Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 14. 12. 2017, svátek má Lýdie citát pro dnešní den: Dobro a pravda se navzájem podmiňují.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Teplota od ledna do července byla nadprůměrná ale nižší než loni
Rubrika: Statistické údaje (18.08.2008, 8175 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Teplota v lednu až červenci 2008 přesáhla v globále dlouhodobý průměr o 0,45 stupně Celsia. Tato odchylka je devátá nejvyšší od počátku záznamů v roce 1880. Nicméně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku bylo chladněji o 0,16°C. Nad pevninami bylo oproti normálu tepleji o 0,75°C (6. místo), nad oceány o 0,34°C (10. místo). Na severní polokouli bylo tepleji o 0,55°C (7. místo), na jižní polokouli o 0,34°C (17. místo). Výsledné údaje ovlivnil klimatický jev La Niňa, který od ledna postupně slábl a skončil v květnu. Uvádí to zpráva amerického Národního centra pro klimatická data (National Climatic Data Center, NCDC).


Počasí v červenci 2008
Rubrika: Statistické údaje (17.08.2008, 9226 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Červenec 2008 byl v globálním průměru pátým nejteplejším od počátku měření v roce 1880. Teplota přesáhla dlouhodobý normál (15,8°C) o 0,49 stupně Celsia. Nad pevninami byl letošní červenec pátý nejteplejší s ochylkou +0,68°C, nad oceány osmý nejteplejší s odchylkou +0,42°C. Na severní polokouli bylo tepleji o 0,55°C (sedmá nejvyšší hodnota), na jižní polokouli o 0,43°C (šestá nejvyšší hodnota). Souhrnnou zprávu vydalo americké Národní centrum pro klimatická data (National Climatic Data Center, NCDC).


Nedostatek kyslíku ohrožuje mořské ekosystémy
Rubrika: Znečištění vody (17.08.2008, 8632 přečtení)

Rubrika: Znečištění vody
Některé části oceánů v blízkosti pobřeží jsou prakticky bez života. Může za to trvalý nebo dlouhodobě se opakující nedostatek kyslíku vyvolaný nadměrnou spotřebou průmyslových hnojiv. Počet mrtvých zón stoupl od roku 1995 o jednu třetinu (na současných 405) a jejich celková rozloha (přes 245 tisíc kilometrů čtverečních) je srovnatelná s velikostí Nového Zélandu. Pro mořské ekosystémy má hypoxie fatální důsledky. Největší mrtvá zóna na světě se nachází v Baltském moři. Nebývale rozsáhlá je letos také mrtvá zóna v Mexickém zálivu. Studii, kterou 15. srpna otiskl časopis Science, vypracoval Robert Diaz z Virginského institutu námořních věd (Virginia Institute of Marine Science, VIMS) ve spolupráci s Rutgerem Rosenbergem z univerzity v Göteborgu.


Tání mořského ledu v Arktidě otevřelo Severozápadní cestu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (13.08.2008, 9197 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Začátkem srpna 2008 se tání mořského ledu v Arktidě zrychlilo, když silné bouře rozlámaly tenký led v Beaufortově a Čukotském moři. Tím se otevřela Amundsenova Severozápadní cesta spojující Atlantský a Tichý oceán. Po bouřích vznikla nad Beafortovým mořem oblast vysokého tlaku vzduchu, zatímco počasí nad mořem Laptěvů a Východosibiřským mořem ovlivňovala tlaková níže. Do regionu začal proudit teplý jižní vítr, který umocnil tání, tříštění ledu a odsunul okraj zalednění k severu.


Meditace pomáhá HIV pozitivním pacientům, chrání jejich imunitu
Rubrika: Zdraví (11.08.2008, 6960 přečtení)

Rubrika: Zdraví
Imunitní systém je u HIV pozitivních pacientů (a nejen u nich) nepříznivě ovlivňován stresem. Virus HIV napadá v těle nakažených CD4+ T lymfocyty, což je skupina bílých krvinek, která zajišťuje obranyschopnost organismu. Lékaři vědí, že stresová zátěž ztrátu bílých krvinek urychluje. Američtí vědci hledali způsob, jak pacientům pomoci a jako velmi dobrý protistresový prostředek se jim osvědčila meditace všímavosti (bdělé pozornosti). Praktikováním této metody se pacienti zbavili stresu a pokles počtu bílých krvinek se u nich zastavil. Studii publikoval odborný časopis Brain, Behavior, and Immunity.


Ledovce v Himalájích ustupují v průměru o 15 metrů za rok
Rubrika: Tání ledu a ledovců (08.08.2008, 4795 přečtení)

Rubrika: 
    Tání ledu a ledovců
Ledovce v indické části Himalájí se zmenšují velkou rychlostí. V průměru ustupují o 15 metrů za rok. Dokazuje to nová studie indických vědců, kteří od roku 1994 sledovali ledovce a průtok vody v řekách Chandra, Bias, Ravi, Satledž, Spiti a Baspa.

Přesně zmapována byla oblast v povodí řek Satledž a Bias o rozloze 1515 čtverečních kilometrů. V tomto pásmu se nachází 334 horských ledovců. Z těch nejvýznamnějších ustupuje nejrychleji Bara Sigri (o 29,78 metrů za rok) a Manimahéš (29,1 m/rok). Zmenšuje se i Beas kund (18,8 m/rok), Trilokinath (17,86 m/rok) a Chota Sigri (6,81 m/rok).


Nová vlna survivalismu
Rubrika: Životní styl (05.08.2008, 11226 přečtení)

Tradičním symbolem survivalismu bývá zarostlý samotář v maskáčích obklopený bednami s konzervami a municí ve srubu kdesi v divočině. Takto Barton M. Biggs, bývalý hlavní globální stratég Morgan Stanley, opravdu nevypadá. Přesto ve své nové knize "Bohatství, válka a moudrost" nabádá, aby lidé "brali v úvahu možnost zhroucení civilizační infrastruktury".

"Vaše útočiště musí být soběstačné a musíte mít možnost pěstovat nějaké potraviny," píše Biggs. "K tomu patří dostatečné zásoby osiva, hnojiv, konzervy, víno, léky, oblečení atd. Vzpomeňte si na švýcarskou robinsonskou rodinu. K nepokojům a vzpourám, kdy právo a pořádek načas zcela selhávají, by mohlo dojít i v Americe a Evropě."


NSIDC: Rozloha mořského ledu v Arktidě v červenci 2008
Rubrika: Tání ledu a ledovců (05.08.2008, 7686 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Mořský led v Arktidě měl 31. července 2008 rozlohu 7,71 milionů kilometrů čtverečních, o 1,17 milionů km2 méně, než jaký je dlouhodobý průměr (1979-2000). Avšak ve srovnání s 31. červencem 2007 bylo ledu o 0,89 milionů km2 více.

Na přelomu července a srpna se tempo úbytku zvýšilo a množství ledu se začalo přibližovat k loňské úrovni. Ledová pokrývka je totiž mnohem tenčí než před rokem a proto je pravděpodobné, že se bude na sklonku léta ztrácet rychleji než v předchozích letech. Nelze tudíž zatím vyloučit překonání rekordní hodnoty ze září 2007.


Od Ward Huntova šelfového ledovce v Kanadě se oddělily dvě obří kry
Rubrika: Tání ledu a ledovců (31.07.2008, 7692 přečtení)

Rubrika: 
    Tání ledu a ledovců
Dvě velké ledové kry se oddělily od severního pobřeží Kanady. 22. června se od Ward Huntova šelfového ledovce, jenž se nachází u Ellesmerova ostrova 800 kilometrů od severního pólu, odlomil kus ledu o rozloze 20 čtverečních kilometrů. Druhý kus o velikosti 14 čtverečních kilometrů se odtrhl v noci z 23. na 24. července. Od roku 2005, kdy u Ellesmerova ostrova zanikl Aylesův šelfový ledovec, jde v Arktidě o největší událost svého druhu.


Světová banka: Za potravinou krizi může podpora biopaliv v EU a USA
Rubrika: Potravinová krize, biopaliva (31.07.2008)

Studie Světové banky vypracovaná předním ekonomem Donaldem Mitchellem dospěla k závěru, že za razantní zvýšení cen potravin na světových trzích v posledním kalendářním roce může ze 70 až 75 procent rostoucí produkce biopaliv v USA a Evropě a s tím spojený pokles zásob obilí a kukuřice, změny ve využívání zemědělské půdy, spekulační aktivity a zákazy exportu. Jen podružný význam měly ostatní faktory - pokles kurzu dolaru a zdražování energií a hnojiv. "Silný nárůst produkce biopaliv v USA a EU byl podporován subvencemi, povinnými kvótami a dovozními cly. Bez této politiky by byla produkce biopaliv nižší a nárůst cen potravinářských komodit by nebyl tak vysoký," napsal Mitchell.

Více zde: World Bank (pdf), ČTK, ČTK, World Bank

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (2 příspěvků, číst vše, přidat)

Hnutí Duha: Film propagovaný Klausem je nepoctivý a nespravedlivý
Rubrika: Zdroje informací (22.07.2008, 5224 přečtení)

Rubrika: Zdroje informací
Kontroverzní film Velký podvod s globálním oteplováním, jenž polemizuje s výsledky klimatologických výzkumů a který před rokem v Praze prezentoval prezident Václav Klaus, je "nepoctivý a nespravedlivý". Rozhodl to britský mediální regulátor. Televizní stanice, jež pořad odvysílala, se musí omluvit.

Podle regulátora - úřadu Ofcom - producenti programu překrucovali názory předních odborníků. Rovněž prezentace opatření, která mají snižovat exhalace skleníkových plynů, byla podle rozhodnutí neobjektivní. Ostrý komentář ve filmu přitom označuje za "paušální a divoký", tudíž může "zakrývat skutečnost", že film "velmi agresivně" polemizuje s "většinovým vědeckým konsensem".


Zpráva FAO: Degradace půd je na vzestupu
Rubrika: Ekologická devastace (19.07.2008, 8074 přečtení)

Rubrika: 
    Ekologická devastace
Podle poslední studie organizace FAO (Food and Agricultural Organization) dochází k intenzivnější degradaci půd v mnohých oblastech světa. Vědci k studii využili hlavně satelitní údaje za posledních 20 roků. Podle jejich zjištění degradace půd postihuje asi 20 procent všech obdělávaných půd, 20 procent lesů a 10 procent travnatých porostů. Asi 1,5 miliardy lidí je dnes přímo závislých na degradovaných půdách. Dobrou zprávou je, že existují půdy, které jsou obhospodařované trvale udržitelným způsobem (19 procent) a některé půdy ukazují známky zvýšení kvality a produktivity (10 procent lesů a 19 procent travnatých porostů).


Tempo tání mořského ledu zaostává za loňskem, rekord asi nepadne
Rubrika: Tání ledu a ledovců (16.07.2008, 6886 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Podle vědců z německého Institutu pro polární a mořský výzkum Alfreda Wegenera (Alfred Wegener Institut für Polar- und Meeresforschung, AWI) bude letos rozloha mořského ledu na severní polokouli druhá nejmenší od počátku měření. Rekord z minulého roku, kdy Arktidu pokrývalo koncem září 4,13 milionů kilometrů čtverečních ledu, překonán nebude. Šanci, že v září za polárním kruhem uvidíme méně mořského ledu než před rokem, němečtí experti odhadli na osm procent. S téměř stoprocentní pravděpodobností však bude ledu méně než v roce 2005, kdy bylo minimum 5,32 milionů km2.


Hansen: List predstaviteľom G8
Rubrika: Názory a polemiky (14.07.2008, 4015 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Pokiaľ lídri G8 dospejú k záveru, že koncept zastavenia všetkých emisií z uhoľných tovární a zároveň zabezpečenie, aby nekonvenčné zásoby fosílnych palív zostali v zemi, alebo boli používané iba s nulovými emisiami skleníkových plynov do atmosféry, je príliš nepohodlný, potom by v tom prípade mali obetovať chvíľku času a napísať list pre budúce generácie.


Wilkinsův šelfový ledovec ztratil od května 1350 km2 ledu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (13.07.2008, 7042 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rozpad Wilkinsova šelfového ledovce, o němž jsme psali letos v březnu, stále pokračuje. V Antarktidě je teď podle kalendáře zima, to však nezabránilo další masivní ztrátě ledu. Podle satelitních snímků hrozí brzký kolaps ledového mostu, který spojuje šelfový ledovec s Charcotovým ostrovem. Toto spojení pomáhá udržovat stabilitu ledovce, bez něho zbytek zaledněné plochy pravděpodobně zanikne.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 94 (27 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,87 °C (1-9/2017)  

Koncentrace CO2
403,39 ppm (8/2016)
405,15 ppm (8/2017)

Lidská populace
7,437 miliardy (11/2017)

Index cen potravin FAO
176,4 bodů (10/2017)

ENSO
La Niña
(SOI: +0,9)

(10/2017)
  Nejčtenější články
» 22.06.2017 - 2751x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


» 05.09.2017 - 1968x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1559x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1395x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 20.09.2017 - 1314x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


» 19.09.2017 - 1313x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017