Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 17. 03. 2018, svátek má Vlastimil citát pro dnešní den: Vše, co je v člověku krásné, je očima neviditelné.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Austrálie podala žalobu na Japonsko kvůli lovu velryb
Rubrika: Zneužívání zvířat (01.06.2010, 6295 přečtení)

Rubrika: Zneužívání zvířat Australská vláda podala 31. května 2010 žalobu k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (International Court of Justice, ICJ) v Haagu. Splnila tak svoji hrozbu, že pokud Japonsko neukončí lov velryb ve vodách kolem Antarktidy, předloží celou věc soudu. Japonci reagovali prohlášením, že své názory nehodlají měnit a budou se hájit. Vládní úředníci z Nového Zélandu a USA podání žaloby kritizovali, případné vítězství Japonska u soudu by podle nich mohlo japonský velrybářský program legalizovat. Navíc se obávají, že soudní spor ohrozí přijetí kompromisního návrhu na červnovém zasedání Mezinárodní velrybářské komise (International Whaling Commission, IWC) v Maroku. Kompromis počítá se zrušením zákazu komerčního lovu velryb výměnou za omezení počtu ulovených zvířat. Austrálie však s tímto návrhem nesouhlasí.


Evropská komise chce rychlejší snižování emisí
Rubrika: Ekologická legislativa (27.05.2010, 4299 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Evropská komise se vyslovila pro zvýšení závazku EU s cílem redukovat do roku 2020 emise skleníkových plynů o 30 procent (oproti roku 1990). Podle analýzy prezentované komisařkou pro boj s klimatickými změnami Connie Hedegaardovou by nebylo splnění tohoto cíle ekonomicky výrazně nákladnější než schválená redukce o 20 procent a přinesla by úspory v jiných oblastech. Analýza komise není návrhem v pravém slova smyslu, pod tlakem ze strany členských států je spíše brána jako podnět k diskusi. Zatímco ekologické organizace rozbor přivítaly, ministři hospodářství Německa a Francie vystoupili ještě před jeho zveřejněním s kritikou. Podle nich by měla Evropa počkat, až k razantnímu snižování emisí přistoupí také Spojené státy a Čína.


A přece se otepluje!
Rubrika: Globální oteplování (25.05.2010, 5663 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
A přece se otepluje! Jak by dnes nepochybně řekl kdo jiný, než Galileo Galilei. Naštěstí, klimatologové jsou v lepší pozici než Galilei, který byl odsouzený "jenom" k domácímu vězení (Giordano Bruno dopadl hůře, toho v roce 1600 upálili.) Klimatologové utrpěli jen odcizením soukromých e-mailů. Navzdory tomu, že se Země nadále otepluje a tento trend je už dnes pro většinu obyvatel světa nepříznivý, mnozí klimaskeptici by téměř všechny klimatology viděli nejraději za mřížemi (pokud ne rovnou na elektrickém křesle). Navzdory stále zoufalejším výkřikům klimaskeptiků se Země přece otepluje.


Jak hlasovali poslanci o životním prostředí v období let 2006 až 2010
Rubrika: Ekologická legislativa (25.05.2010)

Asociace ekologických organizací Zelený kruh zveřejnila svou bilanci hlasování Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR o životním prostředí ve volebním období let 2006 až 2010. V dokumentu jsou vyhodnoceny postoje politických klubů a jednotlivých poslanců a poslankyň k 33 legislativním návrhům, které byly projednávány Poslaneckou sněmovnou v uplynulém období a které přímo ovlivňují kvalitu životního prostředí v České republice. Z hodnocení vyplývá, že ekologické zákony nejvíce podporovala Demokratická strana zelených (Věra Jakubková a Olga Zubová) a Strana zelených. Nejméně vstřícně se k otázkám ochrany životního prostředí a účasti veřejnosti na rozhodování stavěli poslanci KSČM a ODS.

Zdroje: Zelený kruh: tisková zpráva, celé hodnocení (pdf soubor)

Autor: Odkazy | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Období leden až duben 2010 bylo rekordně teplé, rekordní byl i duben
Rubrika: Statistické údaje (21.05.2010, 7955 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Průměrné teploty v období leden až duben 2010 byly nejvyšší v historii měření. Od průměru za 20. století se průměrná teplota (13,3°C) odchýlila o 0,69°C. Rovněž duben byl rekordně teplý - průměr za 20. století byl při teplotě 14,5°C překonán o 0,76°C. U oceánů činila odchylka +0,57°C (rekord), teplota nad pevninami se odchýlila o +1,29°C (3. nejvyšší hodnota). Na severní polokouli bylo oproti normálu tepleji o +0,89°C (rekord), na jižní o +0.64°C (2. nejvyšší hodnota). Ve své pravidelné měsíční analýze to oznámil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Povodně ve střední Evropě - 21 obětí, 16 v Polsku
Rubrika: Extrémní počasí (18.05.2010, 13246 přečtení) / aktualizováno

Rubrika: Extrémní počasí
Po intenzivních srážkách způsobených tlakovou níží Yolanda vystoupily z břehů vodní toky v Srbsku, Bulharsku, Maďarsku, na Slovensku, v Polsku a České republice. Zahynulo nejméně 21 lidí, z toho 16 v Polsku, kde mají povodně zdaleka nejhorší průběh. Zvláště ničivá je povodňová vlna na Visle. Do 21. května bylo podle údajů ministerstva vnitra evakuováno 23 tisíc lidí. Voda zaplavila tisíce domů, další desítky poškodily sesuvy půdy. Neprůjezdných je přes 300 kilometrů silnic a 70 kilometrů železničních tratí.


Podmořská sopka Marsili ohrožuje pobřeží jižní Itálie
Rubrika: Sopečné erupce (10.05.2010, 14987 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
V Tyrhénském moři, zhruba 150 kilometrů jihozápadně od Neapole, se nachází jedna z největších sopek v Evropě. Jmenuje se Marsili, je vysoká 3 tisíce metrů, na délku měří 70 a na šířku 30 kilometrů a její vrchol je ukrytý asi 450 metrů pod mořskou hladinou. Vědci z italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii (Sito dell'Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia, INGV) před nedávnem varovali, že sopka představuje velmi vážnou hrozbu pro pobřeží jižní Itálie. Poslední výzkum totiž dokázal, že je sopka aktivní a magmatický krb uvnitř ní se zvětšuje. Svahy hory navíc nejsou stabilní. Příští erupce nebo zemětřesení zřejmě uvolní milióny metrů krychlových materiálu. Tím se dá do pohybu ničivá vlna tsunami, která může zpustošit blízké pobřeží Kampánie, Kalábrie a Sicílie.


Popel z islandské sopky znovu komplikuje leteckou dopravu Evropě
Rubrika: Sopečné erupce (09.05.2010, 7173 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce Aktivita Eyjafjöllu ve středu 5. května výrazně zesílila a znovu přešla do výbušné fáze. Zvýšená produkce tefry se projevila hustým tmavým mračnem, které vlivem vzdušného proudění směřovalo převážně na jih. V Irsku, Skotsku a později i ve Španělsku, Portugalsku, Francii a Itálii musela být omezena letecká doprava. Odkloněny byly i transatlantické lety. V neděli 9. května večer by se měl popel dostat i nad území České republiky a Slovenska. Odpoledne byl uzavřen vzdušný prostor nad částí Německa a Rakouska.


Jihozápad Číny - po stoletém suchu tornádo a záplavy
Rubrika: Extrémní počasí (08.05.2010, 6486 přečtení)

Jihozápadní část Číny, kterou ještě nedávno sužovalo katastrofální sucho, nejhorší za posledních sto let, postihl tento týden opačný extrém. Čínské provincie Čchung-čching, S'-čchuan, Kuej-čou, Ťiang-si, Kuang-tung a Chu-nan postihly ničivé záplavy a sesuvy půdy. Bouřky provázené přívalovými srážkami, silným větrem a krupobitím vzaly podle místních úřadů život nejméně 65 lidem, dalších 14 se pohřešuje. Pobořeno bylo 9900 domů. Velké škody napáchaly povodně a silný vítr v okolí města Čchung-čching, odkud je hlášeno 31 obětí. Předměstím se prohnalo dokonce tornádo. V provinciích Ťiang-si a Chu-nan by mělo pršet i v dalších dnech.


Poslední magnetická bouře byla nejdelší od roku 2005, na slunci je pět skupin skvrn
Rubrika: Sluneční aktivita (04.05.2010, 10851 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
V neděli 2. května zasáhl magnetické pole Země silný poryv slunečního větru, který vyvolal magnetickou bouři. Ta trvala nepřetržitě 18 hodin. Po celou tuto dobu byl Kp index na úrovni 6 a 5. "Na této úrovni se index držel od 2. května 16:00 moskevského času (14:00 SELČ) do 3. května 10:00 moskevského času (8:00 SELČ), což je 18 hodin v kuse," konstatoval Sergej Bogačev z Lebeděvova fyzikálního institutu v Rusku. "S ohledem na nízkou sluneční aktivitu v minulých letech můžeme tuto bouři považovat za velmi silnou. Naposledy byla bouře s delší dobou trvání pozorována 24. a 25. srpna 2005."


Rekordní povodně na jihovýchodě USA, 30 mrtvých
Rubrika: Extrémní počasí (03.05.2010, 8090 přečtení)

Po extrémně intenzivních deštích (srážkové úhrny 150 až 500 mm za 48 hodin) se rozvodnily potoky a řeky na jihovýchodě Spojených států. Zahynulo 30 lidí, z toho 20 v Tennessee, šest v Mississippi a čtyři v Kentucky. Většina obětí se utopila, čtyři osoby zabilo tornádo.

Zaplaveno bylo mnoho silnic a domů, evakuace se dotkla tisíců lidí. Škody jsou obrovské. Zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů. V hlavním městě státu Tennessee Nashvillu museli před velkou vodou zachránit přes tisíc obyvatel, nejméně deset však utonulo. Podobná je situace v sousední Georgii, zaplaveny byly i ulice Atlanty. V Nashvillu byl překonán srážkový rekord, když za dva dny spadlo 340 milimetrů vody. Hladina v řece Cumberland vystoupila na nejvyšší úroveň od roku 1937.


Duben byl v Číně nejchladnější za posledních 49 let
Rubrika: Statistické údaje (03.05.2010)

Duben 2010 byl v Číně nejchladnější od roku 1961 s průměrnou teplotou vzduchu 8,7 stupně Celsia, což je o 1,3 stupně pod normálem. Velmi studený byl minulý měsíc v Pekingu a místní obyvatelé marně vzpomínají, kdy naposledy zažili tak rozpačitý nástup jara. Kromě toho byl duben v Číně nejdeštivějším za posledních 36 let (od roku 1974). Úhrn srážek byl v celostátním průměru 54 milimetrů - 14 milimetrů nad normálem. Nejvyšší srážkové úhrny naměřili meteorologové na severozápadě. Pršelo však i na suchem postiženém jihozápadě. Vytrvalé srážky zvedly koncem dubna hladinu jezera Pcho-jang-chu v jižní provincii Ťiang-si na nejvyšší úroveň v tomto ročním období od roku 1993. (O březnovém počasí v nejlidnatějším státě světa pojednával tento článek.)

Zdroje: RIA Novosti, RIA Novosti, Xinhuanet

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (5 příspěvků, číst vše, přidat)

Z vrtu u pobřeží USA by mohlo unikat až 162 tisíc barelů ropy denně
Rubrika: Ekologická devastace (02.05.2010, 5515 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace Ropná skvrna v Mexickém zálivu se šíří mnohem rychleji, než se očekávalo. Ve čtvrtek 29. dubna pokrývala oblast o rozloze téměř 3000 kilometrů čtverečních, v pátek večer to bylo už 9900 kilometrů čtverečních. Odborníci se proto domnívají, že z podmořského vrtu neuniká 5 tisíc barelů ropy denně, jak se dosud uvádělo, ale 25 tisíc barelů, což jsou skoro 4 milióny litrů. Nejhorší scénář jde ovšem ještě dál - počítá s únikem až 162 tisíc barelů ropy za den (skoro 26 milionů litrů). Tuto možnost připustil i ministr vnitra Ken Salazar. Zastavit ropu se přitom možná nepodaří dříve než za dva měsíce. Golfský proud může ropu odnést daleko od místa havárie. Norné stěny na pobřeží Louisiany nejsou podle ekologů kvůli silnému větru a vlnobití příliš účinné. Jen málo úspěšné jsou i pokusy se spalováním ropy a s jejím odstraňováním pomocí chemických látek.


Výsledky anket Ropák 2009 a Zelená perla 2009
Rubrika: Neekologická politika (30.04.2010, 4349 přečtení)

V časopise ALTERNATIVA, který vydávaly Děti Země, byly v roce 1992 poprvé publikovány materiály "Spolku krušnohorských ropáků", z nichž vyplývá, že na Zemi dochází k dichotomii dvou vysoce vyspělých druhů - Homo sapiens sapiens (člověka moudrého) a Petroleus mostensis (ropáka bahnomilného).

Celkem 98 členů nezávislé Komise ze 113 rozhodlo o vítězi 18. ročníku ankety "Ropák roku" o antiekologický čin (osoba, která se prosazováním nějaké stavby či záměru, vydáním rozhodnutí či budováním stavby nejvíce zasloužila o poškození životního prostředí) a 15. ročníku ankety "Zelená perla roku" o antiekologický výrok. Členy Komise jsou např. sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák, písničkář Pepa Nos, teatrolog Vladimír Just, atd.


USA čelí ekologické katastrofě - ropná skvrna se blíží k pobřeží
Rubrika: Ekologická devastace (29.04.2010, 6736 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace Spojené státy se už pravděpodobně nevyhnou ekologické katastrofě, která by se mohla vyrovnat nebo dokonce překonat havárii tankeru Exxon Valdez u pobřeží Aljašky před 21 lety. Posledních několik kilometrů dělilo v pátek v noci středoevropského času ropnou skvrnu od pobřeží státu Louisiana. Podle guvernéra Bobbyho Jindala zasáhne ropa rezervaci Pass-a-Loutre v deltě řeky Mississippi během pátku a Chandeleurské ostrovy v sobotu. V Louisianě byl ve čtvrtek vyhlášen stav nouze. Podél nejvíce ohroženého pobřeží jsou v délce přes 50 kilometrů rozmisťovány norné stěny.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 41 (54 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,76 ppm (11/2016)
405,81 ppm (11/2017)

Lidská populace
7,456 miliardy (2/2018)

Index cen potravin FAO
169,5 bodů (1/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,1)
(1/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4238x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 22.10.2017 - 2082x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2060x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 13.03.2018 - 1982x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 19.09.2017 - 1973x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


» 20.09.2017 - 1874x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017