Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 28. 06. 2017, svátek má Lubomír citát pro dnešní den: Lidé se ztrácejí v množství zbytečných slov.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Povodně ve střední Evropě - 21 obětí, 16 v Polsku
Rubrika: Extrémní počasí (18.05.2010, 12558 přečtení) / aktualizováno

Rubrika: Extrémní počasí
Po intenzivních srážkách způsobených tlakovou níží Yolanda vystoupily z břehů vodní toky v Srbsku, Bulharsku, Maďarsku, na Slovensku, v Polsku a České republice. Zahynulo nejméně 21 lidí, z toho 16 v Polsku, kde mají povodně zdaleka nejhorší průběh. Zvláště ničivá je povodňová vlna na Visle. Do 21. května bylo podle údajů ministerstva vnitra evakuováno 23 tisíc lidí. Voda zaplavila tisíce domů, další desítky poškodily sesuvy půdy. Neprůjezdných je přes 300 kilometrů silnic a 70 kilometrů železničních tratí.


Podmořská sopka Marsili ohrožuje pobřeží jižní Itálie
Rubrika: Sopečné erupce (10.05.2010, 13952 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
V Tyrhénském moři, zhruba 150 kilometrů jihozápadně od Neapole, se nachází jedna z největších sopek v Evropě. Jmenuje se Marsili, je vysoká 3 tisíce metrů, na délku měří 70 a na šířku 30 kilometrů a její vrchol je ukrytý asi 450 metrů pod mořskou hladinou. Vědci z italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii (Sito dell'Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia, INGV) před nedávnem varovali, že sopka představuje velmi vážnou hrozbu pro pobřeží jižní Itálie. Poslední výzkum totiž dokázal, že je sopka aktivní a magmatický krb uvnitř ní se zvětšuje. Svahy hory navíc nejsou stabilní. Příští erupce nebo zemětřesení zřejmě uvolní milióny metrů krychlových materiálu. Tím se dá do pohybu ničivá vlna tsunami, která může zpustošit blízké pobřeží Kampánie, Kalábrie a Sicílie.


Popel z islandské sopky znovu komplikuje leteckou dopravu Evropě
Rubrika: Sopečné erupce (09.05.2010, 6704 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce Aktivita Eyjafjöllu ve středu 5. května výrazně zesílila a znovu přešla do výbušné fáze. Zvýšená produkce tefry se projevila hustým tmavým mračnem, které vlivem vzdušného proudění směřovalo převážně na jih. V Irsku, Skotsku a později i ve Španělsku, Portugalsku, Francii a Itálii musela být omezena letecká doprava. Odkloněny byly i transatlantické lety. V neděli 9. května večer by se měl popel dostat i nad území České republiky a Slovenska. Odpoledne byl uzavřen vzdušný prostor nad částí Německa a Rakouska.


Jihozápad Číny - po stoletém suchu tornádo a záplavy
Rubrika: Extrémní počasí (08.05.2010, 5990 přečtení)

Jihozápadní část Číny, kterou ještě nedávno sužovalo katastrofální sucho, nejhorší za posledních sto let, postihl tento týden opačný extrém. Čínské provincie Čchung-čching, S'-čchuan, Kuej-čou, Ťiang-si, Kuang-tung a Chu-nan postihly ničivé záplavy a sesuvy půdy. Bouřky provázené přívalovými srážkami, silným větrem a krupobitím vzaly podle místních úřadů život nejméně 65 lidem, dalších 14 se pohřešuje. Pobořeno bylo 9900 domů. Velké škody napáchaly povodně a silný vítr v okolí města Čchung-čching, odkud je hlášeno 31 obětí. Předměstím se prohnalo dokonce tornádo. V provinciích Ťiang-si a Chu-nan by mělo pršet i v dalších dnech.


Poslední magnetická bouře byla nejdelší od roku 2005, na slunci je pět skupin skvrn
Rubrika: Sluneční aktivita (04.05.2010, 10374 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
V neděli 2. května zasáhl magnetické pole Země silný poryv slunečního větru, který vyvolal magnetickou bouři. Ta trvala nepřetržitě 18 hodin. Po celou tuto dobu byl Kp index na úrovni 6 a 5. "Na této úrovni se index držel od 2. května 16:00 moskevského času (14:00 SELČ) do 3. května 10:00 moskevského času (8:00 SELČ), což je 18 hodin v kuse," konstatoval Sergej Bogačev z Lebeděvova fyzikálního institutu v Rusku. "S ohledem na nízkou sluneční aktivitu v minulých letech můžeme tuto bouři považovat za velmi silnou. Naposledy byla bouře s delší dobou trvání pozorována 24. a 25. srpna 2005."


Rekordní povodně na jihovýchodě USA, 30 mrtvých
Rubrika: Extrémní počasí (03.05.2010, 7473 přečtení)

Po extrémně intenzivních deštích (srážkové úhrny 150 až 500 mm za 48 hodin) se rozvodnily potoky a řeky na jihovýchodě Spojených států. Zahynulo 30 lidí, z toho 20 v Tennessee, šest v Mississippi a čtyři v Kentucky. Většina obětí se utopila, čtyři osoby zabilo tornádo.

Zaplaveno bylo mnoho silnic a domů, evakuace se dotkla tisíců lidí. Škody jsou obrovské. Zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů. V hlavním městě státu Tennessee Nashvillu museli před velkou vodou zachránit přes tisíc obyvatel, nejméně deset však utonulo. Podobná je situace v sousední Georgii, zaplaveny byly i ulice Atlanty. V Nashvillu byl překonán srážkový rekord, když za dva dny spadlo 340 milimetrů vody. Hladina v řece Cumberland vystoupila na nejvyšší úroveň od roku 1937.


Duben byl v Číně nejchladnější za posledních 49 let
Rubrika: Statistické údaje (03.05.2010)

Duben 2010 byl v Číně nejchladnější od roku 1961 s průměrnou teplotou vzduchu 8,7 stupně Celsia, což je o 1,3 stupně pod normálem. Velmi studený byl minulý měsíc v Pekingu a místní obyvatelé marně vzpomínají, kdy naposledy zažili tak rozpačitý nástup jara. Kromě toho byl duben v Číně nejdeštivějším za posledních 36 let (od roku 1974). Úhrn srážek byl v celostátním průměru 54 milimetrů - 14 milimetrů nad normálem. Nejvyšší srážkové úhrny naměřili meteorologové na severozápadě. Pršelo však i na suchem postiženém jihozápadě. Vytrvalé srážky zvedly koncem dubna hladinu jezera Pcho-jang-chu v jižní provincii Ťiang-si na nejvyšší úroveň v tomto ročním období od roku 1993. (O březnovém počasí v nejlidnatějším státě světa pojednával tento článek.)

Zdroje: RIA Novosti, RIA Novosti, Xinhuanet

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (5 příspěvků, číst vše, přidat)

Z vrtu u pobřeží USA by mohlo unikat až 162 tisíc barelů ropy denně
Rubrika: Ekologická devastace (02.05.2010, 5269 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace Ropná skvrna v Mexickém zálivu se šíří mnohem rychleji, než se očekávalo. Ve čtvrtek 29. dubna pokrývala oblast o rozloze téměř 3000 kilometrů čtverečních, v pátek večer to bylo už 9900 kilometrů čtverečních. Odborníci se proto domnívají, že z podmořského vrtu neuniká 5 tisíc barelů ropy denně, jak se dosud uvádělo, ale 25 tisíc barelů, což jsou skoro 4 milióny litrů. Nejhorší scénář jde ovšem ještě dál - počítá s únikem až 162 tisíc barelů ropy za den (skoro 26 milionů litrů). Tuto možnost připustil i ministr vnitra Ken Salazar. Zastavit ropu se přitom možná nepodaří dříve než za dva měsíce. Golfský proud může ropu odnést daleko od místa havárie. Norné stěny na pobřeží Louisiany nejsou podle ekologů kvůli silnému větru a vlnobití příliš účinné. Jen málo úspěšné jsou i pokusy se spalováním ropy a s jejím odstraňováním pomocí chemických látek.


Výsledky anket Ropák 2009 a Zelená perla 2009
Rubrika: Neekologická politika (30.04.2010, 4138 přečtení)

V časopise ALTERNATIVA, který vydávaly Děti Země, byly v roce 1992 poprvé publikovány materiály "Spolku krušnohorských ropáků", z nichž vyplývá, že na Zemi dochází k dichotomii dvou vysoce vyspělých druhů - Homo sapiens sapiens (člověka moudrého) a Petroleus mostensis (ropáka bahnomilného).

Celkem 98 členů nezávislé Komise ze 113 rozhodlo o vítězi 18. ročníku ankety "Ropák roku" o antiekologický čin (osoba, která se prosazováním nějaké stavby či záměru, vydáním rozhodnutí či budováním stavby nejvíce zasloužila o poškození životního prostředí) a 15. ročníku ankety "Zelená perla roku" o antiekologický výrok. Členy Komise jsou např. sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák, písničkář Pepa Nos, teatrolog Vladimír Just, atd.


USA čelí ekologické katastrofě - ropná skvrna se blíží k pobřeží
Rubrika: Ekologická devastace (29.04.2010, 6387 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace Spojené státy se už pravděpodobně nevyhnou ekologické katastrofě, která by se mohla vyrovnat nebo dokonce překonat havárii tankeru Exxon Valdez u pobřeží Aljašky před 21 lety. Posledních několik kilometrů dělilo v pátek v noci středoevropského času ropnou skvrnu od pobřeží státu Louisiana. Podle guvernéra Bobbyho Jindala zasáhne ropa rezervaci Pass-a-Loutre v deltě řeky Mississippi během pátku a Chandeleurské ostrovy v sobotu. V Louisianě byl ve čtvrtek vyhlášen stav nouze. Podél nejvíce ohroženého pobřeží jsou v délce přes 50 kilometrů rozmisťovány norné stěny.


Erupce Eyjafjöllu pokračuje, seizmická aktivita v oblasti Katly
Rubrika: Sopečné erupce (29.04.2010, 8498 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Erupce Eyjafjöllu stále trvá. Od minulého týdne je sopečná aktivita na přibližně stejné úrovni (produkce 20 až 40 tun magmatu za sekundu). Láva z jícnu, který měří v průměru 200 metrů, je vystřelována do výšky 100 až 200 metrů. Nad sopkou v maximální výšce 3 až 5 kilometrů je i nadále viditelné šedavé mračno popela. Lávový proud vznikl 21. dubna a teče pod ledovcem k severu. Za týden postoupil do vzdálenosti kolem jednoho kilometru od kráteru. Spadem popela byla zasažena i místa 45 kilometrů na západ od sopky. 28. dubna musela být přechodně uzavřena letiště v Keflavíku a Reykjavíku. Poslední sopečnou erupcí na Islandu srovnatelnou se současnou činností Eyjafjöllu byl výbuch Hekly v roce 1947.


Erupce Eyjafjöllu slábne, islandský prezident varoval před erupcí Katly
Rubrika: Sopečné erupce (23.04.2010, 7219 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Sopečná aktivita během tohoto týdne poklesla a erupce je nyní řádově slabší než před týdnem. Oproti počáteční síle erupce (300 metrů krychlových magmatu za sekundu nebo též 750 tun za sekundu) je nyní každou sekundu produkováno odhadem méně než 30 metrů krychlových magmatu, respektive 75 tun za sekundu. Podzemní tlak v prostoru sopky se podle měření snižuje, erupce by tedy měla i nadále pozvolna slábnout.


Ledovce v Alpách ustupují, v Rakousku se zmenšilo 91 procent ledovců
Rubrika: Tání ledu a ledovců (21.04.2010, 5691 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Ledovce v Alpách se zmenšují. Od října 2008 do září 2009 z 93 sledovaných ledovců na rakouské straně Alp 85 ustoupilo, u sedmi se velikost nezměnila a jeden ledovec se zvětšil. Nejvíce ze své délky ztratily ledovce v Ötztalských Alpách. Niederjochferner se zmenšil o 46 metrů. O trochu méně ustoupil Kesselwandferner (-44,4 m) a Marzellferner (-42,3 m). Celkem deset ledovců ztratilo více než 30 metrů. V průměru ledovce ustoupily o 14,4 metru. Uvádí to zpráva Rakouského alpského spolku (Oesterreichischer Alpenverein, OeAV) zveřejněná 7. dubna 2010.


Charakter erupce Eyjafjöllu se mění, aktivita klesla, nebezpečí trvá
Rubrika: Sopečné erupce (20.04.2010, 6729 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
V pondělí 19. dubna kolem čtvrté hodiny ranní byla zpozorována významná změna sopečné aktivity. Sopka začala do výšky 1,5 až 3 kilometry vystřelovat magma, některé kusy byly srovnatelné s velikostí automobilu. Souběžně s tím pokleslo množství vyvrhovaného popela. Na základě těchto projevů vědci usoudili, že přítok vody do jícnu klesá a tím se mění charakter erupce z explozivní na efuzivní, tedy výlevný. Zatím však nevznikají lávové proudy. Mračno nad sopkou, tvořené párou i popelem, dosahovalo do výšky 2 až 6 kilometrů. Barva výparů měla bílý, žlutý až hnědý nádech.


Eyjafjöll vyvrhl za tři dny 140 milionů metrů krychlových tefry
Rubrika: Sopečné erupce (18.04.2010, 8177 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Podle předběžných propočtů expertů z Islandské univerzity vypustila sopka Eyjafjöll během prvních 3 dnů erupce (14. - 16. dubna) celkem 140 milionů metrů krychlových tefry. To odpovídá asi 70 až 80 milionům metrů krychlových magmatu, přičemž průměrná rychlost produkce byla 300 metrů krychlových za sekundu nebo též 750 tun za sekundu.

30 milionů tun tefry je usazeno v ledovcových kotlích, které vnikly v blízkosti vulkanických komínů. 10 milionů se nahromadilo v ledovcovém jezeře Gígjökulslón, tento materiál se dostal při povodních dolů na východ od splazu Gígjökull, jenž je součástí ledovce Eyjafjallajökull. V mračnech odnášených od sopky na jih a východ bylo 100 milionů tun tefry.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 42 (24 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,92 °C (1-5/2017)  

Koncentrace CO2
401,60 ppm (2/2016)
404,35 ppm (2/2017)

Lidská populace
7,392 miliardy (5/2017)

Index cen potravin FAO
168,0 bodů (4/2017)


ISS HD Earth Viewing
  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 1894x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 1819x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 07.02.2017 - 1632x
Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v lednu rekordně nízká (číst článek)


» 26.03.2017 - 1411x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 19.01.2017 - 1359x
Rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii měření (číst článek)


» 21.03.2017 - 1333x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017