Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 29. 06. 2017, svátek má Petr a Pavel citát pro dnešní den: Copak může umřít, když nemá komu?
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Dlouhodobé sluneční minimum by globální oteplování nezpomalilo
Rubrika: Sluneční aktivita (19.03.2010, 9682 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Sluneční aktivita stoupá. Letošní počet dnů bez skvrn dává tušit, že se sluneční minimum, které je nehlubší od minima v letech 1911-1913, blíží ke svému konci. S pomalu se probouzejícím Sluncem se některým vědcům ulevilo, že už nemusejí odpovídat na nepříjemné otázky, co se to se s naší nejbližší hvězdou děje a proč nedokázali tak výrazný útlum její činnosti předpovědět. Je to snad předzvěst dlouhého období slunečního minima srovnatelného s Maunderovým minimem v letech 1645 až 1715? Maunderovo minimum je spojováno s chladným obdobím, kterému se říká Malá doba ledová. Co by udělalo podobné minimum s pozemským klimatem dnes? Na tyto otázky odpověděli Georg Feulner a Stefan Rahmstorf z německého Institutu pro výzkum vlivu podnebí v Postupimi (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, PIK). Podle jejich studie zveřejněné v březnovém vydání časopisu Geophysical Research Letters by dlouhodobý útlum sluneční činnosti přibrzdil globální oteplování v tomto století o 0,1 až 0,3 stupně Celsia.


EU schválila svůj závazek pro ochranu biodiverzity
Rubrika: Ekologická legislativa (17.03.2010, 3977 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Ministři životního prostředí členských států EU 15. března odsouhlasili cíl EU k ochraně biodiverzity. Zavázali se tak uvnitř EU zastavit do roku 2020 úbytek biologické rozmanitosti a degradaci ekosystémových služeb a v maximálním proveditelném rozsahu je obnovit. Současně má EU zvýšit svůj příspěvek k odvrácení úbytku biologické rozmanitosti v celosvětovém měřítku.


IPCC čelí kritice, závěry zprávy z roku 2007 však nebyly zpochybněny
Rubrika: Názory a polemiky (16.03.2010, 5915 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
Mezivládní panel pro změny klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) se stal v posledních měsících terčem nebývalé kritiky. Ve své hodnotící zprávě z roku 2007 se prý dopustil řady nepřesností a omylů. I když výtky kritiků nejsou většinou opodstatněné, v jednom případě jim musel dát IPCC za pravdu. Omluvit se musel za předpověď tání ledovců v Himalájích. Zpráva totiž varovala, že do roku 2035 s vysokou pravděpodobností roztají himalájské ledovce. Jde však o překlep, správně mělo být uvedeno, že ledovce roztají do roku 2350.


V roce 2009 se stalo 327 přírodních katastrof, postihly 113 milionů lidí
Rubrika: Statistické údaje (14.03.2010, 8191 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
V roce 2009 došlo na planetě Zemi celkem k 327 přírodním katastrofám, při kterých zahynulo bezmála 10,5 tisíce lidí. Zasaženo bylo 113 milionů osob. Způsobené škody byly vyčísleny na 34,9 miliard amerických dolarů. Údaje za minulý rok jsou významně nižší než v předchozích letech (průměr let 2000 až 2008 byl 85,5 tisíce obětí katastrof za rok, 230 milionů zasažených, škody za 102,7 miliard dolarů). Uvádí to zpráva odboru OSN pro mezinárodní strategii snižování následků katastrof (United Nations - International Strategy for Disaster Reduction, UN/ISDR).


Ledová kra o rozloze Lucemburska se odlomila od Mertzova ledovce v Antarktidě
Rubrika: Tání ledu a ledovců (10.03.2010, 6775 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Letos v únoru se od Antarktidy odlomil ledovec o rozloze 2550 kilometrů čtverečních. Na délku měří 78 kilometrů, široký je 33 až 39 kilometrů a silný je v průměru 400 metrů. Vznikl po nárazu neménně velkého ledovce B9B do Mertzova ledovcového jazyka zhruba 3200 kilometrů jižně od Austrálie. Přítomnost obou plovoucích kusů ledu by mohla narušit oceánské proudění a život zvířat v regionu. 26 února o tom informovali vědci z Antarktického kooperačního centra pro výzkum klimatu a ekosystémů (Antarctic Climate and Ecosystems Co-operative Research Centre, ACE CRC).


MŽP: V ČR denně mizí 15 hektarů zemědělské půdy, osud české krajiny mají v rukou poslanci
Rubrika: Ekologická devastace (09.03.2010, 6184 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace
Osud české krajiny mají v rukou poslanci. Ve sněmovně totiž leží již několik měsíců novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF) z pera Ministerstva životního prostředí, která může výrazně zpomalit dramatický úbytek zemědělské půdy z posledních let. Výrazné navýšení poplatků za její zábor by vedlo k tomu, že se zastavování volné krajiny nebude vyplácet a investoři začnou využívat již zastavěná území (brownfields).

"Poslance vyzvu, aby o novele hlasovali ještě tento týden. Česká krajina si politické obstrukce, které sněmovnu paralyzují, nezaslouží. Poslanci mohou trend, který denně ukrojí ze zemědělské půdy 15 hektarů, zpomalit. Je to na nich," říká ministr životního prostředí Jan Dusík, který dnes všem poslancům předá leták s fotografiemi a nejdůležitějšími informacemi o chystané novele.


Sněhová kalamita ve Španělsku a Francii, napadl tam až metr sněhu
Rubrika: Extrémní počasí (09.03.2010)

Vydatné sněžení, největší za posledních 40 let, ochromilo dopravu na severovýchodě Španělska. Nejvíce sněhu (60 centimetrů) napadlo od 8. do 9. března v obcích Rupit a Espinelves v Katalánsku. Počasí překvapilo celý region včetně Barcelony. Pobřeží u Středozemního moře bičovaly vlny vysoké až sedm a půl metru. Sněhová bouře způsobila kolaps silniční a železniční dopravy. Úřady zrušily školní vyučování, uzavřeno je mnoho podniků, 220 tisíc domácností zůstalo bez dodávek elektrické energie, zhruba 100 tisíc lidí postihl výpadek telefonních služeb. Hasiči pomáhají tisícům lidí, kteří uvízli ve vlacích, v autech a autobusech. Asi tři tisíce osob muselo být nouzově ubytováno.

V jižní Francii, kde v nížinách napadlo do 40 cm sněhu, na horách až jeden metr, byl kvůli silnému sněžení přerušen provoz na mnoha silnicích včetně dálnice z města Orange do Španělska.

9. března zasáhlo sněžení i Itálii. V Kalábrii na jihu Itálie napadlo až 40 cm sněhu, v Piedmontu klesla teplota na minus 20 stupňů.


Zdroje: České noviny, La Vanguardia, Diario de Navarra, RTVE.es, El País

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (8 příspěvků, číst vše, přidat)

EU povolila pěstovaní GM brambor, ekologové se zlobí
Rubrika: GMO (02.03.2010, 6403 přečtení)

Poprvé od roku 1998 udělila Evropská komise nové povolení k pěstování geneticky modifikovaných plodin. 2. března 2010 rozhodl komisař pro zdraví John Dalli ve shodě s předsedou komise José Barrosem o tom, že se v členských státech Evropské unie budou moci pěstovat brambory Amflora německé firmy BASF k průmyslovému využití. Ekologické organizace rozhodnutí okamžitě ostře kritizovaly a vyzvaly členské státy, aby uplatnily svoje právo a pěstování GM brambor na svém území zakázaly.


Ve Velké Británii je letošní zima nejstudenejší za posledních 30 let
Rubrika: Statistické údaje (02.03.2010, 7911 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Letošní zima ve Velké Británii je nejchladnější za posledních více než 30 let. Průměrná teplota od 1. prosince 2009 do 24. února 2010 byla 1,5 stupně Celsia, což je 2,2 stupně pod dlouhodobým normálem (1971-2000). Současná zima je nejstudenejší od sezóny 1978/79, kdy bylo v průměru 1,2 stupně. Informoval o tom britský Meteorologický úřad (Met Office).

Chladné počasí bohaté na sníh převládalo na britských ostrovech od poloviny prosince. Od jihu Anglie až po sever Skotska způsobovaly opakující se přívaly sněhu komplikace v dopravě. Ve skotské vesnici Altnaharra bylo 8. ledna minus 22,3 stupně Celsia, což je nejnižší hodnota naměřená na celém britském území od roku 1995. Ve Skotsku a Severním Irsku jsou poslední tři měsíce nejchladnější od sezóny 1962/63.


Bouře Xynthie pustošila západní Evropu
Rubrika: Extrémní počasí (02.03.2010, 5874 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Nejméně 65 mrtvých za sebou nechal orkán, který se o víkendu přehnal nad západní Evropou. Hluboká tlaková níže, která dostala jméno Xynthie, postupovala 27. a 28. února 2010 z Atlantského oceánu přes Biskajský záliv, Francii, Belgii, Nizozemí a Německo k Dánsku. Vítr dosahoval rychlosti až 150 km/hod, v nárazech až 240 km/hod. Lámal stromy, ničil střechy a poškozoval elektrické vedení. Jen ve Francii zůstalo bez proudu přes milion domácností. Podobný počet zákazníků se musel bez elektřiny obejít také v Portugalsku. Na mnoha silnicích, dálnicích a železnicích od Španělska až po Německo byl přerušen provoz. Některé pobřežní lokality zaplavila voda z oceánu - dvěstě let staré pobřežní hráze u francouzského městečka L'Aiguillon-sur-Mer nevydržely nápor vln vysokých až osm metrů a voda zatopila mnoho domů. Utonulo v nich 25 lidí.


MŽP: Z jednání o kontrole chemických látek a nebezpečných odpadů
Rubrika: Ekologická legislativa (24.02.2010, 4604 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Dnes skončilo na Bali simultánní zvláštní zasedání tří smluv zaměřených na chemické látky a odpady: Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování, Rotterdamské úmluvy o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu a Stockholmské úmluvy o perzistentních organických polutantech.


Greenpeace: Evropští zemědělci upouštějí od GM plodin
Rubrika: GMO (23.02.2010, 4318 přečtení)

V nejbližších dnech zveřejní mezinárodní organizace ISAAA (International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications), založená a financovaná biotechnologickým průmyslem, svou výroční zprávu zahrnující údaje o ploše, na které se pěstují geneticky modifikované (GM) plodiny. Cílem aktivit ISAAA je propagace GM plodin coby řešení problémů světové chudoby a hladu. Skutečností ovšem zůstává, že GM plodiny se neosvědčily ani na polích, ani na trhu a jejich pěstování představuje riziko pro životní prostředí i živobytí samotných zemědělců.


Primátům hrozí vyhynutí; selhali jsme, říkají vědci a žádají ráznou akci
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (21.02.2010, 7637 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Pětadvaceti druhům primátů bezprostředně hrozí, že vyhynou. Na seznamu nejohroženějších druhů je pět primátů z Madagaskaru, šest z Afriky, jedenáct z Asie a tři ze Střední a Jižní Ameriky. Do širší kategorie ohrožených druhů patří téměř polovina (48%) z 634 druhů primátů. Situace se neustále zhoršuje - v roce 2007 byla vyhynutím ohrožena jedna třetina a v roce 2005 jedna čtvrtina primátů. Na vině je nekontrolované ničení deštných pralesů, ilegální obchod s volně žijícími zvířaty a také lov. Varovnou zprávu 85 primatologů vydal 18. února 2010 Mezinárodní svaz na ochranu přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) a Mezinárodní primatologická společnost (International Primatological Society, IPS) ve spolupráci s Mezinárodní společností pro ochranu přírody (Conservation International, CI).


Slunce je proměnná hvězda, sleduje ji nová družice Solar Dynamics Observatory
Rubrika: Sluneční aktivita (14.02.2010, 8667 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Slunce je proměnná hvězda. Tuto prostou myšlenku dnes přijímá mnoho odborníků se samozřejmostí, avšak není to tak dlouho, kdy byla odmítána a zářivost Slunce se považovala za konstantní. A poslední roky, kdy byla sluneční aktivita extrémně nízká, vnesly do úvah solárních fyziků i klimatologů nejistotu. Ukázalo se totiž, jak nedostatečné a neúspěšné jsou naše snahy předpovídat sluneční aktivitu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration) vypustil 11. února 2010 družici Solar Dynamics Observatory (SDO), která by měla naše vědomosti o Slunci zlepšit.


Hubbleův teleskop zachytil povrchové a atmosférické změny na Plutu
Rubrika: Sluneční soustava (12.02.2010, 5683 přečtení)

Rubrika: Sluneční soustava
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA) zveřejnil 4. února 2010 sadu dosud nejdetailnějších snímků Pluta. Porovnání záběrů z Hubbleova kosmického dalekohledu v roce 1994 a v letech 2002 až 2003 odhaluje masivní atmosférické a povrchové změny na tomto tělese, které bylo v roce 2006 vyřazeno z kategorie planet a přidáno mezi plutoidy. Mění se zejména barevnost a jas povrchu Pluta. Vědci si to vysvětlují sezónním oteplováním na severní polokouli přivrácené ke Slunci. Podle Mike Browna z Kalifornského technologického institutu jsou změny na Plutu nejdynamičtější svého druhu ze všech těles ve Sluneční soustavě.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 42 (24 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,92 °C (1-5/2017)  

Koncentrace CO2
401,60 ppm (2/2016)
404,35 ppm (2/2017)

Lidská populace
7,4 miliardy (6/2017)

Index cen potravin FAO
172,6 bodů (5/2017)


ISS HD Earth Viewing
  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 1898x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 1821x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 07.02.2017 - 1635x
Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v lednu rekordně nízká (číst článek)


» 26.03.2017 - 1412x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 19.01.2017 - 1364x
Rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii měření (číst článek)


» 21.03.2017 - 1335x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017