Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 28. 05. 2018, svátek má Vilém citát pro dnešní den: Blažený ten, kdo stojí na počátku.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Pearce: IPCC nie je celý príbeh
Rubrika: Názory a polemiky (29.07.2007, 5281 přečtení)

Rubrika: 
    Názory a polemiky
Fred Pearce, známy novinár pravidelne prispievajúci článkami do populárno-vedeckého časopisu New Scientist varuje pred klimatickou zmenou. Podľa jeho slov "sme pravdepodobne posledná generácia, ktorá môže spoliehať na stabilné podnebie." Podarí sa mu prinútiť politikov k výraznejšej akcii? Informuje CNN.

Fred Pearce sa obáva, že si stále plne neuvedomujeme [alebo nechceme uvedomovať?] apokalyptické sily, ktoré sme prebudili k životu a realitu toho, čo riskujeme neriešením problému globálneho otepľovania. (v Amerike má kniha názov: "S rýchlosťou a násilím", alebo ak chcete "Rýchlo a násilne").


Červenec 2007 byl v ČR opět teplotně nadprůměrný
Rubrika: Statistické údaje (28.07.2007)

Přestože do konce července zbývá ještě několik dní, už nyní je jisté, že teplotně tento měsíc naváže na předchozích deset nadprůměrných měsíců. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosahovala k 26. červenci celková odchylka +1,5 stupně Celsia. 14 dnů byly teploty oproti normálu vyšší, 12 dnů nižší. Výrazně teplé bylo období od 14. do 21. července s odchylkou přes 5 stupňů. Výrazně studený (odchylka pod -5 stupňů) byl jediný den a to 10. červenec.

Aktualizace 2.8.2007:

Průměrná teplota v červenci 2007 (+18,7 st.C) byla oproti normálu o 1,1 stupně vyšší. Je to už jedenáctý měsíc v řadě s kladnou odchylkou. Srážkově byl červenec průměrný (99%), sluneční svit dosáhl 105% normálu.

Zdroj: ČHMÚ

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek

Vědci zkoumají mamutí mládě nalezené na Sibiři
Rubrika: Nové objevy (28.07.2007, 12928 přečtení)

Rubrika: Nové objevy
V severozápadní části Sibiře u řeky Juribej na ruském poloostrově Jamal bylo v polovině května nalezeno tělo mamuta. Na ostatky čtyřměsíčního mláděte samičího pohlaví narazil pastevec sobů Jurij Chudij. Zvíře bylo po tisíce let uchováno v permafrostu. Záhy po objevení ho v blízkém muzeu prohlédlo několik vědců, mezi nimiž byl i paleontolog Daniel Fisher z univerzity v Michiganu.

"Je to nejlepší a nejcelistvější mrtvola mamuta, jaká byla kdy nalezena," řekl Fisher. "Studoval jsem tato zvířata mnoho let a dlouho jsem si představoval, jak asi museli vypadat. Ale teď poprvé jsem jedno takové viděl na vlastní oči a v celku. Byl to pro mne hluboký zážitek."


Přízemní ozón omezuje růst rostlin a urychluje oteplování
Rubrika: Globální oteplování (26.07.2007, 8420 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Stoupající koncentrace přízemního ozónu by mohla snížit zemědělskou produkci a urychlit globální oteplování. Ozón totiž rostliny poškozuje, brání fotosyntéze a ovlivňuje tak jejich schopnost vstřebávat oxid uhličitý. Předběžné výpočty naznačují, že k odhadovanému oteplení do roku 2100 bychom měli přičíst dalších 0,5 až 1,25 stupně Celsia. Konstatuje to nová studie autorů z britského Meteorologického ústavu (Met Office), univerzity v Exeteru (University of Exeter) a Centra pro ekologii a hydrologii (Centre for Ecology and Hydrology, CEH). Na výzkum upozornil 25. července 2007 časopis Nature.


Horko na jihovýchodě Evropy způsobilo kolaps elektrické sítě
Rubrika: Extrémní počasí (25.07.2007, 8831 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Extrémně horké počasí na jihu a východě Evropy stále pokračuje. Například v Rumunsku a Srbsku bylo v úterý odpoledne 43 stupňů ve stínu, v Řecku až 45 stupňů. Podle italských a řeckých meteorologů trvají vysoké teploty nebývale dlouho. Oblast vysokého tlaku vzduchu rozprostírající se na východ od Azorských ostrovů blokuje frontální systémy, které by jinak v tomto ročním období přinesly do východního Středomoří ochlazení.

Mimořádnou situaci dokresluje úterní plošný výpadek elektřiny. Kolem půl páté odpoledne zkolabovala síť v Albánii, Makedonii, Srbsku a Černé Hoře.


Rekordní záplavy v Anglii
Rubrika: Extrémní počasí (24.07.2007, 8678 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Počasí v Británii je už několik týdnů velmi deštivé. Jen v pátek napadlo na některých místech 120 milimetrů vody. Po intenzivních srážkách se rozlily řeky Severn a Temže a zaplavily asi 10 tisíc domů ve střední a západní části Anglie. Hladina v obou řekách překročila rekordní úroveň z roku 1947. Zasažena byla hrabství Glaucestershire, Herefordshire, Lincolnshire, Worcestershire, Warwickshire, Bedfordshire, Oxfordshire a Berkshire. Ohroženy jsou statisíce lidí. Při evakuaci obyvatel pomáhají hasiči, policisté, vojáci i dobrovolníci. V Glaucestershire byla z provozu vyřazena čistička odpadních vod a asi 350 tisíc lidí se ocitlo bez pitné vody. Problémy jsou i s distribucí elektrické energie.


Počítačové modely selhaly, led v Arktidě mizí šokující rychlostí
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.07.2007, 9017 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Severní ledový oceán pokrývala minimálně tři milióny let souvislá vrstva ledu. V posledních několika desetiletích začala tato vrstva slábnout a její rozloha se postupně zmenšovala. Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC) zahrnul do své letošní zprávy prognózu, že se led na severním pólu rozpustí mezi lety 2050 a 2100. Tempo tání je ovšem stále rychlejší a k rozpuštění mořského ledu může dojít už kolem roku 2020. Oznámili to američtí vědci z National Center for Atmospheric Research (NCAR) a National Snow and Ice Data Centre (NSIDC). Na prohlubující se rozpory mezi předpověďmi a realitou upozornil 1. května 2007 časopis Geophysical Research Letters.


Extrémní vedra i nadále spalují jih a východ Evropy (doplněno)
Rubrika: Extrémní počasí (20.07.2007, 9425 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Zatímco na většině území České republiky se v posledních dvou dnech mírně ochladilo, na východ a na jih od našich hranic příliv tropického vzduchu zesílil. Meteorologové oznámili překonání řady teplotních rekordů. Na Slovensku se teplota vyšplhala k čtyřicetistupňové hranici. Extrémnímu horku čelili také lidé v Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Bulharsku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Albánii, Moldávii, Itálii, Řecku, Turecku a na Ukrajině.


Beringův ledovec taje dvakrát rychleji, než si vědci mysleli
Rubrika: Tání ledu a ledovců (20.07.2007, 5378 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Díky novému vylepšenému způsobu měření se vědcům z Michiganského technologického výzkumného ústavu (Michigan Tech Research Institute, MTRI) podařilo zjistit, že největší severoamerický ledovec taje dvakrát rychleji, než se předpokládalo. Každým rokem z něj odtéká skoro 30 kilometrů krychlových vody. Beringův ledovec se nachází na Aljašce a má rozlohu 5.175 kilometrů čtverečních.


První půlrok 2007 byl na severní polokouli nejteplejší v historii
Rubrika: Statistické údaje (18.07.2007, 7952 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Průběh posledních šesti měsíců dává tušit, že letošní rok se stane prvním nebo druhým nejteplejším rokem v historii měření. Podle údajů zpracovaných americkým Národním úřadem pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) byl první půlrok ve srovnání s dlouhodobým normálem o 0,63 stupně Celsia teplejší (ještě větší odchylka +0,64 stupně byla naměřena v roce 1998). Na rekordní úroveň vystoupila teplota na severní polokouli - odchylka dosáhla +0,8 stupně (na druhém místě figuruje rok 2002 s odchylkou +0,74 stupně). Oteplení se projevilo zejména nad kontinenty - v globálním průměru činila odchylka +1,18 stupně (v roce 2002 bylo tepleji o 1,08 stupně).


Opět padaly teplotní rekordy, horka sužují většinu Evropy
Rubrika: Extrémní počasí (18.07.2007, 8988 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
V Praze padl potřetí za sebou teplotní rekord. V úterý pozdě odpoledne naměřili meteorologové v Klementinu 35,4 stupně Celsia (o 1,4 stupně více než v roce 1976). Nejvyšší hodnota 37,9 stupně byla zaznamenána v Brně-Žabovřeskách (oproti dosavadnímu rekordu z roku 2003 o 4,1 stupně více). Místní rekordy byly překonány i v Českých Budějovicích, Hradci Králové, na Vysočině, v Jihomoravském, Olomouckém či Moravskoslezském kraji.

Příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu by měl pozvolna slábnout a od severozápadu se v následujících dnech začne mírně ochlazovat.


Teplotní rekordy ve Střední Evropě
Rubrika: Extrémní počasí (16.07.2007)

V České republice byly v pondělí téměř na všech meteorologických stanicích překonány teplotní rekordy. Nejtepleji bylo Plzni-Bolevci a to 37,7 stupně Celsia. V pražském Klementinu zaznamenali 37,3 stupně (o 2,9 st. více než v roce 1928). K vyrovnání absolutního teplotního rekordu z 27. července 1983 chybělo jen půl stupně.

Horký ráz počasí panuje v celé Střední Evropě. Více než 35 stupňů naměřili v Berlíně, Vídni či Budapešti. Ve slovenském Sliači bylo 35,8 stupně, v Bratislavě 35,3 stupně. Historická maxima byla u našich východních sousedů dosažena i v Hurbanově, Nitře, Piešťanech, Popradu a v Kamenici nad Cirochou.

Zdroje: ČHMÚ, České noviny, Pravda.sk

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Evropský úřad potvrdil, že barvivo E128 má karcinogenní účinky
Rubrika: Zdraví (16.07.2007, 10393 přečtení)

Rubrika: Zdraví
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (European Food Safety Authority, EFSA) vydal 9. července 2007 tiskovou zprávu, ve které oznámil, že konzumace potravin s obsahem syntetického barviva červeň 2G (Azogeranin, E128) není bezpečná. Pokusy na myších a krysách totiž prokázaly, že tato přídatná látka narušuje genetický materiál buněk a vyvolává rakovinné bujení. V řadě států je už používání barviva E128 zakázáno (USA, Kanada, Austrálie, Japonsko, Norsko, Švédsko, Rakousko, od července i Irsko a Řecko). Česká republika k takovému kroku podle informací z tisku přistoupí během několika týdnů, až Evropská komise vydá příslušnou směrnici.


Českou republiku zasáhly rekordní vedra
Rubrika: Extrémní počasí (16.07.2007)

V pražském Klementinu byl v neděli 15. července překonán teplotní rekord z roku 1928 (34,5 st.C). Už v 15 hodin tam meteorologové naměřili 34,6 stupně, později odpoledně teplota vystoupila na 35,8 stupně. Rekordy padaly i jinde v republice. Nejvyšší hodnota byla zaznamenána v Žatci a to 36,5 stupně, v Doksanech bylo 36,5 stupně, v Kopistech 36,3 stupně. Naopak nejchladněji bylo na Sněžce v Krkonoších - maximum 21,8 st.C. Vedra budou vrcholit v pondělí - odpoledne by měly teploty vystoupit k 38 a ojediněle i 39 stupňům Celsia.

Zdroj: ČHMÚ

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

EU musí urychleně snížit emise, myslí si drtivá většina Evropanů
Rubrika: Veřejné mínění (13.07.2007, 3713 přečtení)

Rubrika: Veřejné mínění
Evropská unie by se měla naléhavě zabývat globálním oteplováním. Myslí si to 88 procent respondentů dotázaných v rámci průzkumu Eurobarometr. 60 procent považuje toto téma za "velmi naléhavé". 89 procent souhlasí s tím, aby politici přistoupili k urychlenému snížení emisí skleníkových plynů a to alespoň o 20 procent do roku 2020. Rozhodný souhlas vyjádřilo 60 procent, spíše souhlasilo 29 procent. Ankety uskutečněné formou osobních rozhovorů se v období od 10. dubna do 15. května 2007 zúčastnilo 29.222 obyvatel ze všech 27 států unie (v ČR na otázky odpovědělo 1043 osob).
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3571x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 21.03.2018 - 2049x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 2003x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1432x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1346x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


» 08.03.2018 - 1292x
V Antarktidě bylo dosaženo letošní minimum rozlohy mořského ledu (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017