Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 20. 02. 2018, svátek má Oldřich citát pro dnešní den: Když se objeví slunce, zmizí hvězdy.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Vznikla nová občanská iniciativa proti americkému radaru
Rubrika: Zdroje informací (29.09.2008, 5678 přečtení)

Rubrika: Zdroje informací
V uplynulých dnech vznikla občanská iniciativa Listopad 08, jejímž cílem je podpořit negativní postoj české veřejnosti a zabránit výstavbě amerického radiolokátoru v ČR. Vedle iniciativy Ne základnám jde o další projev nesouhlasu občanů s dosavadním postupem vlády. Před blížícím se projednáváním klíčové smlouvy o radaru na půdě parlamentu chtějí zakládající členové iniciativy posílit aktivní odpor veřejnosti a v případě, že bude smlouva ratifikována, chtějí pokračovat dalšími zásadními kroky. "Nechceme žít v nejistotě, chceme žít i nadále v naprosto suverénním státě bez stálé přítomnosti vojsk jakékoliv cizí země, v míru a ve zdraví," píše se v úvodní zprávě iniciativy.

Šipka Celý článek... | Autor: Odkazy | Vytisknout článek Diskuse (140 příspěvků, číst vše, přidat)

Facka, začátek násilí
Rubrika: Zdroje informací (29.09.2008, 4542 přečtení)

Rubrika: 
    Zdroje informací
Skoro každý z nás někdy dostal facku. Na každého někdy někdo křičel. Většina z nás ví, co v sobě skrývá slova šikana. Mužská část z nás ví, co to znamená pořádná rvačka. Někteří ví, co to znamená vydírání. A to je jen začátek, co když se násilí začne projevovat na celé skupině obyvatel, státu a ztráty na životech se v ozbrojených konfliktech začnou počítat na tisíce? Co když někdo začne někoho napadat psychicky nebo ekonomicky utlačovat? To vše je násilí, způsob jakým většina dnešní civilizace řeší problémy. Rozdíl tvoří pouze finální dopad.


Ledu v Arktidě začalo přibývat, jednoletého ledu je více než loni
Rubrika: Tání ledu a ledovců (27.09.2008, 7975 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
23. září 2008 pokrývalo Arktický oceán 4,59 milionu kilometrů čtverečních ledu, o 77 tisíc km2 více než 12. září, kdy byla rozloha zalednění v tomto roce nejmenší (4,52 mil. km2). Můžeme konstatovat, že letní sezónu přečkalo více jednoletého ledu, než je obvyklé. Povětrnostní podmínky byly jiné než loni, léto bylo celkově chladnější a ani rekordně velký srpnový úbytek nemohl situaci zvrátit. Navíc velká část jednoletého ledu se nachází ve vyšších zeměpisných šířkách, dokonce i přímo na geografickém severním pólu, přičemž absorbce sluneční energie je v těchto místech menší.


Poslanci schválili novelu odpadového a chemického zákona
Rubrika: Ekologická legislativa (24.09.2008, 5655 přečtení)

Poslanecká sněmovna v úterý 23. září definitivně schválila dvě novely zákonů o životním prostředí - poslaneckou novelu zákona o odpadech a novelu zákona o chemických látkách, která do české legislativy zavádí požadavky evropského nařízení o systému REACH. Ministr životního prostředí Martin Bursík obě rozhodnutí uvítal.


WWF: Objem mořského ledu v Arktidě byl letos nejmenší v historii
Rubrika: Tání ledu a ledovců (23.09.2008, 8000 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rozloha mořského ledu v Arktickém oceánu byla letos v létě větší než minulý rok, to však zřejmě neplatí o jeho objemu. "Když do výsledku započítáte menší tloušťku ledu, tak je pravděpodobné, že je ledu v Arktidě celkově méně než v kterémkoli jiném roce od začátku monitorování," řekl Dr. Martin Sommerkorn, ekolog ze Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF). "Tohle je také první rok, kdy se otevřela severozápadní cesta nad Severní Amerikou i severovýchodní cesta nad Ruskem." Ledová pokrývka Arktidy je rok od roku mladší a tenčí. Oblast pokrytá minimálně pětiletým ledem se mezi lety 1985 a 2007 zmenšila o 56 procent. Nejstarší led prakticky úplně zmizel. "Katastrofální sestupný trend tedy pokračuje," dodal Sommerkorn.


Nová zpráva odhaluje skutečnou cenu biopaliv v Latinské Americe
Rubrika: Potravinová krize, biopaliva (17.09.2008, 5690 přečtení)

Rubrika: Potravinová krize, biopaliva
Nová zpráva Friends of the Earth (FoEI) - "Fuelling Destruction in Latin America" - analyzuje současný a plánovaný vývoj ve vícero jiho- a středoamerických zemích, které zvyšují produkci biopaliv do alarmujících čísel, aby dokázaly uspokojit domácí poptávku, jakož i narůstající poptávku po náhražkách nafty a benzínu v Evropě a USA.

Zpráva uvádí, že aktuální rozšiřování plochy určené k pěstování plodin pro biopaliva znamená nárůst odlesňování a ničení přírodních ekosystémů, nárůst počtu a intenzity konfliktů o půdu, vystěhovávání venkovského obyvatelstva, špatné pracovní podmínky a znečisťování životního prostředí.


Plocha mořského ledu v Arktidě dosáhla minima - 4,52 milionů km2
Rubrika: Tání ledu a ledovců (16.09.2008)

12. září 2008 poklesla rozloha mořského ledu v Arktidě na své letošní minimum - 4,52 milionů kilometrů čtverečních. Tato hodnota je sice hluboce podprůměrná - oproti průměru let 1979 až 2000 je o 2,24 milionů km2 nižší, avšak ve srovnání s loňským rekordem (z 16. září 2007) je větší o 390 tisíc km2. I když před začátkem letní sezóny zaznívaly hlasy, které očekávaly mnohem dramatičtější úbytek a nevylučovaly ani možnost úplného rozpuštění ledového pokryvu, nestalo se tak. Léto za polárním kruhem bylo totiž celkově chladnější než v roce 2007. Zejména ztráty ledu v centrální části Arktidy byly menší. Faktem nicméně zůstává, že zalednění ustoupilo na druhou nejnižší úroveň v novodobé historii.

Zdroj: NSIDC

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek

Hnutí DUHA: Prezidentovy názory na klima sdílí jen 6 % občanů
Rubrika: Veřejné mínění (13.09.2008, 4447 přečtení)

Rubrika: 
    Veřejné mínění
Dvouletá kampaň prezidenta Václava Klause u lidí vůbec nezabrala: pouhých 6 % českého veřejného mínění si myslí, že globální změny podnebí nejsou vážný problém, jak prezident tvrdí. Ukázal to nový průzkum Eurobarometr.

Domácí veřejné mínění považuje globální změny podnebí za třetí nejvážnější světový problém - vážnější než ekonomickou recesi, války a šíření jaderných zbraní. Lidé odmítají i další důležité body prezidentovy argumentace.


Předseda IPCC vybídl k dobrovolnému omezení spotřeby masa
Rubrika: Životní styl (08.09.2008, 7937 přečtení)

Rubrika: Životní styl
Rádžendra Pačaurí, předseda Mezivládního panelu pro změnu klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), by uvítal, kdyby lidé omezili spotřebu masa.

"Organizace OSN pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization, FAO) odhadla, že přímé emise z produkce masa tvoří asi osmnáct procent všech světových emisí skleníkových plynů," řekl Pačauří v rozhovoru pro BBC. To je o čtyři až pět procent více než z dopravy. "A tak bych chtěl vyzdvihnout fakt, že v řadě možností, jak zmírnit změnu klimatu, by úprava stravy stála za úvahu."


V srpnu se v Arktidě rozpustilo rekordní množství mořského ledu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (06.09.2008, 7242 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rozloha mořského ledu na severní polokouli se v srpnu propadla na druhou nejnižší hodnotu v novodobé historii. Zalednění mělo v průměru 6,03 milionů km2, zatímco v letech 1979-2000 bylo pod ledem 7,67 milionů km2. 3. září 2008 pokrývalo Arktický oceán 4,85 milionů km2 ledu, jen o 370 tisíc km2 více než před rokem. Oproti dlouhodobému průměru je to o 2,08 milionů km2 méně.


Rozloha šelfových ledovců v Kanadě se snížila o čtvrtinu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (03.09.2008, 8392 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Markhamův šelfový ledovec, jeden z pěti posledních na severu Kanady, se rozpadl. Z kompaktního tělesa rozprostírajícího se na 50 kilometrech čtverečních se během července a srpna stalo množství volně plujících ker unášených mořskými proudy. Je pravděpodobné, že stejný osud čeká v nejbližších letech i ostatní šelfové ledovce v oblasti. Jejich celková rozloha letos v létě poklesla o 214 km2 (23 procent).


Tání ledovců v Grónsku
Rubrika: Tání ledu a ledovců (30.08.2008, 10889 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Grónské ledovce, které odvádějí led z pevninského příkrovu, se zmenšují. Ve dvou největších se nedávno objevily velké trhliny. Z Petermannova ledovce na severu ostrova se mezi 10. a 24. červencem odlomil kus ledu o rozloze 29 kilometrů čtverečních. V příštím roce hrozí kvůli puklinám odštěpení kry velké 147 až 160 km2, což by znamenalo ztrátu jedné třetiny ledového jazyka. Čelo ledovce Jakobshavn na západním pobřeží se v srpnu posunulo o další kilometry hlouběji do vnitrozemí. Současná pozice nemá zřejmě v posledních 4 až 8 tisíciletích obdoby. Po vyhodnocení satelitních záběrů to oznámili vědci z Byrdova polárního výzkumného centra (Byrd Polar Research Center, BPRC) při státní univerzitě v Ohiu.


Mořský led v Arktidě, stav k 26. srpnu 2008
Rubrika: Tání ledu a ledovců (28.08.2008, 8014 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
26. srpna 2008 poklesla rozloha mořského ledu pod minimum z roku 2005 (5,32 milionů km2), které bylo druhé nejnižší od počátku měření. Arktidu pokrývalo 5,26 milionů km2 mořského ledu, což je o 2,06 milionů km2 méně než na začátku měsíce. Led ubývá velmi rychle a během krátké doby by se mohl propadnout pod loňskou úroveň. Nejmasivnější tání bylo zaznamenáno v Čukotském a Východosibiřském moři.


Mořský led v Arktidě, stav k 24. srpnu 2008
Rubrika: Tání ledu a ledovců (26.08.2008, 7883 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
24. srpna 2008 pokrývalo Arktický oceán 5,47 milionů kilometrů čtverečních ledu. I když je to stále o 580 tisíc km2 více než loni, ve srovnání s dlouhodobým průměrem (1979-2000) je to o 1,84 milionů km2 méně. Od počátku srpna roztálo 1,85 milionů km2 ledu. Nejvíce ledu se rozpustilo u východní Sibiře, což dobře koreluje s převládajícím jižním prouděním a nadprůměrnými teplotami v oblasti. Jak dále poznamenala zpráva amerického NSIDC, led se nyní rozpouští hlavně zespodu, na povrchu už tání většinou ustalo. Očekává se, že ještě dva až tři týdny se bude rozsah zalednění zmenšovat.


Vědci předpovídaji vpád tichomořských druhů do Arktidy
Rubrika: Změny ekosystému (21.08.2008, 7563 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému
Za několik desetiletí už Arktida, jak ji známe dnes, nebude existovat. Mořský led v letních měsících roztaje a místní ekosystém dozná podstatných změn. Vyšší teploty nastolí za polárním kruhem podmínky, jaké tam naposledy panovaly v pliocénu před 3,5 miliony let. Fosilní nálezy dokazují, že se tehdy do Severního ledového oceánu a severního Atlantiku rozšířily desítky druhů měkkýšů z Tichomoří. Podobný scénář se naplní i v tomto století. "Skladba a dynamika severoatlantické populace se změní," řekl Peter Roopnarine ze zoologického ústavu Kalifornské akademie věd.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 18 (44 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,66 ppm (10/2016)
405,46 ppm (10/2017)

Lidská populace
7,447 miliardy (1/2018)

Index cen potravin FAO
169,8 bodů (12/2017)

ENSO
La Niña (SOI: -0,1)
(12/2017)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 3992x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 05.09.2017 - 2387x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1943x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1880x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 1848x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1773x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017