Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 14. 12. 2017, svátek má Lýdie citát pro dnešní den: Dobro a pravda se navzájem podmiňují.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Vlnu veder ukončily prudké bouřky
Rubrika: Extrémní počasí (13.06.2010, 6286 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Horké počasí tohoto týdne, kdy byly na mnoha místech překonány denní teplotní rekordy, ukončila studená fronta. Před ní se začaly 12. června v odpoledních a večerních hodinách tvořit četné bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a silnými nárazy větru. Zasažen byl jih, jihovýchod a východ České republiky. Vítr dosahoval v nárazech rychlosti 70, někde i 90 až 100 kilometrů v hodině. Vůbec nejsilnější náraz se vyskytl v Kuchařovicích na jihu Moravy - 130 kilometrů v hodině. Vítr lámal stromy, ničil střechy a trhal elektrické vedení. Padající strom usmrtil jednu ženu v Blansku, několik osob bylo zraněno. Celkem bylo 13. června bez elektřiny 15 až 20 tisíc domácností, nejvíce na Třebíčsku, Telčsku a Prostějovsku.


Do ČR dorazila vlna veder, padaly rekordy
Rubrika: Extrémní počasí (11.06.2010, 6552 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Do střední Evropy proudil v druhém červnovém týdnu horký tropický vzduch od jihozápadu. Oproti dlouhodobému normálu byly teploty od 8. do 12. června vyšší až o 6 stupňů Celsia. Rekordní maximální teploty vzduchu naměřilo 10. června 47 stanic ČHMÚ z celkových 122. V Českých Budějovicích naměřili 33,1 stupně Celsia, což je o 0,7 stupně více než v roce 1937. Ještě o dvě desetiny tepleji bylo v Praze-Karlově, i tam padl rekord. Rekord z roku 1977 byl při teplotě 31,5 stupně překonán v Ostravě-Porubě.

Také 11. června vystupily odpolední teploty nad 30 stupňů. V Javorníku bylo 32,9 stupně, v Českých Budějovicích 32,6 stupně. Posledním dnem s vysokými teplotami byl 12. červen, kdy hlavně na Moravě a ve Slezsku byly vyrovnány nebo překonány denní teplotní rekordy (na 19 stanicích, z toho 11 déleměřících). Vlnu veder ukončily večer silné bouřky, které napáchaly velké škody v několika krajích na jihu a východě České republiky.


Blesková povodeň - na Kamenici překonán stoletý průtok
Rubrika: Extrémní počasí (10.06.2010, 9883 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Po přívalových srážkách, které začaly 9. června 2010 přibližně v 17:45 SELČ v okolí městečka Chřibská na Děčínsku, se prudce zvedly průtoky na vodních tocích, zejména pak na řece Kamenici, kde byl významně překročen 3. stupeň povodňové aktivity i úroveň stoletého průtoku. Voda v řece na měrném profilu v obci Srbská Kamenice dosahovala ve 20:00 222 centimetrů výšky a průtoku 64,4 kubíků za sekundu. Jen o hodinu dříve byl přitom stav vody relativně nízký - výška 43 centimetrů a průtok 1,13 m³/s. Povodeň měla velmi rychlý průběh, stačila však napáchat značné škody. Dodejme, že rekordní povodeň se řekou prohnala před necelým rokem (4. července 2009 pri výšce hladiny 251 cm).


MŽP: Emise z letecké dopravy budou začleněny do systému obchodování s povolenkami
Rubrika: Ekologická legislativa (08.06.2010, 4192 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Ve Sbírce zákonů byla publikována významná novela zákona o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, která vychází z evropské legislativy a rozšiřuje pravidla evropského systému obchodování s povolenkami i na emise v oblasti letecké dopravy. Ta má velký podíl na celosvětovém nárůstu emisí oxidu uhličitého (CO2), a proto je cílem novely stabilizovat emise z letecké dopravy na úrovni průměru tzv. historických emisí (to jsou emise produkované v letech 2004 - 2006). Počínaje rokem 2012 budou do systému obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (EU ETS) zařazeni všichni letečtí provozovatelé, kteří přistávají nebo vzlétají na území EU.


Jupiter se 3. června 2010 srazil s kometou nebo asteroidem
Rubrika: Nebezpečí z vesmíru (04.06.2010, 8162 přečtení)

Náraz neznámého tělesa do Jupiteru, 3.6.2010, 20:31 UT Amatérští astronomové Anthony Wesley z Austrálie a Christopher Go z Filipín pozorovali nezávisle na sobě srážku neznámého tělesa s největší planetou naší Sluneční soustavy. K události došlo 3. června 2010 v 20:31 světového času (22:31 SELČ). Náraz komety nebo asteroidu do atmosféry provázel jasný záblesk světla. Naposledy došlo k podobné události 19. července 2009 a předtím 16.-22. července 1994. Zatímco v červenci 1994 do Jupitera narazilo 21 fragmentů komety Shoemaker-Levy 9, v červenci 2009 šlo podle vědců o velký meteor (o průměru zhruba 500 metrů). Loňská událost odborníky překvapila, předpokládali totiž, že k podobným srážkám planet s velkými asteroidy či kometami dochází maximálně jednou za několik staletí. Včerejší kolize je pro ně nepochybně ještě větším překvapením a možná i důvodem ke znepokojení...


Další povodně ve střední Evropě, šest obětí
Rubrika: Extrémní počasí (03.06.2010, 7746 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Ve střední Evropě se opět rozvodnily řeky. Ještě než se stačily sečíst škody způsobené květnovými povodněmi, už se znovu po vydatných srážkách vylily z břehů toky v Polsku, Rakousku, Chorvatsku, Maďarsku, na Ukrajině, Slovensku a v České republice. Na Moravě při povodních zemřeli tři lidé (dva ve Zlíně, jeden v Brně). Také na Slovensku zemřeli tři lidé. Primátor města Kežmarok Igor Šajtlava řekl, že takovou pohromu ve městě nepamatují ani nejstarší pamětníci. Tohle je víc než tisíciletá voda, uvedl Šajtlava, který se sám zapojil do záchranných prací. Masivní sesuv půdy v obci Nižná Myšla v okrese Košice poškodil padesát domů a vyhnal z nich 200 lidí.


Američanům se stále nedaří zastavit únik ropy, někteří experti navrhují odpálit jadernou bombu
Rubrika: Ekologická devastace (03.06.2010, 6305 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace Z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu stále uniká ropa. Veškeré pokusy o ucpání vrtu, který se nachází 1500 metrů pod mořskou hladinou, skončily neúspěchem. Americké úřady oznámily, že se únik zřejmě nepodaří zastavit dříve než v srpnu, kdy by ropu z ložiska mohly začít odčerpávat další dva vrty hloubené nyní poblíž místa havárie. Odhady množství unikající ropy se pohybují od 19 tisíc barelů (přes 3 milióny litrů) denně až po 95 tisíc barelů (přes 15 milionů litrů) za den. Přibližně tisíc barelů ropy by mohl zachycovat speciální trychtýř, který se na vrt podařilo po několika pokusech nasadit. Americká vláda odmítla návrh některých odborníků, kteří doporučili použít jadernou bombu. Žár způsobený výbuchem by prý roztavil mořské dno a žhavá hornina by vrt ucpala. Použití atomové zbraně by však podle úřadů mělo vážné geopolitické a ekologické následky.


Austrálie podala žalobu na Japonsko kvůli lovu velryb
Rubrika: Zneužívání zvířat (01.06.2010, 6170 přečtení)

Rubrika: Zneužívání zvířat Australská vláda podala 31. května 2010 žalobu k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (International Court of Justice, ICJ) v Haagu. Splnila tak svoji hrozbu, že pokud Japonsko neukončí lov velryb ve vodách kolem Antarktidy, předloží celou věc soudu. Japonci reagovali prohlášením, že své názory nehodlají měnit a budou se hájit. Vládní úředníci z Nového Zélandu a USA podání žaloby kritizovali, případné vítězství Japonska u soudu by podle nich mohlo japonský velrybářský program legalizovat. Navíc se obávají, že soudní spor ohrozí přijetí kompromisního návrhu na červnovém zasedání Mezinárodní velrybářské komise (International Whaling Commission, IWC) v Maroku. Kompromis počítá se zrušením zákazu komerčního lovu velryb výměnou za omezení počtu ulovených zvířat. Austrálie však s tímto návrhem nesouhlasí.


Evropská komise chce rychlejší snižování emisí
Rubrika: Ekologická legislativa (27.05.2010, 4185 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Evropská komise se vyslovila pro zvýšení závazku EU s cílem redukovat do roku 2020 emise skleníkových plynů o 30 procent (oproti roku 1990). Podle analýzy prezentované komisařkou pro boj s klimatickými změnami Connie Hedegaardovou by nebylo splnění tohoto cíle ekonomicky výrazně nákladnější než schválená redukce o 20 procent a přinesla by úspory v jiných oblastech. Analýza komise není návrhem v pravém slova smyslu, pod tlakem ze strany členských států je spíše brána jako podnět k diskusi. Zatímco ekologické organizace rozbor přivítaly, ministři hospodářství Německa a Francie vystoupili ještě před jeho zveřejněním s kritikou. Podle nich by měla Evropa počkat, až k razantnímu snižování emisí přistoupí také Spojené státy a Čína.


A přece se otepluje!
Rubrika: Globální oteplování (25.05.2010, 5546 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
A přece se otepluje! Jak by dnes nepochybně řekl kdo jiný, než Galileo Galilei. Naštěstí, klimatologové jsou v lepší pozici než Galilei, který byl odsouzený "jenom" k domácímu vězení (Giordano Bruno dopadl hůře, toho v roce 1600 upálili.) Klimatologové utrpěli jen odcizením soukromých e-mailů. Navzdory tomu, že se Země nadále otepluje a tento trend je už dnes pro většinu obyvatel světa nepříznivý, mnozí klimaskeptici by téměř všechny klimatology viděli nejraději za mřížemi (pokud ne rovnou na elektrickém křesle). Navzdory stále zoufalejším výkřikům klimaskeptiků se Země přece otepluje.


Jak hlasovali poslanci o životním prostředí v období let 2006 až 2010
Rubrika: Ekologická legislativa (25.05.2010)

Asociace ekologických organizací Zelený kruh zveřejnila svou bilanci hlasování Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR o životním prostředí ve volebním období let 2006 až 2010. V dokumentu jsou vyhodnoceny postoje politických klubů a jednotlivých poslanců a poslankyň k 33 legislativním návrhům, které byly projednávány Poslaneckou sněmovnou v uplynulém období a které přímo ovlivňují kvalitu životního prostředí v České republice. Z hodnocení vyplývá, že ekologické zákony nejvíce podporovala Demokratická strana zelených (Věra Jakubková a Olga Zubová) a Strana zelených. Nejméně vstřícně se k otázkám ochrany životního prostředí a účasti veřejnosti na rozhodování stavěli poslanci KSČM a ODS.

Zdroje: Zelený kruh: tisková zpráva, celé hodnocení (pdf soubor)

Autor: Odkazy | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Období leden až duben 2010 bylo rekordně teplé, rekordní byl i duben
Rubrika: Statistické údaje (21.05.2010, 7784 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Průměrné teploty v období leden až duben 2010 byly nejvyšší v historii měření. Od průměru za 20. století se průměrná teplota (13,3°C) odchýlila o 0,69°C. Rovněž duben byl rekordně teplý - průměr za 20. století byl při teplotě 14,5°C překonán o 0,76°C. U oceánů činila odchylka +0,57°C (rekord), teplota nad pevninami se odchýlila o +1,29°C (3. nejvyšší hodnota). Na severní polokouli bylo oproti normálu tepleji o +0,89°C (rekord), na jižní o +0.64°C (2. nejvyšší hodnota). Ve své pravidelné měsíční analýze to oznámil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Povodně ve střední Evropě - 21 obětí, 16 v Polsku
Rubrika: Extrémní počasí (18.05.2010, 13006 přečtení) / aktualizováno

Rubrika: Extrémní počasí
Po intenzivních srážkách způsobených tlakovou níží Yolanda vystoupily z břehů vodní toky v Srbsku, Bulharsku, Maďarsku, na Slovensku, v Polsku a České republice. Zahynulo nejméně 21 lidí, z toho 16 v Polsku, kde mají povodně zdaleka nejhorší průběh. Zvláště ničivá je povodňová vlna na Visle. Do 21. května bylo podle údajů ministerstva vnitra evakuováno 23 tisíc lidí. Voda zaplavila tisíce domů, další desítky poškodily sesuvy půdy. Neprůjezdných je přes 300 kilometrů silnic a 70 kilometrů železničních tratí.


Podmořská sopka Marsili ohrožuje pobřeží jižní Itálie
Rubrika: Sopečné erupce (10.05.2010, 14648 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
V Tyrhénském moři, zhruba 150 kilometrů jihozápadně od Neapole, se nachází jedna z největších sopek v Evropě. Jmenuje se Marsili, je vysoká 3 tisíce metrů, na délku měří 70 a na šířku 30 kilometrů a její vrchol je ukrytý asi 450 metrů pod mořskou hladinou. Vědci z italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii (Sito dell'Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia, INGV) před nedávnem varovali, že sopka představuje velmi vážnou hrozbu pro pobřeží jižní Itálie. Poslední výzkum totiž dokázal, že je sopka aktivní a magmatický krb uvnitř ní se zvětšuje. Svahy hory navíc nejsou stabilní. Příští erupce nebo zemětřesení zřejmě uvolní milióny metrů krychlových materiálu. Tím se dá do pohybu ničivá vlna tsunami, která může zpustošit blízké pobřeží Kampánie, Kalábrie a Sicílie.


Popel z islandské sopky znovu komplikuje leteckou dopravu Evropě
Rubrika: Sopečné erupce (09.05.2010, 6982 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce Aktivita Eyjafjöllu ve středu 5. května výrazně zesílila a znovu přešla do výbušné fáze. Zvýšená produkce tefry se projevila hustým tmavým mračnem, které vlivem vzdušného proudění směřovalo převážně na jih. V Irsku, Skotsku a později i ve Španělsku, Portugalsku, Francii a Itálii musela být omezena letecká doprava. Odkloněny byly i transatlantické lety. V neděli 9. května večer by se měl popel dostat i nad území České republiky a Slovenska. Odpoledne byl uzavřen vzdušný prostor nad částí Německa a Rakouska.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 94 (27 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,87 °C (1-9/2017)  

Koncentrace CO2
403,39 ppm (8/2016)
405,15 ppm (8/2017)

Lidská populace
7,437 miliardy (11/2017)

Index cen potravin FAO
176,4 bodů (10/2017)

ENSO
La Niña
(SOI: +0,9)

(10/2017)
  Nejčtenější články
» 22.06.2017 - 2751x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


» 05.09.2017 - 1968x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1559x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1395x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 20.09.2017 - 1314x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


» 19.09.2017 - 1313x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017