Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 14. 12. 2017, svátek má Lýdie citát pro dnešní den: Dobro a pravda se navzájem podmiňují.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
V roce 2009 se stalo 327 přírodních katastrof, postihly 113 milionů lidí
Rubrika: Statistické údaje (14.03.2010, 8508 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
V roce 2009 došlo na planetě Zemi celkem k 327 přírodním katastrofám, při kterých zahynulo bezmála 10,5 tisíce lidí. Zasaženo bylo 113 milionů osob. Způsobené škody byly vyčísleny na 34,9 miliard amerických dolarů. Údaje za minulý rok jsou významně nižší než v předchozích letech (průměr let 2000 až 2008 byl 85,5 tisíce obětí katastrof za rok, 230 milionů zasažených, škody za 102,7 miliard dolarů). Uvádí to zpráva odboru OSN pro mezinárodní strategii snižování následků katastrof (United Nations - International Strategy for Disaster Reduction, UN/ISDR).


Ledová kra o rozloze Lucemburska se odlomila od Mertzova ledovce v Antarktidě
Rubrika: Tání ledu a ledovců (10.03.2010, 7144 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Letos v únoru se od Antarktidy odlomil ledovec o rozloze 2550 kilometrů čtverečních. Na délku měří 78 kilometrů, široký je 33 až 39 kilometrů a silný je v průměru 400 metrů. Vznikl po nárazu neménně velkého ledovce B9B do Mertzova ledovcového jazyka zhruba 3200 kilometrů jižně od Austrálie. Přítomnost obou plovoucích kusů ledu by mohla narušit oceánské proudění a život zvířat v regionu. 26 února o tom informovali vědci z Antarktického kooperačního centra pro výzkum klimatu a ekosystémů (Antarctic Climate and Ecosystems Co-operative Research Centre, ACE CRC).


MŽP: V ČR denně mizí 15 hektarů zemědělské půdy, osud české krajiny mají v rukou poslanci
Rubrika: Ekologická devastace (09.03.2010, 6365 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace
Osud české krajiny mají v rukou poslanci. Ve sněmovně totiž leží již několik měsíců novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF) z pera Ministerstva životního prostředí, která může výrazně zpomalit dramatický úbytek zemědělské půdy z posledních let. Výrazné navýšení poplatků za její zábor by vedlo k tomu, že se zastavování volné krajiny nebude vyplácet a investoři začnou využívat již zastavěná území (brownfields).

"Poslance vyzvu, aby o novele hlasovali ještě tento týden. Česká krajina si politické obstrukce, které sněmovnu paralyzují, nezaslouží. Poslanci mohou trend, který denně ukrojí ze zemědělské půdy 15 hektarů, zpomalit. Je to na nich," říká ministr životního prostředí Jan Dusík, který dnes všem poslancům předá leták s fotografiemi a nejdůležitějšími informacemi o chystané novele.


Sněhová kalamita ve Španělsku a Francii, napadl tam až metr sněhu
Rubrika: Extrémní počasí (09.03.2010)

Vydatné sněžení, největší za posledních 40 let, ochromilo dopravu na severovýchodě Španělska. Nejvíce sněhu (60 centimetrů) napadlo od 8. do 9. března v obcích Rupit a Espinelves v Katalánsku. Počasí překvapilo celý region včetně Barcelony. Pobřeží u Středozemního moře bičovaly vlny vysoké až sedm a půl metru. Sněhová bouře způsobila kolaps silniční a železniční dopravy. Úřady zrušily školní vyučování, uzavřeno je mnoho podniků, 220 tisíc domácností zůstalo bez dodávek elektrické energie, zhruba 100 tisíc lidí postihl výpadek telefonních služeb. Hasiči pomáhají tisícům lidí, kteří uvízli ve vlacích, v autech a autobusech. Asi tři tisíce osob muselo být nouzově ubytováno.

V jižní Francii, kde v nížinách napadlo do 40 cm sněhu, na horách až jeden metr, byl kvůli silnému sněžení přerušen provoz na mnoha silnicích včetně dálnice z města Orange do Španělska.

9. března zasáhlo sněžení i Itálii. V Kalábrii na jihu Itálie napadlo až 40 cm sněhu, v Piedmontu klesla teplota na minus 20 stupňů.


Zdroje: České noviny, La Vanguardia, Diario de Navarra, RTVE.es, El País

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (8 příspěvků, číst vše, přidat)

EU povolila pěstovaní GM brambor, ekologové se zlobí
Rubrika: GMO (02.03.2010, 6594 přečtení)

Poprvé od roku 1998 udělila Evropská komise nové povolení k pěstování geneticky modifikovaných plodin. 2. března 2010 rozhodl komisař pro zdraví John Dalli ve shodě s předsedou komise José Barrosem o tom, že se v členských státech Evropské unie budou moci pěstovat brambory Amflora německé firmy BASF k průmyslovému využití. Ekologické organizace rozhodnutí okamžitě ostře kritizovaly a vyzvaly členské státy, aby uplatnily svoje právo a pěstování GM brambor na svém území zakázaly.


Ve Velké Británii je letošní zima nejstudenejší za posledních 30 let
Rubrika: Statistické údaje (02.03.2010, 8286 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Letošní zima ve Velké Británii je nejchladnější za posledních více než 30 let. Průměrná teplota od 1. prosince 2009 do 24. února 2010 byla 1,5 stupně Celsia, což je 2,2 stupně pod dlouhodobým normálem (1971-2000). Současná zima je nejstudenejší od sezóny 1978/79, kdy bylo v průměru 1,2 stupně. Informoval o tom britský Meteorologický úřad (Met Office).

Chladné počasí bohaté na sníh převládalo na britských ostrovech od poloviny prosince. Od jihu Anglie až po sever Skotska způsobovaly opakující se přívaly sněhu komplikace v dopravě. Ve skotské vesnici Altnaharra bylo 8. ledna minus 22,3 stupně Celsia, což je nejnižší hodnota naměřená na celém britském území od roku 1995. Ve Skotsku a Severním Irsku jsou poslední tři měsíce nejchladnější od sezóny 1962/63.


Bouře Xynthie pustošila západní Evropu
Rubrika: Extrémní počasí (02.03.2010, 6137 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Nejméně 65 mrtvých za sebou nechal orkán, který se o víkendu přehnal nad západní Evropou. Hluboká tlaková níže, která dostala jméno Xynthie, postupovala 27. a 28. února 2010 z Atlantského oceánu přes Biskajský záliv, Francii, Belgii, Nizozemí a Německo k Dánsku. Vítr dosahoval rychlosti až 150 km/hod, v nárazech až 240 km/hod. Lámal stromy, ničil střechy a poškozoval elektrické vedení. Jen ve Francii zůstalo bez proudu přes milion domácností. Podobný počet zákazníků se musel bez elektřiny obejít také v Portugalsku. Na mnoha silnicích, dálnicích a železnicích od Španělska až po Německo byl přerušen provoz. Některé pobřežní lokality zaplavila voda z oceánu - dvěstě let staré pobřežní hráze u francouzského městečka L'Aiguillon-sur-Mer nevydržely nápor vln vysokých až osm metrů a voda zatopila mnoho domů. Utonulo v nich 25 lidí.


MŽP: Z jednání o kontrole chemických látek a nebezpečných odpadů
Rubrika: Ekologická legislativa (24.02.2010, 4793 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Dnes skončilo na Bali simultánní zvláštní zasedání tří smluv zaměřených na chemické látky a odpady: Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování, Rotterdamské úmluvy o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu a Stockholmské úmluvy o perzistentních organických polutantech.


Greenpeace: Evropští zemědělci upouštějí od GM plodin
Rubrika: GMO (23.02.2010, 4460 přečtení)

V nejbližších dnech zveřejní mezinárodní organizace ISAAA (International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications), založená a financovaná biotechnologickým průmyslem, svou výroční zprávu zahrnující údaje o ploše, na které se pěstují geneticky modifikované (GM) plodiny. Cílem aktivit ISAAA je propagace GM plodin coby řešení problémů světové chudoby a hladu. Skutečností ovšem zůstává, že GM plodiny se neosvědčily ani na polích, ani na trhu a jejich pěstování představuje riziko pro životní prostředí i živobytí samotných zemědělců.


Primátům hrozí vyhynutí; selhali jsme, říkají vědci a žádají ráznou akci
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (21.02.2010, 7933 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Pětadvaceti druhům primátů bezprostředně hrozí, že vyhynou. Na seznamu nejohroženějších druhů je pět primátů z Madagaskaru, šest z Afriky, jedenáct z Asie a tři ze Střední a Jižní Ameriky. Do širší kategorie ohrožených druhů patří téměř polovina (48%) z 634 druhů primátů. Situace se neustále zhoršuje - v roce 2007 byla vyhynutím ohrožena jedna třetina a v roce 2005 jedna čtvrtina primátů. Na vině je nekontrolované ničení deštných pralesů, ilegální obchod s volně žijícími zvířaty a také lov. Varovnou zprávu 85 primatologů vydal 18. února 2010 Mezinárodní svaz na ochranu přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) a Mezinárodní primatologická společnost (International Primatological Society, IPS) ve spolupráci s Mezinárodní společností pro ochranu přírody (Conservation International, CI).


Slunce je proměnná hvězda, sleduje ji nová družice Solar Dynamics Observatory
Rubrika: Sluneční aktivita (14.02.2010, 8983 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Slunce je proměnná hvězda. Tuto prostou myšlenku dnes přijímá mnoho odborníků se samozřejmostí, avšak není to tak dlouho, kdy byla odmítána a zářivost Slunce se považovala za konstantní. A poslední roky, kdy byla sluneční aktivita extrémně nízká, vnesly do úvah solárních fyziků i klimatologů nejistotu. Ukázalo se totiž, jak nedostatečné a neúspěšné jsou naše snahy předpovídat sluneční aktivitu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration) vypustil 11. února 2010 družici Solar Dynamics Observatory (SDO), která by měla naše vědomosti o Slunci zlepšit.


Hubbleův teleskop zachytil povrchové a atmosférické změny na Plutu
Rubrika: Sluneční soustava (12.02.2010, 5781 přečtení)

Rubrika: Sluneční soustava
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA) zveřejnil 4. února 2010 sadu dosud nejdetailnějších snímků Pluta. Porovnání záběrů z Hubbleova kosmického dalekohledu v roce 1994 a v letech 2002 až 2003 odhaluje masivní atmosférické a povrchové změny na tomto tělese, které bylo v roce 2006 vyřazeno z kategorie planet a přidáno mezi plutoidy. Mění se zejména barevnost a jas povrchu Pluta. Vědci si to vysvětlují sezónním oteplováním na severní polokouli přivrácené ke Slunci. Podle Mike Browna z Kalifornského technologického institutu jsou změny na Plutu nejdynamičtější svého druhu ze všech těles ve Sluneční soustavě.


Sněhový příval znovu ochromil východ USA, padají rekordy
Rubrika: Extrémní počasí (11.02.2010, 5395 přečtení)

Sněhové srážky v USA, 10.2.2010 Velkou část Spojených států amerických zasáhlo znovu během jediného týdne silné sněžení. Blizard, jemuž se v médiích začalo říkat "Snowmageddon 2.0", se prohnal rozsáhlým územím od středozápadu až po východní pobřeží. Ve Washingtonu chumelilo a foukal silný vítr, úřady ve městě jsou už několik dnů uzavřeny. Školní prázdniny vyhlásili mj. v New Yorku. Co do množství sněhových srážek je tato zima opravdu mimořádná. Rekordy padají i ve velkých městech, jako je Philadelphia (178 cm), Washington (Dullesovo mezinárodní letiště hlásilo ve středu za zimu celkem 182 cm sněhu, Reaganovo národní letiště 141 cm), Baltimore (178 cm), Wilmington ve státě Delaware (151 cm) a Atlantic City (123 cm).


ČSOP: Ptactvo potřebuje pomoci
Rubrika: Konkrétní pomoc (10.02.2010, 5263 přečtení)

Rubrika: Konkrétní pomoc
O přikrmování volně žijících živočichů se v poslední době vede celá řada polemik a rozsáhlých diskusí. Nejrůznější odborníci zpracovávají na toto téma vědecké práce sloužící k prosazování toho svého názoru. Nicméně každý milovník přírody se snaží volně žijícím živočichům přilepšit v době nepříznivých klimatickým podmínek, které v těchto dnech sužují naši zem.

Zimní období má svá specifika a zejména při vyšší sněhové pokrývce a dlouhotrvajících mrazech mají živočichové v přírodě výrazně zhoršené podmínky pro přežití. Proto jim můžeme v tomto pro ně krušném období pomoci.


Projekt "Najdi si svého farmáře" pomůže zemědělcům i spotřebitelům
Rubrika: Zdroje informací (08.02.2010, 6085 přečtení)

Rubrika: Zdroje informací
Zájem mezi spotřebiteli o kvalitní, zdravé a čerstvé potraviny přímo z farmy v posledních letech výrazně stoupl. Unikátní projekt Najdi si svého farmáře, který tento týden startuje, bude zákazníkům nabízet přehled produktů, které si mohou na všech farmách v celé České republice zakoupit. Kromě svých vlastních produktů nabízejí farmáři také návštěvy a prohlídky statků spojené s jedinečnými zážitky.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 94 (27 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,87 °C (1-9/2017)  

Koncentrace CO2
403,39 ppm (8/2016)
405,15 ppm (8/2017)

Lidská populace
7,437 miliardy (11/2017)

Index cen potravin FAO
176,4 bodů (10/2017)

ENSO
La Niña
(SOI: +0,9)

(10/2017)
  Nejčtenější články
» 22.06.2017 - 2751x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


» 05.09.2017 - 1968x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1559x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1395x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 20.09.2017 - 1314x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


» 19.09.2017 - 1313x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017