Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 19. 03. 2018, svátek má Josef citát pro dnešní den: Jsi tím, o čem jsi přemýšlel.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Ekologové: Na Slovensku chrání i menší stromy, u nás se zatím kácí
Rubrika: Kácení stromů (31.03.2010, 5565 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
Komu není aspoň 50 let, nemá nárok na právní ochranu. Takový je stav českého zákona na ochranu stromů. Ministerstvo životního prostředí totiž není schopno novelizovat starou vyhlášku a menší stromy je tak možné kácet bez povolení. Arnika spolu s dalšími ekologickými sdruženími upozorňuje na to, že z českých měst i krajiny nekontrolovaně mizí zeleň a ohroženy jsou také některé aleje. Poukazuje přitom na slovenskou právní úpravu, která chrání i menší stromy.


Zima 2009-2010 - teplotní rekordy padaly v Evropě, Asii i Americe
Rubrika: Statistické údaje (29.03.2010, 11280 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Letošní zima byla na severní polokouli devátá nejteplejší v novodobé historii. Mimořádně teplé bylo období od prosince 2009 do února 2010 v severní Africe, Kanadě a Grónsku. Naopak nezvykle nízkými teplotami se vyznačovalo počasí v Evropě, Rusku a částečně i v USA a Číně. Celková odchylka na severní polokouli činila +0,55 stupně Celsia. V celosvětovém průměru bylo dané období historicky patým nejteplejším s odchylkou +0,57 stupně Celsia. Na jižní polokouli byl únor teplotně rekordní, celé období bylo historicky druhé nejteplejší s odchylkou +0,6 stupně. Informovalo o tom americké Národní centrum pro zpracování klimatických dat (National Climatic Data Center, NCDC), které je součástí Národního úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Na Islandu soptí Eyjafjöll, vulkanologové se obávají erupce Katly
Rubrika: Sopečné erupce (23.03.2010, 35583 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Aktualizace: 4.4. | 11.4. | 15.4. | 16.4. | 17.4. | 18.4. | 20.4. | 23.4. | 29.4. | 9.5. | 26.5.

V noci z 20. na 21. března 2010 se na jihu Islandu probudila sopka Eyjafjöll. Erupce začala po několika týdnech silné seizmické aktivity a terénních deformací. Šest stovek obyvatel v okolí bylo evakuováno. Vulkán je pokryt ledovcem Eyjafjallajökull a existovalo nebezpečí povodně z rozpuštěného ledu. Záhy se však ukázalo, že k erupci nedošlo přímo pod ledovcem, ale v průsmyku Fimmvörduháls mezi ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull. Erupce navíc nebyla hodnocena jako příliš silná, nicméně její intenzita zatím ani neklesá, podle posledních zpráv by mohla pokračovat ještě celé týdny nebo měsíce.


NASA: Rok 2010 může být rekordně teplý
Rubrika: Statistické údaje (21.03.2010, 8927 přečtení)

Ačkoli letošní zima byla v Evropě, Rusku a části Severní Ameriky o něco chladnější než v jiných letech, celkový trend oteplování atmosféry postupuje stejným tempem. Podle americké NASA je dosť dobře možné, že rok 2010 bude rekordně teplým rokem od začátku instrumentálních měření teplot, tedy od roku 1880.


Velice nepříjemná pravda: IPCC podceňuje rizika klimatických změn
Rubrika: Prognózy vývoje (21.03.2010, 6313 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Poslední hodnotící zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) z roku 2007 podceňuje dopady globálního oteplování. Samotné snižování emisí skleníkových plynů totiž nestačí na odvrácení nebezpečných změn podnebí. Chceme-li se vyhnout katastrofálním důsledkům klimatických změn, neobejdeme se bez geoinženýrství. Musíme vyvinout postupy, které nám umožní snížit koncentraci skleníkových plynů v atmosféře, případně omezí množství slunečního záření dopadajícího na zemský povrch. V článku nazvaném "Velice nepříjemná pravda" to v březnu 2010 napsala trojice amerických vědců. Článek zveřejnil časopis Ocenography vydávaný americkou Oceánografickou společností (The Oceanography Society, TOS).


Dlouhodobé sluneční minimum by globální oteplování nezpomalilo
Rubrika: Sluneční aktivita (19.03.2010, 10221 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Sluneční aktivita stoupá. Letošní počet dnů bez skvrn dává tušit, že se sluneční minimum, které je nehlubší od minima v letech 1911-1913, blíží ke svému konci. S pomalu se probouzejícím Sluncem se některým vědcům ulevilo, že už nemusejí odpovídat na nepříjemné otázky, co se to se s naší nejbližší hvězdou děje a proč nedokázali tak výrazný útlum její činnosti předpovědět. Je to snad předzvěst dlouhého období slunečního minima srovnatelného s Maunderovým minimem v letech 1645 až 1715? Maunderovo minimum je spojováno s chladným obdobím, kterému se říká Malá doba ledová. Co by udělalo podobné minimum s pozemským klimatem dnes? Na tyto otázky odpověděli Georg Feulner a Stefan Rahmstorf z německého Institutu pro výzkum vlivu podnebí v Postupimi (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, PIK). Podle jejich studie zveřejněné v březnovém vydání časopisu Geophysical Research Letters by dlouhodobý útlum sluneční činnosti přibrzdil globální oteplování v tomto století o 0,1 až 0,3 stupně Celsia.


EU schválila svůj závazek pro ochranu biodiverzity
Rubrika: Ekologická legislativa (17.03.2010, 4331 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Ministři životního prostředí členských států EU 15. března odsouhlasili cíl EU k ochraně biodiverzity. Zavázali se tak uvnitř EU zastavit do roku 2020 úbytek biologické rozmanitosti a degradaci ekosystémových služeb a v maximálním proveditelném rozsahu je obnovit. Současně má EU zvýšit svůj příspěvek k odvrácení úbytku biologické rozmanitosti v celosvětovém měřítku.


IPCC čelí kritice, závěry zprávy z roku 2007 však nebyly zpochybněny
Rubrika: Názory a polemiky (16.03.2010, 6199 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Mezivládní panel pro změny klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) se stal v posledních měsících terčem nebývalé kritiky. Ve své hodnotící zprávě z roku 2007 se prý dopustil řady nepřesností a omylů. I když výtky kritiků nejsou většinou opodstatněné, v jednom případě jim musel dát IPCC za pravdu. Omluvit se musel za předpověď tání ledovců v Himalájích. Zpráva totiž varovala, že do roku 2035 s vysokou pravděpodobností roztají himalájské ledovce. Jde však o překlep, správně mělo být uvedeno, že ledovce roztají do roku 2350.


V roce 2009 se stalo 327 přírodních katastrof, postihly 113 milionů lidí
Rubrika: Statistické údaje (14.03.2010, 8691 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
V roce 2009 došlo na planetě Zemi celkem k 327 přírodním katastrofám, při kterých zahynulo bezmála 10,5 tisíce lidí. Zasaženo bylo 113 milionů osob. Způsobené škody byly vyčísleny na 34,9 miliard amerických dolarů. Údaje za minulý rok jsou významně nižší než v předchozích letech (průměr let 2000 až 2008 byl 85,5 tisíce obětí katastrof za rok, 230 milionů zasažených, škody za 102,7 miliard dolarů). Uvádí to zpráva odboru OSN pro mezinárodní strategii snižování následků katastrof (United Nations - International Strategy for Disaster Reduction, UN/ISDR).


Ledová kra o rozloze Lucemburska se odlomila od Mertzova ledovce v Antarktidě
Rubrika: Tání ledu a ledovců (10.03.2010, 7403 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Letos v únoru se od Antarktidy odlomil ledovec o rozloze 2550 kilometrů čtverečních. Na délku měří 78 kilometrů, široký je 33 až 39 kilometrů a silný je v průměru 400 metrů. Vznikl po nárazu neménně velkého ledovce B9B do Mertzova ledovcového jazyka zhruba 3200 kilometrů jižně od Austrálie. Přítomnost obou plovoucích kusů ledu by mohla narušit oceánské proudění a život zvířat v regionu. 26 února o tom informovali vědci z Antarktického kooperačního centra pro výzkum klimatu a ekosystémů (Antarctic Climate and Ecosystems Co-operative Research Centre, ACE CRC).


MŽP: V ČR denně mizí 15 hektarů zemědělské půdy, osud české krajiny mají v rukou poslanci
Rubrika: Ekologická devastace (09.03.2010, 6447 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace
Osud české krajiny mají v rukou poslanci. Ve sněmovně totiž leží již několik měsíců novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF) z pera Ministerstva životního prostředí, která může výrazně zpomalit dramatický úbytek zemědělské půdy z posledních let. Výrazné navýšení poplatků za její zábor by vedlo k tomu, že se zastavování volné krajiny nebude vyplácet a investoři začnou využívat již zastavěná území (brownfields).

"Poslance vyzvu, aby o novele hlasovali ještě tento týden. Česká krajina si politické obstrukce, které sněmovnu paralyzují, nezaslouží. Poslanci mohou trend, který denně ukrojí ze zemědělské půdy 15 hektarů, zpomalit. Je to na nich," říká ministr životního prostředí Jan Dusík, který dnes všem poslancům předá leták s fotografiemi a nejdůležitějšími informacemi o chystané novele.


Sněhová kalamita ve Španělsku a Francii, napadl tam až metr sněhu
Rubrika: Extrémní počasí (09.03.2010)

Vydatné sněžení, největší za posledních 40 let, ochromilo dopravu na severovýchodě Španělska. Nejvíce sněhu (60 centimetrů) napadlo od 8. do 9. března v obcích Rupit a Espinelves v Katalánsku. Počasí překvapilo celý region včetně Barcelony. Pobřeží u Středozemního moře bičovaly vlny vysoké až sedm a půl metru. Sněhová bouře způsobila kolaps silniční a železniční dopravy. Úřady zrušily školní vyučování, uzavřeno je mnoho podniků, 220 tisíc domácností zůstalo bez dodávek elektrické energie, zhruba 100 tisíc lidí postihl výpadek telefonních služeb. Hasiči pomáhají tisícům lidí, kteří uvízli ve vlacích, v autech a autobusech. Asi tři tisíce osob muselo být nouzově ubytováno.

V jižní Francii, kde v nížinách napadlo do 40 cm sněhu, na horách až jeden metr, byl kvůli silnému sněžení přerušen provoz na mnoha silnicích včetně dálnice z města Orange do Španělska.

9. března zasáhlo sněžení i Itálii. V Kalábrii na jihu Itálie napadlo až 40 cm sněhu, v Piedmontu klesla teplota na minus 20 stupňů.


Zdroje: České noviny, La Vanguardia, Diario de Navarra, RTVE.es, El País

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (8 příspěvků, číst vše, přidat)

EU povolila pěstovaní GM brambor, ekologové se zlobí
Rubrika: GMO (02.03.2010, 6713 přečtení)

Poprvé od roku 1998 udělila Evropská komise nové povolení k pěstování geneticky modifikovaných plodin. 2. března 2010 rozhodl komisař pro zdraví John Dalli ve shodě s předsedou komise José Barrosem o tom, že se v členských státech Evropské unie budou moci pěstovat brambory Amflora německé firmy BASF k průmyslovému využití. Ekologické organizace rozhodnutí okamžitě ostře kritizovaly a vyzvaly členské státy, aby uplatnily svoje právo a pěstování GM brambor na svém území zakázaly.


Ve Velké Británii je letošní zima nejstudenejší za posledních 30 let
Rubrika: Statistické údaje (02.03.2010, 8499 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Letošní zima ve Velké Británii je nejchladnější za posledních více než 30 let. Průměrná teplota od 1. prosince 2009 do 24. února 2010 byla 1,5 stupně Celsia, což je 2,2 stupně pod dlouhodobým normálem (1971-2000). Současná zima je nejstudenejší od sezóny 1978/79, kdy bylo v průměru 1,2 stupně. Informoval o tom britský Meteorologický úřad (Met Office).

Chladné počasí bohaté na sníh převládalo na britských ostrovech od poloviny prosince. Od jihu Anglie až po sever Skotska způsobovaly opakující se přívaly sněhu komplikace v dopravě. Ve skotské vesnici Altnaharra bylo 8. ledna minus 22,3 stupně Celsia, což je nejnižší hodnota naměřená na celém britském území od roku 1995. Ve Skotsku a Severním Irsku jsou poslední tři měsíce nejchladnější od sezóny 1962/63.


Bouře Xynthie pustošila západní Evropu
Rubrika: Extrémní počasí (02.03.2010, 6306 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Nejméně 65 mrtvých za sebou nechal orkán, který se o víkendu přehnal nad západní Evropou. Hluboká tlaková níže, která dostala jméno Xynthie, postupovala 27. a 28. února 2010 z Atlantského oceánu přes Biskajský záliv, Francii, Belgii, Nizozemí a Německo k Dánsku. Vítr dosahoval rychlosti až 150 km/hod, v nárazech až 240 km/hod. Lámal stromy, ničil střechy a poškozoval elektrické vedení. Jen ve Francii zůstalo bez proudu přes milion domácností. Podobný počet zákazníků se musel bez elektřiny obejít také v Portugalsku. Na mnoha silnicích, dálnicích a železnicích od Španělska až po Německo byl přerušen provoz. Některé pobřežní lokality zaplavila voda z oceánu - dvěstě let staré pobřežní hráze u francouzského městečka L'Aiguillon-sur-Mer nevydržely nápor vln vysokých až osm metrů a voda zatopila mnoho domů. Utonulo v nich 25 lidí.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 41 (54 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,76 ppm (11/2016)
405,81 ppm (11/2017)

Lidská populace
7,456 miliardy (2/2018)

Index cen potravin FAO
169,5 bodů (1/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,1)
(1/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4251x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 13.03.2018 - 2115x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 22.10.2017 - 2090x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2072x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1989x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


» 20.09.2017 - 1881x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017