Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 28. 05. 2018, svátek má Vilém citát pro dnešní den: Blažený ten, kdo stojí na počátku.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Rok 2009 je zatím šestý nejteplejší, teplotu oceánů zvyšuje El Niňo
Rubrika: Statistické údaje (22.08.2009, 10025 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Povrchová teplota oceánů byla v červenci nejvyšší od začátku měření před 129 lety. Ve srovnání s průměrem (16,4°C) byla voda teplejší o 0,59°C. V dosud rekordním roce 1998 byla teplota o 0,01°C nižší. Tehdy byly povětrnostní podmínky v Tichém oceánu zásadním způsobem ovlivněny klimatickým jevem El Niňo. Stejná situace se opakuje i letos, anomálie El Niňo začala v květnu a postupně sílí, proto je možné, že v srpnu a září padnou další rekody. Mimořádně teplý byl i červen, kdy odchylka 0,59°C překonala do té doby nejvyšší údaj z roku 1998 o 0,06°C. Vědci poznamenali, že ve Středozemním moři bylo v červenci až o 3°C tepleji než obvykle, v Arktidě až o 5,5 stupně.


Sluneční aktivita je stále velmi nízká
Rubrika: Sluneční aktivita (21.08.2009)

Slunce bez skvrn, 4. srpna 2009. Téměř po celý letošní rok zůstává sluneční aktivita velmi nízká. 184 z 233 dnů (79 procent) nebyla na povrchu Slunce pozorována žádná skvrna. Disk naší nejbližší hvězdy je podle údajů amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) prázdný momentálně už 42 dnů v řadě, což dokazuje, že sluneční minimum stále trvá a je nejhlubší za posledních sto let. Zatím nejdelší série dnů bez skvrn v tomto slunečním cyklu probíhala před rokem, trvala 52 dnů v období od července do září. Slunce bylo v roce 2008 bez skvrn celkem 266 dnů (76 procent času). Letos by mohl být teoreticky překonán rekord z roku 1913, kdy se na Slunci neobjevila žádná skvrna 311 dnů (85 procent času).

Zdroje: SpaceWeather.com, SWPC/NOAA

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (6 příspěvků, číst vše, přidat)

Srážka Jupiteru s meteoritem
Rubrika: Nebezpečí z vesmíru (09.08.2009, 8025 přečtení)

Rubrika: Nebezpečí z vesmíru
Jak už asi mnozí vědí, největší planeta Sluneční soustavy se letos v červenci srazila s kometou nebo asteroidem (podle dodatečných informací šlo o meteorit o průměru zhruba 500 metrů, pozn. 4.6.2010). Jako první na tuto zajímavou událost upozornil amatérský astronom Anthony Wesley z Austrálie, jenž si na fotografii z 19. července povšiml zvláštní tmavé skvrny nedaleko Jupiterova jižního pólu. Ta vznikla po nárazu tělesa do atmosféry planety. Od toho okamžiku sledují astronomové na celém světě mimořádnou podívanou v podobě rychle se měnícího tmavého útvaru na tváři plynného obra. Podle expertů NASA mělo těleso, které do Jupitera narazilo, v průměru několik stovek metrů a uvolněná energie nejméně tisíckrát převýšila množství energie vyzářené při výbuchu tzv. Tunguzského meteoritu v červnu 1908.


Záhadná světlá skvrna na Venuši
Rubrika: Sluneční soustava (09.08.2009, 4569 přečtení)

Rubrika: Sluneční soustava
Záhadná světlá skvrna na Venuši, fotografie sondy Venus Express z 19. července 2009. Na přítomnost jiné skvrny, tentokrát na Venuši, upozornil 19. července amatérský astronom Frank Melillo z USA. Později se ukázalo, že skvrna na Venuši vznikla o několik dnů dříve, patrná je i na fotografiích z 15. července. Pro vědce je velkou záhadou. Srážku s planetkou už vyloučili, protože oblast je poměrně jasná a září v ultrafialovém světle. Po pádu zmrzlé planetky by množství záření naopak pokleslo. Spekuluje se o mohutné sopečné erupci, o dopadu nabitých částic ze Slunce nebo o následku prudkých turbulencí v atmosféře. Vědci spoléhají na informace ze sondy Venus Express. Družice je vybavena několika spektrometry, analyzátorem plazmatu, magnetometrem a kamerou.


Lomborg: Dohoda o klimatu je nutná, oteplování musíme zastavit
Rubrika: Názory a polemiky (09.08.2009, 6195 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Známý dánský statistik a autor knih "Skeptický ekolog" a "Zchlaďte hlavy!" Bjorn Lomborg změnil svůj názor na globální oteplování. Ve svém nedávném rozhovoru pro deník Financial Times se nechal slyšet, že klimatické změny jsou vážný problém, který je třeba naléhavě řešit. O tom, že se podnebí mění, už podle něj nelze pochybovat. Nicméně místo nákladného snižování emisí vidí mnohem lepší a efektivnější cestu v postupné adaptaci změnám, v podpoře nových technologií a v zalesňování. "Základní vědecké otázky o klimatických změnách už byly zcela jednoznačně zodpovězeny," konstatoval Lomborg. Hlavním tématem současných diskusí je, jak zajistit takové řešení, které by bylo skutečně efektivní a přitom ne příliš nákladné.


Mezinárodní energetická agentura varuje: ropa rychle dochází
Rubrika: Ropný zlom (05.08.2009, 7298 přečtení)

Rubrika: Ropný zlom
Hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury (IEA) Dr. Fatih Birol varoval před rychlým vyčerpávaním ropy. Podle něho ohrožuje budoucí pokles těžby ropy oživení ekonomiky. Informoval o tom britský denník The Independent. V rozhovoru pro The Independent Dr. Birol uvedl, že tempo úbytku ropy je rychlejší, než se původně předpokládalo.

Zatímco v roce 2007 IEA očekávala meziroční rychlost vyčerpávání ropy na úrovni 3.7 %, teď se tento odhad na základě analýz 800 ropných polí (to představuje tři čtvrtiny všech ropných polí) pohybuje na úrovni 6.7 %. To znamená, že pokud bychom chtěli v roce 2030 udržet těžbu ropy na dnešní úrovni, museli bychom najít další čtyři Saudské Arábie, a pokud bychom chtěli těžbu zvyšovat jako doposud, museli bychom najít Saudských Arábií šest. Strategická pozice Středního východu se tak ještě výrazně posilní, varoval Birol.


Svoboda zvířat: Evropský trh se tulením výrobkům uzavře v roce 2010
Rubrika: Ekologická legislativa (01.08.2009, 5545 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Rada ministrů EU v pondělí přijala nařízení o zákazu obchodu se všemi tuleními výrobky v EU. Učinila tak poslední krok potřebný k schválení tohoto nařízení před jeho implementací. Ochránci zvířat se radují. Již nyní jsou dopady schvalovaného zákona znatelné - odhaduje se, že v Kanadě bylo při letošní lovecké sezóně zachráněno přes 200 000 životů tuleňů grónských (Phoca groenlandica).


Záplavy v České republice
Rubrika: Extrémní počasí (05.07.2009, 12640 přečtení)

Povodně na severu Čech, 1. a 4. července 2009

V sobotu 4. července se po silných odpoledních bouřkách se srážkovým úhrnem 40 až 60 milimetrů prohnala několika obcemi na severu Čech blesková povodeň. V povodí Ploučnice a Kamenice na Děčínsku přesáhla voda v tocích během krátké chvíle první, druhý i třetí stupeň povodňové aktivity. V Srbské Kamenici stoupla hladina řeky Kamenice z dopoledních 53 centimetrů na rekordních 251 centimetrů naměřených v 16:00. Při o něco menší povodni 1. července 2009 se stejným místem valila voda s hladinou o 30 centimetrů nižší. Při obou událostech byla překonána úroveň stoleté vody.


Ministři schválili nová pravidla pro průmyslové emise
Rubrika: Ekologická legislativa (26.06.2009, 4680 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Čtvrteční zasedání Rady EU pro životní prostředí v Lucemburku bylo posledním společným jednáním členských států EU během českého předsednictví. Na úrovni Rady bylo dosaženo politické shody v revizi směrnice o průmyslových emisích. Ta spojuje sedm dosavadních předpisů v této oblasti a v integrované prevenci znečištění. Nyní bude Rada o výsledném kompromisu jednat s Evropským parlamentem, který se k postoji Rady musí vyjádřit během následujících čtyř měsíců. Ministři se zabývali také ochranou biodiverzity a zabývali se evropskou strategií pro další měsíce, zbývající do začátku klimatického summitu OSN v dánské Kodani. "Aktuální záplavy nejenom v ČR, ale i v dalších zemích střední Evropy ukazují, že příroda je velmi mocná a dopady klimatických změn musíme začít brát vážně," řekl k tomu ministr Ladislav Miko.


Záplavy také v Polsku, Rakousku a na Slovensku
Rubrika: Extrémní počasí (25.06.2009)

Povodně v Rakousku, červen 2009 S rozvodněnými řekami se tento týden potýkají lidé v celé Střední Evropě. Ve čtvrtek utonul muž na jihovýchodě Polska. Voda zaplavila stovky domů. Z břehů vystoupily i řeky v Rakousku. V postižených oblastech zasahovalo 10 tisíc hasičů, 3 tisíce policistů a necelá tisícovka vojáků. V městečku Lunz am See spadlo za 48 hodin 207 milimetrů vody, v Oberndorfu 179 milimetrů, ve Waidhofenu 173 milimetrů. Tak vydatné srážky se podle klimatologů vyskytují jednou za padesát let. Na Slovensku se na několika místech vylila z koryta řeka Morava, nebezpečně se zvýšila i hladina v Dunaji - voda začala zaplavovat bratislavská nábřeží, žádné vážnější škody však nebyly hlášeny.

V Maďarsku způsobily bouřky komplikace v dopravě. Silný vítr vyvracel stromy, blesky zapálily dva domy. Jeden z blesků zasáhl čtyři lidi, kteří se schovali pod strom, jedna žena je v kritickém stavu. Podobné problémy s počasím měli i v Rumunsku.

Zdroje: České noviny, Gazeta.pl, Aktuality.sk, oe24.at

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Ekologické organizace: ČSSD a ODS berou peníze domácnostem a dávají je ČEZu
Rubrika: Zdroje informací (18.06.2009, 4802 přečtení)

Rubrika: Zdroje informací
Ekologické organizace odsuzují, že poslanci ČSSD a ODS na návrh Martina Říman a Milana Urbana změnili pravidla pro obchodování s emisními povolenkami a věnovali tak ČEZu bezmála sedmdesát miliard korun. Přitom jde o peníze, které mohli jít například do masivního zateplování domů a snížit tak účty českým rodinám a současně závislost na dovozu plynu.


Arnika: Poslanci vyslyšeli jedno z přání více než 30 tisíc lidí - novela zákona lépe ochrání stromořadí
Rubrika: Ekologická legislativa (18.06.2009, 4834 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Aleje z české krajiny snad nezmizí, a to díky dnes přijaté novele zákona o ochraně přírody. Nová právní úprava ruší výjimku, která umožňovala silničářům plošné kácení stromořadí podél silnic bez povolení. Současně zůstává zachována v plné míře pravomoc České inspekce životního prostředí zastavit i vydané povolení, pokud by bylo vydáno nesprávně.


OSN: Miliarda lidí na Zemi trpí hladem, je to hrozba pro světový mír
Rubrika: Potravinová krize, biopaliva (12.06.2009, 11839 přečtení)

Rubrika: Potravinová krize, biopaliva
Více než jedna miliarda lidí trpí v současnosti na Zemi hlady. Za prvních šest měsíců letošního roku přibylo 105 milionů. Oznámila to dnes Josette Sheeranová, výkonná ředitelka Světového potravinového programu OSN (United Nations World Food Programme, WFP). Chudí a hladovějící lidé podle ní čelí bezprecedentní humanitární krizi. Proto je nutné, aby bohaté státy dostály svým závazkům a zajistily pomoc pro ty nejpotřebnější. Zatím tak ale nečiní.


MŽP: Poslanci lidem usnadnili odevzdávání baterií
Rubrika: Ekologická legislativa (12.06.2009, 5539 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Poslanecká sněmovna dnes ve třetím a závěrečném čtení schválila návrh novely zákona o odpadech, která výrazně rozšiřuje možnosti zákazníků, jak se ekologicky zbavit vysloužilých baterií, zjednodušuje administrativu a upravuje pravidla pro recyklační poplatek za přeregistraci starších automobilů. Každý poslední prodejce, který má baterie a monočlánky ve své nabídce nebo prodává zboží na baterie, bude muset fungovat zároveň jako místo zpětného odběru. Nově se tak budou moci baterie a monočlánky běžně odevzdávat ve všech prodejnách elektro, foto-video, hodin, počítačové a telekomunikační techniky.


Greenpeace: Prunéřovská elektrárna zabije 60 lidí ročně
Rubrika: Znečištění ovzduší (09.06.2009, 5116 přečtení)

Rubrika: Znečištění ovzduší
Elektrárna Prunéřov II je zodpovědná za smrt 60 lidí ročně. Vyplývá to z nedávno zveřejněné studie Světového humanitárního fóra o dopadech klimatických změn [1] a znaleckého posudku o podílu elektrárny na globálních emisích CO2 [2]. ČEZ nyní plánuje elektrárnu obnovit s využitím zastaralé a málo účinné technologie a provozovat ji další čtvrtstoletí [3]. Do roku 2030 tak bude její provoz stát více než 1 500 životů. Použití účinnější technologie by přitom mohlo život každé páté oběti zachránit [4].
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3571x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 21.03.2018 - 2049x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 2003x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1432x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1346x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


» 08.03.2018 - 1292x
V Antarktidě bylo dosaženo letošní minimum rozlohy mořského ledu (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017