Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 19. 03. 2018, svátek má Josef citát pro dnešní den: Jsi tím, o čem jsi přemýšlel.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
V EU bude zakázáno obchodování s nelegálně vytěženým dřevem
Rubrika: Ekologická legislativa (09.07.2010, 6178 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Poslanci Evropského parlamentu na svém posledním zasedání před letní přestávkou schválili nový zákon, který zakazuje import nelegálně získaného dřeva do Evropy. Obchodníci, kteří zákaz poruší, budou pokutováni nebo jinak sankcionováni. Pro zákon hlasovalo 644 poslanců, 25 jich bylo proti a 16 se zdrželo hlasování. Od druhé poloviny roku 2012, kdy by měl nový právní předpis vstoupit v platnost, bude muset být původ dřeva a dřevařských výrobků zpětně vysledovatelný v rámci celého dodavatelského řetězce. Pochybný obchod se dřevem je zatím velmi rozšířený, podle odhadu navrhovatelů zákona pochází z nelegální těžby zhruba pětina z celkového objemu dřeva a dřevařských výrobků na trhu v uniii. Výsledek hlasování uvítali ekologové a ekologicky orientovaná seskupení, tiskovou zprávu k tomu vydala například organizace Greenpeace.


Aktivista bojující proti lovu velryb dostal dvouletou podmínku
Rubrika: Zneužívání zvířat (07.07.2010)

Novozélanďan Peter Bethune byl dnes v Japonsku odsouzen ke dvěma letům vězení s odkladem na pět let. Bethune byl členem organizace Sea Shepherd Conservation Society a kapitánem člunu Ady Gil, který se letos v lednu potopil po té, co do něj úmyslně narazila velrybářská loď Shonan Maru 2. V odvetě o měsíc později Bethune vnikl na japonské plavidlo a s nožem v ruce se pokusil "občansky zatknout" kapitána. Současně požádal o proplacení tří milionů dolarů jako náhrady za potopený člun. Posádka ho však přemohla a uvěznila. (K případu viz tento článek.) Podle rozsudku Bethune bránil komerčním aktivitám velrybářské lodi, ohrožoval její posádku a způsobil škody na cizím majetku. Předchozím incidentem, kdy byl zničen člun ochránců velryb, se soud nezabýval. Podle představitelů Sea Shepherd bude Bethune na Novém Zélandu uvítán jako národní hrdina, protože svým jednáním pomohl zachránit životy 528 velryb. Po zadržení aktivisty se totiž velrybářská loď předčasně vrátila do Japonska.

Zdroje: Sea Shepherd, ABC News, Radio New Zealand

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (2 příspěvků, číst vše, přidat)

Oceány procházejí největšími změnami za poslední miliony let
Rubrika: Změny ekosystému (27.06.2010, 8115 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému
Rostoucí koncentrace skleníkových plynů v atmosféře způsobuje dramatické změny světových oceánů. Řada fyzikálních a geochemických ukazatelů se mění rychlostí, jaká nemá za posledních několik milionů let obdobu. V návaznosti na to se mění i mořské ekosystémy, které přestávají plnit své základní funkce a ztrácejí schopnost poskytovat lidem dostatečné množství potravy. Nepodaří-li se tento trend zastavit, bude to mít pro lidstvo a pro biologickou rozmanitost na této planetě katastrofální důsledky. Studii s názvem "Dopad změny klimatu na světové mořské ekosystémy" (The impact of climate change on the world's marine ecosystems) zveřejnil 18. června 2010 časopis Science.


Frank Fenner: Lidstvo vyhyne, už je pozdě tomu zabránit
Rubrika: Názory a polemiky (24.06.2010, 12462 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky
"Druh Homo sapiens vyhyne, možná během jednoho sta let. A mnoho dalších zvířat vyhyne s ním. Je to neodvratná situace. Myslím si, že je příliš pozdě. Moc o tom nemluvím, protože lidé se stále pokoušejí něco s tím udělat, ale nedělají dost. Nějaká opatření by to mohla trochu zpomalit, ale už je tady příliš moc lidí. Lidský druh dopadne pravděpodobně stejně jako četné druhy, jejichž zánik jsme viděli," prohlásil v rozhovoru pro deník The Australian Frank Fenner, přední vědec a mikrobiolog z Australské národní univerzity. Jeho slova znějí pesimisticky, ale je možné, že byla vyslovena záměrně ve snaze provokovat a vzbudit zájem veřejnosti. Nasvědčuje tomu fakt, že právě pod záštitou profesora Fennera se připravují konference o klimatických změnách a ekologii. Jedna z nich se 23. a 24. června 2010 koná v Canbeře.


Jaro 2010 bylo v globálním průměru rekordně teplé
Rubrika: Statistické údaje (19.06.2010, 6223 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Jaro 2010 (březen-duben) bylo v globálním průměru nejteplejší od počátku měření v roce 1880. Teplota překonala hodnotu za 20. století o 0,73 stupně Celsia. Na rekordní úroveň vystoupila teplota nad pevninami (odchylka +1,22 stupně), nad oceány byla teplota druhá nejvyšší (odchylka +0,55 stupně). Nejtepleji v historii měření bylo na severní polokouli (odchylka +0,86 stupně), na jižní polokouli bylo tepleji jen v roce 1998 (letošní odchylka +0,62 stupně). Rekordních bylo dohromady v globálu i prvních pět měsíců roku (odchylka +0.68 stupně Celsia). Uvádí to zpráva amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Jaro 2010 - sucho ve Velké Británii, extrémní srážky ve střední Evropě
Rubrika: Statistické údaje (19.06.2010, 8750 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Ve Velké Británii bylo letošní jaro suché, pršelo tam nejméně od roku 1984. Za období leden až květen 2010 spadlo na Britských ostrovech v průměru 319 milimetrů vody, což je nejméně za posledních 46 let. Oproti tomu ve střední Evropě bylo jaro srážkově nadprůměrné. Mimořádně deštivý byl květen. Na Slovensku spadlo v květnu rekordních 235 milimetrů vody (309 procent průměru). Extrémní srážky naměřily i meteorologické stanice v Maďarsku, Rakousku, na severovýchodě České republiky a na jihu Polska.


Po rekordních srážkách devastovaly jihovýchod Francie ničivé povodně
Rubrika: Extrémní počasí (16.06.2010, 8355 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Po prudkých deštích se městy a vesnicemi na jihovýchodě Francie prohnala povodeň. Od 14. června odpoledne do 15. června večer spadlo v departementu Var 150 milimetrů srážek, v prostoru od Saint Tropez po Draguignan 200 až 300 milimetrů, místy dokonce 380 milimetrů. Takové množství naprší jindy za šest měsíců. Podle francouzských meteorologů jde o největší srážky v tomto regionu za posledních více než sto let. Nejvíce škod napáchal živel v obcích Draguignan, Les Arcs, Figanières, Roquebrune a Trans-en-Provence. Blesková povodeň mnoho obyvatel překvapila. Stovky aut proudy vod doslova smetly. Zemřelo 25 lidí, většina v Draguignanu a Trans-en-Provence, 13 dalších osob se pohřešuje. Stovky lidí museli evakuovat pomocí vrtulníků a člunů. Mnoho škod způsobil také silný vítr a sesuvy půdy. Celkem 200 tisíc domácností bylo bez elektřiny, 16. června odpoledne zůstávalo bez proudu na 100 tisíc rodin. Železniční spojení mezi městami Nice a Toulon bylo přerušeno.


Rychlé tání arktického ledu odstartovalo nevratné změny podnebí
Rubrika: Tání ledu a ledovců (14.06.2010, 9949 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rychlý úbytek mořského ledu na severní polokouli se stává důležitým faktorem vyvolávajícím závažné změny světového klimatického systému. Tyto změny jsou mnohem rychlejší, než vědci předpovídali, a nelze je zastavit. Arktida se otepluje dvakrát rychleji než zbytek planety. Objem mořského ledu prudce klesá. Je nejmenší minimálně za několik posledních tisíciletí. Spolu s tím, jak se Arktida otepluje a ledu ubývá, dochází ke změnám tlaku vzduchu v polárních oblastech a ke změnám cirkulačních módů, které determinují počasí na celé severní polokouli.


Vlnu veder ukončily prudké bouřky
Rubrika: Extrémní počasí (13.06.2010, 6427 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Horké počasí tohoto týdne, kdy byly na mnoha místech překonány denní teplotní rekordy, ukončila studená fronta. Před ní se začaly 12. června v odpoledních a večerních hodinách tvořit četné bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a silnými nárazy větru. Zasažen byl jih, jihovýchod a východ České republiky. Vítr dosahoval v nárazech rychlosti 70, někde i 90 až 100 kilometrů v hodině. Vůbec nejsilnější náraz se vyskytl v Kuchařovicích na jihu Moravy - 130 kilometrů v hodině. Vítr lámal stromy, ničil střechy a trhal elektrické vedení. Padající strom usmrtil jednu ženu v Blansku, několik osob bylo zraněno. Celkem bylo 13. června bez elektřiny 15 až 20 tisíc domácností, nejvíce na Třebíčsku, Telčsku a Prostějovsku.


Do ČR dorazila vlna veder, padaly rekordy
Rubrika: Extrémní počasí (11.06.2010, 6808 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Do střední Evropy proudil v druhém červnovém týdnu horký tropický vzduch od jihozápadu. Oproti dlouhodobému normálu byly teploty od 8. do 12. června vyšší až o 6 stupňů Celsia. Rekordní maximální teploty vzduchu naměřilo 10. června 47 stanic ČHMÚ z celkových 122. V Českých Budějovicích naměřili 33,1 stupně Celsia, což je o 0,7 stupně více než v roce 1937. Ještě o dvě desetiny tepleji bylo v Praze-Karlově, i tam padl rekord. Rekord z roku 1977 byl při teplotě 31,5 stupně překonán v Ostravě-Porubě.

Také 11. června vystupily odpolední teploty nad 30 stupňů. V Javorníku bylo 32,9 stupně, v Českých Budějovicích 32,6 stupně. Posledním dnem s vysokými teplotami byl 12. červen, kdy hlavně na Moravě a ve Slezsku byly vyrovnány nebo překonány denní teplotní rekordy (na 19 stanicích, z toho 11 déleměřících). Vlnu veder ukončily večer silné bouřky, které napáchaly velké škody v několika krajích na jihu a východě České republiky.


Blesková povodeň - na Kamenici překonán stoletý průtok
Rubrika: Extrémní počasí (10.06.2010, 10100 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Po přívalových srážkách, které začaly 9. června 2010 přibližně v 17:45 SELČ v okolí městečka Chřibská na Děčínsku, se prudce zvedly průtoky na vodních tocích, zejména pak na řece Kamenici, kde byl významně překročen 3. stupeň povodňové aktivity i úroveň stoletého průtoku. Voda v řece na měrném profilu v obci Srbská Kamenice dosahovala ve 20:00 222 centimetrů výšky a průtoku 64,4 kubíků za sekundu. Jen o hodinu dříve byl přitom stav vody relativně nízký - výška 43 centimetrů a průtok 1,13 m³/s. Povodeň měla velmi rychlý průběh, stačila však napáchat značné škody. Dodejme, že rekordní povodeň se řekou prohnala před necelým rokem (4. července 2009 pri výšce hladiny 251 cm).


MŽP: Emise z letecké dopravy budou začleněny do systému obchodování s povolenkami
Rubrika: Ekologická legislativa (08.06.2010, 4326 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Ve Sbírce zákonů byla publikována významná novela zákona o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, která vychází z evropské legislativy a rozšiřuje pravidla evropského systému obchodování s povolenkami i na emise v oblasti letecké dopravy. Ta má velký podíl na celosvětovém nárůstu emisí oxidu uhličitého (CO2), a proto je cílem novely stabilizovat emise z letecké dopravy na úrovni průměru tzv. historických emisí (to jsou emise produkované v letech 2004 - 2006). Počínaje rokem 2012 budou do systému obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (EU ETS) zařazeni všichni letečtí provozovatelé, kteří přistávají nebo vzlétají na území EU.


Jupiter se 3. června 2010 srazil s kometou nebo asteroidem
Rubrika: Nebezpečí z vesmíru (04.06.2010, 8345 přečtení)

Náraz neznámého tělesa do Jupiteru, 3.6.2010, 20:31 UT Amatérští astronomové Anthony Wesley z Austrálie a Christopher Go z Filipín pozorovali nezávisle na sobě srážku neznámého tělesa s největší planetou naší Sluneční soustavy. K události došlo 3. června 2010 v 20:31 světového času (22:31 SELČ). Náraz komety nebo asteroidu do atmosféry provázel jasný záblesk světla. Naposledy došlo k podobné události 19. července 2009 a předtím 16.-22. července 1994. Zatímco v červenci 1994 do Jupitera narazilo 21 fragmentů komety Shoemaker-Levy 9, v červenci 2009 šlo podle vědců o velký meteor (o průměru zhruba 500 metrů). Loňská událost odborníky překvapila, předpokládali totiž, že k podobným srážkám planet s velkými asteroidy či kometami dochází maximálně jednou za několik staletí. Včerejší kolize je pro ně nepochybně ještě větším překvapením a možná i důvodem ke znepokojení...


Další povodně ve střední Evropě, šest obětí
Rubrika: Extrémní počasí (03.06.2010, 7936 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Ve střední Evropě se opět rozvodnily řeky. Ještě než se stačily sečíst škody způsobené květnovými povodněmi, už se znovu po vydatných srážkách vylily z břehů toky v Polsku, Rakousku, Chorvatsku, Maďarsku, na Ukrajině, Slovensku a v České republice. Na Moravě při povodních zemřeli tři lidé (dva ve Zlíně, jeden v Brně). Také na Slovensku zemřeli tři lidé. Primátor města Kežmarok Igor Šajtlava řekl, že takovou pohromu ve městě nepamatují ani nejstarší pamětníci. Tohle je víc než tisíciletá voda, uvedl Šajtlava, který se sám zapojil do záchranných prací. Masivní sesuv půdy v obci Nižná Myšla v okrese Košice poškodil padesát domů a vyhnal z nich 200 lidí.


Američanům se stále nedaří zastavit únik ropy, někteří experti navrhují odpálit jadernou bombu
Rubrika: Ekologická devastace (03.06.2010, 6438 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace Z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu stále uniká ropa. Veškeré pokusy o ucpání vrtu, který se nachází 1500 metrů pod mořskou hladinou, skončily neúspěchem. Americké úřady oznámily, že se únik zřejmě nepodaří zastavit dříve než v srpnu, kdy by ropu z ložiska mohly začít odčerpávat další dva vrty hloubené nyní poblíž místa havárie. Odhady množství unikající ropy se pohybují od 19 tisíc barelů (přes 3 milióny litrů) denně až po 95 tisíc barelů (přes 15 milionů litrů) za den. Přibližně tisíc barelů ropy by mohl zachycovat speciální trychtýř, který se na vrt podařilo po několika pokusech nasadit. Americká vláda odmítla návrh některých odborníků, kteří doporučili použít jadernou bombu. Žár způsobený výbuchem by prý roztavil mořské dno a žhavá hornina by vrt ucpala. Použití atomové zbraně by však podle úřadů mělo vážné geopolitické a ekologické následky.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 41 (54 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,76 ppm (11/2016)
405,81 ppm (11/2017)

Lidská populace
7,456 miliardy (2/2018)

Index cen potravin FAO
169,5 bodů (1/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,1)
(1/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4251x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 13.03.2018 - 2115x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 22.10.2017 - 2090x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2072x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1989x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


» 20.09.2017 - 1881x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017