Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 17. 03. 2018, svátek má Vlastimil citát pro dnešní den: Vše, co je v člověku krásné, je očima neviditelné.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Tání arktického ledu je rychlejší než loni, zřejmě padne další rekord
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.06.2008, 7919 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Přestože zima byla za polárním kruhem poměrně chladná a v prvních měsících roku pokrývalo Arktický oceán více ledu než v předchozích letech, s nástupem jara se zalednění zmenšovalo rychleji než minulý rok, kdy padl historický rekord. Mořský led je oproti minulosti velmi tenký a zdá se, že kolem roku 2013 by mohl ze severního pólu zmizet. Aktuální situaci, o níž jsme informovali naposledy 10. června, komentovala pro BBC Julienne Stroeveová, expertka z amerického Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (NSIDC).


Novozélandská vláda zakázala od října 2009 prodej klasických žárovek
Rubrika: Ekologická legislativa (19.06.2008)

Doba, kdy si lidé na Novém Zélandu svítili klasickými žárovkami, spěje ke konci. Tamní vláda se totiž rozhodla, že uspoří energii a tradiční žárovky zakázala prodávat. Nařízení vstoupí v platnost příští rok v říjnu. Od roku 2010 by měl podobný zákaz platit v Austrálii, od roku 2012 i ve Velké Británii.

"Tradiční žárovka je velice zastaralá technologie - a velice neefektivní," prohlásil novozélandský ministr energetiky David Parker. "Pouze pět procent spotřebované energie je využito na světlo. Existuje celá nová generace svítidel, které jsou cenově dostupné, šetří energii a jsou lepší z hlediska životního prostředí. Každým rokem utratíme asi 660 milionů novozélandských dolarů (cca 7,7 miliardy Kč) za elektřinu na osvětlení v naší zemi, čímž vyprodukujeme přibližně 2,65 miliónu tun skleníkových plynů. Novozélanďané tak mohou do roku 2020 ušetřit skoro 500 milionů dolarů jenom tím, že vymění svítidla."

Zdroje: Ekolist.cz, EECA

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (31 příspěvků, číst vše, přidat)

Německá vláda chce do roku 2020 snížit emise CO2 o 40 procent
Rubrika: Ekologická legislativa (18.06.2008)

Německá vláda schválila "energeticko-klimatický balíček", jenž by měl zajistit snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2020 o 40 procent ve srovnání s rokem 1990. Podle návrhu by mělo dojít od příštího roku ke zdražení mýtného pro nákladní automobily v průměru o 2,7 centu na 16,2 centu za kilometr. Změnit by se měla také pravidla pro stavbu nových a rekonstrukci starších domů ve snaze zvýšit energetickou úspornost o 30 procent. Výrazně podporovány budou obnovitelné zdroje energie. Další opatření, jež se týkají domácností, mají zatím spíše dobrovolný charakter.

Podle ministra životního prostředí Sigmara Gabriela (SPD) nemá německý program co do rozsahu a konkrétnosti nikde na světě obdoby. Evropská unie jako celek se zavázala omezit emise CO2 do roku 2020 o 20 procent.

Podrobnosti: České noviny, Bundesregierung.de, Deutschlandradio

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (5 příspěvků, číst vše, přidat)

Úbytek mořského ledu v Arktidě zvyšuje riziko rozmrzání permafrostu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (16.06.2008, 8908 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rychlé tání ledu v Arktickém oceánu uspíšilo oteplování na severu Aljašky, Kanady a Ruska. Bude-li úbytek pokračovat, tempo oteplování se oproti dosavadním prognózám zvýší více než trojnásobně. Tím by stouplo riziko degradace permafrostu a úniku velkého množství skleníkových plynů do atmosféry. Oznámili to vědci z amerického Národního centra pro atmosférický výzkum (National Center for Atmospheric Research, NCAR) a Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC). Studii zveřejnil 13. června 2008 časopis Geophysical Research Letters.


NOAA: Potvrzujeme, že tuleň karibský vyhynul
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (14.06.2008, 7553 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Tuleň karibský (Monachus tropicalis) byl naposledy spatřen v 50. letech minulého století. V roce 1986 ho Mezinárodní unie pro ochranu přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) zapsala do Červené knihy ohrožených druhů jako zvíře, které s největší pravděpodobností vyhynulo. Aktualizovaná vydání seznamu v 90. letech už jeho vyhynutí označovala za jisté. Ke stejnému kroku se po pětiletém šetření odhodlal i americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Globální oteplování může zastavit pohyb tektonických desek
Rubrika: Globální oteplování (12.06.2008, 11918 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Extrémní oteplení atmosféry by mohlo zastavit deskovou tektoniku. Po hypotetickém ohřátí vzdušného obalu Země nad 60 nebo více stupňů Celsia by se únik tepla z pláště zpomalil a astenosféra, po níž litosférické desky klouzají, by se stala méně plastickou. Země by se tím připodobnila Venuši, na jejímž povrchu panují kvůli silnému skleníkovému efektu velmi vysoké teploty a k žádnému pohybu tektonických desek tam nedochází. Tvrdí to autoři studie publikované v dubnovém vydání odborného časopisu Earth and Planetary Science Letters.


NSIDC: Rozloha mořského ledu v Arktidě v květnu 2008
Rubrika: Tání ledu a ledovců (10.06.2008, 7220 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
V květnu 2008 pokrývalo Arktický oceán 13,18 milionů čtverečních kilometrů ledu, což je o 0,28 milionů km2 více než v květnu 2007, ale o 0,42 milionů km2 méně, než jaký je dlouhodobý květnový průměr (1979-2000). Ryché tempo tání vedlo k tomu, že koncem měsíce poklesla rozloha mořského ledu na přibližně stejnou úroveň jako před rokem. Průměrné povrchové teploty vzduchu byly vyšší než obvykle, na většině míst s odchylkou od +1 do +3 stupňů Celsia. Nejvíce se odchýlila teplota v Baffinově zálivu, kde bylo oproti normálu až o 6 stupňů Celsia tepleji. Aktuální zprávu o situaci za polárním kruhem vydalo americké Národní centrum pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC).


Prezident Kiribati: Naši zemi pohlcuje moře, bojujeme o přežití
Rubrika: Zvyšování hladin moří (06.06.2008, 6717 přečtení)

Rubrika: Zvyšování hladin moří
Jeden z tichomořských ostrovních států s přibližně 100 tisíci obyvateli spěje k zániku. Jak ve čtvrtek 5. června prohlásil prezident republiky Kiribati Anote Tong, stoupající hladina moře vyhání z domovů stovky lidí a za 50 nebo 60 let může pohltit všech 33 atolů, které jsou rozptýleny na ploše o rozměru 3,6 milionů čtverečních kilometrů v západní rovníkové části Tichého oceánu. "Jsme asi v bodě, odkud není návratu vzhledem k tomu, že emise přispívají ke změně podnebí a ke zvyšování mořské hladiny, takže časem budou naše malé, nízko položené ostrovy zaplaveny," řekl Tong během státní návštěvy Nového Zélandu.


Za náhlou změnou podnebí před 635 milióny roky může zřejmě metan
Rubrika: Dávné katastrofy (02.06.2008, 9241 přečtení)

Rubrika: Dávné katastrofy
Před 635 milióny lety, kdy skoro celou planetu pokrýval ledový příkrov, se z klatrátů na mořském dně začal uvolňovat metan. Zpočátku pomalý proces nabral posléze na rychlosti a skončil prudkou změnou podnebí, kdy se z mrazivého světa stal svět velmi teplý. Riziko destabilizace hydrátů metanu existuje i dnes. V arktickém permafrostu a na dně šelfových moří je vázáno obrovské množství skleníkového plynu. Pokud by se dostalo atmosféry, teplota na Zemi by se zvýšila o desítky stupňů Celsia. Studii americko-australského výzkumného týmu otiskl 28. května 2008 časopis Nature.

Šipka Celý článek... | Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (131 příspěvků, číst vše, přidat)

Aktivnější Slunce zvýšilo teplotu na Zemi o 0,15 stupně za sto let
Rubrika: Sluneční aktivita (31.05.2008, 10226 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Za posledních sto let se průměrná teplota na Zemi zvýšila v průměru o 0,6 stupně Celsia. Tento posun byl z větší části způsoben změnou koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, Slunci můžeme přičíst na vrub zvýšení o 0,15 stupně, což je 25 procent z celkového oteplení. Krátkodobé cyklické kolísání sluneční aktivity ovlivňuje globální teplotu na Zemi o 0,1 stupně. Domníváme se, že rozhodujícím faktorem determinujícím průběh novodobých klimatických změn je člověk. V souhrnném článku se na tom shodli pracovníci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA).


Hnutí DUHA: Klausovu knihu vydává organizace placená ExxonMobil
Rubrika: Zdroje informací (27.05.2008, 6542 přečtení)

Rubrika: 
    Zdroje informací
Více než dva miliony dolarů sponzorských příspěvků od ropné společnosti ExxonMobil dostala americká politická organizace Competitive Enterprise Institute (CEI), která dnes představí anglický překlad prezidentovy knihy Modrá, nikoli zelená planeta.

Podle Hnutí DUHA a Centra pro dopravu a energetiku nejde o zanedbatelnou částku. ExxonMobil - největší naftařská společnost na světě - v roce 2003 uhradil každý šestý dolar z rozpočtu CEI. Celkem v letech 1998-2005 organizaci financoval částkou 2 005 000 dolarů [1].


Ztráta biodiverzity v zemědělství může prohloubit potravinovou krizi
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (26.05.2008, 7292 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
V německém Bonnu byla 19. května za účasti 6 tisíc delegátů z 191 zemí zahájena čtrnáctidenní konference OSN o biodiverzitě. Státy, které podepsaly Úmluvu o biologické rozmanitosti (Convention on Biological Diversity, CBD), jednají o problémech souvisejících s vymíráním druhů a jejich ochranou. Jedním z diskutovaných témat je ztráta biodiverzity v zemědělství. Německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel při té příležitosti varoval, že příliš intenzivní a nevhodně prováděné zemědělství je pro biodiverzitu obrovským rizikem a bez současného důrazu na ochranu přírody je nepřekonatelnou překážkou pro snahu o zpomalení úbytku druhového bohatství.


Odvrátená strana ropného zlomu: renesancia uhlia
Rubrika: Ropný zlom (24.05.2008, 6930 přečtení)

Rubrika: 
    Ropný zlom
Spolu s tým, ako cena ropy prekročila hodnotu 135 $ za barel, začína sa vyplácať aj ťažba uhlia v už predtým opustených baniach. "Vidíme záblesk svetla po dlhom období temna," povedal Michio Sakurai, hlavný predstaviteľ japonskej uhoľnej spoločnosti pre The New York Times. Naozaj vidíme záblesk svetla?

Ceny ropy prekonávajú rekordy takmer neustále a jej súčasná cena je viac ako 4-násobne vyššia ako v roku 2003. Stále viac prognóz predpovedá v blízkej budúcnosti ceny ropy niekde medzi 140 až 200 $ za barel ropy a realita ropného zlomu sa konečne začína odrážať aj v prognózach finančných trhov (pozri tu a tu).


Na tornáda bohatý rok 2008 si v USA vyžádal už stovku mrtvých
Rubrika: Bouře, tornáda (23.05.2008, 7495 přečtení)

Rubrika: Bouře, tornáda
V letošním roce trápí obyvatele Spojených států tornáda. Jak vyplývá ze statistik amerického Centra pro předpověď bouří (Storm Prediction Center, SPC), větrné víry zabily od ledna do poloviny května 101 lidí, což je nejvíce od roku 1998. Podle předběžných kalkulací bylo letos k 18. květnu evidováno 868 tornád. V dosud rekordním roce 2004 se objevilo celkem 1717 tornád. Zatím nejbouřlivějším dnem byl 5. únor, kdy se země dotklo 133 tornád.


Život je ohrožen, nejvíce jsou decimovány populace mořských druhů
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (20.05.2008, 6318 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Lidstvo je vážnou hrozbou pro život na Zemi. Současné tempo vymírání je zásluhou člověka až desettisíckrát rychlejší než v minulosti. Populace sledovaných živočišných druhů poklesly za posledních 35 let (mezi lety 1970 a 2005) o 27 procent. Nejhůře jsou na tom zvířata žijící v mořích. Mezi lety 1995 a 2005 se početní stav mořských druhů snížil o 28 procent, populace mořských ptáků se ztenčily o 30 procent. Výrazné ztráty jsou způsobeny především devastací životního prostředí a vyčerpáváním přírodních zdrojů. K tomu se přidávají i klimatické změny, jejichž závažnost v příštích desetiletích poroste. 16. května 2008 to ve společném dokumentu uvedli představitelé Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF), Zoologické společnosti v Londýně (Zoological Society of London, ZSL) a organizace Global Footprint Network (GFN).
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 41 (54 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,76 ppm (11/2016)
405,81 ppm (11/2017)

Lidská populace
7,456 miliardy (2/2018)

Index cen potravin FAO
169,5 bodů (1/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,1)
(1/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4238x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 22.10.2017 - 2082x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2060x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 13.03.2018 - 1982x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 19.09.2017 - 1973x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


» 20.09.2017 - 1874x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017