Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 18. 10. 2017, svátek má Lukáš citát pro dnešní den: Chceš-li pohnout světem, pohni nejdříve sám sebou.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Rostliny v západní Evropě se kvůli oteplování stěhují do větších výšek
Rubrika: Změny ekosystému (08.07.2008, 6020 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému
S postupujícím oteplováním se většina rostlin v západní Evropě stěhuje do míst s vyšší nadmořskou výškou. Potvrdil to výzkum francouzských vědců, kteří porovnali údaje o výskytu 171 lesních druhů rostlin v letech 1905 až 1980 a 1986 až 2005. Autoři studie zveřejněné v časopise Science konstatovali, že se rostliny od počátku 20. století posouvaly v průměru o 29 výškových metrů za 10 let, nejrychleji stoupaly mezi roky 1971 a 1993 - o 65 metrů za dekádu. Ne všechny však mají namířeno do vyšších poloh. Z celkového počtu se 118 druhů pohybovalo nahoru a 53 dolů.


Ryby v Severním moři ustupují před oteplováním do větších hloubek
Rubrika: Změny ekosystému (06.07.2008, 5717 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému
Ryby v Severním moři vyhledávají větší hloubky. Nutí je k tomu globální oteplování. Za posledních 25 let stoupla v této oblasti teplota vody poměrně výrazně - u mořského dna v průměru o 1,6 stupně Celsia. Vědci na základě údajů z rybářských operací určili změny v geografické distribuci u 28 druhů ryb a zjistili, že se ryby ponořily v průměru o 9 metrů hlouběji (o 3,6 metru za dekádu). Kambala průsvitná (Lepidorhombus whiffiagonis) přesídlila dokonce na místa o 35 metrů hlubší, než tomu bylo počátkem 80. let minulého století.


Hansen: Oteplování zašlo příliš daleko, musíme snížit koncentraci CO2
Rubrika: Názory a polemiky (01.07.2008, 5152 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Nestabilita mořského ledu v Arktidě dokazuje, že jsme zašli příliš daleko. Už současná úroveň oxidu uhličitého je nebezpečná, prohlásil v červnu 2008 Dr. James Hansen, ředitel Goddardova institutu vesmírných studiií (GISS-NASA). Musíme okamžitě snížit obsah CO2, abychom zachránili planetu takovou, jakou ji známe. Je třeba dostat se na úroveň pod 350 ppm. Toho můžeme dosáhnout pomocí zalesňování a zlepšené zemědělské praxe, ale bude to těžké - čas běží. Uhelné elektrárny musíme zakázat. V USA nejpozději v roce 2025. Na celém světě v roce 2030. Bude z nás topinka, nevydáme-li se úplně jinou cestou než dnes. Je to naše poslední šance, varoval vědec.


Austrálie je na 1. místě - v krutém obchodu s hospodářskými zvířaty
Rubrika: Zneužívání zvířat (30.06.2008, 7672 přečtení)

Rubrika: 
    Zneužívání zvířat
Austrálie vyveze ročně mořskou cestou milióny hospodářských zvířat. Cílem zvířecího putování je smrt na jatkách v severní Africe, na Blízkém Východě a v jihovýchodní Asii, ale také během strastiplné cesty. V uplynulých 50 letech zakusilo tuto nesnesitelnou přepravu přes 150 miliónů hospodářských zvířat. Ohromný stres, špatné zacházení, velké horko a sluneční žár, bolest, týrání, nemoci (nejvíce salmonelóza a zápal plic) - tohle vše zvířata na své dlouhé pouti za smrtí zažívají.


Serreze: Arktida by mohla zůstat bez ledu už letos, je to 50 na 50
Rubrika: Tání ledu a ledovců (27.06.2008, 7615 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
K dramatickým změnám v Arktidě se pro americké a britské sdělovací prostředky vyjádřil Mark Serreze, přední expert z Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC) v Coloradu. "Mezi kolegy se teď v našem centru neformálně sázíme, sázka zní: 'Rozmrzne letos v létě severní pól?'," řekl Serreze. Podle něj je pravděpodobnost, že tenký mořský led v příštích měsících kompletně roztaje, padesát na padesát, možná je i o něco málo vyšší.


Dr. Robert Hirsch: Ropa může stát až 500 dolarů za barel
Rubrika: Ropný zlom (24.06.2008, 7437 přečtení)

Rubrika: 
    Ropný zlom
Robert Hirsch je autorem vědecké zprávy z roku 2005, ve které argumentuje, že je potřebné (vhodné) připravit se na stagnaci respektive pokles světové těžby ropy nejméně 5-10 roků, v optimálním případě 15 až 20 roků dříve, než k tomu dojde. Hlavní príčinou, proč je třeba se na snižující dostupnost ropy připravit v předstihu, je dlouhý čas potřebný na vybudování nové infrastruktury a výměnu automobilové, letecké či lodní dopravy.


Tání arktického ledu je rychlejší než loni, zřejmě padne další rekord
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.06.2008, 7637 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Přestože zima byla za polárním kruhem poměrně chladná a v prvních měsících roku pokrývalo Arktický oceán více ledu než v předchozích letech, s nástupem jara se zalednění zmenšovalo rychleji než minulý rok, kdy padl historický rekord. Mořský led je oproti minulosti velmi tenký a zdá se, že kolem roku 2013 by mohl ze severního pólu zmizet. Aktuální situaci, o níž jsme informovali naposledy 10. června, komentovala pro BBC Julienne Stroeveová, expertka z amerického Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (NSIDC).


Novozélandská vláda zakázala od října 2009 prodej klasických žárovek
Rubrika: Ekologická legislativa (19.06.2008)

Doba, kdy si lidé na Novém Zélandu svítili klasickými žárovkami, spěje ke konci. Tamní vláda se totiž rozhodla, že uspoří energii a tradiční žárovky zakázala prodávat. Nařízení vstoupí v platnost příští rok v říjnu. Od roku 2010 by měl podobný zákaz platit v Austrálii, od roku 2012 i ve Velké Británii.

"Tradiční žárovka je velice zastaralá technologie - a velice neefektivní," prohlásil novozélandský ministr energetiky David Parker. "Pouze pět procent spotřebované energie je využito na světlo. Existuje celá nová generace svítidel, které jsou cenově dostupné, šetří energii a jsou lepší z hlediska životního prostředí. Každým rokem utratíme asi 660 milionů novozélandských dolarů (cca 7,7 miliardy Kč) za elektřinu na osvětlení v naší zemi, čímž vyprodukujeme přibližně 2,65 miliónu tun skleníkových plynů. Novozélanďané tak mohou do roku 2020 ušetřit skoro 500 milionů dolarů jenom tím, že vymění svítidla."

Zdroje: Ekolist.cz, EECA

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (31 příspěvků, číst vše, přidat)

Německá vláda chce do roku 2020 snížit emise CO2 o 40 procent
Rubrika: Ekologická legislativa (18.06.2008)

Německá vláda schválila "energeticko-klimatický balíček", jenž by měl zajistit snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2020 o 40 procent ve srovnání s rokem 1990. Podle návrhu by mělo dojít od příštího roku ke zdražení mýtného pro nákladní automobily v průměru o 2,7 centu na 16,2 centu za kilometr. Změnit by se měla také pravidla pro stavbu nových a rekonstrukci starších domů ve snaze zvýšit energetickou úspornost o 30 procent. Výrazně podporovány budou obnovitelné zdroje energie. Další opatření, jež se týkají domácností, mají zatím spíše dobrovolný charakter.

Podle ministra životního prostředí Sigmara Gabriela (SPD) nemá německý program co do rozsahu a konkrétnosti nikde na světě obdoby. Evropská unie jako celek se zavázala omezit emise CO2 do roku 2020 o 20 procent.

Podrobnosti: České noviny, Bundesregierung.de, Deutschlandradio

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (5 příspěvků, číst vše, přidat)

Úbytek mořského ledu v Arktidě zvyšuje riziko rozmrzání permafrostu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (16.06.2008, 8623 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rychlé tání ledu v Arktickém oceánu uspíšilo oteplování na severu Aljašky, Kanady a Ruska. Bude-li úbytek pokračovat, tempo oteplování se oproti dosavadním prognózám zvýší více než trojnásobně. Tím by stouplo riziko degradace permafrostu a úniku velkého množství skleníkových plynů do atmosféry. Oznámili to vědci z amerického Národního centra pro atmosférický výzkum (National Center for Atmospheric Research, NCAR) a Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC). Studii zveřejnil 13. června 2008 časopis Geophysical Research Letters.


NOAA: Potvrzujeme, že tuleň karibský vyhynul
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (14.06.2008, 7432 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Tuleň karibský (Monachus tropicalis) byl naposledy spatřen v 50. letech minulého století. V roce 1986 ho Mezinárodní unie pro ochranu přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) zapsala do Červené knihy ohrožených druhů jako zvíře, které s největší pravděpodobností vyhynulo. Aktualizovaná vydání seznamu v 90. letech už jeho vyhynutí označovala za jisté. Ke stejnému kroku se po pětiletém šetření odhodlal i americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Globální oteplování může zastavit pohyb tektonických desek
Rubrika: Globální oteplování (12.06.2008, 11772 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Extrémní oteplení atmosféry by mohlo zastavit deskovou tektoniku. Po hypotetickém ohřátí vzdušného obalu Země nad 60 nebo více stupňů Celsia by se únik tepla z pláště zpomalil a astenosféra, po níž litosférické desky klouzají, by se stala méně plastickou. Země by se tím připodobnila Venuši, na jejímž povrchu panují kvůli silnému skleníkovému efektu velmi vysoké teploty a k žádnému pohybu tektonických desek tam nedochází. Tvrdí to autoři studie publikované v dubnovém vydání odborného časopisu Earth and Planetary Science Letters.


NSIDC: Rozloha mořského ledu v Arktidě v květnu 2008
Rubrika: Tání ledu a ledovců (10.06.2008, 6927 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
V květnu 2008 pokrývalo Arktický oceán 13,18 milionů čtverečních kilometrů ledu, což je o 0,28 milionů km2 více než v květnu 2007, ale o 0,42 milionů km2 méně, než jaký je dlouhodobý květnový průměr (1979-2000). Ryché tempo tání vedlo k tomu, že koncem měsíce poklesla rozloha mořského ledu na přibližně stejnou úroveň jako před rokem. Průměrné povrchové teploty vzduchu byly vyšší než obvykle, na většině míst s odchylkou od +1 do +3 stupňů Celsia. Nejvíce se odchýlila teplota v Baffinově zálivu, kde bylo oproti normálu až o 6 stupňů Celsia tepleji. Aktuální zprávu o situaci za polárním kruhem vydalo americké Národní centrum pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC).


Prezident Kiribati: Naši zemi pohlcuje moře, bojujeme o přežití
Rubrika: Zvyšování hladin moří (06.06.2008, 6474 přečtení)

Rubrika: Zvyšování hladin moří
Jeden z tichomořských ostrovních států s přibližně 100 tisíci obyvateli spěje k zániku. Jak ve čtvrtek 5. června prohlásil prezident republiky Kiribati Anote Tong, stoupající hladina moře vyhání z domovů stovky lidí a za 50 nebo 60 let může pohltit všech 33 atolů, které jsou rozptýleny na ploše o rozměru 3,6 milionů čtverečních kilometrů v západní rovníkové části Tichého oceánu. "Jsme asi v bodě, odkud není návratu vzhledem k tomu, že emise přispívají ke změně podnebí a ke zvyšování mořské hladiny, takže časem budou naše malé, nízko položené ostrovy zaplaveny," řekl Tong během státní návštěvy Nového Zélandu.


Za náhlou změnou podnebí před 635 milióny roky může zřejmě metan
Rubrika: Dávné katastrofy (02.06.2008, 9106 přečtení)

Rubrika: Dávné katastrofy
Před 635 milióny lety, kdy skoro celou planetu pokrýval ledový příkrov, se z klatrátů na mořském dně začal uvolňovat metan. Zpočátku pomalý proces nabral posléze na rychlosti a skončil prudkou změnou podnebí, kdy se z mrazivého světa stal svět velmi teplý. Riziko destabilizace hydrátů metanu existuje i dnes. V arktickém permafrostu a na dně šelfových moří je vázáno obrovské množství skleníkového plynu. Pokud by se dostalo atmosféry, teplota na Zemi by se zvýšila o desítky stupňů Celsia. Studii americko-australského výzkumného týmu otiskl 28. května 2008 časopis Nature.

Šipka Celý článek... | Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (131 příspěvků, číst vše, přidat)  Významné dny
  Kniha ke stažení
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 64 (22 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,88 °C (1-8/2017)  

Koncentrace CO2
402,83 ppm (6/2016)
405,38 ppm (6/2017)

Lidská populace
7,423 miliardy (9/2017)

Index cen potravin FAO
176,6 bodů (8/2017)

  Nejčtenější články
» 22.06.2017 - 2470x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


» 21.04.2017 - 2447x
První čtvrtletí roku 2017 s odchylkou 0,97 stupně Celsia, březnová odchylka poprvé nad hranicí jednoho stupně bez ovlivnění jevem El Niňo (číst článek)


» 05.09.2017 - 1655x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 25.04.2017 - 1473x
Jak hospodaření s dešťovou vodou ovlivňuje podobu měst (číst článek)


» 09.09.2017 - 1272x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 01.08.2017 - 984x
1. srpen byl v ČR nejteplejším dnem letošního roku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017