Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 29. 06. 2017, svátek má Petr a Pavel citát pro dnešní den: Copak může umřít, když nemá komu?
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Další kolaps ekonomiky na obzoru?
Rubrika: Krize společnosti (14.09.2009, 9761 přečtení)

Rubrika: Krize společnosti
Také patříte ke skupině lidí, která se domnívá, že globální ekonomika dosáhla "dna", od kterého se právě teď odráží, a v horizontu měsíců nebo možná let nás čeká postupné oživení ekonomické aktivity? Pokud ano, myslíte si, že je tento optimismus odůvodněný? Podle analytika J. S. Kima, který předvídal příchod minulé krize v dubnu 2008, "za současným oživením trhů nestojí 'ekonomika', pouze podvod."


MŽP: Sněmovna schválila zásadní zákon na ochranu přírody
Rubrika: Ekologická legislativa (11.09.2009, 4892 přečtení)

Poslanecká sněmovna definitivně schválila klíčový návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny.


WWF: Globální dopady oteplování Arktidy předstihují prognózy
Rubrika: Globální oteplování (02.09.2009, 10522 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Oteplování v Arktidě by podle nové studie WWF mohlo vést k záplavám postihujícím čtvrtinu světové populace, podstatným nárůstům emisí skleníkových plynů z velikých rezervoárů uhlíku a k extrémním změnám počasí po celém světě.

Dnes vydaná zpráva Arctic Climate Feedbacks: Global Implications [10.98 MB, pdf] (Klimatické zpětné vazby v Arktidě: celosvětové důsledky) nastiňuje hrozivé globální jevy působené oteplováním Arktidy, jež jsou mnohem horší než dřívější projekce. Bezprecedentní recenzovaná studie dala dohromady špičkové klimatické vědce, kteří vyhodnotili aktuální vě­decké poznatky týkající se oteplování Arktidy.


Sluneční skvrny slábnou, během příštího desetiletí možná úplně zmizí
Rubrika: Sluneční aktivita (23.08.2009, 13786 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Magnetické pole slunečních skvrn slábne. Souběžně s tím se zvyšuje teplota tmavých umber uvnitř skvrn. Děje se tak bez ohledu na jedenáctiletý sluneční cyklus. Relevantní údaje jsou k dispozici od počátku 90. let. Z extrapolace dosud naměřených hodnot vyplývá, že po roce 2015 budou sluneční skvrny vznikat jen zcela výjimečně. Vážně bychom se proto měli zabývat možností, že vstupujeme do dlouhodobého minima sluneční činnosti, jaké nastalo naposledy v letech 1645 až 1715. V červencovém vydání odborného časopisu EOS na to upozornila dvojice respektovaných autorů - Dr. William Livingston a Dr. Matthew Penn z Národní sluneční observatoře (National Solar Observatory) v arizonském Tucsonu. "Magnetická pole slunečních skvrn slábnou asi o 50 gaussů ročně," řekl Penn. "Pokud tento trend extrapolujeme do budoucnosti, sluneční skvrny by mohly úplně zmizet kolem roku 2015."


Rok 2009 je zatím šestý nejteplejší, teplotu oceánů zvyšuje El Niňo
Rubrika: Statistické údaje (22.08.2009, 9383 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Povrchová teplota oceánů byla v červenci nejvyšší od začátku měření před 129 lety. Ve srovnání s průměrem (16,4°C) byla voda teplejší o 0,59°C. V dosud rekordním roce 1998 byla teplota o 0,01°C nižší. Tehdy byly povětrnostní podmínky v Tichém oceánu zásadním způsobem ovlivněny klimatickým jevem El Niňo. Stejná situace se opakuje i letos, anomálie El Niňo začala v květnu a postupně sílí, proto je možné, že v srpnu a září padnou další rekody. Mimořádně teplý byl i červen, kdy odchylka 0,59°C překonala do té doby nejvyšší údaj z roku 1998 o 0,06°C. Vědci poznamenali, že ve Středozemním moři bylo v červenci až o 3°C tepleji než obvykle, v Arktidě až o 5,5 stupně.


Sluneční aktivita je stále velmi nízká
Rubrika: Sluneční aktivita (21.08.2009)

Slunce bez skvrn, 4. srpna 2009. Téměř po celý letošní rok zůstává sluneční aktivita velmi nízká. 184 z 233 dnů (79 procent) nebyla na povrchu Slunce pozorována žádná skvrna. Disk naší nejbližší hvězdy je podle údajů amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) prázdný momentálně už 42 dnů v řadě, což dokazuje, že sluneční minimum stále trvá a je nejhlubší za posledních sto let. Zatím nejdelší série dnů bez skvrn v tomto slunečním cyklu probíhala před rokem, trvala 52 dnů v období od července do září. Slunce bylo v roce 2008 bez skvrn celkem 266 dnů (76 procent času). Letos by mohl být teoreticky překonán rekord z roku 1913, kdy se na Slunci neobjevila žádná skvrna 311 dnů (85 procent času).

Zdroje: SpaceWeather.com, SWPC/NOAA

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (6 příspěvků, číst vše, přidat)

Srážka Jupiteru s meteoritem
Rubrika: Nebezpečí z vesmíru (09.08.2009, 7654 přečtení)

Rubrika: Nebezpečí z vesmíru
Jak už asi mnozí vědí, největší planeta Sluneční soustavy se letos v červenci srazila s kometou nebo asteroidem (podle dodatečných informací šlo o meteorit o průměru zhruba 500 metrů, pozn. 4.6.2010). Jako první na tuto zajímavou událost upozornil amatérský astronom Anthony Wesley z Austrálie, jenž si na fotografii z 19. července povšiml zvláštní tmavé skvrny nedaleko Jupiterova jižního pólu. Ta vznikla po nárazu tělesa do atmosféry planety. Od toho okamžiku sledují astronomové na celém světě mimořádnou podívanou v podobě rychle se měnícího tmavého útvaru na tváři plynného obra. Podle expertů NASA mělo těleso, které do Jupitera narazilo, v průměru několik stovek metrů a uvolněná energie nejméně tisíckrát převýšila množství energie vyzářené při výbuchu tzv. Tunguzského meteoritu v červnu 1908.


Záhadná světlá skvrna na Venuši
Rubrika: Sluneční soustava (09.08.2009, 4392 přečtení)

Rubrika: Sluneční soustava
Záhadná světlá skvrna na Venuši, fotografie sondy Venus Express z 19. července 2009. Na přítomnost jiné skvrny, tentokrát na Venuši, upozornil 19. července amatérský astronom Frank Melillo z USA. Později se ukázalo, že skvrna na Venuši vznikla o několik dnů dříve, patrná je i na fotografiích z 15. července. Pro vědce je velkou záhadou. Srážku s planetkou už vyloučili, protože oblast je poměrně jasná a září v ultrafialovém světle. Po pádu zmrzlé planetky by množství záření naopak pokleslo. Spekuluje se o mohutné sopečné erupci, o dopadu nabitých částic ze Slunce nebo o následku prudkých turbulencí v atmosféře. Vědci spoléhají na informace ze sondy Venus Express. Družice je vybavena několika spektrometry, analyzátorem plazmatu, magnetometrem a kamerou.


Lomborg: Dohoda o klimatu je nutná, oteplování musíme zastavit
Rubrika: Názory a polemiky (09.08.2009, 5968 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Známý dánský statistik a autor knih "Skeptický ekolog" a "Zchlaďte hlavy!" Bjorn Lomborg změnil svůj názor na globální oteplování. Ve svém nedávném rozhovoru pro deník Financial Times se nechal slyšet, že klimatické změny jsou vážný problém, který je třeba naléhavě řešit. O tom, že se podnebí mění, už podle něj nelze pochybovat. Nicméně místo nákladného snižování emisí vidí mnohem lepší a efektivnější cestu v postupné adaptaci změnám, v podpoře nových technologií a v zalesňování. "Základní vědecké otázky o klimatických změnách už byly zcela jednoznačně zodpovězeny," konstatoval Lomborg. Hlavním tématem současných diskusí je, jak zajistit takové řešení, které by bylo skutečně efektivní a přitom ne příliš nákladné.


Mezinárodní energetická agentura varuje: ropa rychle dochází
Rubrika: Ropný zlom (05.08.2009, 6847 přečtení)

Rubrika: Ropný zlom
Hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury (IEA) Dr. Fatih Birol varoval před rychlým vyčerpávaním ropy. Podle něho ohrožuje budoucí pokles těžby ropy oživení ekonomiky. Informoval o tom britský denník The Independent. V rozhovoru pro The Independent Dr. Birol uvedl, že tempo úbytku ropy je rychlejší, než se původně předpokládalo.

Zatímco v roce 2007 IEA očekávala meziroční rychlost vyčerpávání ropy na úrovni 3.7 %, teď se tento odhad na základě analýz 800 ropných polí (to představuje tři čtvrtiny všech ropných polí) pohybuje na úrovni 6.7 %. To znamená, že pokud bychom chtěli v roce 2030 udržet těžbu ropy na dnešní úrovni, museli bychom najít další čtyři Saudské Arábie, a pokud bychom chtěli těžbu zvyšovat jako doposud, museli bychom najít Saudských Arábií šest. Strategická pozice Středního východu se tak ještě výrazně posilní, varoval Birol.


Svoboda zvířat: Evropský trh se tulením výrobkům uzavře v roce 2010
Rubrika: Ekologická legislativa (01.08.2009, 5370 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Rada ministrů EU v pondělí přijala nařízení o zákazu obchodu se všemi tuleními výrobky v EU. Učinila tak poslední krok potřebný k schválení tohoto nařízení před jeho implementací. Ochránci zvířat se radují. Již nyní jsou dopady schvalovaného zákona znatelné - odhaduje se, že v Kanadě bylo při letošní lovecké sezóně zachráněno přes 200 000 životů tuleňů grónských (Phoca groenlandica).


Záplavy v České republice
Rubrika: Extrémní počasí (05.07.2009, 12050 přečtení)

Povodně na severu Čech, 1. a 4. července 2009

V sobotu 4. července se po silných odpoledních bouřkách se srážkovým úhrnem 40 až 60 milimetrů prohnala několika obcemi na severu Čech blesková povodeň. V povodí Ploučnice a Kamenice na Děčínsku přesáhla voda v tocích během krátké chvíle první, druhý i třetí stupeň povodňové aktivity. V Srbské Kamenici stoupla hladina řeky Kamenice z dopoledních 53 centimetrů na rekordních 251 centimetrů naměřených v 16:00. Při o něco menší povodni 1. července 2009 se stejným místem valila voda s hladinou o 30 centimetrů nižší. Při obou událostech byla překonána úroveň stoleté vody.


Ministři schválili nová pravidla pro průmyslové emise
Rubrika: Ekologická legislativa (26.06.2009, 4322 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Čtvrteční zasedání Rady EU pro životní prostředí v Lucemburku bylo posledním společným jednáním členských států EU během českého předsednictví. Na úrovni Rady bylo dosaženo politické shody v revizi směrnice o průmyslových emisích. Ta spojuje sedm dosavadních předpisů v této oblasti a v integrované prevenci znečištění. Nyní bude Rada o výsledném kompromisu jednat s Evropským parlamentem, který se k postoji Rady musí vyjádřit během následujících čtyř měsíců. Ministři se zabývali také ochranou biodiverzity a zabývali se evropskou strategií pro další měsíce, zbývající do začátku klimatického summitu OSN v dánské Kodani. "Aktuální záplavy nejenom v ČR, ale i v dalších zemích střední Evropy ukazují, že příroda je velmi mocná a dopady klimatických změn musíme začít brát vážně," řekl k tomu ministr Ladislav Miko.


Záplavy také v Polsku, Rakousku a na Slovensku
Rubrika: Extrémní počasí (25.06.2009)

Povodně v Rakousku, červen 2009 S rozvodněnými řekami se tento týden potýkají lidé v celé Střední Evropě. Ve čtvrtek utonul muž na jihovýchodě Polska. Voda zaplavila stovky domů. Z břehů vystoupily i řeky v Rakousku. V postižených oblastech zasahovalo 10 tisíc hasičů, 3 tisíce policistů a necelá tisícovka vojáků. V městečku Lunz am See spadlo za 48 hodin 207 milimetrů vody, v Oberndorfu 179 milimetrů, ve Waidhofenu 173 milimetrů. Tak vydatné srážky se podle klimatologů vyskytují jednou za padesát let. Na Slovensku se na několika místech vylila z koryta řeka Morava, nebezpečně se zvýšila i hladina v Dunaji - voda začala zaplavovat bratislavská nábřeží, žádné vážnější škody však nebyly hlášeny.

V Maďarsku způsobily bouřky komplikace v dopravě. Silný vítr vyvracel stromy, blesky zapálily dva domy. Jeden z blesků zasáhl čtyři lidi, kteří se schovali pod strom, jedna žena je v kritickém stavu. Podobné problémy s počasím měli i v Rumunsku.

Zdroje: České noviny, Gazeta.pl, Aktuality.sk, oe24.at

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Ekologické organizace: ČSSD a ODS berou peníze domácnostem a dávají je ČEZu
Rubrika: Zdroje informací (18.06.2009, 4559 přečtení)

Rubrika: Zdroje informací
Ekologické organizace odsuzují, že poslanci ČSSD a ODS na návrh Martina Říman a Milana Urbana změnili pravidla pro obchodování s emisními povolenkami a věnovali tak ČEZu bezmála sedmdesát miliard korun. Přitom jde o peníze, které mohli jít například do masivního zateplování domů a snížit tak účty českým rodinám a současně závislost na dovozu plynu.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 42 (24 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,92 °C (1-5/2017)  

Koncentrace CO2
401,60 ppm (2/2016)
404,35 ppm (2/2017)

Lidská populace
7,4 miliardy (6/2017)

Index cen potravin FAO
172,6 bodů (5/2017)


ISS HD Earth Viewing
  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 1898x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 1821x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 07.02.2017 - 1635x
Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v lednu rekordně nízká (číst článek)


» 26.03.2017 - 1412x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 19.01.2017 - 1364x
Rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii měření (číst článek)


» 21.03.2017 - 1335x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017