Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 14. 12. 2017, svátek má Lýdie citát pro dnešní den: Dobro a pravda se navzájem podmiňují.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Neobvyklé tání ledovce Perito Moreno, kus ledu se odtrhl v zimě
Rubrika: Tání ledu a ledovců (12.07.2008, 7845 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
9. července se čtyřicetičlenná skupina turistů na jihu Argentiny stala svědky zvláštní události. U okraje ledovce Perito Moreno v provincii Santa Cruz se rozpadl obrovský ledový tunel a zřítil se do Argentinského jezera. K takové události tady dochází v průměru jednou za čtyři až šest let, zpravidla se tak ovšem děje v období, kdy na jižní polokouli končí léto, nikoliv v zimě. Ledovec Perito Moreno má rozlohu 275 kilometrů čtverečních a nachází se 2800 kilometrů jihovýhodně od Buenos Aires.


Rostliny v západní Evropě se kvůli oteplování stěhují do větších výšek
Rubrika: Změny ekosystému (08.07.2008, 6062 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému
S postupujícím oteplováním se většina rostlin v západní Evropě stěhuje do míst s vyšší nadmořskou výškou. Potvrdil to výzkum francouzských vědců, kteří porovnali údaje o výskytu 171 lesních druhů rostlin v letech 1905 až 1980 a 1986 až 2005. Autoři studie zveřejněné v časopise Science konstatovali, že se rostliny od počátku 20. století posouvaly v průměru o 29 výškových metrů za 10 let, nejrychleji stoupaly mezi roky 1971 a 1993 - o 65 metrů za dekádu. Ne všechny však mají namířeno do vyšších poloh. Z celkového počtu se 118 druhů pohybovalo nahoru a 53 dolů.


Ryby v Severním moři ustupují před oteplováním do větších hloubek
Rubrika: Změny ekosystému (06.07.2008, 5785 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému
Ryby v Severním moři vyhledávají větší hloubky. Nutí je k tomu globální oteplování. Za posledních 25 let stoupla v této oblasti teplota vody poměrně výrazně - u mořského dna v průměru o 1,6 stupně Celsia. Vědci na základě údajů z rybářských operací určili změny v geografické distribuci u 28 druhů ryb a zjistili, že se ryby ponořily v průměru o 9 metrů hlouběji (o 3,6 metru za dekádu). Kambala průsvitná (Lepidorhombus whiffiagonis) přesídlila dokonce na místa o 35 metrů hlubší, než tomu bylo počátkem 80. let minulého století.


Hansen: Oteplování zašlo příliš daleko, musíme snížit koncentraci CO2
Rubrika: Názory a polemiky (01.07.2008, 5183 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Nestabilita mořského ledu v Arktidě dokazuje, že jsme zašli příliš daleko. Už současná úroveň oxidu uhličitého je nebezpečná, prohlásil v červnu 2008 Dr. James Hansen, ředitel Goddardova institutu vesmírných studiií (GISS-NASA). Musíme okamžitě snížit obsah CO2, abychom zachránili planetu takovou, jakou ji známe. Je třeba dostat se na úroveň pod 350 ppm. Toho můžeme dosáhnout pomocí zalesňování a zlepšené zemědělské praxe, ale bude to těžké - čas běží. Uhelné elektrárny musíme zakázat. V USA nejpozději v roce 2025. Na celém světě v roce 2030. Bude z nás topinka, nevydáme-li se úplně jinou cestou než dnes. Je to naše poslední šance, varoval vědec.


Austrálie je na 1. místě - v krutém obchodu s hospodářskými zvířaty
Rubrika: Zneužívání zvířat (30.06.2008, 7749 přečtení)

Rubrika: 
    Zneužívání zvířat
Austrálie vyveze ročně mořskou cestou milióny hospodářských zvířat. Cílem zvířecího putování je smrt na jatkách v severní Africe, na Blízkém Východě a v jihovýchodní Asii, ale také během strastiplné cesty. V uplynulých 50 letech zakusilo tuto nesnesitelnou přepravu přes 150 miliónů hospodářských zvířat. Ohromný stres, špatné zacházení, velké horko a sluneční žár, bolest, týrání, nemoci (nejvíce salmonelóza a zápal plic) - tohle vše zvířata na své dlouhé pouti za smrtí zažívají.


Serreze: Arktida by mohla zůstat bez ledu už letos, je to 50 na 50
Rubrika: Tání ledu a ledovců (27.06.2008, 7712 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
K dramatickým změnám v Arktidě se pro americké a britské sdělovací prostředky vyjádřil Mark Serreze, přední expert z Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC) v Coloradu. "Mezi kolegy se teď v našem centru neformálně sázíme, sázka zní: 'Rozmrzne letos v létě severní pól?'," řekl Serreze. Podle něj je pravděpodobnost, že tenký mořský led v příštích měsících kompletně roztaje, padesát na padesát, možná je i o něco málo vyšší.


Dr. Robert Hirsch: Ropa může stát až 500 dolarů za barel
Rubrika: Ropný zlom (24.06.2008, 7487 přečtení)

Rubrika: 
    Ropný zlom
Robert Hirsch je autorem vědecké zprávy z roku 2005, ve které argumentuje, že je potřebné (vhodné) připravit se na stagnaci respektive pokles světové těžby ropy nejméně 5-10 roků, v optimálním případě 15 až 20 roků dříve, než k tomu dojde. Hlavní príčinou, proč je třeba se na snižující dostupnost ropy připravit v předstihu, je dlouhý čas potřebný na vybudování nové infrastruktury a výměnu automobilové, letecké či lodní dopravy.


Tání arktického ledu je rychlejší než loni, zřejmě padne další rekord
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.06.2008, 7751 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Přestože zima byla za polárním kruhem poměrně chladná a v prvních měsících roku pokrývalo Arktický oceán více ledu než v předchozích letech, s nástupem jara se zalednění zmenšovalo rychleji než minulý rok, kdy padl historický rekord. Mořský led je oproti minulosti velmi tenký a zdá se, že kolem roku 2013 by mohl ze severního pólu zmizet. Aktuální situaci, o níž jsme informovali naposledy 10. června, komentovala pro BBC Julienne Stroeveová, expertka z amerického Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (NSIDC).


Novozélandská vláda zakázala od října 2009 prodej klasických žárovek
Rubrika: Ekologická legislativa (19.06.2008)

Doba, kdy si lidé na Novém Zélandu svítili klasickými žárovkami, spěje ke konci. Tamní vláda se totiž rozhodla, že uspoří energii a tradiční žárovky zakázala prodávat. Nařízení vstoupí v platnost příští rok v říjnu. Od roku 2010 by měl podobný zákaz platit v Austrálii, od roku 2012 i ve Velké Británii.

"Tradiční žárovka je velice zastaralá technologie - a velice neefektivní," prohlásil novozélandský ministr energetiky David Parker. "Pouze pět procent spotřebované energie je využito na světlo. Existuje celá nová generace svítidel, které jsou cenově dostupné, šetří energii a jsou lepší z hlediska životního prostředí. Každým rokem utratíme asi 660 milionů novozélandských dolarů (cca 7,7 miliardy Kč) za elektřinu na osvětlení v naší zemi, čímž vyprodukujeme přibližně 2,65 miliónu tun skleníkových plynů. Novozélanďané tak mohou do roku 2020 ušetřit skoro 500 milionů dolarů jenom tím, že vymění svítidla."

Zdroje: Ekolist.cz, EECA

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (31 příspěvků, číst vše, přidat)

Německá vláda chce do roku 2020 snížit emise CO2 o 40 procent
Rubrika: Ekologická legislativa (18.06.2008)

Německá vláda schválila "energeticko-klimatický balíček", jenž by měl zajistit snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2020 o 40 procent ve srovnání s rokem 1990. Podle návrhu by mělo dojít od příštího roku ke zdražení mýtného pro nákladní automobily v průměru o 2,7 centu na 16,2 centu za kilometr. Změnit by se měla také pravidla pro stavbu nových a rekonstrukci starších domů ve snaze zvýšit energetickou úspornost o 30 procent. Výrazně podporovány budou obnovitelné zdroje energie. Další opatření, jež se týkají domácností, mají zatím spíše dobrovolný charakter.

Podle ministra životního prostředí Sigmara Gabriela (SPD) nemá německý program co do rozsahu a konkrétnosti nikde na světě obdoby. Evropská unie jako celek se zavázala omezit emise CO2 do roku 2020 o 20 procent.

Podrobnosti: České noviny, Bundesregierung.de, Deutschlandradio

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (5 příspěvků, číst vše, přidat)

Úbytek mořského ledu v Arktidě zvyšuje riziko rozmrzání permafrostu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (16.06.2008, 8733 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rychlé tání ledu v Arktickém oceánu uspíšilo oteplování na severu Aljašky, Kanady a Ruska. Bude-li úbytek pokračovat, tempo oteplování se oproti dosavadním prognózám zvýší více než trojnásobně. Tím by stouplo riziko degradace permafrostu a úniku velkého množství skleníkových plynů do atmosféry. Oznámili to vědci z amerického Národního centra pro atmosférický výzkum (National Center for Atmospheric Research, NCAR) a Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC). Studii zveřejnil 13. června 2008 časopis Geophysical Research Letters.


NOAA: Potvrzujeme, že tuleň karibský vyhynul
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (14.06.2008, 7475 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Tuleň karibský (Monachus tropicalis) byl naposledy spatřen v 50. letech minulého století. V roce 1986 ho Mezinárodní unie pro ochranu přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) zapsala do Červené knihy ohrožených druhů jako zvíře, které s největší pravděpodobností vyhynulo. Aktualizovaná vydání seznamu v 90. letech už jeho vyhynutí označovala za jisté. Ke stejnému kroku se po pětiletém šetření odhodlal i americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Globální oteplování může zastavit pohyb tektonických desek
Rubrika: Globální oteplování (12.06.2008, 11833 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Extrémní oteplení atmosféry by mohlo zastavit deskovou tektoniku. Po hypotetickém ohřátí vzdušného obalu Země nad 60 nebo více stupňů Celsia by se únik tepla z pláště zpomalil a astenosféra, po níž litosférické desky klouzají, by se stala méně plastickou. Země by se tím připodobnila Venuši, na jejímž povrchu panují kvůli silnému skleníkovému efektu velmi vysoké teploty a k žádnému pohybu tektonických desek tam nedochází. Tvrdí to autoři studie publikované v dubnovém vydání odborného časopisu Earth and Planetary Science Letters.


NSIDC: Rozloha mořského ledu v Arktidě v květnu 2008
Rubrika: Tání ledu a ledovců (10.06.2008, 7041 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
V květnu 2008 pokrývalo Arktický oceán 13,18 milionů čtverečních kilometrů ledu, což je o 0,28 milionů km2 více než v květnu 2007, ale o 0,42 milionů km2 méně, než jaký je dlouhodobý květnový průměr (1979-2000). Ryché tempo tání vedlo k tomu, že koncem měsíce poklesla rozloha mořského ledu na přibližně stejnou úroveň jako před rokem. Průměrné povrchové teploty vzduchu byly vyšší než obvykle, na většině míst s odchylkou od +1 do +3 stupňů Celsia. Nejvíce se odchýlila teplota v Baffinově zálivu, kde bylo oproti normálu až o 6 stupňů Celsia tepleji. Aktuální zprávu o situaci za polárním kruhem vydalo americké Národní centrum pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC).


Prezident Kiribati: Naši zemi pohlcuje moře, bojujeme o přežití
Rubrika: Zvyšování hladin moří (06.06.2008, 6579 přečtení)

Rubrika: Zvyšování hladin moří
Jeden z tichomořských ostrovních států s přibližně 100 tisíci obyvateli spěje k zániku. Jak ve čtvrtek 5. června prohlásil prezident republiky Kiribati Anote Tong, stoupající hladina moře vyhání z domovů stovky lidí a za 50 nebo 60 let může pohltit všech 33 atolů, které jsou rozptýleny na ploše o rozměru 3,6 milionů čtverečních kilometrů v západní rovníkové části Tichého oceánu. "Jsme asi v bodě, odkud není návratu vzhledem k tomu, že emise přispívají ke změně podnebí a ke zvyšování mořské hladiny, takže časem budou naše malé, nízko položené ostrovy zaplaveny," řekl Tong během státní návštěvy Nového Zélandu.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 94 (27 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,87 °C (1-9/2017)  

Koncentrace CO2
403,39 ppm (8/2016)
405,15 ppm (8/2017)

Lidská populace
7,437 miliardy (11/2017)

Index cen potravin FAO
176,4 bodů (10/2017)

ENSO
La Niña
(SOI: +0,9)

(10/2017)
  Nejčtenější články
» 22.06.2017 - 2751x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


» 05.09.2017 - 1968x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1559x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1395x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 20.09.2017 - 1314x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


» 19.09.2017 - 1313x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017