové předpokládali. Překvapivé informace přinesl 31. května 2007 časopis Nature.

"Údaje z družic v posledních 20 letech prokázaly zvýšení dešťových srážek, které je asi trojnásobné ve srovnání s tím, co předpovídaly modely," řekl Frank Wentz z RSS. "Toto je jedna z prvních možností, jak ověřit modely používané v prognózách Mezivládního panelu pro klimatické změny. Výsledky svědčí o významných rozporech mezi modelem a pozorováním."


Klaus: G8 pod zeleným vlivem
Rubrika: Názory a polemiky (10.06.2007)

Václavu Klausovi se nelíbí rozhodnutí vrcholných politiků G8 snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o padesát procent. Ve svém článku zveřejněném 9. června 2007 v Mladé frontě Dnes položil čelným představitelům G8 sugestivní otázku: "Proč (jste) toto rozhodnutí udělali?" Vždyť "přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že nastává masivní globální oteplení a že příčinou mírného oteplování je aktivita lidí a zejména emise skleníkových plynů, neexistují."

Pro Klause je dohoda zklamáním. I George Bush už zřejmě podlehl všemocnému "zelenému hnutí, které se - na rozdíl od klimatu - stalo skutečným globálním nebezpečím současnosti."

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu údajně hrozil odchodem ze schůzky a žádal, aby americký prezident udělal ústupky ve prospěch ochrany klimatu. Také Tony Blair prý hodně naléhal. Jak strašné. Věřím, že pan Klaus by takovému nátlaku nikdy neustoupil. Škoda, že ho nepozvali. Tak moudrého a vševědoucího prezidenta totiž nikdo jiný na světě nemá.

Článek Václava Klause si můžete přečíst zde (iDNES) nebo zde (Klaus.cz).

Autor: Odkazy | Vytisknout článek

Slanost oceánu u Jižní Afriky spolurozhoduje o změně podnebí
Rubrika: Oceánská cirkulace (09.06.2007, 8419 přečtení)

Rubrika: Oceánská cirkulace
Velmi důležitým faktorem v systému oceánských proudů je slanost mořské vody. Výzkum profesora Rainera Zahna z Autonomní univerzity v Barceloně (Universitat Autonoma de Barcelona) dospěl před nedávnem k závěru, že koncentrace soli v moři u pobřeží Jižní Afriky a Nového Zélandu podmiňuje oceánskou cirkulaci v severním Atlantiku. Kolísání salinity může vodní proudy urychlit nebo naopak zpomalit. Pokud by byla ve vybraných lokalitách na jižní polokouli prováděna pravidelná měření, usnadnilo by se tím předpovídání klimatických změn. Návrh paleoklimatologa Zahna byl představen na konferenci pořádané pod záštitou Evropské vědecké nadace (European Science Foundation, ESF) v horském středisku Obergurgl nedaleko Innsbrucku.


Arabský poloostrov zasáhla nejsilnější bouře v novodobé historii
Rubrika: Bouře, tornáda (06.06.2007, 7691 přečtení)

Rubrika: Bouře, tornáda
Arabský poloostrov zasáhla v úterý 5. června tropická cyklóna, která byla označena za nejsilnější přinejmenším od roku 1945, kdy se začalo s meteorologickým měřením. Bouři Gonu provázely extrémně ničivé větry o rychlosti až 240 kilometrů za hodinu. Rychlost větru byla srovnatelná s nejhoršími karibskými hurikány.


ČR podala žalobu na Evropskou komisi kvůli povolenkám
Rubrika: Zdroje informací (05.06.2007)

Česká republika dnes na základě rozhodnutí vlády z 25. května 2007 podala žalobu u Evropského soudu. Žaloba je namířena proti Evropské komisi, která prý diskriminovala české podniky tím, že snížila emisní povolenky pro ČR z navrhovaných 102 milionů tun CO2 ročně na 86,8 milionů tun. Žalující stranu bude zastupovat vládní zmocněnec Tomáš Boček, jenž působí ve funkci ředitele Odboru komunitárního práva Ministerstva zahraničních věcí.

Zdroje: Novinky, Vláda ČR

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (1 příspěvků, číst vše, přidat)  Významné dny
  Kniha ke stažení
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 56 (25 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,91 °C (1-12/2015)
0,95 °C (1-12/2016)
0,91 °C (1-6/2017)  

Koncentrace CO2
402,30 ppm (4/2016)
404,85 ppm (4/2017)

Lidská populace
7,4 miliardy (7/2017)

Index cen potravin FAO
175,2 bodů (6/2017)

  Nejčtenější články
» 21.04.2017 - 2186x
První čtvrtletí roku 2017 s odchylkou 0,97 stupně Celsia, březnová odchylka poprvé nad hranicí jednoho stupně bez ovlivnění jevem El Niňo (číst článek)


» 05.03.2017 - 2185x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 2076x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 26.03.2017 - 1690x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 21.03.2017 - 1562x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


» 25.04.2017 - 1261x
Jak hospodaření s dešťovou vodou ovlivňuje podobu měst (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017