Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 23. 08. 2017, svátek má Sandra citát pro dnešní den: Jedna z podmínek uzdravení je chtít se uzdravit.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Erupce Eyjafjöllu slábne, islandský prezident varoval před erupcí Katly
Rubrika: Sopečné erupce (23.04.2010, 7278 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Sopečná aktivita během tohoto týdne poklesla a erupce je nyní řádově slabší než před týdnem. Oproti počáteční síle erupce (300 metrů krychlových magmatu za sekundu nebo též 750 tun za sekundu) je nyní každou sekundu produkováno odhadem méně než 30 metrů krychlových magmatu, respektive 75 tun za sekundu. Podzemní tlak v prostoru sopky se podle měření snižuje, erupce by tedy měla i nadále pozvolna slábnout.


Ledovce v Alpách ustupují, v Rakousku se zmenšilo 91 procent ledovců
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.04.2010, 5779 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Ledovce v Alpách se zmenšují. Od října 2008 do září 2009 z 93 sledovaných ledovců na rakouské straně Alp 85 ustoupilo, u sedmi se velikost nezměnila a jeden ledovec se zvětšil. Nejvíce ze své délky ztratily ledovce v Ötztalských Alpách. Niederjochferner se zmenšil o 46 metrů. O trochu méně ustoupil Kesselwandferner (-44,4 m) a Marzellferner (-42,3 m). Celkem deset ledovců ztratilo více než 30 metrů. V průměru ledovce ustoupily o 14,4 metru. Uvádí to zpráva Rakouského alpského spolku (Oesterreichischer Alpenverein, OeAV) zveřejněná 7. dubna 2010.


Charakter erupce Eyjafjöllu se mění, aktivita klesla, nebezpečí trvá
Rubrika: Sopečné erupce (20.04.2010, 6793 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
V pondělí 19. dubna kolem čtvrté hodiny ranní byla zpozorována významná změna sopečné aktivity. Sopka začala do výšky 1,5 až 3 kilometry vystřelovat magma, některé kusy byly srovnatelné s velikostí automobilu. Souběžně s tím pokleslo množství vyvrhovaného popela. Na základě těchto projevů vědci usoudili, že přítok vody do jícnu klesá a tím se mění charakter erupce z explozivní na efuzivní, tedy výlevný. Zatím však nevznikají lávové proudy. Mračno nad sopkou, tvořené párou i popelem, dosahovalo do výšky 2 až 6 kilometrů. Barva výparů měla bílý, žlutý až hnědý nádech.


Eyjafjöll vyvrhl za tři dny 140 milionů metrů krychlových tefry
Rubrika: Sopečné erupce (18.04.2010, 8267 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Podle předběžných propočtů expertů z Islandské univerzity vypustila sopka Eyjafjöll během prvních 3 dnů erupce (14. - 16. dubna) celkem 140 milionů metrů krychlových tefry. To odpovídá asi 70 až 80 milionům metrů krychlových magmatu, přičemž průměrná rychlost produkce byla 300 metrů krychlových za sekundu nebo též 750 tun za sekundu.

30 milionů tun tefry je usazeno v ledovcových kotlích, které vnikly v blízkosti vulkanických komínů. 10 milionů se nahromadilo v ledovcovém jezeře Gígjökulslón, tento materiál se dostal při povodních dolů na východ od splazu Gígjökull, jenž je součástí ledovce Eyjafjallajökull. V mračnech odnášených od sopky na jih a východ bylo 100 milionů tun tefry.


Březen 2010 byl v globálu rekordně teplý
Rubrika: Statistické údaje (17.04.2010, 7331 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Březen 2010 byl v globálu nejteplejším březnem v historii měření. Průměrná teplota vzduchu (13,5 °C) byla o 0,77 °C vyšší, než jaký byl průměr ve 20. století. Nad oceány činila odchylka +0,56 °C (rekord), nad pevninami +1,36 °C (4. nejvyšší hodnota). Ve své pravidelné měsíční analýze to oznámil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Erupce Eyjafjöllu - blesky nad sopkou, spad popela na jihu Islandu
Rubrika: Sopečné erupce (17.04.2010, 9831 přečtení)

V pátek vystupoval mrak popela nad vulkánem do výšky přes 9 kilometrů a silný vítr ho unášel na východ k evropskému pobřeží. Bylo zaznamenáno kolísání v seizmických projevech a produkci tefry, celkově se však intenzita erupce nezměnila. Večer oblast kolem místa erupce ozařovaly četné blesky.

Geofyzik Páll Einarsson z Islandské univerzity se domnívá, že erupce je součástí dění, které začalo minulý rok v létě: "Jestliže erupce v této lokalitě náhle ustane, je pravděpodobné, že bude pokračovat na jiném místě."


Erupce islandské sopky sílí, globální důsledky však mít asi nebude
Rubrika: Sopečné erupce (16.04.2010, 8936 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Erupce Eyjafjöllu v průběhu včerejšího dne nabývala na intenzitě.

"Seizmografy ukazují, že od dnešního rána intenzita erupce stoupá," řekl ve čtvrtek Pall Einarsson, geofyzik z Islandské univerzity. "Žhavé plyny rozpustily třetinu ledového pokryvu nad kráterem sopky, což vedlo k tomu, že se blízká řeka vylila z břehů, časté exploze v kráteru zněly jako bombardování," dodal Einarsson.

"Je to velmi prudká erupce, protože interaguje s ledem a vodou," vysvětlil britský glaciolog Andrew Russell. "Stává se tak mnohem explozivnější, než by byla v případě obyčejného proudu lávy vyvěrajícího ze země."


Erupce Eyjafjöllu narušila leteckou dopravu, mrak popela míří i do ČR
Rubrika: Sopečné erupce (15.04.2010, 7718 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Leteckou dopravu nad Evropou ochromil mrak sopečného popela, který se šíří z Islandu směrem na jih a východ. Už včera krátce po erupci, k níž došlo ve vrcholovém kráteru sopky Eyjafjöll, zakázaly leteckou dopravu nad částí svého území úřady na Islandu a v Norsku. Během dneška uzavřely svůj vzdušný prostor také další státy - Velká Británie, Irsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Belgie a Holandsko. Večer bylo uzavřeno 24 letišť ve Francii (včetně pařížských) a další v Německu (Hamburk, Hannover, dočasně i Berlín) a Polsku. Evropský úřad pro bezpečnost leteckého provozu (Eurocontrol) to označil za největší narušení letů v dějinách Evropy. Zítřejší den pravděpodobně zlepšení nepřinese. Mračno popela je podle úřadu stále velmi husté a postupuje jen zvolna směrem na jihovýchod.


Letošní maximum rozhlohy mořského ledu v Arktidě - 15,25 mil. km2
Rubrika: Tání ledu a ledovců (14.04.2010, 8307 přečtení)

Rubrika: Tání ledovců Mořský led v Arktidě dosáhl 31. března své největší rozlohy v tomto roce - 15,25 milionů čtverečních kilometrů. Takto pozdě nebylo maximum zaznamenáno ještě nikdy od začátku satelitního sledování v roce 1979. Dosud největší zpoždění mělo v roce 1999. Tehdy měl led maximální rozlohu 29. března. Letos pokrýval o 670 tisíc čtverečních kilometrů větší plochu než v roce 2006.


Rozpadající se ledovec v Peru vyvolal přívalovou vlnu
Rubrika: Tání ledu a ledovců (13.04.2010, 7009 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Od ledovce Hualcán v peruánských Andách se v neděli 11. dubna odlomil ledový blok o velikosti zhruba 500 x 200 metrů. Zřítil se do jezera Laguna 513 poblíž města Carhuaz, asi 320 kilometrů severně od hlavního města Limy. Po dopadu vznikla přes 20 metrů vysoká vlna, která zničila 50 domů a úpravnu vody pro 60 tisíc obyvatel regionu Áncash. Zemřel jeden člověk (původně bylo hlášeno šest nezvěstných). Celá oblast s horskými údolími byla evakuována, úřady se totiž obávají pádu dalších kusů ledovce.


Většina švédských odborníků i nadále důvěřuje IPCC
Rubrika: Veřejné mínění (13.04.2010)

Většina švédských expertů i nadále důvěřuje Mezivládnímu panelu pro klimatické změny (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Jejich postoj nezměnila ani kritika, která se v posledních měsících objevovala v médiích. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila 12. dubna švédská televize SVT. Dotázáno bylo 69 švédských vědců, kteří v loňském roce publikovali své vlastní odborné práce nebo články o klimatu. 67 z nich souhlasilo s tvrzením, že jsme v současné době svědky globálního oteplování. 66 považuje za rozhodující faktor činnost člověka. 60 i nadále důvěřuje poslední hodnotící zprávě IPCC z roku 2007. Na otázku, zda mají důvěru i v IPCC jakožto organizaci, odpovědělo celkem 68 vědců, z nich 59 řeklo "ano", 2 "ne" a 7 dalo přednost odpovědi "nevím". 4 z dotázaných připustili, že svůj názor na tuto otázku od loňského podzimu přehodnotili.

Zdroj: SVT.se, SVT.se (pdf) / související zdroj: Veronica.cz (Fakta a výmysly o chybách IPCC)

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (9 příspěvků, číst vše, přidat)

Nejdelší geomagnetická bouře od roku 2005 vědce překvapila, její příčiny nejsou jasné
Rubrika: Sluneční aktivita (10.04.2010, 10192 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Geomagnetická bouře, která s několika krátkými přestávkami trvala od 5. do 7. dubna 2010, překvapila vědce z Lebeděvova fyzikálního institutu v Rusku. Odborníci z týmu kolem vesmírného slunečního dalekohledu TESIS považují tuto událost za záhadnou, protože nezaznamenali žádné dostatečně silné fyzikální příčiny, které by ji mohly způsobit.


Znečištěný vzduch v Asii je globální problém, zamořuje stratosféru
Rubrika: Znečištění ovzduší (09.04.2010, 7472 přečtení)

Rubrika: Znečištění ovzduší
Znečištěný vzduch v Asii je globální problém. Kvůli prudkému rozvoji průmyslu v Číně, Indii a Indonésii se zvyšuje koncentrace polutantů ve stratosféře. Během letních monzunů se milióny tun sazí, oxidu siřičitého, oxidů dusíku a dalších látek dostávají vysoko do stratosféry (zhruba do výšky 30-40 km) a rychlé vzdušné proudy je transportují po celé zeměkouli. Zatímco v troposféře se tyto látky dlouho neudrží, ve stratosféře mohou setrvat i několik let. V příštích desetiletích můžeme očekávat zhoršování situace. Aerosolová clona by mohla ovlivnit podnebí a oxidy dusíku by mohly narušit ozonosféru. Uvádí to nová studie mezinárodního vědeckého týmu, kterou 25. března 2010 zveřejnil časopis Science.


Na Svratouchu největší dubnová sněhová nadílka za posledních 30 let
Rubrika: Extrémní počasí (02.04.2010)

Sněhová vločka Během noci z 1. na 2. dubna napadlo na některých místech České republiky až 25 centimetrů sněhu. Nejvíce sněžilo na Českomoravské vrchovině a v Orlických horách. Těžký mokrý sníh způsobil dopravní problémy, několik železničních tratí muselo být přechodně uzavřeno, mezi nimi i hlavní železniční koridor mezi Prahou a Ostravou (mezi stanicemi Třebovice a Rudoltice v Čechách). Popadané stromy blokovaly i silnice. Na Svratouchu napadlo 25 cm - nejvíce sněhu v měsíci dubnu za posledních 30 let. Rychnov nad Kněžnou hlásí 22 cm, Ústí nad Orlicí 21 cm, Polom 15 cm, Přibyslav 12 cm. Také na hřebenech Krkonoš připadlo čtvrt metru sněhu, v Peci pod Sněžkou 9 cm, na Šeráku v Jeseníkách napadlo 10 cm sněhu.

Zdroje: ČHMÚ, České noviny

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Ekologové: Na Slovensku chrání i menší stromy, u nás se zatím kácí
Rubrika: Kácení stromů (31.03.2010, 5292 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
Komu není aspoň 50 let, nemá nárok na právní ochranu. Takový je stav českého zákona na ochranu stromů. Ministerstvo životního prostředí totiž není schopno novelizovat starou vyhlášku a menší stromy je tak možné kácet bez povolení. Arnika spolu s dalšími ekologickými sdruženími upozorňuje na to, že z českých měst i krajiny nekontrolovaně mizí zeleň a ohroženy jsou také některé aleje. Poukazuje přitom na slovenskou právní úpravu, která chrání i menší stromy.
  Významné dny
  Kniha ke stažení
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 56 (25 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,91 °C (1-12/2015)
0,95 °C (1-12/2016)
0,91 °C (1-6/2017)  

Koncentrace CO2
402,30 ppm (4/2016)
404,85 ppm (4/2017)

Lidská populace
7,4 miliardy (7/2017)

Index cen potravin FAO
175,2 bodů (6/2017)

  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 2198x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 21.04.2017 - 2196x
První čtvrtletí roku 2017 s odchylkou 0,97 stupně Celsia, březnová odchylka poprvé nad hranicí jednoho stupně bez ovlivnění jevem El Niňo (číst článek)


» 06.03.2017 - 2087x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 26.03.2017 - 1703x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 21.03.2017 - 1572x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


» 22.06.2017 - 1382x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017