Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 20. 02. 2018, svátek má Oldřich citát pro dnešní den: Když se objeví slunce, zmizí hvězdy.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Erupce islandské sopky sílí, globální důsledky však mít asi nebude
Rubrika: Sopečné erupce (16.04.2010, 9239 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Erupce Eyjafjöllu v průběhu včerejšího dne nabývala na intenzitě.

"Seizmografy ukazují, že od dnešního rána intenzita erupce stoupá," řekl ve čtvrtek Pall Einarsson, geofyzik z Islandské univerzity. "Žhavé plyny rozpustily třetinu ledového pokryvu nad kráterem sopky, což vedlo k tomu, že se blízká řeka vylila z břehů, časté exploze v kráteru zněly jako bombardování," dodal Einarsson.

"Je to velmi prudká erupce, protože interaguje s ledem a vodou," vysvětlil britský glaciolog Andrew Russell. "Stává se tak mnohem explozivnější, než by byla v případě obyčejného proudu lávy vyvěrajícího ze země."


Erupce Eyjafjöllu narušila leteckou dopravu, mrak popela míří i do ČR
Rubrika: Sopečné erupce (15.04.2010, 8008 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Leteckou dopravu nad Evropou ochromil mrak sopečného popela, který se šíří z Islandu směrem na jih a východ. Už včera krátce po erupci, k níž došlo ve vrcholovém kráteru sopky Eyjafjöll, zakázaly leteckou dopravu nad částí svého území úřady na Islandu a v Norsku. Během dneška uzavřely svůj vzdušný prostor také další státy - Velká Británie, Irsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Belgie a Holandsko. Večer bylo uzavřeno 24 letišť ve Francii (včetně pařížských) a další v Německu (Hamburk, Hannover, dočasně i Berlín) a Polsku. Evropský úřad pro bezpečnost leteckého provozu (Eurocontrol) to označil za největší narušení letů v dějinách Evropy. Zítřejší den pravděpodobně zlepšení nepřinese. Mračno popela je podle úřadu stále velmi husté a postupuje jen zvolna směrem na jihovýchod.


Letošní maximum rozhlohy mořského ledu v Arktidě - 15,25 mil. km2
Rubrika: Tání ledu a ledovců (14.04.2010, 8735 přečtení)

Rubrika: Tání ledovců Mořský led v Arktidě dosáhl 31. března své největší rozlohy v tomto roce - 15,25 milionů čtverečních kilometrů. Takto pozdě nebylo maximum zaznamenáno ještě nikdy od začátku satelitního sledování v roce 1979. Dosud největší zpoždění mělo v roce 1999. Tehdy měl led maximální rozlohu 29. března. Letos pokrýval o 670 tisíc čtverečních kilometrů větší plochu než v roce 2006.


Rozpadající se ledovec v Peru vyvolal přívalovou vlnu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (13.04.2010, 7272 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Od ledovce Hualcán v peruánských Andách se v neděli 11. dubna odlomil ledový blok o velikosti zhruba 500 x 200 metrů. Zřítil se do jezera Laguna 513 poblíž města Carhuaz, asi 320 kilometrů severně od hlavního města Limy. Po dopadu vznikla přes 20 metrů vysoká vlna, která zničila 50 domů a úpravnu vody pro 60 tisíc obyvatel regionu Áncash. Zemřel jeden člověk (původně bylo hlášeno šest nezvěstných). Celá oblast s horskými údolími byla evakuována, úřady se totiž obávají pádu dalších kusů ledovce.


Většina švédských odborníků i nadále důvěřuje IPCC
Rubrika: Veřejné mínění (13.04.2010)

Většina švédských expertů i nadále důvěřuje Mezivládnímu panelu pro klimatické změny (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Jejich postoj nezměnila ani kritika, která se v posledních měsících objevovala v médiích. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila 12. dubna švédská televize SVT. Dotázáno bylo 69 švédských vědců, kteří v loňském roce publikovali své vlastní odborné práce nebo články o klimatu. 67 z nich souhlasilo s tvrzením, že jsme v současné době svědky globálního oteplování. 66 považuje za rozhodující faktor činnost člověka. 60 i nadále důvěřuje poslední hodnotící zprávě IPCC z roku 2007. Na otázku, zda mají důvěru i v IPCC jakožto organizaci, odpovědělo celkem 68 vědců, z nich 59 řeklo "ano", 2 "ne" a 7 dalo přednost odpovědi "nevím". 4 z dotázaných připustili, že svůj názor na tuto otázku od loňského podzimu přehodnotili.

Zdroj: SVT.se, SVT.se (pdf) / související zdroj: Veronica.cz (Fakta a výmysly o chybách IPCC)

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (9 příspěvků, číst vše, přidat)

Nejdelší geomagnetická bouře od roku 2005 vědce překvapila, její příčiny nejsou jasné
Rubrika: Sluneční aktivita (10.04.2010, 10557 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Geomagnetická bouře, která s několika krátkými přestávkami trvala od 5. do 7. dubna 2010, překvapila vědce z Lebeděvova fyzikálního institutu v Rusku. Odborníci z týmu kolem vesmírného slunečního dalekohledu TESIS považují tuto událost za záhadnou, protože nezaznamenali žádné dostatečně silné fyzikální příčiny, které by ji mohly způsobit.


Znečištěný vzduch v Asii je globální problém, zamořuje stratosféru
Rubrika: Znečištění ovzduší (09.04.2010, 7797 přečtení)

Rubrika: Znečištění ovzduší
Znečištěný vzduch v Asii je globální problém. Kvůli prudkému rozvoji průmyslu v Číně, Indii a Indonésii se zvyšuje koncentrace polutantů ve stratosféře. Během letních monzunů se milióny tun sazí, oxidu siřičitého, oxidů dusíku a dalších látek dostávají vysoko do stratosféry (zhruba do výšky 30-40 km) a rychlé vzdušné proudy je transportují po celé zeměkouli. Zatímco v troposféře se tyto látky dlouho neudrží, ve stratosféře mohou setrvat i několik let. V příštích desetiletích můžeme očekávat zhoršování situace. Aerosolová clona by mohla ovlivnit podnebí a oxidy dusíku by mohly narušit ozonosféru. Uvádí to nová studie mezinárodního vědeckého týmu, kterou 25. března 2010 zveřejnil časopis Science.


Na Svratouchu největší dubnová sněhová nadílka za posledních 30 let
Rubrika: Extrémní počasí (02.04.2010)

Sněhová vločka Během noci z 1. na 2. dubna napadlo na některých místech České republiky až 25 centimetrů sněhu. Nejvíce sněžilo na Českomoravské vrchovině a v Orlických horách. Těžký mokrý sníh způsobil dopravní problémy, několik železničních tratí muselo být přechodně uzavřeno, mezi nimi i hlavní železniční koridor mezi Prahou a Ostravou (mezi stanicemi Třebovice a Rudoltice v Čechách). Popadané stromy blokovaly i silnice. Na Svratouchu napadlo 25 cm - nejvíce sněhu v měsíci dubnu za posledních 30 let. Rychnov nad Kněžnou hlásí 22 cm, Ústí nad Orlicí 21 cm, Polom 15 cm, Přibyslav 12 cm. Také na hřebenech Krkonoš připadlo čtvrt metru sněhu, v Peci pod Sněžkou 9 cm, na Šeráku v Jeseníkách napadlo 10 cm sněhu.

Zdroje: ČHMÚ, České noviny

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Ekologové: Na Slovensku chrání i menší stromy, u nás se zatím kácí
Rubrika: Kácení stromů (31.03.2010, 5506 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
Komu není aspoň 50 let, nemá nárok na právní ochranu. Takový je stav českého zákona na ochranu stromů. Ministerstvo životního prostředí totiž není schopno novelizovat starou vyhlášku a menší stromy je tak možné kácet bez povolení. Arnika spolu s dalšími ekologickými sdruženími upozorňuje na to, že z českých měst i krajiny nekontrolovaně mizí zeleň a ohroženy jsou také některé aleje. Poukazuje přitom na slovenskou právní úpravu, která chrání i menší stromy.


Zima 2009-2010 - teplotní rekordy padaly v Evropě, Asii i Americe
Rubrika: Statistické údaje (29.03.2010, 11213 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Letošní zima byla na severní polokouli devátá nejteplejší v novodobé historii. Mimořádně teplé bylo období od prosince 2009 do února 2010 v severní Africe, Kanadě a Grónsku. Naopak nezvykle nízkými teplotami se vyznačovalo počasí v Evropě, Rusku a částečně i v USA a Číně. Celková odchylka na severní polokouli činila +0,55 stupně Celsia. V celosvětovém průměru bylo dané období historicky patým nejteplejším s odchylkou +0,57 stupně Celsia. Na jižní polokouli byl únor teplotně rekordní, celé období bylo historicky druhé nejteplejší s odchylkou +0,6 stupně. Informovalo o tom americké Národní centrum pro zpracování klimatických dat (National Climatic Data Center, NCDC), které je součástí Národního úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Na Islandu soptí Eyjafjöll, vulkanologové se obávají erupce Katly
Rubrika: Sopečné erupce (23.03.2010, 35474 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Aktualizace: 4.4. | 11.4. | 15.4. | 16.4. | 17.4. | 18.4. | 20.4. | 23.4. | 29.4. | 9.5. | 26.5.

V noci z 20. na 21. března 2010 se na jihu Islandu probudila sopka Eyjafjöll. Erupce začala po několika týdnech silné seizmické aktivity a terénních deformací. Šest stovek obyvatel v okolí bylo evakuováno. Vulkán je pokryt ledovcem Eyjafjallajökull a existovalo nebezpečí povodně z rozpuštěného ledu. Záhy se však ukázalo, že k erupci nedošlo přímo pod ledovcem, ale v průsmyku Fimmvörduháls mezi ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull. Erupce navíc nebyla hodnocena jako příliš silná, nicméně její intenzita zatím ani neklesá, podle posledních zpráv by mohla pokračovat ještě celé týdny nebo měsíce.


NASA: Rok 2010 může být rekordně teplý
Rubrika: Statistické údaje (21.03.2010, 8881 přečtení)

Ačkoli letošní zima byla v Evropě, Rusku a části Severní Ameriky o něco chladnější než v jiných letech, celkový trend oteplování atmosféry postupuje stejným tempem. Podle americké NASA je dosť dobře možné, že rok 2010 bude rekordně teplým rokem od začátku instrumentálních měření teplot, tedy od roku 1880.


Velice nepříjemná pravda: IPCC podceňuje rizika klimatických změn
Rubrika: Prognózy vývoje (21.03.2010, 6271 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Poslední hodnotící zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) z roku 2007 podceňuje dopady globálního oteplování. Samotné snižování emisí skleníkových plynů totiž nestačí na odvrácení nebezpečných změn podnebí. Chceme-li se vyhnout katastrofálním důsledkům klimatických změn, neobejdeme se bez geoinženýrství. Musíme vyvinout postupy, které nám umožní snížit koncentraci skleníkových plynů v atmosféře, případně omezí množství slunečního záření dopadajícího na zemský povrch. V článku nazvaném "Velice nepříjemná pravda" to v březnu 2010 napsala trojice amerických vědců. Článek zveřejnil časopis Ocenography vydávaný americkou Oceánografickou společností (The Oceanography Society, TOS).


Dlouhodobé sluneční minimum by globální oteplování nezpomalilo
Rubrika: Sluneční aktivita (19.03.2010, 10159 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Sluneční aktivita stoupá. Letošní počet dnů bez skvrn dává tušit, že se sluneční minimum, které je nehlubší od minima v letech 1911-1913, blíží ke svému konci. S pomalu se probouzejícím Sluncem se některým vědcům ulevilo, že už nemusejí odpovídat na nepříjemné otázky, co se to se s naší nejbližší hvězdou děje a proč nedokázali tak výrazný útlum její činnosti předpovědět. Je to snad předzvěst dlouhého období slunečního minima srovnatelného s Maunderovým minimem v letech 1645 až 1715? Maunderovo minimum je spojováno s chladným obdobím, kterému se říká Malá doba ledová. Co by udělalo podobné minimum s pozemským klimatem dnes? Na tyto otázky odpověděli Georg Feulner a Stefan Rahmstorf z německého Institutu pro výzkum vlivu podnebí v Postupimi (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, PIK). Podle jejich studie zveřejněné v březnovém vydání časopisu Geophysical Research Letters by dlouhodobý útlum sluneční činnosti přibrzdil globální oteplování v tomto století o 0,1 až 0,3 stupně Celsia.


EU schválila svůj závazek pro ochranu biodiverzity
Rubrika: Ekologická legislativa (17.03.2010, 4274 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Ministři životního prostředí členských států EU 15. března odsouhlasili cíl EU k ochraně biodiverzity. Zavázali se tak uvnitř EU zastavit do roku 2020 úbytek biologické rozmanitosti a degradaci ekosystémových služeb a v maximálním proveditelném rozsahu je obnovit. Současně má EU zvýšit svůj příspěvek k odvrácení úbytku biologické rozmanitosti v celosvětovém měřítku.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 18 (44 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,66 ppm (10/2016)
405,46 ppm (10/2017)

Lidská populace
7,447 miliardy (1/2018)

Index cen potravin FAO
169,8 bodů (12/2017)

ENSO
La Niña (SOI: -0,1)
(12/2017)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 3992x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 05.09.2017 - 2387x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1943x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1880x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 1848x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1773x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017