Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 23. 08. 2017, svátek má Sandra citát pro dnešní den: Jedna z podmínek uzdravení je chtít se uzdravit.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Záplavy v České republice
Rubrika: Extrémní počasí (05.07.2009, 12131 přečtení)

Povodně na severu Čech, 1. a 4. července 2009

V sobotu 4. července se po silných odpoledních bouřkách se srážkovým úhrnem 40 až 60 milimetrů prohnala několika obcemi na severu Čech blesková povodeň. V povodí Ploučnice a Kamenice na Děčínsku přesáhla voda v tocích během krátké chvíle první, druhý i třetí stupeň povodňové aktivity. V Srbské Kamenici stoupla hladina řeky Kamenice z dopoledních 53 centimetrů na rekordních 251 centimetrů naměřených v 16:00. Při o něco menší povodni 1. července 2009 se stejným místem valila voda s hladinou o 30 centimetrů nižší. Při obou událostech byla překonána úroveň stoleté vody.


Ministři schválili nová pravidla pro průmyslové emise
Rubrika: Ekologická legislativa (26.06.2009, 4374 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Čtvrteční zasedání Rady EU pro životní prostředí v Lucemburku bylo posledním společným jednáním členských států EU během českého předsednictví. Na úrovni Rady bylo dosaženo politické shody v revizi směrnice o průmyslových emisích. Ta spojuje sedm dosavadních předpisů v této oblasti a v integrované prevenci znečištění. Nyní bude Rada o výsledném kompromisu jednat s Evropským parlamentem, který se k postoji Rady musí vyjádřit během následujících čtyř měsíců. Ministři se zabývali také ochranou biodiverzity a zabývali se evropskou strategií pro další měsíce, zbývající do začátku klimatického summitu OSN v dánské Kodani. "Aktuální záplavy nejenom v ČR, ale i v dalších zemích střední Evropy ukazují, že příroda je velmi mocná a dopady klimatických změn musíme začít brát vážně," řekl k tomu ministr Ladislav Miko.


Záplavy také v Polsku, Rakousku a na Slovensku
Rubrika: Extrémní počasí (25.06.2009)

Povodně v Rakousku, červen 2009 S rozvodněnými řekami se tento týden potýkají lidé v celé Střední Evropě. Ve čtvrtek utonul muž na jihovýchodě Polska. Voda zaplavila stovky domů. Z břehů vystoupily i řeky v Rakousku. V postižených oblastech zasahovalo 10 tisíc hasičů, 3 tisíce policistů a necelá tisícovka vojáků. V městečku Lunz am See spadlo za 48 hodin 207 milimetrů vody, v Oberndorfu 179 milimetrů, ve Waidhofenu 173 milimetrů. Tak vydatné srážky se podle klimatologů vyskytují jednou za padesát let. Na Slovensku se na několika místech vylila z koryta řeka Morava, nebezpečně se zvýšila i hladina v Dunaji - voda začala zaplavovat bratislavská nábřeží, žádné vážnější škody však nebyly hlášeny.

V Maďarsku způsobily bouřky komplikace v dopravě. Silný vítr vyvracel stromy, blesky zapálily dva domy. Jeden z blesků zasáhl čtyři lidi, kteří se schovali pod strom, jedna žena je v kritickém stavu. Podobné problémy s počasím měli i v Rumunsku.

Zdroje: České noviny, Gazeta.pl, Aktuality.sk, oe24.at

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Ekologické organizace: ČSSD a ODS berou peníze domácnostem a dávají je ČEZu
Rubrika: Zdroje informací (18.06.2009, 4604 přečtení)

Rubrika: Zdroje informací
Ekologické organizace odsuzují, že poslanci ČSSD a ODS na návrh Martina Říman a Milana Urbana změnili pravidla pro obchodování s emisními povolenkami a věnovali tak ČEZu bezmála sedmdesát miliard korun. Přitom jde o peníze, které mohli jít například do masivního zateplování domů a snížit tak účty českým rodinám a současně závislost na dovozu plynu.


Arnika: Poslanci vyslyšeli jedno z přání více než 30 tisíc lidí - novela zákona lépe ochrání stromořadí
Rubrika: Ekologická legislativa (18.06.2009, 4560 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Aleje z české krajiny snad nezmizí, a to díky dnes přijaté novele zákona o ochraně přírody. Nová právní úprava ruší výjimku, která umožňovala silničářům plošné kácení stromořadí podél silnic bez povolení. Současně zůstává zachována v plné míře pravomoc České inspekce životního prostředí zastavit i vydané povolení, pokud by bylo vydáno nesprávně.


OSN: Miliarda lidí na Zemi trpí hladem, je to hrozba pro světový mír
Rubrika: Potravinová krize, biopaliva (12.06.2009, 11519 přečtení)

Rubrika: Potravinová krize, biopaliva
Více než jedna miliarda lidí trpí v současnosti na Zemi hlady. Za prvních šest měsíců letošního roku přibylo 105 milionů. Oznámila to dnes Josette Sheeranová, výkonná ředitelka Světového potravinového programu OSN (United Nations World Food Programme, WFP). Chudí a hladovějící lidé podle ní čelí bezprecedentní humanitární krizi. Proto je nutné, aby bohaté státy dostály svým závazkům a zajistily pomoc pro ty nejpotřebnější. Zatím tak ale nečiní.


MŽP: Poslanci lidem usnadnili odevzdávání baterií
Rubrika: Ekologická legislativa (12.06.2009, 5298 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Poslanecká sněmovna dnes ve třetím a závěrečném čtení schválila návrh novely zákona o odpadech, která výrazně rozšiřuje možnosti zákazníků, jak se ekologicky zbavit vysloužilých baterií, zjednodušuje administrativu a upravuje pravidla pro recyklační poplatek za přeregistraci starších automobilů. Každý poslední prodejce, který má baterie a monočlánky ve své nabídce nebo prodává zboží na baterie, bude muset fungovat zároveň jako místo zpětného odběru. Nově se tak budou moci baterie a monočlánky běžně odevzdávat ve všech prodejnách elektro, foto-video, hodin, počítačové a telekomunikační techniky.


Greenpeace: Prunéřovská elektrárna zabije 60 lidí ročně
Rubrika: Znečištění ovzduší (09.06.2009, 4881 přečtení)

Rubrika: Znečištění ovzduší
Elektrárna Prunéřov II je zodpovědná za smrt 60 lidí ročně. Vyplývá to z nedávno zveřejněné studie Světového humanitárního fóra o dopadech klimatických změn [1] a znaleckého posudku o podílu elektrárny na globálních emisích CO2 [2]. ČEZ nyní plánuje elektrárnu obnovit s využitím zastaralé a málo účinné technologie a provozovat ji další čtvrtstoletí [3]. Do roku 2030 tak bude její provoz stát více než 1 500 životů. Použití účinnější technologie by přitom mohlo život každé páté oběti zachránit [4].


Kvůli klimatickým změnám umírá ročně v průměru 315 tisíc lidí
Rubrika: Statistické údaje (01.06.2009, 5347 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Kvůli následkům klimatických změn umírá každým rokem na celém světě 315 tisíc lidí a způsobené škody jsou odhadovány na 125 miliard dolarů. 325 milionů lidí pociťuje dopady velmi citelně. Do roku 2030 se počet úmrtí připisovaných změnám podnebí zvýší na 500 tisíc za rok a 660 milionů lidí bude čelit bezprostřednímu ohrožení. Ekonomické škody se vyšplhají na 340 miliard dolarů ročně. Tvrdí to zpráva Světového humanitárního fóra (Global Humanitarian Forum, GHF) zveřejněná 29. května 2009 ve švýcarské Ženevě.


Nová studie MIT: rychlost klimatické změny bude dvojnásobná
Rubrika: Prognózy vývoje (25.05.2009, 7022 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Podle nové studie týmu vědců z Massachusetts Institute of Technology (MIT) se oteplí výrazněji, než podle poslední zprávy panelu IPCC (Mezivládní panel pro klimatickou změnu) z roku 2007. Článek byl publikovaný v časopise Journal of Climate.

Pokud by nedošlo k žádnému omezování emisí skleníkových plynů, a ty by rostly asi tempem jednoho procenta ročně, tak by se teploty s 90% pravděpodobností do roku 2100 zvýšily v rozsahu 3,5 až 7,4°C. Přitom střední (mediánový) odhad je 5,2°C. To je víc než předcházející odhady okolo 2,4°C.


Duben byl v Česku teplotně nadprůměrný, normál překonal o 5 stupňů
Rubrika: Statistické údaje (10.05.2009)

Teploty v dubnu se v ČR pohybovaly v průměru téměř o 5 stupňů Celsia nad dlouhodobým normálem. Teplotně nadprůměrný bude podle meteorologů i květen.

Pršelo velmi málo, zvláště na východě Čech a na Moravě a ve Slezsku. Nejvíce srážek spadlo na západě Čech. Úhrn slunečního svitu byl vyšší než obvykle a to ve všech částech republiky.

Zdroj: ČHMÚ

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (2 příspěvků, číst vše, přidat)

NOAA: V prosinci 2008 začal nový sluneční cyklus, bude velmi slabý
Rubrika: Sluneční aktivita (09.05.2009, 9982 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Nový 24. sluneční cyklus začal v prosinci 2008. Vyvrcholit by měl v květnu 2013, kdy by na Slunci mohlo být denně až 90 skvrn. 23. sluneční cyklus trval 12 let a 7 měsíců (od května 1996) s nejvyšším relativním číslem skvrn 120,8 v dubnu 2000. Byl nejdelším od roku 1823 a třetím nejdelším od roku 1755. Teď nás pravděpodobně čeká devátý nejslabší cyklus od poloviny 18. století a nejslabší cyklus od roku 1928 (kdy měl vrchol 16. cyklus s maximem 78 skvrn). Převážnou většinou hlasů se na tom shodl mezinárodní výbor odborníků vedený americkým Národním úřadem pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Evropský parlament schválil zákaz dovozu tuleních produktů
Rubrika: Ekologická legislativa (05.05.2009, 5581 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Evropský parlament dnes drtivou většinou hlasů schválil návrh celoevropského zákazu dovozu, vývozu, tranzitu a obchodu s tuleními výrobky. Podle tiskové zprávy Ministerstva životního prostředí se tak stalo zásluhou českého předsednictví EU, které zákaz vyjednalo v Radě EU a v diskusi s Evropským parlamentem. Výjimka bude platit pouze pro lov kvůli obživě původních obyvatel (například Inuitů v Grónsku).


Prezentace: Spolek Naboso
Rubrika: Zdroje informací (05.05.2009, 4143 přečtení)

Rubrika: 
    Zdroje informací
Spolek Naboso si klade za cíl sdružovat mladé lidi s láskou k cestování, turistice, jízdě na kole a k dalším sportům. Spolek Naboso sdružuje lidi, kteří ve své volné chvíli rádi objevují krásy přírody nejen naší malé země, ale i o kousek dál u našich sousedů, lidí, kteří rádi šlápnou do pedálu a projedou se krajinou, lidí, kteří se umějí chovat v přírodě a k přírodě.


Rozpad Wilkinsova šelfového ledovce pokračuje
Rubrika: Tání ledu a ledovců (05.05.2009)

Rozpad ledového mostu, jenž spojoval Wilkinsův šelfový ledovec s Charcotovým ostrovem (náhled) Po kolapsu ledového mostu, který až do 5. dubna spojoval Wilkinsův šelfový ledovec s Charcotovým ostrovem, nabraly události rychlý spád. Na satelitních fotografiích jsou vidět stovky velkých ker, které se hromadně uvolňují a odplouvají na volné moře. Ještě začátkem 90. let minulého století měl šelfový ledovec rozlohu 17 400 km², v důsledku oteplování ztratil na přelomu tisíciletí 3720 km² a do konce roku 2008 se zaledněná oblast scvrkla na 10 300 km². Zatím poslední fáze dezintergace, která právě probíhá, by měla ledovec během několika týdnů připravit odhadem o 800 až 3370 km². Pokud by mělo dojít i k narušení ledu u Latadyova ostrova (na záběru dole), který je dalším opěrným bodem ledovce, ztráta by byla ještě podstatně větší.

Vpravo: Srovnání snímků z družice Envisat v období od 29.3. do 4.5.2009 (klikněte pro zvětšení).

Zdroje: ESA, ESA, NSIDC

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)  Významné dny
  Kniha ke stažení
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 56 (25 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,91 °C (1-12/2015)
0,95 °C (1-12/2016)
0,91 °C (1-6/2017)  

Koncentrace CO2
402,30 ppm (4/2016)
404,85 ppm (4/2017)

Lidská populace
7,4 miliardy (7/2017)

Index cen potravin FAO
175,2 bodů (6/2017)

  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 2198x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 21.04.2017 - 2196x
První čtvrtletí roku 2017 s odchylkou 0,97 stupně Celsia, březnová odchylka poprvé nad hranicí jednoho stupně bez ovlivnění jevem El Niňo (číst článek)


» 06.03.2017 - 2087x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 26.03.2017 - 1703x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 21.03.2017 - 1572x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


» 22.06.2017 - 1382x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017