Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 23. 04. 2018, svátek má Vojtěch citát pro dnešní den: Z rozumu se rodí nové, ze srdce věčné.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Cenu VIZE 97 letos obdrží profesor Stanislav Grof
Rubrika: Další zajímavosti (28.09.2007)

Cenu VIZE 97, kterou od roku 1999 uděluje Nadace manželů Havlových, letos obdrží světově proslulý psycholog a psychiatr českého původu Stanislav Grof. Profesor Grof, objevitel metody holotropního dýchání, se zařadí po bok takových myslitelů, jakým je Karel Pribram, Umberto Eco, Zdeněk Neubauer nebo Zygmunt Bauman. Všichni dosavadní laureáti byli vybráni pro svůj mimořádný vědecký přínos překračující tradiční rámec poznání. O Stanislavu Grofovi si můžete přečíst v článku Zajímavé výzkumy o podstatě hmoty a vědomí (2.). Slavnostní ceremoniál předávání ceny se uskuteční 5. října v nově opraveném kostele sv. Anny v Praze.

Zdroje: Aktuálně.cz, VIZE 97

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (3 příspěvků, číst vše, přidat)

V Maďarsku byl objeven osm milionů let starý les
Rubrika: Historické otazníky (23.09.2007, 7666 přečtení)

Rubrika: 
    Historické otazníky
V Maďarském dolu objevili horníci zcela náhodou miliony let staré cypřiše. Zajímavé při tom je, že stromy nejsou zkamenělé a jejich dřevo si dodnes zachovalo strukturu. Expedice WM magazínu objevila v cypřišových kmenech kovové trny s obsahem 95,36 % železa.

Rozsáhlý povrchový důl se nachází u městečka Bükkabrány v severovýchodní části Maďarska. Experti vysvětlují dobrý stav stromů náhlou prudkou písečnou bouří, která cypřišový les před přibližně osmi miliony let zasypala šestimetrovou vrstvou písku. Vše nad šest metrů bylo zničeno. Podle odborníků došlo k této katastrofická události v miocénu, kdy území pokrývala jezera a močály


Skrývá moře u ostrova Jonaguni ruiny starověkého města?
Rubrika: Dávné civilizace (01.09.2007, 11142 přečtení)

Rubrika: Dávné civilizace
U pobřeží ostrova Jonaguni, v jihozápadní části japonské prefektury Okinawa, byly v roce 1985 v hloubce několika desítek metrů objeveny zvláštní kamenné struktury. Někteří vědci je identifikovaly jako ruiny starověkého města. Jiní je považují za přírodní útvary. Jedním z badatelů pátrajících po původu jonagunské záhady je Masaaki Kimura, profesor geologie na japonské univerzitě v Rjúkjú a ředitel Asociace pro výzkum mořských věd a kulturního dědictví. Podle něj jsou struktury jednoznačně umělého původu a připomínají stavby z období Římské říše. Mezi rozvalinami rozpoznal palác, koloseum, triumfální oblouk i chrám. Se svými spolupracovníky objevil rovněž kamenné nástroje, zbraně, sochy, vytesané znaky a ornamenty. Dávné město prý zaniklo během velkého zemětřesení před třemi nebo čtyřmi tisíci lety.


Kto je Sathya Sai Baba?
Rubrika: Výjimeční lidé (05.08.2007, 21678 přečtení)

Rubrika: Výjimeční lidé
Tento muž, o ktorom sú mnohí v Indii presvedčení, že je vtelením Boha na zemi o sebe povedal: Prišiel som na tento svet, aby som pozdvihol ľudské správanie, zaviedol poctivosť, spravodlivosť a právo. Lebo iba právo vedie k pravde. Neprišiel som súdiť, ale napraviť a oslobodiť. Oslobodiť od nášho egoizmu a sebectva.

Sai Baba o sebe vyhlasuje, že sa do neho vtelil duch mudrca a svätca Shírdí Baba, (nar. v r. 1854 a zomr. 15.10.1918), ktorý žil v Indickom Shírdí. Tento o sebe údajne vyhlásil, že sa opätovne narodí o 8 rokov po svojej smrti.


Smaragdové desky Thóta Atlanťana
Rubrika: Mystické souvislosti (24.07.2007)

Exkluzivní překlady Smaragdových desek Thóta Atlanťana, legendárního vládce a kněze, který podle hermetických zdrojů založil po potopě Atlantidy ve starověkém Egyptě novou civilizaci.


Překlady do českého jazyka ve formátu pdf Šipka

Překlady do slovenského jazyka ve formátu pdf Šipka


Zdroj: http://www.cez-okno.net/, http://www.okemboha.mysteria.cz/

Autor: Převzato (CEZ OKNO) | Vytisknout článek Diskuse (5 příspěvků, číst vše, přidat)

Vědecký výzkum potvrdil účinnost buddhistické meditace
Rubrika: Hmota a vědomí (17.07.2007, 14111 přečtení)

Rubrika: Hmota a vědomí
Lidé, kteří meditují, neupadají do letargie nebo polospánku, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale právě naopak, jejich mozek je překvapivě aktivní a bdělý. Neurolog Dylan DeLosAngeles z Flinderova lékařského centra (Flinders Medical Centre, FMC) v Adelaide zkoumal mozkovou aktivitu u třinácti osob praktikujících buddhistickou meditaci a dokázal u nich rozlišit celkem pět mimořádných stavů. Své poznatky shrnul v přednášce na Světovém kongresů neurologů (World Congress of Neuroscience - IBRO 2007) v australském Melbourne.


Evangelium Egypťanů
Rubrika: Apokryfy (15.07.2007, 17051 přečtení)

Rubrika: Apokryfy
Evangelium Egypťanů se do dnešních dnů v původní podobě nedochovalo. Na několik kratých citací narazíme pouze v řecky psané knize Stromata od Kleménta Alexandrijského (150-215). Ježíš v nich odpovídá na otázky Salómé. Existenci této ženy v kánonické literatuře výslovně připomíná evangelista Marek (Mk 15,40 a Mk 16,1). O apokryfu se ve svých protikacířských pamfletech zmínili církevní hodnostáři Hippolyt Římský (cca 170-235) a Epifanius z Konstancie (?-535). Text sepsal neznámý autor v Egyptě někdy mezi lety 80 a 150, někteří badatelé připouštějí i vznik kolem roku 50. Za nejpravděpodobnější se považuje přelom prvního a druhého století.


Je Steve Cooper reinkarnací hinduistické bohyně?
Rubrika: Výjimeční lidé (04.04.2007, 8481 přečtení)

Rubrika: Výjimeční lidé
Je to zvláštní příběh. Steve Cooper (32 let) z londýnské čtvrti Tooting byl dlouho bez práce a marně hledal smysl svého života. Fascinovala ho jen indická kultura a tak navštěvoval hinduistické chrámy v britské metropoli. Tam si ho všimli indičtí přistěhovalci, kteří byli natolik ohromeni jeho vzhledem, chováním a způsobem chůze, že ho začali považovat za vtělení bohyně Bahučara Mata. Netrvalo dlouho a nezaměstnaný angličan opustil svůj malý byt v Londýně a odjel do chrámu v Bečaradži v severoindickém svazovém státu Gudžarát. V novém působišti ho už tři měsíce obklopují davy poutníků, kterým uděluje požehnání a podle svých slov se cítí báječně. "Miluju to tady. Nic mi nechybí," usmívá se Steve Cooper alias bohyně Bahučara Mata.


Delfíní samice se nemůže vyrovnat se ztrátou své ošetřovatelky
Rubrika: Výjimečná zvířata (01.03.2007, 7568 přečtení)

Rubrika: Výjimečná zvířata
Samice delfína Rissoova (plískavice šedá - grampus griseus) truchlí po smrti své pečovatelky Tamary Montiové (37 let). Zvíře oslovované jménem Mary G. bylo poprvé spatřeno 18. června 2005 v přístavu městečka Ancona. Několikaměsíční delfínice byla zachráněna společně se svou matkou. Obě byly ve velmi špatném zdravotním stavu a matka 21. června zemřela. Delfíní mládě přežilo a po dvou měsících bylo přemístěno do 3,5 metrů hlubokého akvária v italském městečku Riccione. Zde se o něj začal starat tým expertů. Největší důvěru mladé delfíní slečny si získala paní Montiová, která se k ní chovala jako ke svému dítěti. Mary G. rychle rostla a brzy se stala velice populární. 2. února však došlo k tragické události. Tamara Montiová byla zavražděna. Její smrt delfíní samičku tvrdě zasáhla. Přestala přijímat potravu, během 14 dnů zhubla o 50 kilogramů (z původních 210 kg na 160 kg) a strádá po stránce psychické i fyzické.


Rozsáhlá studie o horoskopech a zdraví
Rubrika: Další zajímavosti (26.02.2007, 9199 přečtení)

Rubrika: Další zajímavosti
Studii s neobvyklým zaměřením zveřejnila čtveřice vědců z univerzity v Torontu. Tým pod vedením Petera Austina analyzoval zdravotní záznamy o více než 10 miliónech Kanaďanů. Po rozdělení lidí podle znamení, ve kterém se narodili, vyšlo najevo, že u každého z dvanácti znamení zvěrokruhu je patrná náchylnost k určitým typům onemocnění. Například pro Býky jsou typické zlomeniny kostí, Raci inklinují k střevním problémům, u Střelců se často vyskytuje bolest hlavy, Vodnáři zase mívají problémy se srdcem. Zajímavé výsledky mají ještě zajímavější pointu. Nic totiž není takové, jak se na první pohled zdá. O svém výzkumu Austin přednášel letos v únoru na konferenci Americké asociace pro vědecký pokrok (American Association for the Advancement of Science, AAAS) v San Franciscu.


Zajímavé výzkumy o podstatě hmoty a vědomí (2.)
Rubrika: Hmota a vědomí (11.11.2006, 25850 přečtení)

Rubrika: Hmota a vědomí
Pozoruhodnou cestou se během své odborné kariéry vydal světoznámý psychiatr a psychoterapeut Stanislav Grof. Jeho názory a poznatky nashromážděné během dlouholetých výzkumů změněných stavů vědomí přispěly k formulování nového převratného pohledu na psychologii. Grofa a další podobně smýšlející osobnosti spojuje snaha o vytvoření odlišného vědeckého paradigmatu nezávislého na dosud převládajícím mechanistickém světovém názoru.


Na Ukrajině byly objeveny pyramidové stavby staré 5 tisíc let
Rubrika: Dávné civilizace (04.10.2006, 17100 přečtení)

Rubrika: Dávné civilizace
U města Luhansk na východě Ukrajiny byly objeveny dvě 60 metrů vysoké stavby pyramidového tvaru, jejichž stáří archeologové odhadují na 5 tisíc let. Chrámový komplex s obětními oltáři připomíná jihoamerické pyramidy Aztéků a Inků. Dávní tvůrci vybudovali své kultovní centrum na vrcholu hory. Po úbočích k němu stoupají kamenná schodiště. Zajímavý nález byl široké věřejnosti představen v průběhu srpna a září 2006.


Planeta Země se před 800 milióny lety převrátila
Rubrika: Historické otazníky (27.09.2006, 14884 přečtení)

Rubrika: Historické otazníky
Někteří vědci se domnívají, že Země se v dávné minulosti převrátila, aby udržela rovnováhu. A není vyloučeno, že se tak stane znovu. Aljaška s Antarktidou by se mohly přesunout na rovník a Afrika na jižní pól. O nových důkazech, které podporují teorii pravé polární odchylky (True Polar Wander, TPW), informoval 25. srpna 2006 odborný americký časopis Geological Society of America Bulletin. Pod studií se zajímavým obsahem jsou podepsáni vědci z Princetonské univerzity (Princeton University), Harvardské univerzity (Harvard University), Kalifornského technologického institutu (California Institute of Technology) a Massachusettského technologického institutu (Massachusetts Institute of Technology).


Evangelium Ebionitů
Rubrika: Apokryfy (27.08.2006, 15395 přečtení)

Rubrika: Apokryfy
Evangelium Ebionitů (z hebr. Evjóním - chudí) je druhotným názvem, který se ve starověké literatuře nepoužíval. Je možné, že spis byl znám pod jménem Evangelium dvanácti apoštolů, o němž se zmiňoval Órigenés (185-253). Autor žil pravděpodobně v Palestině nebo Sýrii a dílo napsal mezi lety 100 až 160. Ebionité byli Židé, kteří věřili v Ježíše a dodržovali židovský Zákon. Odmítali učení Pavla z Tarsu a odvolávali se na původní apoštolskou tradici zastupovanou především apoštolem Petrem a Jakubem.


Zdeněk Kratochvíl: Pramen poznání
Rubrika: Gnóse, křesťanství (27.08.2006, 11008 přečtení)

Rubrika: Gnóse, křesťanství
Doc. PhDr. Zdeněk Kratochvíl, Dr. (nar. 1952) přednáší filozofii a religionistiku na Katedře filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Specializuje se na řeckou filozofii a mezi jeho zájmy patří také gnóse, k níž přistupuje s obdivuhodnou uvolněností a nepředpojatostí. Kniha "Pramen poznání" je jeho mimořádným počinem, protože překračuje hranice faktografické literatury. Autor se v ní s tvůrčí originalitou pokusil o přímý vhled do osudů několika křesťanských gnostiků na přelomu 2. a 3. století po Kristu.


0-1515-3030-4545-6060-7575-9090-105105-119  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 63 (61 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,74 °C (01-03/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4540x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 13.03.2018 - 3034x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2283x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 29.11.2017 - 1778x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1220x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 30.10.2017 - 1174x
Orkán Herwart se prohnal nad střední Evropou (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017