Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 28. 06. 2017, svátek má Lubomír citát pro dnešní den: Lidé se ztrácejí v množství zbytečných slov.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Velkochovy dobytka přispívají ke globálnímu oteplování
Rubrika: Zneužívání zvířat (03.08.2007, 8911 přečtení)

Rubrika: Zneužívání zvířat
Jedna kráva vyprodukuje během svého života přímo či nepřímo ekvivalent 4,5 tuny oxidu uhličitého. Skleníkový efekt nezesiluje jen metan uvolněný při trávení. Emisně významné jsou také aktivity související s chovem dobytka, jako je pěstování a sklizeň krmných plodin nebo jejich následný transport. Člověk, který si v obchodě koupí jeden kilogram hovězího masa, přispěje k zesílení skleníkového efektu stejně, jako kdyby místo toho projezdil 250 kilometrů autem s průměrnou spotřebou pohonných hmot, nebo nechal doma 20 dnů svítit stowattovou žárovku. K takovému závěru nedávno dospěl čtyřčlenný tým japonských vědců z Národního vědeckého institutu hospodářských zvířat a pastvin v Tsukube a Zemědělské fakulty univerzity v Kjótu.

O výzkumu hodnotícím enviromentální dopady "výroby" hovězího masa informoval ve druhé polovině července časopis New Scientist a internetový server Euroactiv. Kompletní studie vyšla v srpnovém vydání Animal Science Journal.


Emise skleníkových plynů mění množství dešťových srážek
Rubrika: Globální oteplování (01.08.2007, 5940 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Zdá se, že klimatologové podcenili některé důsledky globálního oteplování. V tomto případě mám na mysli změny v srážkových úhrnech. Jak ukázalo srovnání meteorologických záznamů s počítačovými modely, změny v rozdělení a intenzitě srážek jsou v reálném světě mnohem větší, než vědci předpokládali. Stále suššími se stávají oblasti mezi rovníkem a 30 stupněm severní šířky. Týká se to zejména Afriky (Sahara, Sahel), ale i Indie, jihovýchodní Asie, Mexika a severní části jihoamerického kontinentu. Naopak v pásmu mezi 40 a 70 stupněm severní šířky, kam patří většina Severní Ameriky a Evropy, se množství ročních srážek mezi lety 1925 a 1999 zvýšilo v průměru o 62 milimetrů. Vlhčí podnebí je i v tropech a subtropech na jih od rovníku. V příštích desetiletích bude tento trend pokračovat. Častěji se budeme setkávat s oběma srážkovými extrémy - jednou to budou záplavy, podruhé sucho.


Záplavy i sucho v Číně
Rubrika: Extrémní počasí (31.07.2007)

Kvůli záplavám a sesuvům půdy zahynulo od počátku léta v Číně už 652 lidí. Postiženo bylo téměř 120 milionů obyvatel, z toho 5 milionů muselo být evakuováno. Zničeno bylo 452 tisíc domů a 7,87 milionů hektarů úrody. Přímé ekonomické ztráty byly vyčísleny na 6,9 miliard dolarů. Nejhorší situace je na jihu a na východě země, kde jsou i v dalších dnech očekávány vytrvalé deště.

Naopak některé jižní provincie a sever Číny se potýkají s vedry a dlouhodobým suchem. Bez pitné vody se tam musí obejít 5,88 milionů lidí a 4,7 milionů hospodářských zvířat. Nedostatek vláhy znehodnotil 9,33 milionů hektarů orné půdy.

Zdroje: Xinhua News Agency, IFRC.org

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Záplavy v Anglii končí, pršelo tam nejvíce od roku 1766
Rubrika: Extrémní počasí (30.07.2007)

Obyvatelé jihozápadní Anglie si oddechli. Přestože záplavy z minulého týdne napáchaly mnoho škod a vyžádaly si nejméně osm obětí na životech, počasí se začalo zlepšovat a další povodňová vlna momentálně nehrozí. Odstraňování následků živelné pohromy však potrvá řadu týdnů. Desítky tisíc domácností jsou stále odkázány na nouzovou distribuci pitné vody. Škody na obydlích a dalších nemovitostech se odhadují na 3 miliardy liber (asi 126 miliard korun).

Meteorologové oznámili, že období od května do července 2007 bylo v Anglii a ve Walesu nejdeštivější od počátku záznamů v roce 1766. Do 22. července napršelo průměru 387,6 milimetru vody, což je více než dvojnásobek normálních hodnot (186,3 mm). Nejvýraznější odchylka (226%) byla zaznamenána ve střední Anglii, kde spadlo 348,3 milimetru, přestože průměr je pouze 153,9 milimetru.

Zdroje: BBC News, Met Office, České noviny

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Pearce: IPCC nie je celý príbeh
Rubrika: Názory a polemiky (29.07.2007, 5094 přečtení)

Rubrika: 
    Názory a polemiky
Fred Pearce, známy novinár pravidelne prispievajúci článkami do populárno-vedeckého časopisu New Scientist varuje pred klimatickou zmenou. Podľa jeho slov "sme pravdepodobne posledná generácia, ktorá môže spoliehať na stabilné podnebie." Podarí sa mu prinútiť politikov k výraznejšej akcii? Informuje CNN.

Fred Pearce sa obáva, že si stále plne neuvedomujeme [alebo nechceme uvedomovať?] apokalyptické sily, ktoré sme prebudili k životu a realitu toho, čo riskujeme neriešením problému globálneho otepľovania. (v Amerike má kniha názov: "S rýchlosťou a násilím", alebo ak chcete "Rýchlo a násilne").


Červenec 2007 byl v ČR opět teplotně nadprůměrný
Rubrika: Statistické údaje (28.07.2007)

Přestože do konce července zbývá ještě několik dní, už nyní je jisté, že teplotně tento měsíc naváže na předchozích deset nadprůměrných měsíců. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosahovala k 26. červenci celková odchylka +1,5 stupně Celsia. 14 dnů byly teploty oproti normálu vyšší, 12 dnů nižší. Výrazně teplé bylo období od 14. do 21. července s odchylkou přes 5 stupňů. Výrazně studený (odchylka pod -5 stupňů) byl jediný den a to 10. červenec.

Aktualizace 2.8.2007:

Průměrná teplota v červenci 2007 (+18,7 st.C) byla oproti normálu o 1,1 stupně vyšší. Je to už jedenáctý měsíc v řadě s kladnou odchylkou. Srážkově byl červenec průměrný (99%), sluneční svit dosáhl 105% normálu.

Zdroj: ČHMÚ

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek

Vědci zkoumají mamutí mládě nalezené na Sibiři
Rubrika: Nové objevy (28.07.2007, 12546 přečtení)

Rubrika: Nové objevy
V severozápadní části Sibiře u řeky Juribej na ruském poloostrově Jamal bylo v polovině května nalezeno tělo mamuta. Na ostatky čtyřměsíčního mláděte samičího pohlaví narazil pastevec sobů Jurij Chudij. Zvíře bylo po tisíce let uchováno v permafrostu. Záhy po objevení ho v blízkém muzeu prohlédlo několik vědců, mezi nimiž byl i paleontolog Daniel Fisher z univerzity v Michiganu.

"Je to nejlepší a nejcelistvější mrtvola mamuta, jaká byla kdy nalezena," řekl Fisher. "Studoval jsem tato zvířata mnoho let a dlouho jsem si představoval, jak asi museli vypadat. Ale teď poprvé jsem jedno takové viděl na vlastní oči a v celku. Byl to pro mne hluboký zážitek."


Přízemní ozón omezuje růst rostlin a urychluje oteplování
Rubrika: Globální oteplování (26.07.2007, 8088 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Stoupající koncentrace přízemního ozónu by mohla snížit zemědělskou produkci a urychlit globální oteplování. Ozón totiž rostliny poškozuje, brání fotosyntéze a ovlivňuje tak jejich schopnost vstřebávat oxid uhličitý. Předběžné výpočty naznačují, že k odhadovanému oteplení do roku 2100 bychom měli přičíst dalších 0,5 až 1,25 stupně Celsia. Konstatuje to nová studie autorů z britského Meteorologického ústavu (Met Office), univerzity v Exeteru (University of Exeter) a Centra pro ekologii a hydrologii (Centre for Ecology and Hydrology, CEH). Na výzkum upozornil 25. července 2007 časopis Nature.


Horko na jihovýchodě Evropy způsobilo kolaps elektrické sítě
Rubrika: Extrémní počasí (25.07.2007, 8075 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Extrémně horké počasí na jihu a východě Evropy stále pokračuje. Například v Rumunsku a Srbsku bylo v úterý odpoledne 43 stupňů ve stínu, v Řecku až 45 stupňů. Podle italských a řeckých meteorologů trvají vysoké teploty nebývale dlouho. Oblast vysokého tlaku vzduchu rozprostírající se na východ od Azorských ostrovů blokuje frontální systémy, které by jinak v tomto ročním období přinesly do východního Středomoří ochlazení.

Mimořádnou situaci dokresluje úterní plošný výpadek elektřiny. Kolem půl páté odpoledne zkolabovala síť v Albánii, Makedonii, Srbsku a Černé Hoře.


Rekordní záplavy v Anglii
Rubrika: Extrémní počasí (24.07.2007, 7808 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Počasí v Británii je už několik týdnů velmi deštivé. Jen v pátek napadlo na některých místech 120 milimetrů vody. Po intenzivních srážkách se rozlily řeky Severn a Temže a zaplavily asi 10 tisíc domů ve střední a západní části Anglie. Hladina v obou řekách překročila rekordní úroveň z roku 1947. Zasažena byla hrabství Glaucestershire, Herefordshire, Lincolnshire, Worcestershire, Warwickshire, Bedfordshire, Oxfordshire a Berkshire. Ohroženy jsou statisíce lidí. Při evakuaci obyvatel pomáhají hasiči, policisté, vojáci i dobrovolníci. V Glaucestershire byla z provozu vyřazena čistička odpadních vod a asi 350 tisíc lidí se ocitlo bez pitné vody. Problémy jsou i s distribucí elektrické energie.


Počítačové modely selhaly, led v Arktidě mizí šokující rychlostí
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.07.2007, 8347 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Severní ledový oceán pokrývala minimálně tři milióny let souvislá vrstva ledu. V posledních několika desetiletích začala tato vrstva slábnout a její rozloha se postupně zmenšovala. Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC) zahrnul do své letošní zprávy prognózu, že se led na severním pólu rozpustí mezi lety 2050 a 2100. Tempo tání je ovšem stále rychlejší a k rozpuštění mořského ledu může dojít už kolem roku 2020. Oznámili to američtí vědci z National Center for Atmospheric Research (NCAR) a National Snow and Ice Data Centre (NSIDC). Na prohlubující se rozpory mezi předpověďmi a realitou upozornil 1. května 2007 časopis Geophysical Research Letters.


Extrémní vedra i nadále spalují jih a východ Evropy (doplněno)
Rubrika: Extrémní počasí (20.07.2007, 8689 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Zatímco na většině území České republiky se v posledních dvou dnech mírně ochladilo, na východ a na jih od našich hranic příliv tropického vzduchu zesílil. Meteorologové oznámili překonání řady teplotních rekordů. Na Slovensku se teplota vyšplhala k čtyřicetistupňové hranici. Extrémnímu horku čelili také lidé v Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Bulharsku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Albánii, Moldávii, Itálii, Řecku, Turecku a na Ukrajině.


Beringův ledovec taje dvakrát rychleji, než si vědci mysleli
Rubrika: Tání ledu a ledovců (20.07.2007, 4992 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Díky novému vylepšenému způsobu měření se vědcům z Michiganského technologického výzkumného ústavu (Michigan Tech Research Institute, MTRI) podařilo zjistit, že největší severoamerický ledovec taje dvakrát rychleji, než se předpokládalo. Každým rokem z něj odtéká skoro 30 kilometrů krychlových vody. Beringův ledovec se nachází na Aljašce a má rozlohu 5.175 kilometrů čtverečních.


První půlrok 2007 byl na severní polokouli nejteplejší v historii
Rubrika: Statistické údaje (18.07.2007, 7320 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Průběh posledních šesti měsíců dává tušit, že letošní rok se stane prvním nebo druhým nejteplejším rokem v historii měření. Podle údajů zpracovaných americkým Národním úřadem pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) byl první půlrok ve srovnání s dlouhodobým normálem o 0,63 stupně Celsia teplejší (ještě větší odchylka +0,64 stupně byla naměřena v roce 1998). Na rekordní úroveň vystoupila teplota na severní polokouli - odchylka dosáhla +0,8 stupně (na druhém místě figuruje rok 2002 s odchylkou +0,74 stupně). Oteplení se projevilo zejména nad kontinenty - v globálním průměru činila odchylka +1,18 stupně (v roce 2002 bylo tepleji o 1,08 stupně).


Opět padaly teplotní rekordy, horka sužují většinu Evropy
Rubrika: Extrémní počasí (18.07.2007, 8359 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
V Praze padl potřetí za sebou teplotní rekord. V úterý pozdě odpoledne naměřili meteorologové v Klementinu 35,4 stupně Celsia (o 1,4 stupně více než v roce 1976). Nejvyšší hodnota 37,9 stupně byla zaznamenána v Brně-Žabovřeskách (oproti dosavadnímu rekordu z roku 2003 o 4,1 stupně více). Místní rekordy byly překonány i v Českých Budějovicích, Hradci Králové, na Vysočině, v Jihomoravském, Olomouckém či Moravskoslezském kraji.

Příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu by měl pozvolna slábnout a od severozápadu se v následujících dnech začne mírně ochlazovat.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 42 (24 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,92 °C (1-5/2017)  

Koncentrace CO2
401,60 ppm (2/2016)
404,35 ppm (2/2017)

Lidská populace
7,392 miliardy (5/2017)

Index cen potravin FAO
168,0 bodů (4/2017)


ISS HD Earth Viewing
  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 1894x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 1819x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 07.02.2017 - 1632x
Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v lednu rekordně nízká (číst článek)


» 26.03.2017 - 1411x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 19.01.2017 - 1359x
Rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii měření (číst článek)


» 21.03.2017 - 1333x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017